Umowa UE-Afryka to pozornie dokument o charakterze ekonomicznym. Jednak biskupi katoliccy z Nigerii domagają się zmian w umowie o współpracy gospodarczej między UE a Afryką, argumentując, że zmusi ona afrykańskie państwa do przyjęcia wartości sprzecznych z ich społecznymi, kulturowymi i religijnymi normami. „Porozumienie z Samoa” określa ramy współpracy między UE a 79 krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, skupiając się na prawach człowieka, demokracji, pokoju, inkluzywnym rozwoju, zrównoważonym wzroście i migracji, ale czy to wszystko?

Nowa umowa UE-Afryka. Koton zastąpiła umowa z Samoa

– Żegnamy umowę z Kotonu, witamy umowę z Samoa. Stanowi ona nowy początek w stosunkach między UE a krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Ta przełomowa umowa odzwierciedla nasze wspólne zaangażowanie na rzecz multilateralizmu i partnerstwa na równych zasadach. W obliczu rosnących globalnych napięć geopolitycznych stanowi ona wyraźny kontrast w porównaniu z krajami, które działają wbrew zasadom prawa międzynarodowego i ramom międzynarodowym. Umowa ta będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia młodszemu pokoleniu lepszej przyszłości i większych perspektyw, dlatego też priorytetem będzie edukacja, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla zatrudnienia, stabilności i zrównoważonych perspektyw życia ludzi w ich krajach ojczystych.- koordynator Grupy S&D w WZP UE-AKP, Hannes Heide

Umowa UE-Afryka: Biskupi wyrażają obawy

umowa UE-Afryka

Narodowy Kościół Nigerii w Abudży/ źródło: Moises.on – https://www.flickr.com/photos/molinaz/2531077072/sizes/o/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9755274

Biskupi obawiają się, że umowa promuje postmodernistyczne ideologie, które mogą zaszkodzić moralnym i kulturowym wartościom Nigerii. W oświadczeniu z 12 lipca zaznaczyli, że porozumienie może zagrażać suwerenności kraju, wprowadzając międzynarodowe normy dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości płciowej oraz edukacji seksualnej i aborcji.

Jutta Urpilainen, komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych, chwaliła umowę jako platformę do ożywienia relacji i współpracy z krajami partnerskimi. Jednak biskupi podkreślili, że zawarte w niej zapisy dotyczące równości płci mogą prowadzić do erozji suwerenności Nigerii. Organizacja CitizenGO Africa zwraca uwagę, że język użyty w dokumencie promuje również związki homoseksualne.

Duchowni apelują, aby nigeryjskie władze dokładniej przeanalizowały umowę, by zrozumieć jej potencjalne konsekwencje dla kraju.

Afryka katolicka

Abp. Henryk Jagodziński mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Namibii i Eswatini

Umowa UE-Afryka

Gdy w listopadzie przedstawiono porozumienie, negocjatorzy UE okrzyknęli je platformą, która przyniesie korzyści wszystkim.

Stworzy ona zmodernizowane ramy do ożywienia naszych relacji z największą grupą krajów partnerskich, a także zapewni platformę do dialogu i koordynacji, aby wspólnie stawić czoła wyzwaniom naszych czasów – powiedziała Jutta Urpilainen, komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych i główna negocjatorka.

Umowa, jak zauważyli duchowni, zawiera 61 odniesień do równości płci, perspektyw płciowych i uwzględniania kwestii płci. Co ciekawe, artykuł 2.5 stanowi, że strony umowy muszą konsekwentnie promować perspektywę płciową i zapewnić, że równość płci zostanie włączona do wszystkich polityk. Biskupi stwierdzili, że takie porozumienie może doprowadzić do erozji suwerenności Nigerii.

Nowa umowa o partnerstwie UE – Organizacja Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku 

umowa UE-Afryka

Źródło: Matthias v.d. Elbe – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15216960

Umowa ustanawia nowe ramy prawne stosunków UE z 79 państwami, w tym 48 krajami Afryki, 16 krajami Karaibów i 15 krajami Pacyfiku.

Dotyczy ona około 2 mld ludzi.

Ma zwiększyć zdolność UE i państw AKP do współpracy w obliczu globalnych wyzwań.

Wprowadza wspólne zasady i obejmuje następujących sześć obszarów priorytetowych:

  • demokracja i prawa człowieka
  • zrównoważony wzrost gospodarczy i rozwój
  • zmiana klimatu
  • rozwój społeczny
  • pokój i bezpieczeństwo
  • migracja i mobilność.

Umowa składa się ze wspólnych postanowień na szczeblu AKP i trzech protokołów regionalnych dotyczących państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku i skupiających się na konkretnych potrzebach tych regionów.

W kierunku kompleksowej strategii współpracy z Afryką (Komisja Europejska 20 lipca 2023 r. Rada wyraziła zgodę na podpisanie i tymczasowe stosowanie umowy o partnerstwie zastępującej umowę z Kotonu. Nowe ramy prawne będą obowiązywać przez najbliższych 20 lat.

Nowa umowa została oficjalnie podpisana przez UE i jej państwa członkowskie oraz członków Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku 15 listopada 2023 r. w Samoa. Ma być tymczasowo stosowana od pierwszego dnia drugiego miesiąca po jej podpisaniu.

Źródło: www.consilium.europa.eu

Angola

Angola: Polak nuncjuszem apostolskim

Świetlana przyszłość czy zagrożone wartości?

Pod przykrywką obietnicy lepszej przyszłości dla Afryki, umowa UE-Afryka może kryć poważne zagrożenia dla tradycyjnych wartości, kultury i Kościoła katolickiego na tym kontynencie. Nigeryjscy biskupi obawiają się, że promowane przez porozumienie postmodernistyczne ideologie mogą znacząco podważyć moralne i religijne przekonania społeczności afrykańskich. Zawarte w umowie międzynarodowe normy dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, edukacji seksualnej i aborcji mogą prowadzić do niszczenia tradycji, które są fundamentem afrykańskich społeczeństw. 

wAkcji24.pl | Ekonomia | Maria Nicińska | 25.07.2024

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.