Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma na celu upamiętnienie Pontyfikatu Jana Pawła II poprzez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych- głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego oraz (niezależnie od nadzoru państwowego) Konferencja Episkopatu Polski, jako Fundator.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia: jak powstał żywy pomnik Jana Pawła II?
Idea stworzenia Fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Rok później, z inicjatywy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, do życia została powołana Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jako organizacja, której działalność ma na celu upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Od marca 2005 roku Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzony jest rokrocznie Dzień Papieski. Towarzyszy mu zbiórka kościelna oraz publiczna na fundusz stypendialny. W organizacji obchodów Fundację wspiera Ogólnopolski Komitet Organizacyjny. W 2001 roku Fundacja zorganizowała dla stypendystów pierwszy obóz formacyjnointegracyjny. Odbył się on w pięciu miastach: Ełku, Kołobrzegu, Przemyślu, Serpelicach nad Bugiem oraz Świętej Katarzynie. Wówczas stypendia otrzymywało 500 młodych ludzi z 5 diecezji: drohiczyńskiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i radomskiej. Po kilku latach, w 2007 roku, formuła obozu uległa zmianie. Jeden obóz podzielono na dwa według kategorii wiekowej: jeden dla gimnazjalistów i licealistów, a drugi dla studentów. Rok później zorganizowano jeszcze jeden obóz – dla maturzystów.
Od tamtej pory każdego roku w okresie wakacyjnym organizowane są trzy obozy łącznie dla około 2300 stypendystów z całej Polski.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów
Kto może ubiegać się o stypendium? Odpowiada Biskup Marek Mendyk
„Na stronie internetowej fundacji dzieła Nowego Tysiąclecia jest bardzo jasno, ściśle określony regulamin, kto może się ubiegać o stypendium, jakie musi spełnić kryteria, warunki, więc też nie wystarczy tylko, jak to się mówi, pochodzić z biednej rodziny, ale też trzeba się uczyć odpowiednio, ale też trzeba rokować nadzieję. Ja pamiętam, że czasem indywidualnie już rozpatrując takie wnioski, też prosimy o interwencję zarząd Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, żeby jakby dał szansę, że ktoś, kto rozpoczął na przykład, dobrze się uczył w klasie siódmej, w klasie ósmej, ale poszedł do nowej szkoły i w nowej szkole okazało się, że trochę jakby jego możliwości też osłabły.
Ale z czasem okazuje się, że to jest trochę też złudne, bo nowe środowisko, nowi nauczyciele, nowe treści, zupełnie czasem nowy język komunikowania się z nauczycielami. Więc przedłużamy to stypendium po to, żeby przetrzymać jakby taki trudny okres. Ale warto i zachęcam też, zwłaszcza, że w tym roku, mogę to powiedzieć dzisiaj głośno, otrzymamy 10 stypendium więcej dla osób, które wywodzą się ze środowisk powodziowych. Więc zachęcam też nauczycieli, dyrekcję szkół, ale też i nauczycieli religii, katechetów, żeby poprzez swoich duszpasterzy starać się o takie stypendia i niech tych wniosków spływa jak najwięcej. Chcemy naprawdę pomagać.”- bp Marek Mendyk
Kandydatów zgłaszać mogą nauczyciele, katecheci i proboszczowie parafii:
“Tak i my zwykle chcemy, żeby to się odbywało też na forum szkoły, żeby też nie działo się to poza pewnymi, jak to się mówi, wychowawcami klas. Często jest tak, że wychowawcy znają swoich uczniów, znają środowiska, z których się wywodzą. Znają ich już długi czas i wiedzą jaki mają potencjał, jakie możliwości. Więc zachęcam, żeby tu była szeroka współpraca w szukaniu tych kandydatów.”- mówi bp Marek
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów
Jakie działania prowadzi Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia? Niezwykła szansa dla wielu młody osób!
Dzień Papieski
Upamiętnienie pontyfikatu Papieża Polaka, do którego została powołana Fundacja, dokonuje się poprzez organizowanie corocznego Dnia Papieskiego. Stanowi on okazję do ponownego odczytania papieskiego nauczania. Zadanie to jest niezwykle ważne szczególnie po kanonizacji Ojca Świętego. Obchody Dnia Papieskiego ukazują osobę i dzieło św. Jana Pawła II młodemu pokoleniu, które nie miało już możliwości osobistego spotkania Świętego Papieża Polaka. Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Nagrody TOTUS TUUS
Osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka, mają szansę zdobyć najważniejszą nagrodę Kościoła katolickiego w Polsce – Nagrodę TOTUS TUUS. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody od 2000 roku. Laureatami „Katolickich Nobli” są ludzie, którzy oddali się służbie prawdzie i dobru, wyciągający pomocną dłoń zmarginalizowanym czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie – rdzeń naszej kultury i tożsamości. Nagrody TOTUS TUUS wręczane są co roku w wigilię Dnia Papieskiego podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Program stypendialny
Jednym z najważniejszych działań Fundacji jest prowadzony od samego początku jej istnienia program stypendialny. Stypendia przyznawane są zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich w oparciu o zatwierdzony przez Zarząd Fundacji Regulamin przyznawania stypendiów edukacyjnych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja rozpoczynała swoją działalność, przyznając stypendia 500 osobom. Dziś, dzięki hojności Polaków, program obejmuje prawie 2000 młodych ludzi z całej Polski, co jest możliwe tylko dzięki ofiarności i dobrej woli społeczeństwa.
Obozy formacyjno-integracyjne
Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich stypendystów zrodził się w 2001 roku. Wówczas stypendium otrzymywało 500 stypendystów z 5 diecezji. Aktualnie, ze względu na dużą liczbę stypendystów, organizowane są trzy letnie obozy dla każdej z grup wiekowych: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, dla studentów oraz dla maturzystów – przyszłych studentów, dla których obóz jest okazją do poznania ludzi ze swoich wspólnot akademickich i zdobycia informacji o mieście, w którym będą studiować i mieszkać. Obozy formacyjno-integracyjne stanowią integralną część programu stypendialnego.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów
Niedzielna zbiórka na stypendia – razem możemy pomóc!
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski, w kościołach w całej Polsce organizowana jest zbiórka do puszek na rzecz stypendiów dla młodzieży, którą wspiera Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku zbiórka odbędzie się w najbliższą niedzielę i będzie to doskonała okazja, by włączyć się w to niezwykłe dzieło.
Twoja ofiara, nawet najmniejsza, może realnie przyczynić się do przyszłości młodego człowieka. Każda złotówka zebrana w tej akcji przeznaczona jest na wsparcie edukacji młodzieży, która potrzebuje pomocy, aby móc rozwijać swoje talenty i marzenia. Dzięki funduszowi stypendialnemu wielu młodych ludzi może kontynuować naukę w polskich uczelniach i rozwijać swoje pasje.
Zachęcamy wszystkich, aby w niedzielę, przy okazji Mszy Świętej, wsparli Fundację. Wspólnymi siłami możemy zbudować przyszłość opartą na wartościach, które były bliskie św. Janowi Pawłowi II – na solidarności, miłości bliźniego i trosce o drugiego człowieka.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to wspaniały przykład tego, jak idea papieża Polaka może żyć w naszych sercach i przynosić wymierne korzyści dla młodych ludzi w Polsce. Każdy z nas ma szansę stać się częścią tej pięknej inicjatywy, wspierając edukację młodzieży, która może kiedyś zbudować lepszy świat dla nas wszystkich. Niech nasza hojność w najbliższą niedzielę będzie wyrazem naszej troski o przyszłość i wyrazem wdzięczności za duchowe dziedzictwo św. Jana Pawła II.
wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska| źródło: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia |11.10.2024