Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Katedra Świdnicka – perła architektury barokowej: Ramy czasowe baroku nie są ściśle określone. Okres ten przypada różnie w zależności od regionu. Początek epoki baroku w Polsce przypada na lata 30. XVII w.  Styl ten znalazł uznanie w większości państw i panował prawie 150 lat. Posiadał on jednolitą formę stylową, która była w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby ówcześnie żyjących. Barok przeniknął przez niemalże wszystkie dziedziny życia: sztukę, architekturę, literaturę, muzykę, a także umeblowanie, kostiumy czy fryzury. 

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Czym charakteryzuje się barok?

Sedno baroku odnajdujemy w śmiałości i rozmachu projektowania wnętrza. Doskonałym tego przykładem jest architektura sakralna. Wnętrze barokowego kościoła charakteryzuje się nierzadko wyszukanym wystrojem rzeźbiarsko-malarskim. Marmur, sztukateria na sufitach. Barokowe świątynie wzbudzały silne emocje. Monumentalność i ozdobność budowli miała uwidocznić, jak mały jest człowiek wobec Boga. Miało to także na celu wywołać niepokój i lęk przed karą za popełnione grzechy. Fasada świątyni często miała wyszukaną formę.

Pofalowana powierzchnia, kolumny, filary, kondygnacje połączone łukami, bądź wymyślnymi wolutami. We wnękach umieszczano rzeźby świętych. Osobę przekraczającą próg świątyni uderzało bogactwo ozdób, kolorowe freski ukazujące sceny biblijne, przestrzenne dekoracje w postaci roślinności, aniołków (putto). Choć sprawiają one wrażenie marmurowych dzieł sztuki, są one wykonane ze stiuku, który jest substancją powstałą z mieszanki gipsu, wapienia i pyłu marmurowego. Wokół króluje złoto, które podkreśla potęgę Kościoła. Barok w Polsce zdominował budownictwo sakralne, ale starała się jemu dorównać architektura świecka. Na polskiej ziemi można napotkać zabytki reprezentujące różne nurty baroku, ale ich cechą wspólną jest monumentalizm i silne oddziaływanie na ludzkie emocje. 

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Świdnica, miasto, które reprezentuje śląski barok

Świdnica, dawna stolica księstwa świdnicko-jaworskiego, słynąca z wyśmienitego piwa, pierników, giełdy staroci, numizmatów i osobliwości, tradycji kupieckich, konfliktów religijnych pomiędzy katolikami i protestantami, które zaowocowały dwiema niezwykle imponującymi świątyniami- Kościołem Pokoju i katedrą św. Stanisława i Wacława, które są uważane za obowiązkową pozycję na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Miasto to leżące na Przedgórzu Sudeckim w dolinie rzeki Bystrzycy ma turystom wiele do zaoferowania.

Przeszło 750 lat historii, architektury, zabytków i pięknych krajobrazów. Świdnica zachwyca m.in. monumentalną dominantą- Katedrą Świdnicką z najwyższą wieżą na Śląsku, pozostałością średniowiecznych murów obronnych, kolegium jezuickim z wielowiekową historią. Architektura Świdnicy jest nie tylko piękna, ale jest także nasycona barokowymi elementami (prawdopodobnie największe nasycenie w tej części Śląska i Europy). Unikalne i bogate barokowe zdobienia znajdziemy na elewacjach kamienic i we wnętrzach kościołów. Styl ten dominuje także w innych formach takich jak rzeźby czy fontanny. Średniowieczny układ Rynku i prowadzących do niego ulic pozostał nienaruszony. Uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Przekonaj się dlaczego Katedra Świdnicka jest skarbem europejskiego baroku!

Katedra Świdnicka

Katedra pw.św.Stanisława Biskupa i Męczennika i św.Wacława Męczennika w Świdnicy, pierwotnie fara miejska, zdecydowanie odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Świątynia pochodząca z XIV wieku to manifest dobrobytu i ambicji swego fundatora, jakim był książę świdnicki Bolko II Mały oraz mieszkańców miasta, które było ówcześnie największym (obok Wrocławia) ośrodkiem kulturowym i gospodarczym na Śląsku. Dnia 15 marca 2017 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej doceniając kunszt twórców kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława wpisał świdnicką farę na Listę Pomników Historii Prezydenta RP. 

Świdnicka katedra jest trójnawowym i siedmioprzęsłowym obiektem sakralnym. Jest to dominanta dla krajobrazu miasta- wznosi się na wysokość 101,5 metra. Budowla została wykonana z cegły z dodatkiem kamiennych detali, jej długość wynosi 71 m. Jest jedną z najważniejszych świątyń Dolnego Śląska. Charakteryzuje się wybitnymi walorami architektonicznymi oraz ponadregionalną klasą artystyczną wystroju i wyposażenia wnętrza.

Forma zabytku została ukształtowana przez dwie epoki- gotyk oraz barok. Gotyk pozostawił po sobie charakterystyczną dla architektury śląskiej owego czasu dyspozycję przestrzenną bryły i kamienne detale rzeźbiarskie. W okresie baroku kościół należał do jezuitów, którzy przeprowadzili barokizację wnętrza w poszanowaniu do średniowiecznej formy architektonicznej. Wystrój, wnętrze i wyposażenie jest dziełem niezwykle utalentowanych artystów czynnie działających na Śląsku. Kościół wypełniony jest po brzegi barokowymi detalami. Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Dopatrzeć się tu można także pewnych elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju.

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Wnętrze Katedry Świdnickiej- pozwól się zachwycić

Wnętrze świątyni zachwyca nie tylko ogromem – nawa główna ma aż 71 metrów długości i 26 metrów wysokości – ale również bogactwem wyposażenia. Barokowe figury świętych, dzieło rzeźbiarza G.L. Webera, zdobią filary nawy głównej. Ponad nimi wiszą wielkie obrazy z XVIII wieku, ilustrujące sceny z życia patronów kościoła.

Centralnym punktem świątyni jest wspaniały barokowy ołtarz główny, wykonany przez rzeźbiarza Johanna Riedla w 1696 roku. Ołtarz ten jest inspirowany ołtarzem z paryskiego kościoła Val-de-Grâce, a jego bogatą kompozycję uzupełniają figury patronów Polski, Czech oraz jezuitów. W centralnej części ołtarza znajduje się wyobrażenie Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata, Boga Ojca i Ducha Świętego. Kamienne kolumny pod ołtarzem symbolizują Mądrość, inspirowaną Księgą Przysłów.

Pod ołtarzem znajduje się krypta z XIV wieku, która w średniowieczu pełniła funkcję skarbca. Z kolei w południowej nawie katedry wyróżnia się Kaplica Marmurowa, znana również jako kaplica Matki Boskiej Świdnickiej. Jej najcenniejszym elementem jest gotycki obraz Matki Boskiej in Sole, czyli w promieniach słońca, otoczony świetlistą aureolą. Kaplica ta powstała w 1459 roku z fundacji cechu rzeźników.

Kaplica Matki Boskiej Świdnickiej kryje także inne interesujące detale. Na sklepieniu nad ołtarzem można zobaczyć panoramę XVIII-wiecznej Świdnicy oraz mapę Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, a postać księcia Bolka II ukazana jest w geście zawierzenia swego księstwa opiece Maryi. W sąsiedztwie tej kaplicy znajduje się Kaplica św. Józefa. Jej barokowy ołtarz jest skromny, ale w jej wnętrzu można podziwiać piękny obraz ukazujący panoramę Świdnicy z XVII wieku.

W południowej nawie znajduje się drewniana pieta, przedstawiająca bolejącą Matkę Boską trzymającą ciało Jezusa zdjęte z krzyża. To jeden z najstarszych elementów gotyckiego wyposażenia katedry. Nawa południowa kończy się Kaplicą Serca Jezusowego, w której barokowy ołtarz ozdobiony jest wyobrażeniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz Ostatniej Wieczerzy.

Katedra kryje jeszcze wiele innych skarbów. Na koniec warto wspomnieć o empory organowej nad wejściem głównym, gdzie znajdują się organy z XVIII wieku wykonane przez Gottfrieda Siebera. Prospekt organowy zdobią rzeźby aniołów grających na instrumentach, ukazujące tzw. Niebiańską Orkiestrę. Całość uzupełniają postacie Dawida i św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.

Zwiedzanie Katedry Świdnickiej- indywidualnie, grupowo i… wirtualnie!

Katedra Świdnicka barok perła europejskiego  baroku

Katedra Świdnicka oferuje możliwość zwiedzania zarówno indywidualnego, jak i grupowego, pozwalając każdemu osobiście doświadczyć jej niezwykłości. Turyści mogą z bliska podziwiać gotyckie i barokowe detale architektoniczne oraz wspaniałe dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, dla osób, które nie mają możliwości odwiedzenia tego miejsca osobiście, dostępne jest również wirtualne zwiedzanie katedry za pośrednictwem strony internetowej swidnicakatedramuzeum.pl. To doskonała okazja, aby poznać jej skarby i historię z dowolnego miejsca na świecie.

Katedra Świdnicka zachwyca swoim majestatem i bogactwem, będąc jednym z najpiękniejszych przykładów europejskiego baroku. To prawdziwy klejnot architektury sakralnej, który wciąż inspiruje swoją historią i pięknem. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej świątyni, aby samodzielnie odkryć jej liczne skarby i poczuć atmosferę duchowości, która wypełnia to wspaniałe miejsce.

Katedra Świdnicka

wAkcji24.pl |  Kultura | Maria Nicińska| fot.: wakcji24.pl / Katedra Świdnicka /Wikipedia |5.10.2024 

Amerykanie przechodzą na katolicyzm. Czy nowy papież Leon XIV zwiększy jeszcze ten trend?

Amerykanie przechodzą na katolicyzm. W diecezji Cleveland w stanie Ohio odnotowano aż 50-procentowy wzrost liczby konwertytów na katolicyzm w okresie wielkanocnym. Choć to imponujący wynik, zjawisko to nie jest odosobnione – podobne tendencje można zauważyć w wielu...

Aktualizacja: Nowy błogosławiony: Męczennik za wiarę ks. Stanisław Streich. Znamy termin beatyfikacji!

Nowy błogosławiony w Polsce. Polski Kościół, a szczególnie archidiecezje poznańska i gnieźnieńska oraz diecezja bydgoska, przygotowuje się do uroczystości beatyfikacji ks. Stanisława Streicha (1902–1938), która odbędzie się już 24 maja 2025 r. Ks. Stanisłąw Streich...

Kim był św. Andrzej Bobola?

Św. Andrzej Bobola, patron Polski,  jest wspomniany 16 maja w Kościele katolickim. Andrzej urodził się 30 listopada 1561 r. w Strachocinie. Pochodził ze szlacheckiej, religijnej rodziny. W latach 1606- 1611, prawdopodobnie w Wilnie, pobierał nauki w jednej ze szkół jezuickich. Tam też nauczył się języka greckiego, co pozwoliło mu na rozczytywanie się w greckich ojcach Kościoła oraz dyskusje z prawosławnymi teologami.

Papież z Chicago. Amerykanie szaleją z radości

Papież z Chicago – to hasło w ostatnich dniach nie schodzi z ust Amerykanów. Po raz pierwszy w historii głową Kościoła katolickiego został obywatel Stanów Zjednoczonych, a dokładnie południowego Chicago – kardynał Robert Prevost, znany dziś światu jako papież Leon...

Czy Fatima jeszcze kryje jakieś tajemnice???

W sercu Portugalii, w małej wiosce Fatima, w 1917 roku miało miejsce jedno z najbardziej znanych objawień maryjnych w historii Kościoła katolickiego. Troje prostych, pasterskich dzieci – Łucja oraz jej kuzyni Hiacynta i Franciszek  – doświadczyło czegoś, co na zawsze...

Modlitwa o powołania. Potrzebujemy odważnych duchownych na trudne czasy

Kościół katolicki z coraz większym niepokojem obserwuje malejącą liczbę powołań kapłańskich i zakonnych. Modlitwa o powołania potrzebna natychmiastowo. Ubywający kapłani i osoby konsekrowane stawiają przed wiernymi pytania o przyszłość głoszenia Ewangelii i...

Europa wymiera. Co będzie z Polską?

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: Udział w wyborach obowiązkiem katolika

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje do wszystkich obywateli – a w szczególności katolików – o liczny udział w głosowaniu. Podkreśla, że wybory to nie tylko akt obywatelskiego zaangażowania,...

Ojciec Święty Leon XIV: Pan nie opuszcza swojego Kościoła. Ani wczoraj, ani dziś, ani jutro [WYWIAD]

„Nie bój się powiedzieć ‘tak’” – mówi nowy papież Leon XVI. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu w którym Ojciec Święty - wówczas kardynał i Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, dzieli się swoim doświadczeniem wiary, życia zakonnego i służby Kościołowi. W szczerej...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Leon XIV: Głos pokoju dla Kościoła i świata – nowy następca św. Piotra z Ameryki

„Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry” – tymi słowami rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowo wybrany papież Leon XIV, ogłaszając światu nie tylko swoją obecność jako Biskupa Rzymu, ale przede wszystkim jako pasterza niosącego nadzieję,...

Modlimy się za Polskę! Apeluje Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC

Modlimy się za Polskę! W dniach od 7 do 15 maja w całej Polsce wierni będą łączyć się w modlitwie nowenną do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Do wspólnego duchowego zaangażowania w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz ochrony życia nienarodzonego zachęca...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Św. Stanisław. Biskup, który nie bał się przeciwstawić się władzy. Święto Patrona Diecezji Świdnickiej już 8 maja

8 maja w Kościele katolickim wspomina się św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski, patrona Diecezji Świdnickiej. O świętym pisze pierwszy polski historyk - Gall Anonim (ok. 1112 roku) oraz bł. Wincenty Kadłubek (1223 r.). W środę 8 maja 2024 r. z racji...

Eksperci KEP i Archidiecezja Wrocławska o aborcji w Oleśnicy

KEP i Archidiecezja Wrocławska. Mamy oświadczenia w sprawie aborcji w Oleśnicy. Tragiczne wydarzenie w szpitalu w Oleśnicy, gdzie doszło do przerwania ciąży w 9 miesiący, poruszyło opinię publiczną i wywołało zdecydowaną reakcję zarówno ze strony Zespołu Ekspertów...

Abp Józef Michalik: W porządkowaniu świata Pan Bóg potrzebuje współpracowników [wywiad w-Akcji]

Abp Józef Michalik w rozmowie z Miesięcznikiem Katolickim "w-Akcji": - Dobrze, że jest ktoś, kto przechowuje drogowskaz, mimo że sam nie idzie wskazaną drogą. Najważniejsze jest jednak, aby drogowskaz wskazywał prawdziwą drogę. [CAŁY WYWIAD U NAS]Ks. Zbigniew...

Św. Józefa Robotnika, Oblubieńca N.M.Panny. Robotnicy i pracodawcy pielgrzymują do Kalisza

Wspomnienie św. Józefa Robotnika to czas szczególnej modlitwy i refleksji nad wartością pracy oraz godnością każdego człowieka pracującego. W tym roku, 1 maja, z okazji tego liturgicznego wspomnienia, odbędzie się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i...

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

O autorze

Rozmowy w Akcji – Nasz PODKAST!

Nowy numer „w-Akcji”!

Promuj nas w social mediach

NASZ PARTNER: EWTN – TELEWIZJA NA ŻYWO

NASZ PARTNER

ARCHE TRAVEL

CENTRUM PROMOCJI TURYSTYKI ARCHE

Tematy w Akcji

POPULARNE

Wiara
Kultura
Home
Ekonomia
Opinie