Odkryj Nową Rolę Świeckich w Kościele

Czym zajmuje się Komisja Synodalna 'Ja Chrześcijanin'?

Dołącz do nas w odkrywaniu i wzmacnianiu roli osób świeckich w diecezji świdnickiej. Naszym celem jest szerzenie dobra i głębsze zaangażowanie w życie Kościoła.

synod1

Monika Rejman-Kulus - Rozmowa

Monika Rejman-Kulus: Wywiad z Przewodniczącą Komisji Synodalnej

ks. Jakub Klimonotowski, redaktor naczelny wAkcji24.pl: Gratuluję nominacji księdza biskupa Marka Mendyka w niedawnym czasie. Została pani przewodniczącą komisji synodalnej w Diecezji Świdnickiej. Jaka to jest komisja i czym ona ma się zajmować?

Monika Rejman-Kulus: Tak, to prawda. Kilka dni temu w katedrze w Świdnicy, podczas inauguracji synodu, Jego Ekscelencja, ksiądz biskup Marek Mendek, ordynariusz Diecezji Świdnickiej wręczył mi dekret powołujący mnie na przewodniczącą komisji synodalnej pod nazwą „Ja Chrześcijanin”. Jest to ogromne dla mnie wyróżnienie, ale i zobowiązanie do ciężkiej, wydężonej pracy jako osoby świeckiej, jako katolika, aby poszerzać obszar działania właśnie dobra na terenie diecezji świdnickiej.

ks. Jakub Klimonotowski: Czym ta komisja będzie się zajmować? Jakie tematy będzie poruszać?

Monika Rejman-Kulus: Komisja, której będę przewodniczyć, czyli „Ja Chrześcijanin”, będzie miała za zadanie na nowo odkrywanie naszej roli, roli osób świeckich w Kościele. Tak jak już kiedyś przed laty św. Jan Paweł II, w adhortacji Christi Fidelis Laici powiedział o roli świeckich w Kościele, uważam, że dzisiaj musimy swoje działania zintensyfikować jako osoby wierzące, świeckie. Aby bronić naszej wiary, aby właśnie na obszar naszej Diecezji Świdnickiej rozlewała się ta rola Ducha Świętego, który pewnie będzie nas prowadził i wyznaczał zadania, pokazywał w jakim kierunku my, jako osoby świeckie, mamy działać.  

Żeby docierać do najdalszych zakątków naszej diecezji, do tych osób, które może właśnie gdzieś na przestrzeni swojego życia, lat, różnych doświadczeń odeszły, odeszły od Pana Boga, od Kościoła. Z taką nadzieją otwieram ten nowy rozdział w swoim życiu.  Wierzę, że dzięki naszym działaniom, bo ja będę przewodniczyć, ale w mojej komisji są osoby, które są również bardzo mocno zaangażowane w życie naszego kościoła, naszej diecezji i mam taką nadzieję, że będziemy po prostu świecić przykładem, że o naszej komisji będzie głośno, ale w takim pozytywnym wymiarze.

ks. Jakub Klimonotowski: Jakie są Pani, takie prywatne oczekiwania właśnie od tego synodu, od pracy tej komisji?

Monika Rejman-Kulus: Mam nadzieję, że tak osobiście będę mogła rozwinąć się jako osoba wierząca, że nabiorę większej świadomości jako uczestnik życia w Kościele. Że pogłębię swoją wiarę, uczymy się jej oczywiście przez całe całe życie, więc nie mogę spocząć tutaj na laurach. Myślę, że będę też czerpać z osób, z którymi się będę spotykać, bo zawsze to jest dla mnie takie bardzo fajne doświadczenie, że mogę uczyć się od innych.

Monika Rejman-Kulus w "Rozmowy w Akcji. Krótko" - oglądaj naszą rozmowę

Zapraszamy do obejrzenia pełnej rozmowy między księdzem Jakubem Klimontowskim a panią Moniką Rejman-Kulus. Kliknij poniżej, aby obejrzeć wideo.

wAkcji24.pl | Wiara | Synod | ks. Jakub Klimontowski | 26.05.2024

Biskup Marek Mendyk wzywa do jedności. Potraktujmy to z największą powagą

wAkcji24.pl: Synod Diecezji Świdnickiej, który Biskup Marek Mendyk zaingurował 18 maja 2024 roku, ma stać się nie tylko momentem refleksji, ale i inauguracją wspólnego działania. W jego centrum stawiane są pytania o tożsamość chrześcijańską, o fundamenty naszej wiary i kierunki, w których powinniśmy podążać jako wspólnota wierzących.

ks. Jakub Klimontowski: Cuda Eucharystyczne a I Synod Diecezji Świdnickiej

Człowiek lubi doświadczać, czuć, widzieć, dlatego do naszej wyobraźni przemawiają cuda eucharystyczne. Mogą one wzmocnić naszą wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii. Zwracają uwagę na świętość Mszy Świętej oraz przypominają o głębi miłości Boga, który pozostaje...

Bp Marek Mendyk: Nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki! [słowo na otwarcie 1. Synodu Diecezji Świdnickiej]

wAkcji24.pl: Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Dzisiaj sobota 18 maja, kiedy wspominamy rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, wielkiego papieża Polaka. Tu w katedrze, za łaską Pana Boga, specjalnie to powtarzam, bo wszystko jest jego łaską, inaugurujemy pierwszy synod diecezji świdnickiej. To właśnie temu patronowi dnia dzisiejszego (św. Janowi Pawłowi II – przyp. red.) powierzamy dzieło synod

Bp. Marek Mendyk otworzył 1. Synod Diecezji Świdnickiej! Kazanie Biskupa podczas Mszy św. inauguracyjnej

wAkcji24.pl | Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Poprzez wydarzenia synodalne chcemy też przygotować nasze serca i umysły na wielki jubileusz naszego Odkupienia. Trzeba pamiętać, że w 2033 roku będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia. Dziewięć lat, które nas czekają do tego jubileuszu to wspaniała okazja, aby tak jak się to czyni przez rekolekcje i misje, ożywić naszą wiarę, a nade wszystko dziękować Bogu za dzieło odkupienia i zbawienia.

Bp Marek Mendyk: Patrzmy na Jezusa!

Bp Marek Mendyk: Przemiany dokonujące się w świecie, wojna u naszych granic, bolesne zgorszenia w Kościele, spadek liczby powołań i inne niesprzyjające okoliczności – to wszystko budzi w nas poczucie zagrożenia. W tych okolicznościach zalęknieni pytamy Jezusa, jak uczniowie w czasie burzy na jeziorze: „Panie! Czy Cię to nic nie obchodzi, że giniemy?” (Mk 4, 38).