Chińczyk został Polakiem. Watykański dyplomata ks. Chun Yean Choong, pochodzący z chińskiej diaspory w Malezji, otrzymał polskie obywatelstwo podczas uroczystości w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. Kapłan, obecnie pracujący w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, przeszedł długą i niezwykłą drogę wiary. Urodzony w buddyjskiej rodzinie w Malezji, zetknął się z katolicyzmem dzięki polonijnej wspólnocie w Wielkiej Brytanii. W Polsce przyjął chrzest w Justynowie koło Łodzi, tam również przyjął święcenia kapłańskie.
Ks. Chun Yean Choong z polskim obywatelstwem. Jak wiara Polaków odmieniła życie chińskiego księdza?
Ks. Chun Yean Choong: Polska stała się moją duchową ojczyzną. Watykański dyplomata otrzymał polskie obywatelstwo
Podczas ceremonii ks. Chun Yean Choong, znany w polskich kręgach Watykanu jako „ksiądz Yean”, podkreślił swoją więź z Polską, nazywając ją swoją „duchową ojczyzną”. Wspomniał, że Polska miała ogromny wpływ na jego wiarę, kapłaństwo i całe życie. Wyraził także wdzięczność za zbieg dat – uroczystość nadania obywatelstwa odbyła się 8 grudnia, w dniu jego urodzin przypadających w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
– Dostrzegam w tym znak Bożej Opatrzności, albowiem dzień po moich urodzinach, które 48 lat temu uczyniły mnie obywatelem malezyjskim, staję się, z własnego wyboru, obywatelem polskim – narodu, którego kulturą, tradycją i wiarą mogę się dziś z dumą chlubić – podkreślił kapłan.
W jego opinii to wydarzenie jest znakiem Bożej Opatrzności.
– Moja droga do tego momentu była długa i pełna przemian. Od narodzin w buddyjskiej rodzinie w Malezji, przez pierwsze zetknięcie z Polską, dzięki Polonii w Anglii, aż po przyjęcie chrztu w Justynowie koło Łodzi i święcenia kapłańskie w Łodzi – mówił podczas uroczystości ks. Chun Yean Choong
– Polska stała się moją duchową ojczyzną, która ukształtowała moją wiarę, moje kapłaństwo i całe życie – dodał.
Podczas laudacji konsul generalny RP w Rzymie Bartosz Skwarczyński podkreślił, że postawa ks. Chun Yeana Choong odzwierciedla najlepsze wartości polskiej tradycji chrześcijańskiej – otwartość, gościnność i troskę o wspólnotę. W imieniu polskiej społeczności powitał nowego obywatela z szacunkiem i radością, podkreślając, że ks. Yean jest świadectwem harmonii różnorodności i jedności.
W okolicznościowej laudacji Konsul Generalny RP w Rzymie, Bartosz Skwarczyński, podkreślił, że włączenie ks. Yeana do wspólnoty obywateli polskich jest powodem do radości, dumy oraz wdzięczności.
– Księdza działania i postawa wobec drugiego człowieka odzwierciedlają to, co najlepsze w polskiej tradycji chrześcijańskiej: otwartość, gościnność i troskę o wspólnotę. Jest ksiądz świadectwem tego, jak piękna może być harmonia różnorodności i jedności” – powiedział polski dyplomata
Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości, w tym polskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej Adama Kwiatkowskiego, konsula Bartosza Skwarczyńskiego, a także przedstawicieli watykańskiego duchowieństwa, m.in. kard. Konrada Krajewskiego i bp. Krzysztofa Nykiela.
Ks. Chun Yean Choong z polskim obywatelstwem. Jak wiara Polaków odmieniła życie chińskiego księdza?
Chińczyk pokochał Polskę. Ks. Chun Yean Choong. Świadectwo wiary Polaków pomogło mu znaleźć miłość Jezusa
Ks. Chun Yean Choong, wychowany w buddyjskiej rodzinie, wyjechał na studia biznesowe do Wielkiej Brytanii. W Bedford, miejscowości na północ od Londynu, spotkał Polaków, w tym księdza z Łodzi, który pełnił posługę w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. To dzięki tym spotkaniom poznał kulturę, język polski oraz – co najważniejsze – Jezusa Chrystusa.
– Poprzez świadectwo wiary tych Polaków poznałem miłość Chrystusa i zostałem wciągnięty do życia Kościoła. Podjąłem decyzję, że chcę być katolikiem. Przez rok byłem przygotowywany przez tego księdza do chrztu, co roku jeździłem z nim na wakacje do Łodzi, dlatego postanowiłem, że właśnie tam zostanę ochrzczony – opowiada ks.Chun Yean Choong.
Kapłan podkreśla, że Polska zajmuje w jego sercu szczególne miejsce. Określa polską duchowość jako „niesamowitą i bardzo głęboką”, a Polaków zachwyciła gościnność i serdeczność.
– Od początku Polacy byli względem mnie tak otwarci, że traktowali mnie jak swojego. Było to dla mnie zadziwiające i zacząłem szukać przyczyny. Powoli doszedłem do tego, że oni kochają w imię Jezusa, że za ich czynami stoi Bóg. Byłoby przesadą, gdybym powiedział, że od razu pojąłem całą wiarę chrześcijańską. Zostałem pociągnięty nie tyle przez wiarę, ile raczej przez miłość przenikniętą wiarą – wyznaje ks. Chun Yean Choong.
Historia ks. Chun Yean Choonga to piękne świadectwo, jak żywa wiara, serdeczność i otwartość Polaków mogą przemieniać ludzkie serca. Dzięki Polakom, których spotkał w Wielkiej Brytanii, odkrył miłość Chrystusa, a Polska stała się jego duchowym domem. To właśnie polska kultura, głęboka duchowość i niezwykła gościnność sprawiły, że kapłan nie tylko przyjął wiarę katolicką, ale również pokochał nasz kraj.
Jego historia przypomina nam o sile prostego świadectwa i miłości do drugiego człowieka, które mogą stać się drogowskazem do wiary i wspólnoty. Ks. Choong dziś nie tylko sam głosi Ewangelię, ale też pokazuje, jak piękne owoce przynosi wierność polskim wartościom chrześcijańskim. Polska gościnność, serdeczność i otwartość na innych to skarby, które mają moc przyciągania i przemieniania – a ks. Choong jest tego najlepszym przykładem.
wAkcji24.pl | Wiara |Maria Nicińska, zdjęcie: X/@VaticanNewsPL| 21.12.2024