Drakońska kara za nieprzeprowadzenie aborcji w Polsce: Pabianickie Centrum Medyczne zapłaci 550000 zł

Aborcja w Polsce staje się obowiązkiem każdej placówki medycznej. Pabianickie Centrum Medyczne znalazło się w centrum uwagi po nałożeniu na nie drakońskiej kary finansowej za odmowę przeprowadzenia aborcji. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, podczas konferencji prasowej poinformowała, że na placówkę nałożono karę w wysokości 550 tysięcy złotych. Kara ta jest wynikiem nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które weszło w życie pod koniec maja.

Aborcja: Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia wymierzone w lekarzy i placówki medyczne

 Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia wprowadza surowe wymagania dotyczące przeprowadzania aborcji w szpitalach. Zgodnie z nowymi przepisami, każda placówka medyczna ma obowiązek zorganizować pracę w taki sposób, aby przynajmniej jeden z lekarzy był w stanie wykonać zabieg aborcji, gdy jest on dopuszczalny przepisami prawa. Oznacza to, że szpitale muszą być przygotowane do przeprowadzenia zabiegu w sytuacjach, gdy jest to konieczne dla ratowania życia lub zdrowia kobiety.

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, podczas konferencji prasowej podkreśliła, że nowe przepisy mają na celu zapewnienie pacjentkom dostępu do niezbędnych świadczeń medycznych. – „13 czerwca zakończono postępowanie kontrolne w Pabianickim Centrum Medycznym, w wyniku którego na tego świadczeniodawcę nałożono karę w wysokości 550 tysięcy złotych” – powiedziała Leszczyna. Dodała również, że prowadzone są kontrole w dwóch kolejnych podmiotach medycznych i istnieje prawdopodobieństwo nałożenia na nie podobnych kar.

Kary finansowe i rozwiązanie umowy

Nowe rozporządzenie przewiduje nałożenie kary umownej w wysokości do 2% kwoty zobowiązania wynikającego z umowy, za każde stwierdzone naruszenie obowiązku przeprowadzenia aborcji. W skrajnych przypadkach możliwe jest również rozwiązanie umowy w części albo w całości, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Minister zdrowia zaznaczyła, że te surowe środki mają na celu wymuszenie na placówkach medycznych przestrzegania prawa i zapewnienie pacjentkom dostępu do legalnych świadczeń zdrowotnych. – „Nie możemy pozwolić, aby jakakolwiek placówka medyczna odmawiała pacjentkom dostępu do legalnych świadczeń zdrowotnych” – mówi minister zdrowia, Izabela Leszczyna. 

Katastrofalne skutki finansowe dla Pabianickiego Centrum Medycznego

Nałożenie kary w wysokości 550 tysięcy złotych na Pabianickie Centrum Medyczne może mieć poważne konsekwencje dla tej placówki. Wysokie kary finansowe mogą wpłynąć na jej budżet i zdolność do świadczenia innych usług medycznych. Dyrekcja szpitala jeszcze nie skomentowała decyzji Ministerstwa Zdrowia, ale wśród pracowników i pacjentów rośnie niepewność co do przyszłości placówki.

Wprowadzenie nowych przepisów i surowych kar za odmowę przeprowadzenia aborcji może prowadzić do dalszych zmian w polskim systemie opieki zdrowotnej. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zapowiedziała, że będą kontynuowane kontrole w innych placówkach medycznych, aby zapewnić przestrzeganie nowych przepisów. – „Obawiam się, że tam też nałożenie kary będzie zasadne” – przyznała Leszczyna, odnosząc się do kontroli w innych szpitalach.

 

Aborcja w Polsce: Zastraszanie lekarzy

Komentarz: Czy dzięki minister Leszczynie będziemy mieli aborterów-milionerów?

Okazuje się, że w Polsce najmniej zwolenników aborcji jest w samym środowisku lekarskim. Lekarze nie chcą przeprowadzać zabiegów aborcji i do tej pory mogli zawsze powołać się na klauzulę sumienia, które nie pozwala im zabijać dzieci w łonie matek. To dobra wiadomość.

Zła wiadomość jest taka, że minister zdrowia Izabela Leszczyna, która sama lekarzem nie jest, stosuje nacisk finansowy – potężną, nieproporcjonalną karę dla placówki medycznej, której lekarze nie zechcą przeprowadzić aborcji. Wysokość tej kary jest całkowicie uznaniowa i bezzasadna. W Polsce bywały przypadki błędów medycznych i proceduralnych, ale ich ofiary nie mogły liczyć na odszkodowanie wielkości pół miliona złotych.

W określonych warunkach aborcja w Polsce jest zgodna z prawem. Z perspektywy pacjentki, która zdecydowała się popełnić aborcję w ramach obowiązującego prawa, oczekiwanie jakieś formy odszkodowania ze strony placówki medycznej która jej odmawia byłoby w jakiś sposób racjonalne. Jest jednak bardzo wątpliwe, by sąd w Polsce zasądził w takim przypadku odszkodowanie wielkości pół miliona. Prawdodpobnie kobieta usłyszałaby, że mogła poszukać innej placówki medycznej.

Nie jest przecież tak, że w każdym szpitalu mamy obowiązek otrzymać taki pakiet opieki medycznej, jaki jest naszym wyobrażeniem. Czy jeśli szpital powiatowy nie wykona skomplikowanej operacji neurochirurgicznej, bo nie będzie mieć specjalisty w tej dziedzinie, to Ministerstwo Zdrowia również nałoży na szpital taką karę? 

Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o indywidualne roszczenie pacjentki oczekującej aborcji, ale systemowe działania Ministerstwa Zdrowia. Działania, które mają złamać kręgosłupy moralne polskich lekarzy. Bo przecież perspektywa tak dotkliwych kar ma właśnie spowodować strach przed odmową wykonania aborcji.

Jednak zasadność kary można podważyć. Jest oczywiste, że nie każda placówka – nawet w ramach umowy z NFZ nie może czasem zrealizować jakieś usługi medycznej – na przykład z powodu awarii urządzeń albo absencji lekarza-specjalisty, który też ma prawo do urlopu albo chorobowego. Pabianickie Centrum Medyczne powinno odwołać się do sądu od arbitralnej decyzji minister Leszczyny i wierzę, że nie jest ono pozbawione szans na drodze do sprawiedliwości.

Inna sprawa, że zanim ewentulna decyzja sądu zapadnie, Ministerstwo Zdrowia i tak karę wyegzekwuje. A ostateczna decyzja sądu to perspektywa lat a nie miesięcy. Cel działania Ministerstwo Zdrowia jest więc jasny: wiele placówek postawionych pod ścianą zacznie gorączkowo szukać lekarzy, którzy aborcję przeprowadzą. Ci, którzy na to się zdecydują mogą, dzięki minister Leszczynie w radykalny sposób negocjować swoje stawki. Jeśli nad szpitalem wisi ponad półmilionowa kara, to każde mniejsze pieniądze, jakich oczekuje lekarz, mogą być dla placówki akceptowalne. Nawet gdyby za zabicie dziecka chciał 100 czy 200 tysięcy złotych.

Andrzej Wierny

Obrona życia: czy wystarczą listy?

Obrona życia: komentarz Redaktora Naczelnego "w-Akcji"

W czasie trwania zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 10 czerwca br. biskupi opublikowali list dotyczący ochrony życia i aborcji. Mówią o rosnącej presji, ataku na życie, promowaniu aborcji. Zachęcając jednocześnie do to tego by odpowiedzialność za życie brali rodzice.

Trzeba podkreślić, że to jest kolejny list już w tejże sprawie. Pytanie tylko co on zmieni? Kogo przekona? Pojawiają się jednak opinie iż jest on, niestety, zbyt mało wyrazisty.

Może w końcu trzeba by powiedzieć jasno, że każdy kto popiera aborcję i głosuje za aborcją jest ekskomunikowany, i trzeba mu odmówić komunii świętej. Zwłaszcza teraz gdy Kościół w Polsce dziś jest atakowany i marginalizowany taki jasny przekaz pokazał by wiernym o wiele bardziej sens walki o życie, niż kolejne zachęty.

ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny „w-Akcji”

Nasz podcast: Rozmowy w Akcji

wAkcji24.pl |Ekonomia | MNN, Andrzej Wierny (komentarz), ks. Jakub Klimontowski (komentarz) | 18.06.2024

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Biskup Ignacy Dec wygłosił homilię podczas XXXIII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę – 13 lipca 2024 r. Prezentujemy obszerne fragmenty wypowiedzi biskupa Ignacego Deca. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili...

Ks. Krzysztof Ora: Koszula Romka i katecheza

Ks. Krzysztof Ora: Ubranie noszące ślady zabójstwa Romka zostało podarowane licheńskiemu muzeum przez matkę chłopca. Jedna z wersji okoliczności śmierci tego 13-latka mówi o jego bohaterskiej postawie. Niósł w ręce transparent z hasłem: chcemy religii w szkole....

Marcin Bogdan: Jesteś katolikiem?

Marcin Bogan: Aresztowano księdza, księdza Michała Olszewskiego. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili o tym? To teraz już wiesz. Aresztowali księdza, zakuli w kajdanki i osadzili w areszcie.

ks. Jakub Klimontowski: Zadania ojca – walka o miłość, dobro i zbawienie

wAkcji24.pl: Redaktor naczelny miesięcznika „w-Akcji” ks. Jakub Klimontowski w Dzień Ojca pisze o tym tym, jakie są prawdziwe zadania ojca. Czy chodzi tylko o zapewnienie rodzinie bezpieczeństwa finansowego?

Ks. Mike Schmitz: Dlaczego lepiej być katolikiem a nie po prostu chrześcijaninem?

wAkcji24.pl: Ks. Mike Schmitz tłumaczy dlaczego lepiej być katolikiem: Często otrzymuję pytania: „Więc jesteś katolikiem, prawda?”. Odpowiadam: „Tak, jestem”. Ludzie pytają: „Jaka jest główna różnica między Kościołem Katolickim a innymi wyznaniami protestanckimi lub niekatolickimi?”. Odpowiedź może sprowadzać się do jednego słowa: autorytet. Wiem, że to słowo budzi negatywne emocje u wielu z nas. Nie lubimy go, budzi opór. Ale co właściwie oznacza autorytet?

Cisza wyborcza – narzędzie przeciwko Kościołowi Katolickiemu?

wAkcji24.pl: Cisza wyborcza obowiązuje w krajach tradycyjnie uważanych za katolickie, takich jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Polska. Czy to przypadek, że tam gdzie nie istnieje silny i zjednoczony kościół ciszy wyborczej nie potrzeba wprowadzać?

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem ciała – Chorych odwiedzać

wAkcji24.pl: Biskup Ignacy Dec tłumaczy co oznacza chrześcijański obowiązek „chorych odwiedzać”: Choroba jest doświadczeniem nas wszystkich.  W Katechizmie Kościoła Katolickiego,  w punkcie 1500, czytamy: „Choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów, poddających próbie życie ludzkie. Człowiek doświadcza w chorobie swojej niemocy, ograniczeń i skończoności. Każda choroba może łączyć się z przewidywaniem śmierci”.

ks. Jakub Klimontowski: Maryja Królowa Polski. Jak miłość do Maryi kształtuje nasze postawy

wAkcji24.pl: Maryja Królowa Polski! Od wieków Maryja, matka naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa była gorąco czczona wśród Polaków. Historia pokazuje, że Matka Boża odegrała i wciąż odgrywa ważną rolę w historii naszego narodu. Uroczystość Maryi Królowej Polski, obchodzona każdego roku 3 maja, w sposób niezwykle wyjątkowy ukazuje rys maryjny naszego narodu. 

Biskup Marek Mendyk wzywa do jedności. Potraktujmy to z największą powagą

wAkcji24.pl: Synod Diecezji Świdnickiej, który Biskup Marek Mendyk zaingurował 18 maja 2024 roku, ma stać się nie tylko momentem refleksji, ale i inauguracją wspólnego działania. W jego centrum stawiane są pytania o tożsamość chrześcijańską, o fundamenty naszej wiary i kierunki, w których powinniśmy podążać jako wspólnota wierzących.

ks. Jakub Klimontowski: Cuda Eucharystyczne a I Synod Diecezji Świdnickiej

Człowiek lubi doświadczać, czuć, widzieć, dlatego do naszej wyobraźni przemawiają cuda eucharystyczne. Mogą one wzmocnić naszą wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii. Zwracają uwagę na świętość Mszy Świętej oraz przypominają o głębi miłości Boga, który pozostaje...

Bp James Conley: Depresja – katolickie podejście. Relacja biskupa który doświadczył ciemności

wAkcji24.pl: Bp James Conley o tym czym jest depresja i jak z nią wygrać: Nasz świat doświadcza kryzysu zdrowia psychicznego. Lęk i depresja ciążą na życiu wielu ludzi – często są to młodzież i młodzi dorośli. Jest jednak nadzieja. Mówię to z doświadczenia. Przeszedłem własną drogę problemów psychicznych, która zabrała mnie na dno ciemności i potem z powrotem do życia, w którym ponownie doświadczam radości i jeszcze głębszej miłości do naszego Pana.

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Grzeszących upominać (1)

wAkcji24.pl | Bp Ignacy Dec: Pośród uczynków miłosiernych co do duszy na pierwszym miejscu Kościół wymienia: „Grzeszących upominać”. Wskazuje to na jego ważność. Podejmując refleksję nad tym uczynkiem miłosiernym, spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: jakie są podstawy biblijne obowiązku upominania?; kto jest powołany do udzielania upomnień?; jaki jest motyw upominania, jaka forma oraz sposób udzielania i przyjmowanie upomnień?

Bp Thomas John Paprocki: Prezydent Biden kpi z naszej wiary katolickiej

wAkcji24.pl | Opinie | Biskup Thomas John Paprocki, biskup Springfield in Illinois (USA): W ubiegłym miesiącu, 23 kwietnia 2024 r., prezydent USA Joe Biden wzmocnił swoje poparcie dla grzechu aborcji, wykonując znak krzyża podczas wiecu aborcyjnego w Tampie na Florydzie.

Bp Marek Mendyk: Nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki! [słowo na otwarcie 1. Synodu Diecezji Świdnickiej]

wAkcji24.pl: Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Dzisiaj sobota 18 maja, kiedy wspominamy rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, wielkiego papieża Polaka. Tu w katedrze, za łaską Pana Boga, specjalnie to powtarzam, bo wszystko jest jego łaską, inaugurujemy pierwszy synod diecezji świdnickiej. To właśnie temu patronowi dnia dzisiejszego (św. Janowi Pawłowi II – przyp. red.) powierzamy dzieło synod

Bp. Marek Mendyk otworzył 1. Synod Diecezji Świdnickiej! Kazanie Biskupa podczas Mszy św. inauguracyjnej

wAkcji24.pl | Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Poprzez wydarzenia synodalne chcemy też przygotować nasze serca i umysły na wielki jubileusz naszego Odkupienia. Trzeba pamiętać, że w 2033 roku będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia. Dziewięć lat, które nas czekają do tego jubileuszu to wspaniała okazja, aby tak jak się to czyni przez rekolekcje i misje, ożywić naszą wiarę, a nade wszystko dziękować Bogu za dzieło odkupienia i zbawienia.

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

Bp Marek Mendyk: Patrzmy na Jezusa!

Bp Marek Mendyk: Przemiany dokonujące się w świecie, wojna u naszych granic, bolesne zgorszenia w Kościele, spadek liczby powołań i inne niesprzyjające okoliczności – to wszystko budzi w nas poczucie zagrożenia. W tych okolicznościach zalęknieni pytamy Jezusa, jak uczniowie w czasie burzy na jeziorze: „Panie! Czy Cię to nic nie obchodzi, że giniemy?” (Mk 4, 38).

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem ciała – Umarłych pogrzebać

wAkcji24.pl Opinie | Biskup Ignacy Dec: Umarłych pogrzebać – jest ostatnim uczynkiem miłosierdzia na katechizmowej liście uczynków miłosierdzia względem ciała. Jest obowiązkiem okazania szacunku do ludzkiego ciała, do części materialnej człowieka, pozostałym po jego biologicznej śmierci.

Greg Erlandson: Ojciec Justin wyjaśnia wszystko

Ojciec Justin, projekt zainicjowany przez Catholic Answers, przedstawiał katolicką sztuczną inteligencję jako autorytatywną, duchowną postać, co wywołało szerokie kontrowersje. Christopher Check, prezes Catholic Answers, wyraził, że wybór tej postaci miał na celu...