Czy kobiety rządzą w Watykanie? Papież Franciszek po raz pierwszy w historii mianował kobietę na stanowisko Prezydenta Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Stolica Apostolska ogłosiła nominację, którą Ojciec Święty zapowiedział już 19 stycznia w wywiadzie telewizyjnym udzielonym Fabio Fazio w programie „Che tempo che fa”. Nową prezydent zostanie włoska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Eucharystii (FSE). Obejmie ona swoje stanowisko 1 marca 2025 roku i jednocześnie będzie pełnić funkcję Przewodniczącej Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
Kobiety rządzą w Watykanie?
Kobiety rządzą w Watykanie. Historyczna nominacja prosto ze Stolicy Apostolskiej
Stanowisko Przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego powstało w 1939 roku, a od 1997 roku funkcjonuje równocześnie z urzędem Prezydenta Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Komisja ma charakter legislacyjny, natomiast Gubernatorat, mieszczący się w historycznym „palazzo del Governatorato” w ogrodach watykańskich, pełni funkcję administracyjną, będąc faktycznym rządem Państwa Watykańskiego. Do tej pory oba stanowiska obejmowali wyłącznie kardynałowie. Jednym z najbardziej znanych był kardynał Agostino Casaroli (1914–1998), który pełnił te funkcje w latach 1979–1985, a do 1990 roku był również Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej.

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]
Kobiety rządzą w Watykanie?
Nowa prezydent Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Kim jest siostra Rafaella Petrini?
Siostra Raffaella Petrini urodziła się 15 stycznia 1969 roku w Rzymie. Studiowała politologię na Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli w Rzymie. Następnie uzyskała doktorat na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum), gdzie później została profesorem ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych. Studiowała również zachowania organizacyjne na Uniwersytecie w Hartford w stanie Connecticut, uzyskując tytuł magistra w 2001 roku.
W latach 2005–2021 siostra Petrini pracowała w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Następnie, 4 listopada 2021 roku, papież Franciszek mianował ją Sekretarzem Generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, czyniąc ją pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii.
13 lipca 2022 roku papież Franciszek po raz pierwszy mianował kobiety członkami Dykasterii Biskupów. Wśród nich znalazły się siostra Raffaella Petrini, francuska zakonnica Yvonne Reungoat oraz konsekrowana dziewica María Lía Zervino z Argentyny.
Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał znaczenie włączenia kobiet w administrację Kościoła katolickiego. Nominacja siostry Petrini na Prezydenta Gubernatoratu Państwa Watykańskiego jest kolejnym krokiem potwierdzającym rzeczywisty wzrost wpływu kobiet na zarządzanie Watykanem.

Mężczyzna potrzebuje modlitwy. Czy kobiety mają łatwiej? [ROZMOWA EWTN]
Kobiety rządzą w Watykanie?
Siła kobiet. Kwestia diakonatu kobiet została podjęta na Synodzie o synodalności. Kardynał Victor Fernández poruszył kwestię roli kobiety w Kościele
Kardynał Victor Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, podczas swojego wystąpienia na Synodzie o synodalności wyjaśnił, że kwestia diakonatu kobiet zostanie poddana szczegółowym badaniom. Analiza ta opierać się będzie na propozycjach przesłanych do specjalnej komisji powołanej do tego celu. Choć papież Franciszek określił tę sprawę jako „niedojrzałą”, Fernández zaznaczył, że „nie jest to zamknięta kwestia”. Stanowisko to dowodzi, że temat ten pozostaje otwarty i wymaga pogłębionej dyskusji w Kościele.
Kardynał zwrócił uwagę, że wiele kobiet w Kościele pragnie „być wysłuchanymi i docenionymi”. Wskazał, że dążą one do rozwijania swoich charyzmatów i odgrywania większej roli w życiu wspólnoty, choć nie zawsze oznacza to aspiracje do diakonatu. Podkreślił także problem teolożek, które nie mogą w pełni realizować swoich zdolności z powodu braku święceń, oraz kobiet posiadających predyspozycje do prowadzenia wspólnot i doradztwa duchowego. Pomimo tych kompetencji wiele z nich nie jest dopuszczanych do kluczowych ról w Kościele, ponieważ nie przyjęły sakramentu święceń.
Fernández zaznaczył, że konieczne jest dalsze badanie roli kobiet w Kościele, aby określić, w jaki sposób mogą one pełnić istotne funkcje, nie naruszając tradycji. Prefekt Dykasterii Nauki Wiary zachęcił do przesyłania nowych propozycji i refleksji dotyczących miejsca kobiet w strukturach kościelnych, promując otwartą konsultację w „stylu synodalnym”. Podkreślił także, że Kościół powinien być gotowy na słuchanie głosu kobiet, a ich doświadczenia i potrzeby powinny zostać uwzględnione w przyszłych rozważaniach na temat ich roli w Kościele.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]
Kobiety rządzą w Watykanie?
Biskup Marek Mendyk o moralnej sile kobiety. Fragment homilii wygłoszonej na zakończenie pielgrzymki kobiet
Moralna siła kobiety, jej duchowa moc, wiąże się ze świadomością, że Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza jej człowieka. Oczywiście, Bóg zawierza każdego człowieka wszystkim ludziom i każdemu z osobna. Jednakże to zawierzenie odnosi się w sposób szczególny do kobiety — właśnie ze względu na jej kobiecość — i w sposób szczególny stanowi też o jej powołaniu.
Dzięki tej świadomości, temu zawierzeniu, moralna siła kobiety daje o sobie znać w bardzo wielu postaciach niewieścich ze Starego Testamentu, z czasów Chrystusa, z epok następnych, aż do naszych dni. Nie będę imion tych kobiet przytaczał. Jest ich naprawdę wiele i wiele z tych imion sami moglibyśmy przywołać. Ale przypomnijmy jeszcze raz i to warto z całego kazania zapamiętać: kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.
Ta świadomość i to zasadnicze powołanie mówią kobiecie o godności, jaką otrzymuje od samego Boga, a to czyni ją „dzielną”, umacnia jej powołanie. W taki też sposób „niewiasta dzielna” (por. Prz 31,10) staje się niezastąpionym oparciem i źródłem duchowej siły dla innych, którzy odczuwają w niej wielkie energie duchowe. Takim właśnie „dzielnym niewiastom” zawdzięczają wiele ich rodziny, a niejednokrotnie całe narody.
W naszej epoce zdobycze wiedzy i techniki pozwalają osiągnąć nieznany przedtem stopień dobrobytu materialnego dla jednych, co niestety niesie z sobą równoczesne zepchnięcie na margines innych. W taki sposób ten postęp jednostronny może również oznaczać stopniowy zanik wrażliwości na człowieka, na to, co istotowo ludzkie. W tym sensie przede wszystkim nasze czasy oczekują na objawienie się owego „geniuszu” kobiety, który zabezpieczy wrażliwość na człowieka w każdej sytuacji: dlatego, że jest człowiekiem! I dlatego, że „największa jest miłość” (1 Kor 13,13).– Biskup Świdnicki Marek Mendyk
Nominacja siostry Raffaelli Petrini na stanowisko Prezydenta Gubernatoratu Państwa Watykańskiego stanowi ważny moment w historii Kościoła katolickiego i potwierdza stopniowe zwiększanie roli kobiet w jego strukturach administracyjnych. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał potrzebę większego zaangażowania kobiet w zarządzanie wspólnotą wiernych, wskazując na ich kompetencje, wrażliwość duszpasterską i umiejętność budowania relacji. Nominacja siostry Petrini jest wyraźnym sygnałem, że Kościół zmienia się i dostrzega potrzebę docenienia roli kobiet w swojej misji.