Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald nowym Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej. To ciąg dalszy ważnych zmian kadrowych w polskim Kościelem. Zaledwie dzień wcześniej poznaliśmy nowego metropolitę warszawskiego, którym został dotychczasowy arcybiskup Katowic – Abp Adrian Galbas.

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – nowo mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

W dniu 5 listopada 2024 roku Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Tomasza Zbigniewa Sztajerwalda biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Informacja ta została ogłoszona przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce, przynosząc radość i nadzieję na nową dynamikę duszpasterską dla diecezji i wspólnoty wiernych.

Ks. Tomasz Zbigniew Sztajerwald, dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej, w nowej roli jako biskup pomocniczy będzie wspierał biskupa diecezjalnego oraz posługiwał wiernym przez przykład świętości życia i oddania duszpasterskiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, wyraził głębokie uznanie i życzenia owocnego posługiwania nowemu biskupowi, wskazując na konieczność „mówienia o Chrystusie” w sposób, który przybliży Go każdemu człowiekowi.

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Życie i droga kapłańska

Ks. Tomasz Sztajerwald urodził się 24 listopada 1977 roku w Wołominie. Jego wczesna edukacja odbywała się w rodzinnym mieście, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego. Już jako młody człowiek wykazywał się zamiłowaniem do nauki, co potwierdza ukończenie Nauczycielskiego Kolegium Języka Francuskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Studia te dały mu solidne przygotowanie lingwistyczne, a w późniejszych latach ks. Sztajerwald opanował także język włoski i angielski, co podkreśla jego szerokie zainteresowania i zdolności.

Po decyzji o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej w 1999 roku, ks. Tomasz zgłębiał nauki teologiczne i filozoficzne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Tam też zdobył tytuł magistra teologii duchowości, który ugruntował jego duchowe i intelektualne fundamenty kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 roku, rozpoczynając tym samym ponad 20-letnią posługę, wypełnioną oddaniem i pracą na rzecz wiernych.

Zakazana Modlitwa Wielka Brytania

Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii: „Strefy ochronne” to nowy atak na wolność religijną

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Droga naukowa i duszpasterska

Bp Sztajerwald od początku wykazywał się nie tylko głęboką duchowością, lecz także pasją do nauki i formacji innych. Po święceniach kapłańskich, w latach 2004-2006 posługiwał w parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, a następnie jako rezydent w kilku warszawskich parafiach. Jego praca duszpasterska łączyła troskę o parafian z kontynuacją ścieżki naukowej.

Rok 2011 przyniósł mu tytuł magistra psychologii, a dziewięć lat później obronił doktorat z nauk społecznych w dyscyplinie psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Te osiągnięcia naukowe dowodzą głębokiego zrozumienia dla potrzeb emocjonalnych i psychicznych wiernych oraz wskazują na troskę o integralny rozwój człowieka.

W latach 2009-2021 ks. Sztajerwald pełnił funkcję prefekta i wykładowcy psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, co potwierdza jego oddanie formacji przyszłych kapłanów i głębokie zaangażowanie w przekazywanie wiedzy i umiejętności. W 2021 roku objął funkcję rektora tego seminarium, stając się kluczową postacią odpowiedzialną za przygotowanie przyszłych księży do posługi duszpasterskiej.

metropolita warszawski Adrian Galbas

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Misja Biskupa Pomocniczego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, w liście gratulacyjnym wskazał, że zadaniem biskupa pomocniczego jest wspieranie biskupa diecezjalnego oraz pomoc wiernym poprzez świętość życia i przykład pasterski. Słowa te odzwierciedlają istotę posługi biskupiej, która polega na byciu „misjonarzem dusz” – jak przypomina papież Franciszek w encyklice Delixit nos. Jest to wyzwanie wymagające pokory, oddania oraz duchowego przewodnictwa, które nowy biskup pomocniczy z pewnością będzie realizował z pełnym oddaniem.

W posłudze biskupiej ks. Sztajerwald wykorzysta swoje wieloletnie doświadczenie duszpasterskie i naukowe, by służyć wspólnocie diecezjalnej. Jego zrozumienie ludzkiej psychiki oraz umiejętność empatycznego wsłuchiwania się w potrzeby wiernych stanowić będą istotne wsparcie dla biskupa diecezjalnego oraz całej wspólnoty.

Mianowanie nowego biskupa pomocniczego to ważny moment dla diecezji warszawsko-praskiej, który daje szansę na pogłębienie relacji duszpasterskich oraz umocnienie formacji duchowej. Ks. Sztajerwald, ze swoim intelektualnym zapleczem i duchową dojrzałością, wniesie nową perspektywę do pracy duszpasterskiej, jednocześnie kontynuując dzieło swoich poprzedników.

 

Jak napisał abp Tadeusz Wojda SAC, misją każdego biskupa jest wspierać wiernych i być dla nich żywym świadkiem Chrystusa. Ks. Sztajerwald, obdarzony wieloma talentami, nie tylko jako teolog, ale i jako psycholog oraz wykładowca, będzie mógł sprostać temu wyzwaniu z pełnym oddaniem.

wAkcji24.pl | Wiara | WSA, Zródłó: Konferencja Episkopatu Polski | Fot. Konferencja Episkopatu Polski  | 5.11.2024

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...