Śnieżka: W sobotę, 10 sierpnia, na Śnieżce – najwyższym szczycie Karkonoszy, odbędzie się uroczystość odpustowa ku czci św. Wawrzyńca, patrona kaplicy znajdującej się tam od wieków oraz Karpacza, leżącego u stóp Śnieżki.

Wydarzenie to przyciąga corocznie przewodników, ratowników, pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Leśnej i Granicznej, członków PTTK, turystów i pielgrzymów z Polski, Czech, Niemiec oraz miłośników gór.

W tym roku uroczystości przewodniczyć będzie prymas Czech, arcybiskup Jan Graubner. Obecni będą również: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski oraz biskupi i księża z sąsiednich diecezji Polski, Czech i Niemiec.

Po uroczystości uczestnicy, jak co roku, udadzą się do Kotła Łomniczki, gdzie znajduje się symboliczny cmentarz upamiętniający ludzi gór, którzy oddali swoje życie, niosąc pomoc innym. Tam zostanie odmówiona modlitwa za zmarłych.

Źródło: DIECEZJA LEGNICKA

Śnieżka: Kaplica św. Wawrzyńca

Śnieżka odpust na Śnieżce

Źródło: Uzytkownik3008 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16362252

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce, pełniąc jednocześnie funkcję czynną sakralną. Co roku, 10 sierpnia, w dniu św. Wawrzyńca, odbywa się tam uroczysta Msza święta.

Budowla jest typu rotundowego, o wysokości 14 metrów, zbudowana na planie koła o średnicy około 7 metrów. Posiada kwadratowy przedsionek, dodany do głównej konstrukcji. Wnętrze kaplicy, sklepione spłaszczoną kopułą, jest ozdobione malowidłami z lat osiemdziesiątych XIX wieku. Zbudowana w stylu barokowym, kaplica została wzniesiona z kamienia łamanego na kamiennym fundamencie. Na zewnątrz jest oszalowana pionowo ułożonymi deskami, które zastąpiły pierwotne pokrycie z gontu.

Rotunda kaplicy jest zwieńczona namiotowym, stożkowym dachem pokrytym gontem. Kwadratowa przybudówka, ustawiona prostopadle do osi kaplicy, również posiada stożkowy dach pokryty gontem. Okna kaplicy mają owalny kształt, z dolną częścią ściętą, i są wypełnione współczesnym szkłem witrażowym.

Wnętrze kaplicy jest skromnie wyposażone, zawiera jedynie ołtarz oraz figury Matki Bożej, św. Wawrzyńca i św. Wojciecha. W przedsionku na murze znajdują się tablice pamiątkowe oraz epitafium z 1828 roku, upamiętniające Jana Pieniążka-Odrowąża, który prawdopodobnie utonął w bagnach pod Śnieżką.

Śnieżka: Historia kaplicy

Kaplica została ufundowana przez hrabiego Christofa Leopolda von Schaffgotscha jako wotum za zwrot dóbr cieplickich skonfiskowanych jego ojcu. Dodatkowo budowla miała potwierdzić jego prawa do Śnieżki, które kwestionował hrabia Czernin. Budowę kaplicy rozpoczęto w 1665 roku, a kierował nią Bartłomiej Nantwig z Gryfowa Śląskiego. Przy zakładaniu fundamentów usunięto 4,5 metra warstwy rumowiska i zwietrzeliny kamiennej, aby dotrzeć do skalnej podstawy. Pomimo wielu trudności, budowę ukończono w 1681 roku, a ołtarz przewieziono z Krzeszowa. Kaplica została uroczyście poświęcona 10 sierpnia 1681 roku przez opata klasztoru w Krzeszowie Bernarda Rosę, w asyście 10 duchownych i ponad 100 wiernych.

Regularne nabożeństwa były odprawiane w kaplicy do 1810 roku. Była ona pierwszym kościołem filialnym Miłkowa, o czym wspomniano w protokole wizytacyjnym z 1687 roku. Cystersi opiekowali się kaplicą do 1810 roku.

Kaplicę nawiedzały różne klęski: w 1754 roku piorun zniszczył pokrycie dachowe, w 1755 wilgoć uszkodziła obraz Najświętszej Marii Panny, a w 1771 piorun spowodował poważne pęknięcie muru i uszkodzenie figury św. Wawrzyńca. W latach 1778-1779 Śnieżka była miejscem wielu potyczek wojskowych, które doprowadziły do zniszczenia kaplicy. W 1812 roku wnętrze kaplicy zostało okradzione.

W latach 1810-1850 kaplica straciła charakter sakralny, a barokowy ołtarz i część wyposażenia przeniesiono do kaplicy św. Anny w Sosnówce. Budynek służył jako schronienie dla turystów. W 1823 roku Siebenhaar wyremontował budowlę i uruchomił w niej schronisko turystyczne.

Śnieżka: Wnętrze kaplicy

Śnieżka

Źródło: Pankrzysztoff – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35455471

W 1850 roku Friedrich Sommer wyremontował kaplicę, przywracając jej sakralny charakter. Poświęcenia dokonał biskup wrocławski Heinrich Förster, co pozwoliło na wznowienie regularnych nabożeństw. W 1981 roku, z okazji 300-lecia kaplicy, Jerzy Pokój z Zarządu Koła Przewodników Sudeckich zaproponował ustanowienie 10 sierpnia dniem odpustu ku czci św. Wawrzyńca i świętem przewodników sudeckich. W 2000 roku kaplica została gruntownie wyremontowana; wykonano nową posadzkę i granitowy ołtarz, który w 2001 roku konsekrował pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Kim był św. Wawrzyniec?

Św. Wawrzyniec był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za pontyfikatu papieża Sykstusa II. Choć jego bohaterska śmierć była opiewana przez św. Ambrożego, św. Augustyna, św. Maksymusa z Turynu, św. Piotra Chryzologa i św. Leona Wielkiego, informacje o nim są skąpe. Głównym źródłem jest Liber Pontificalis, który wiąże śmierć Wawrzyńca z męczeństwem papieża Sykstusa II, zabitego 6 sierpnia 258 roku wraz z czterema diakonami.

Według tradycji rzymskiej, opisanej w Passio, Wawrzyniec jako administrator majątku Kościoła i opiekun ubogich, został zatrzymany i poddany torturom przez rzymskiego namiestnika, który liczył na przejęcie kościelnych skarbów. Wawrzyniec zgromadził ubogich Rzymu, mówiąc: „Oto są skarby Kościoła!” Namiestnik kazał go piec na żelaznych rusztach. Wawrzyniec, będąc torturowanym, miał powiedzieć: „Moje ciało jest już dobrze przypieczone, obróć je teraz na drugą stronę!”

Męczeńska śmierć Wawrzyńca 10 sierpnia 258 r. wywołała w Kościele rzymskim wielki kult.  Św. Augustyn porównywał Rzym ze św. Wawrzyńcem do Jerozolimy ze św. Szczepanem. Prudencjusz w swoich dziełach pisał, że śmierć Wawrzyńca przyczyniła się do upadku pogaństwa.

Ciało Wawrzyńca pochował kapłan Justyn w posiadłości św. Cyriaki. Jego grób stał się miejscem pielgrzymek, a jego imię dodano do kanonu Mszy świętej i Litanii do Wszystkich Świętych. Cesarz Konstantyn Wielki wzniósł nad jego grobem bazylikę w 330 roku. Kult Wawrzyńca rozprzestrzenił się na cały Kościół, a jego imię łączono z licznymi zwycięstwami i cudami.

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 30.07.2024

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości.