Różnice w Ciszy Wyborczej

Cisza wyborcza: uciszanie Kościoła Katolickiego?

wAkcji24.pl: Cisza wyborcza obowiązuje w krajach tradycyjnie uważanych za katolickie, takich jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Polska. Czy to przypadek, że tam gdzie nie istnieje silny i zjednoczony kościół ciszy wyborczej nie potrzeba wprowadzać?

Cisza wyborcza to okres, w którym wszelka agitacja polityczna jest zakazana pod groźbą kary. W Polsce, cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym głosowanie i kończy po zamknięciu lokali wyborczych. Zakazem objęte są wszelkie formy politycznego przekazu, w tym wystąpienia, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne, a także publikacje na temat kandydatów i ich programów. Warto jednak zauważyć, że w niektórych krajach, gdzie Kościół katolicki nie jest dominującą siłą, cisza wyborcza nie występuje. Przykładem mogą być Niemcy czy Stany Zjednoczone.

Politycy a cisza wyborcza

Cisza wyborcza mogła mieć sens w czasach przed epoką internetu. Zwolennicy ciszy wyborczej twierdzili, że ostatnie dni powinny być wolne od marketingu politycznego w mediach tradycyjnych. Z drugiej strony komunikaty wyborcze realizowane w dniu wyborów mogłyby przecież podnieść frekwencję i przekonać w ostatniej chwili niechętnych do głosowania. Dlaczego politycy zdecydowali się na tego rodzaju ograniczenie wbrew własnym interesom?

Dzisiaj, kiedy większość z nas czerpie wiedzę o świecie z internetu cisza wyborcza wydaje się pojęciem całkowicie archaicznym. A nawet absurdalnym. W trakcie jej trwania każdy ma dostęp do wszelkiego rodzaju programów publicystycznych i materiałów promocyjnych partii. Badania pokazują, że to właśnie treści z internetu i mediów społecznościowych mają najsilniejszy wpływ na decyzje większości wyborców. Argument o czasie na namysł i refleksję jest dzisiaj całkowicie nietrafiony.

Kościół a cisza wyborcza

Wybory i referenda z reguły odbywają się w niedzielę, kiedy wierni kościoła katolickiego mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Wielu z nich zaraz po nabożeństwie idzie głosować. Warto się zatem zastanowić, czy wprowadzenie ciszy wyborczej nie było wymierzone właśnie w tych wyborców, którzy są katolikami.

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego cisza wyborcza stanowi poważne ograniczenie w przekazywaniu wartości chrześcijańskich. Kościół od zawsze był instytucją, która aktywnie uczestniczyła w życiu publicznym i społecznym, promując wartości moralne i etyczne. Cisza wyborcza ogranicza możliwość wyrażania stanowiska na temat ważnych społecznie kwestii, które często są integralną częścią nauczania Kościoła.

 

Cisza wyborcza

Wyobraź sobie, że w Boże Narodzenie nie można mówić o Jezusie

Cisza wyborcza, choć teoretycznie trwa krótko, w praktyce jest bardzo silnym kneblem, który politycy lewicy próbuja nałożyć Kościołowi. Wielu wyborców podejmuje decyzje w ostatniej chwili, więc kazanie czy homilia w dniu wyborów mogłaby być znaczącym kierunkowskazem. Tymczasem w obawie przed drakońskimi karami kapłani muszą się sami cenzurować, co nie sprzyja jasnym przekazom. Zwłaszcza w krajach, gdzie istnieje liczne grono polityków będących katolikami kafeteryjnymi, którzy deklarują przywiązanie do nauczania kościoła, ale przyjmują z niego tylko to, co jest im w danej sytucji wygodne i potrzebne. Celowo i chętnie wprowadzają w błąd wierzących, udając identyfikacje z katolicyzmem. Bez możliwości piętnowania takich postaw w dniu wyborów eliminacja takich politycznych oszustów jest bardzo trudna.

Ktoś może powiedzieć, że przecież przez większość roku kościoł może głosić, to co uważa za istotne bez ograniczeń. A jednak to nie jest prawda. Kiedy trwa mecz piłkarski to chcemy o nim rozmawiac, a nie za trzy dni? Ludzie chcę usłyszeć opinie Koscioła w chwili kiedy podejmują decyzje, kiedy coś się naprawdę dzieje. Wyobraźmy sobie, że jakieś dziwne ustawodawstwo zabrania mówić o Jezusie w Boże Narodzenie. To tylko dwa dni – ktoś powie. Ale przecież ludzie, którzy przychodzą w Święta do kościoła chcą własnie usłyszeć o Narodzeniu Pana! Nie za tydzień, nie za miesiąc, tylko teraz. 

Cisza wyborcza – dwa dni a skutki przez cały rok

Błędne decyzje wyborców-katolików przynoszą skutki przez cały rok. Ale cisza wyborcza ma wpływ na postrzeganie Kościoła w ogóle. Skoro w ważnym momencie Kościoł nie może się jasno wypowiadać na tematy polityczne, to zaczyna obowiązywać opinia, że w ogóle mu tego nie wolno! Nie tylko w czasie ciszy wyborczej! Zwróćmy uwagę, że postulaty ograniczenia „wtrącania się Kościoła do polityki” są podnoszone przez te środowiska, które mają interes w tym, by jak najmniej katolików głosowało zgodnie z wyznawanymi wartościami. Coraz więcej osób przyklaskuje takiej opinii, że Kościół ma spraw polityki nie dotykać. Nie przypadkiem jednak patronem Polski jest św. Stanisław Biskup, który napominał króla Bolesława Śmiałego i zapłacił za to swoim życiem. Mając takiego patrona polscy katolicy nie moga udawać, że w lokalu wyborczym wiara i Ewangelia nie obowiązują.

Tam gdzie nie ma silnego Kościoła Katolickiego, cisza jest niepotrzeba

Tam, gdzie dominują rozproszone wspólnoty protestanckie, gdzie trudno o jednolity głos chrześcijan, cisza wyborcza nie obowiązuje. W Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych ciszy wyborczej nie ma. W USA, w 1992 roku Sąd Najwyższy orzekł, że cisza wyborcza jest niezgodna z konstytucją. Uznano, że zakazywanie agitacji politycznej narusza wolność słowa, a jedynym dopuszczalnym ograniczeniem jest zakaz wieszania plakatów i innych form agitacji bezpośrednio przy komisjach wyborczych. W Niemczech natomiast, nie istnieje formalny okres ciszy wyborczej, co pozwala na swobodne wyrażanie poglądów nawet w dniu wyborów. Choć Niemcy dla wielu w Polsce są wzorem demokracji, akurat z tego wzoru nie chcemy korzystać. Ciszy wyborczej nie ma także w innych krajach tradycyjnie protestanckich – jak Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Belgia, Holandia. Tymczasem tam gdzie silny jest (lub niestety już tylko był) Kościół Katolicki: Francja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Litwa, Węgry – cisza wyborcza została wprowadzona.

Wzorujmy się na Niemcach i Amerykanach: zlikwidujmy ciszę wyborczą

W Polsce, gdzie Kościół katolicki odgrywa znaczącą rolę, cisza wyborcza jest szczególnie odczuwalna.  Wprowadzenie ciszy wyborczej ogranicza możliwość uczestnictwa Kościoła w debacie publicznej, co jest sprzeczne z zasadą wolności słowa i religii. Długofalowo – patrząc choćby po Francji czy Hiszpanii cisza wyborcza osłabia pozycję Kościoła Katolickiego i znaczenie jego nauki w społeczeństwie i ewidentnie służy to interesowi antyklerykalniej lewicy.

Tymczasem przykłady z Niemiec i Stanów Zjednoczonych pokazują, że brak ciszy wyborczej nie narusza demokratycznych procesów, a wręcz przeciwnie, może je wzmacniać poprzez swobodę wypowiedzi. Warto zastanowić się, czy wprowadzenie podobnych rozwiązań w Polsce nie przyniosłoby korzyści dla demokratycznej debaty i nie zwiększyłoby uczestnictwa obywateli w życiu publicznym.

Bibliografia

Źródła Informacji na Temat Ciszy Wyborczej

W niniejszej bibliografii przedstawiamy kluczowe źródła informacji dotyczące ciszy wyborczej w różnych krajach. Te materiały dostarczają cennych danych i analiz, które mogą pomóc w zrozumieniu, jak różne systemy wyborcze radzą sobie z tym zagadnieniem.

1. Cisza wyborcza, Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cisza_wyborcza

2. Freedom of Speech and Election Silence, US Supreme Court, 1992: https://www.supremecourt.gov

3. Election Silence in Different Countries, International IDEA: https://www.idea.int

4. Election Campaign Rules, European Union Democracy Observatory: https://www.eudo-citizenship.eu

Rozważ wprowadzenie zmian

Zachęcamy do rozważenia likwidacji ciszy wyborczej w Polsce. Wprowadzenie takich zmian może przynieść korzyści dla demokratycznego dialogu oraz zwiększyć uczestnictwo obywateli w życiu publicznym. Warto zastanowić się, czy większa przejrzystość i otwartość debaty publicznej nie przyczyniłyby się do lepszego funkcjonowania naszego systemu wyborczego.

Biskup Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy: urazy chętnie darować

Biskup Ignacy Dec: Prezentację szóstego uczynku miłosiernego względem duszy "Urazy chętnie darować" rozpoczniemy od określenia czym są urazy, jak powstają i co powodują. Następnie wskażemy na biblijne wzory darowania urazów i pod koniec - wskażemy na sposoby leczenia...

John Thornhill, Financial Times: Konklawe wzorem dla demokratycznych wyborów

John Thornhill, publicysta Financial Times, uważa, że w dobie cyfrowych zagrożeń i kryzysu zaufania do instytucji demokratycznych, metoda wyboru papieża przez konklawe może stanowić inspirację dla współczesnych systemów wyborczych.​W artykule opublikowanym przez...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Ks. prof. Stanisław Araszczuk: Biskupi powinni być odważni

Wyrok, który przywrócił godność – tak można określić decyzję Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który uniewinnił biskupa Marka Mendyka, ordynariusza diecezji świdnickiej. Sprawa, która zaczęła się od medialnych oskarżeń, zakończyła się jednoznacznym orzeczeniem sądu:...

Maciej Rajfur: Ruszt bez dowodów. O mediach, które nie dokończyły opowieści

Maciej Rajfur publicysta "Gościa Niedzielnego" w swoim najnowszym komentarzu porusza kwestię oskarżeń wobec biskupa świdnickiego, Marka Mendyka, oraz reakcji mediów na te zarzuty. Autor podkreśla, że po trzech latach od oskarżenia Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka o...

Tomasz Krzyżak: Media muszą biskupa przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było

Choć sądy oczyściły Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka z zarzutów, a media zostały zobowiązane do przeprosin za zniesławienie, dziennikarska solidarność z prawdą najwyraźniej się wyczerpała. Gdy oskarżenia pojawiły się w 2022 roku, rozbrzmiewały na całą Polskę. Dziś,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygrywaj prawdą

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej (DAI) o medialnym ataku na Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka: Kłamią i jeszcze każą sobie za to płacić – tak można byłoby skwitować fakt, że media zamieszczające treści niezgodne z faktami wciąż utrzymują je...

Bp prof. Artur Miziński: Fundusz Kościelny był formą rekompensaty za majątek zabrany Kościołowi w czasach PRL, a nie przywilejem

Bp prof. Artur Miziński. W obliczu rosnących napięć wokół modelu relacji państwa z Kościołami i związkami wyznaniowymi, eksperci i duchowni spotkali się 27 lutego 2025 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, aby omówić fundamentalne zasady tych...

Kardynał Robert Sarah: Milczenie św. Józefa [TYLKO U NAS]

Kardynał Robert Sarah  wygłosił 16 maja 2024 r. konferencję pt. „Święty Józef nauczyciel modlitwy”. Spotkanie odbyło się w sanktuarium św. Józefa w Sieradzu, dokąd pielgrzymowali kapłani diecezji włocławskiej, szukając duchowego umocnienia u patrona Kościoła...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Kennedy znów w Białym Domu. Kim jest Robert F. Kennedy Jr.?

Robert F. Kennedy Jr.: „Przez dwadzieścia lat, codziennie rano klękałem na kolanach i modliłem się, by Bóg dał mi taką pozycję, w której mógłbym zakończyć epidemię przewlekłych chorób dziecięcych w tym kraju. 23 sierpnia ostatniego roku Bóg zesłał mi prezydenta...

Prof. Sławomir Sowiński: Kościół pozostaje nadal dla wielu Polaków ważnym aktorem życia publicznego

Prof. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwraca uwagę na istotne zmiany zachodzące w relacjach między państwem a Kościołem w Polsce. W kontekście rozwiązań obowiązujących w Europie polski model wyznaniowy, oparty na zasadzie wzajemnego...

Ks. prof. Piotr Stanisz: Kościół ma prawo oczekiwać, że władze będą działać w granicach i na podstawie prawa

Ks. Prof. Piotr Stanisz wziął udział w konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, zorganizowana przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz Katolicką Agencję Informacyjną. Ks....

Abp Józef Kupny: Kościół wykonuje kapitalną pracę w działalności charytatywnej i społecznej

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, otworzył konferencję „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, która miała miejsce 27 lutego 2025 r. w Warszawie. Wydarzenie miało na...

Prof. Paweł Borecki: Należy rozważyć wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Prof. Paweł Borecki. Jak powinny wyglądać relacje państwa z Kościołem? Eksperci debatowali w Warszawie. W kontekście rosnących napięć wokół relacji państwa z Kościołami i związkami wyznaniowymi, eksperci i prawnicy spotkali się na konferencji „Relacje państwo-Kościół....

Wiceprezydent USA JD Vance: Jan Paweł II był jednym z najbardziej niezwykłych obrońców demokracji

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbył się w Waszyngtonie 14 stycznia 2025 r.Dziękuję wszystkim zebranym delegatom, luminarzom i przedstawicielom mediów, a szczególnie gospodarzom...

wAkcji24.pl | Opinie | Andrzej Wierny | Ilustracje: OpenAI | 9.06.2024