W ostatnich latach trwa zażarta debata pomiędzy technologicznymi gigantami a organami ścigania. Teraz, jak wynika z ostatnich wypowiedzi szefowej Europolu Catherine De Bolle, unijna agencja do spraw zwalczania przestępczości zorganizowanej ponownie wywiera presję na firmy technologiczne, by umożliwiły policji dostęp do zaszyfrowanych wiadomości. W tle tych działań kryje się retoryka o konieczności ochrony demokracji, ale krytycy wskazują na ryzyko naruszenia prywatności milionów obywateli. Czy rzeczywiście walka z przestępczością wymaga totalnej inwigilacji?

Europol chce dostępu do szyfrowanych aplikacji. Czy rzeczywiście walka z przestępczością wymaga totalnej inwigilacji?

Inwigilacja jako narzędzie walki z przestępczością

Catherine De Bolle podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zapowiedziała kolejne rozmowy z firmami technologicznymi, takimi jak Apple, Meta czy Signal. Europol stawia sprawę jasno: brak dostępu do zaszyfrowanych danych utrudnia skuteczne ściganie przestępców, zwłaszcza tych działających w środowisku cyfrowym. „Anonimowość nie jest prawem fundamentalnym” – twierdzi De Bolle, sugerując, że technologia nie powinna być barierą w walce z przestępczością.

Według Europolu, szyfrowanie komunikacji przez platformy takie jak WhatsApp czy Signal uniemożliwia skuteczne prowadzenie dochodzeń. Agencja powołuje się na przypadki, w których dostęp do zaszyfrowanych wiadomości – na przykład po złamaniu zabezpieczeń aplikacji EncroChat czy Sky ECC – doprowadził do setek aresztowań i skazania przestępców. Przykładem jest belgijski proces, w którym ponad 100 osób usłyszało wyroki właśnie dzięki odszyfrowanym wiadomościom.

prądem w kościół taryfy dla kościoła

Prądem w Kościół. Jak niesprawiedliwe taryfy dla kościoła pogrążają parafie w długach [TYLKO U NAS]

Europol chce dostępu do szyfrowanych aplikacji. Czy rzeczywiście walka z przestępczością wymaga totalnej inwigilacji?

Big Tech kontra Europol – walka o prywatność

Giganci technologiczni, tacy jak Apple czy Meta, nie pozostają jednak bierni. Wielokrotnie argumentowali, że kompromis w kwestii szyfrowania zagraża prywatności i bezpieczeństwu użytkowników. Wprowadzenie „tylnych drzwi” do aplikacji, jak tego oczekuje Europol, mogłoby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców i państwa autorytarne.

Apple próbowało wcześniej współpracować z organami ścigania w walce z wykorzystywaniem dzieci, jednak inicjatywy te zostały porzucone po ostrym sprzeciwie organizacji zajmujących się ochroną prywatności. Kraje takie jak Niemcy również wyrażają sceptycyzm wobec pomysłów większego nadzoru nad komunikacją obywateli, co blokuje prace legislacyjne nad przepisami dotyczącymi zwalczania wykorzystywania dzieci.

dzietność

John Burn-Murdoch: Martwimy się o dzietność, a problemem jest globalna samotność [ANALIZA]

Europol chce dostępu do szyfrowanych aplikacji. Czy rzeczywiście walka z przestępczością wymaga totalnej inwigilacji?

Czy rezygnacja z szyfrowania to droga w dobrym kierunku?

Argumentacja Europolu ma swoje mocne strony. W cyfrowym świecie przestępczość coraz częściej przenosi się do przestrzeni online. Cyberataki, handel narkotykami, terroryzm – to wszystko odbywa się za pomocą zaszyfrowanych komunikatorów. Europol, mający na celu ochronę obywateli i demokracji, wskazuje na konieczność dostosowania narzędzi śledczych do nowej rzeczywistości.

Z drugiej strony, krytycy ostrzegają, że walka z przestępczością nie powinna odbywać się kosztem podstawowych praw i wolności. Szyfrowanie to nie tylko narzędzie przestępców, ale przede wszystkim mechanizm ochrony prywatności obywateli, w tym dziennikarzy, działaczy opozycyjnych czy ofiar represji politycznych.

sztuczna inteligencja w kościele

Sztuczna inteligencja w Kościele katolickim. Pierwsza NanoKaplica w Polsce

Europol chce dostępu do szyfrowanych aplikacji. Czy rzeczywiście walka z przestępczością wymaga totalnej inwigilacji?

Inwigilacja a demokracja – granica między bezpieczeństwem a wolnością

 

Catherine De Bolle argumentuje, że „bez możliwości dekodowania wiadomości nie da się chronić demokracji”. Jednak czy demokrację można obronić poprzez jej ograniczenie? To pytanie, które od lat dzieli opinię publiczną, polityków i ekspertów. Z jednej strony, bezpieczeństwo obywateli jest jednym z kluczowych obowiązków państwa. Z drugiej strony, historia pokazuje, że systemy inwigilacyjne często wymykają się spod kontroli i są wykorzystywane do celów politycznych.

Działania Europolu pokazują, że presja na ograniczenie szyfrowania rośnie. Coraz częściej padają argumenty o „społecznej odpowiedzialności” firm technologicznych. Problem w tym, że „społeczna odpowiedzialność” w oczach urzędników może być różnie interpretowana, a ryzyko nadużyć w systemach masowej inwigilacji jest ogromne.

Europol, oprócz dostępu do zaszyfrowanych danych, chce również rozszerzyć zastosowanie sztucznej inteligencji w swoich działaniach. Agencja ma już gigantyczne bazy danych wykorzystywane do walki z terroryzmem, handlem narkotykami czy oszustwami finansowymi. Jednak, jak zauważa De Bolle, zwiększenie wykorzystania AI wymaga nowych regulacji prawnych, a to z kolei wywołuje obawy związane z ochroną prywatności i ryzykiem błędów technologicznych.

Milion obcokrajowców pracuje w Polsce

Milion obcokrajowców pracuje w Polsce, dwa miliony Polaków pracują poza Polską [NASZA ANALIZA]

Europol chce dostępu do szyfrowanych aplikacji. Czy rzeczywiście walka z przestępczością wymaga totalnej inwigilacji?

Europol i szyfrowane dane: komentarz redakcji

Judyta Światłowska: Wolność słowa, wolność zgromadzeń, wolność do prywatności – to wszystko są filary demokracji, które Europol rzekomo chce chronić. Ale jaki to ma sens, skoro ich „ochrona” oznacza łamanie tych samych zasad? Zaszyfrowane dane to dziś więcej niż ochrona tajnych rozmów – to linia obrony dla dziennikarzy, dysydentów i zwykłych obywateli, którzy nie chcą, aby ich prywatne życie było oglądane jak reality show. A mówiąc o reality show – czyżbyśmy w Europie zmierzali w stronę scenariusza rodem z „Roku 1984” Orwella?

Jak powiedział kiedyś Thomas Sowell, „Przesada jest ulubionym narzędziem tych, którzy chcą ograniczać wolność”. Przekonywanie nas, że tylko rezygnacja z prywatności pozwoli wygrać z przestępczością, to nic innego jak zastraszanie. Czy przestępczość jest problemem? Oczywiście. Czy rozwiązaniem jest masowa inwigilacja? Absolutnie nie. Wprowadzanie „tylnych drzwi” do szyfrowania to otwieranie drzwi dla cyberprzestępców, autorytarnych reżimów i korupcji. Nawet jeśli Europol ma dobre intencje, to wiemy, dokąd prowadzi droga wybrukowana dobrymi intencjami.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych mitów współczesności jest to, że musimy wybierać między bezpieczeństwem a wolnością. Czy naprawdę musimy? Konserwatyści wiedzą, że prawdziwe bezpieczeństwo opiera się na silnych instytucjach, odpowiedzialnych obywatelach i ograniczonym rządzie, a nie na totalnej kontroli.

Fakty są takie, że za każdym razem, gdy rząd zwiększa swoją władzę, to robi to kosztem naszych praw. I kiedy Europol mówi, że chce „chronić demokrację”, zapala mi się czerwona lampka. Dlaczego? Bo władza, która mówi, że nas „chroni”, zwykle kończy na tym, że nas kontroluje.

Jak mawia Rand Paul, „Rząd nie powinien szpiegować ludzi, chyba że ma ku temu nakaz sądowy”. Proste, prawda? Jeśli Europol chce ścigać przestępców, to niech robi to zgodnie z zasadami prawa. Otwieranie „tylnych drzwi” w szyfrowaniu to broń masowego rażenia, która, raz wprowadzona, będzie używana przez każdego – od rządów po hakerów.

Ktoś może powiedzieć: nie jestem przestępcą, nie mam nic do ukrycia. Tylko, że równolegle do likwidacji szyfrowania komunikacji Unia Europejska chce (oczywiście również w imię demokracji) coraz poważniejszych ograniczeń wolności słowa w imię politycznej poprawności. Może się więc niebawem okazać, że Europol zapuka do naszych drzwi po użyciu w prywatnej korespondencji niepoprawnego politycznie cytatu z Biblii. I to nie jest wcale wizja absurdalna – za to własnie IKEA w Polsce zwolniła niegdyś swojego pracownika.

Judyta Światłowska

 

wAkcji24.pl | Ekonomia | MNS źrodło: Financial Times | Komentarz: Judyta Światłowska |Ilustracja: Ideogram| 20.01.2024

Bardzo droga Wielkanoc 2025. Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w Unii Europejskiej​

Wielkanoc 2025 roku przyniosła Polakom nie tylko duchowe przeżycia, ale i finansowe wyzwania. Jak wynika z danych Eurostatu, w marcu 2025 r. roczna inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4%, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod względem najwyższej inflacji w Unii...

Kościół katolicki i prawa pracowników. Czy znasz prawdziwą historię? [miesięcznik w-Akcji]

Kiedy myślimy o walce związków zawodowych o prawa pracownika, szybko wpadamy w marksistowską narrację: walka klas, wyzyskiwany – wyzyskujący, ofiara – oprawca. Nie trzeba nawet zadawać sobie pytania dlaczego tak się dzieje. Jednak jeśli starannie prześledzimy historię...

Peter Navarro, doradca prezydenta USA: Amerykańskie cła naprawią zepsuty system

W artykule opublikowanym na łamach "Financial Times", Peter Navarro, główny doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. handlu i produkcji, przedstawia argumenty na rzecz polityki celnej administracji Trumpa. Navarro twierdzi, że międzynarodowy system handlowy jest wadliwy...

Rośnie przepaść majątkowa. Jak wyglądają nierówności społeczne w Polsce i w USA?

Stany Zjednoczone stoją w obliczu narastającej nierówności majątkowej, gdzie 10% najbogatszych obywateli kontroluje 71,2% całkowitego bogactwa kraju. Ta koncentracja majątku budzi obawy o przyszłość klasy średniej i robotniczej, a także prowokuje debatę na temat...

Rekordowe wyniki finansowe polskich banków w 2024 r. Jak banki zarabiają na nas?

W 2024 roku polski sektor bankowy osiągnął imponujący wynik finansowy netto na poziomie 42 miliardów złotych, co stanowi wzrost o 51,9% w porównaniu z 27,6 miliardami złotych w 2023 roku. Ta znacząca poprawa jest efektem m.in. wyższego wyniku z tytułu odsetek oraz...

Caritas cały czas pomaga powodzianom

Caritas cały czas pomaga powodzianom. We wrześniu 2024 roku Dolny Śląsk nawiedziła jedna z najtragiczniejszych powodzi w ostatnich latach. Ulewne deszcze, które przez kilka dni nieprzerwanie padały nad regionem, doprowadziły do gwałtownego wezbrania rzek i strumieni,...

Donald Trump wprowadza globalne cła. Co to oznacza dla Polski?

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump 2 kwietnia 2025 roku  ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych ceł na importowane towary, nazywając ten dzień "Deklaracją Niepodległości Ekonomicznej". Nowe taryfy obejmują podstawową stawkę 10% na niemal wszystkie...

Katecheci będą się bronić? Powstanie Związek Zawodowy Katechetów? [miesięcznik „w-Akcji”]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Nowe dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz ukraińskiego CES pokazują istotną zmianę w nastawieniu uchodźców wojennych z Ukrainy – coraz więcej z nich deklaruje chęć pozostania za granicą na stałe. W Polsce, która przyjęła jedną z największych grup uchodźców,...

Polski PKB na mieszkańca traci do średniej Unii Europejskiej w 2024 r. Unijne raje podatkowe nadal zgarniają nieuczciwą premię

Produkt Krajowy Brutto (PKB) na mieszkańca jest jednym z kluczowych wskaźników ekonomicznych, pozwalających na ocenę poziomu dobrobytu w poszczególnych krajach. W Europie obserwujemy znaczne zróżnicowanie tego wskaźnika, co odzwierciedla różnice w poziomie rozwoju...

Donald Trump wprowadza 25-procentową taryfę USA na samochody. Co ze sprawiedliwością w handlu?

Prezydent USA Donald Trump wprowadza 25-procentowe cła na samochody z Unii Europejskiej. Większość komentatorów w Europie postrzega ten ruch jako wrogie działania supermocarstwa i zarzuca prezydentowi USA działania przeciwko wolnemu handlowi. Jak jest naprawdę? Czy...

Chiński BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Czy konsumenci pokochają takie elektryki?

BYD, chiński gigant motoryzacyjny, zaskoczył rynek po raz kolejny, prezentując rewolucyjną technologię ultraszybkiego ładowania. Jak podaje Financial Times, "system Super e-Platform może dodać około 470 km zasięgu w ciągu zaledwie pięciu minut" (FT.com). To oznacza...

Społeczeństwo stulatków. Czy parafie mogą stać się lokalnymi centrami wsparcia osób starszych?

Czy stajemy się społeczeństwem stulatków? Wzrost liczby stulatków w Polsce to nie tylko demograficzna ciekawostka, ale także wyzwanie społeczne, ekonomiczne i etyczne. Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), prognozy wskazują, że do 2060 roku liczba osób,...

Demograficzny kryzys Europy – największy spadek liczby urodzeń od 1961 roku. Odwrót od konserwatywnych wartości to śmierć narodów

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Woreczek ryżu na wagę złota. Diecezja Świdnicka pomaga

Czym jest “Woreczek ryżu”? Codzienny dostęp do jedzenia, czystej wody i opieki medycznej to dla wielu ludzi oczywistość, jednak w niektórych zakątkach świata nadal stanowi luksus. Właśnie dlatego powstała akcja „Woreczek ryżu” – inicjatywa franciszkanów z gdańskiej...

Drożyzna. 10 największych podwyżek, które czekają nas w 2025 roku

W 2025 roku Polacy muszą przygotować się na znaczące podwyżki cen w wielu sektorach gospodarki. Wzrost kosztów energii, surowców oraz wprowadzenie nowych regulacji sprawi, że codzienne wydatki będą coraz wyższe. Poniższa analiza przedstawia dziesięć kluczowych...

Kiedy „niewidzialna ręka rynku” dusi obywateli. Viktor Orban obniża ceny na Węgrzech

Viktor Orban podjął decyzję, która wzbudziła zarówno zainteresowanie, jak i kontrowersje wśród ekonomistów, przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Premier Węgier ogłosił, że od połowy marca 2025 roku marże sprzedawców detalicznych na 30 podstawowych artykułów...

Czy mamy bać się BRICS?

Kiedy w 2001 roku Jim O’Neill stworzył termin BRIC, miał on opisywać potencjał gospodarczy czterech rozwijających się państw. Dziś BRICS to już nie tylko gospodarka, ale geopolityczny blok, który staje się alternatywą dla zachodniej dominacji. Jak zmieniająca się...

Polki pracują za dużo i za zbyt małe pieniądze [ANALIZA I KOMENTARZE]

Polki coraz więcej pracują. Wzrost liczby kobiet-przedsiębiorców w Polsce to zjawisko, które może przynieść wiele korzyści społeczeństwu i gospodarce. Jednak prawdziwy rozwój nie może odbywać się kosztem podstawowych wartości, takich jak rodzina i dobro wspólne....

Konserwatyzm nie jest zacofaniem: Trump, kryptowaluty i rezerwa strategiczna USA

Niedawne ogłoszenie prezydenta Donalda Trumpa o utworzeniu strategicznej rezerwy kryptowalut wywołało poruszenie na rynkach finansowych i w świecie technologii. Decyzja ta może całkowicie zmienić sposób, w jaki Stany Zjednoczone postrzegają cyfrowe aktywa i ich rolę w...