Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji pojazdu na parkingu w Watykanie 4 grudnia. Mercedes-Benz w swoim oświadczeniu podkreślił, że pojazd jest efektem ścisłej współpracy z Watykanem i realizuje ideę ekologicznej mobilności wpisującą się w wizję encykliki „Laudato Si”.

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Spotkanie z przedstawicielami marki Mercedes-Benz i nowy "papamobil"

Przed Bazyliką św. Piotra odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. prezes Ola Källenius, Britta Seeger, członkini zarządu odpowiedzialna za sprzedaż i marketing, oraz Marc Langenbrinck, dyrektor generalny Mercedes-Benz Italia. Papież Franciszek spotkał się jednak także z zespołem, który pracował nad stworzeniem jego nowego pojazdu. 

Na uroczystość zaproszono pracowników z działów projektowania, badań i rozwoju, produkcji oraz sprzedaży i marketingu, aby mogli osobiście przekazać papamobil w imieniu wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Po ceremonii przekazania odbyła się prywatna audiencja u Ojca Świętego.

Nowy pojazd, zmodyfikowany Mercedes G-Wagon, został wyposażony w obracane, podgrzewane siedzenie oraz ogrzewaną poręcz, aby zapewnić komfort papieżowi podczas zimowych przejażdżek na placu Świętego Piotra. Ten całkowicie elektryczny, biały SUV ozdobiono herbem Franciszka, czarnymi akcentami i chromowanymi felgami. Na masce umieszczono dwie flagi Stolicy Apostolskiej, a tablica rejestracyjna pojazdu to tradycyjne „SCV 1”, oznaczające Państwo Watykańskie.

Mercedes-Benz od 94 lat dostarcza samochody do Watykanu, a przez ostatnie 45 lat papież korzystał z pojazdów na bazie modelu G-Class. Nowy elektryczny „papamobil” sprawia, że Franciszek jest pierwszym papieżem podróżującym w pełni elektrycznym pojazdem tej marki podczas oficjalnych wystąpień. „To ogromny zaszczyt dla naszej firmy. Dziękujemy Jego Świątobliwości za zaufanie” – powiedział Källenius w oświadczeniu z 4 grudnia.

Zielone Chiny transformacja energetyczna

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes to realizacja idei ekologicznej mobilności z encykliki “Laudato Si”

 
Od kilku lat papież korzysta z pojazdów w pełni lub częściowo elektrycznych. W 2023 roku Watykan nawiązał współpracę z firmą Volkswagen, mającą na celu stworzenie do 2030 roku floty aut elektrycznych przyjaznych środowisku.

Nowy papamobil został zaprojektowany w ścisłej współpracy z Watykanem, aby spełniać wyjątkowe wymagania. Wyposażono go w elektryczny układ napędowy, który pozwala na poruszanie się z bardzo niskimi prędkościami, idealnymi podczas publicznych wystąpień. Tego rodzaju rozwiązanie nawiązuje do przesłania encykliki „Laudato Si”, w której papież Franciszek podkreśla wagę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

Nowy Mercedes-Benz G580 z technologią EQ zapewnia zerową emisję CO2 w cyklu mieszanym. Jego konstrukcja wykorzystuje cztery niezależne silniki elektryczne, umożliwiające precyzyjne sterowanie pojazdem. W tylnej części auta znajduje się centralnie umieszczone, regulowane siedzenie główne, które można odchylać dla większej wygody papieża. Całe nadwozie, wnętrze oraz wyposażenie pojazdu zostały wykonane ręcznie z użyciem tradycyjnych technik rzemieślniczych.

Ten innowacyjny papamobil zadebiutuje podczas Jubileuszu w 2025 roku, wyjątkowego wydarzenia, które odbywa się co 25 lat i gromadzi w Rzymie miliony pielgrzymów. Mercedes-Benz w swoim oświadczeniu podkreślił, że pojazd jest efektem ścisłej współpracy z Watykanem i realizuje ideę ekologicznej mobilności wpisującą się w wizję encykliki „Laudato Si”.

samochody na wodór samochód na wodór

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Ekologia w encyklice “Laudato Si’”. Papież i troska o środowisko

 
Papież Franciszek nie jest pierwszym, który zwrócił uwagę na konieczność ochrony środowiska. Już Jan Paweł II w encyklice Centesimus Annus (1991) podkreślał, że natura to dar od Boga, o który człowiek powinien dbać we współpracy z Nim (CA 37). Wprowadził także pojęcie „ekologii ludzkiej” (CA 38), które zapowiadało idee integralnej ekologii rozwinięte przez Franciszka w Laudato Si’. Podobne nauki głosił Benedykt XVI, zwłaszcza w encyklice Caritas in Veritate (2009).  

Laudato Si’ rozbudowuje te wątki, łącząc troskę o ludzi i przyrodę w duchu katolickiej nauki społecznej oraz wskazując na konieczność zintegrowanego podejścia do tych problemów.

Jednym z kluczowych tematów encykliki są zmiany klimatyczne, które stanowią ogromne wyzwanie dla ludzkości (LS 25). Franciszek opiera się na naukowych dowodach wskazujących na wpływ działalności człowieka na globalne ocieplenie (LS 23). Wskazuje, że dotychczasowe działania są niewystarczające, a często przywódcy polityczni i gospodarczy skupiają się na ukrywaniu problemu zamiast jego rozwiązywania (LS 26).  

Papież proponuje konkretne kroki, takie jak radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, rozwój energii odnawialnej oraz ochrona lasów tropikalnych (LS 38-39).

W encyklice Franciszek zachęca do „ekologicznego nawrócenia”, które obejmuje zarówno zmiany osobiste, jak i działania systemowe. Na poziomie jednostki papież proponuje refleksję nad relacją człowieka z naturą, modlitwę, ograniczenie konsumpcjonizmu i większą wdzięczność za Boże dary (LS 227).  

Jednak Franciszek podkreśla, że wiele problemów wymaga systemowych rozwiązań podejmowanych przez rządy i korporacje. Wzywa katolików do angażowania się w politykę, wspierania inicjatyw lokalnych, takich jak kooperatywy energii odnawialnej, oraz działania w organizacjach pozarządowych, np. Ruchu Laudato Si’ (LS 178-179).

Encyklika nie tylko ostrzega przed zagrożeniami, ale też daje nadzieję. Franciszek wierzy, że ludzkość może zmienić swoje postępowanie, odwrócić się od destrukcji i wybrać dobro (LS 205).  

Choć obecne problemy wydają się trudne do rozwiązania, papież wskazuje na szansę, by nasza epoka została zapamiętana jako ta, która odpowiedzialnie podjęła wyzwania i wybrała bardziej zrównoważoną drogę rozwoju (LS 165). Franciszek zachęca wierzących do otwarcia się na Bożą łaskę, która może zainspirować do budowy lepszego, bardziej troskliwego świata.

Aktualizacja: Nowy błogosławiony: Męczennik za wiarę ks. Stanisław Streich. Znamy termin beatyfikacji!

Nowy błogosławiony w Polsce. Polski Kościół, a szczególnie archidiecezje poznańska i gnieźnieńska oraz diecezja bydgoska, przygotowuje się do uroczystości beatyfikacji ks. Stanisława Streicha (1902–1938), która odbędzie się już 24 maja 2025 r. Ks. Stanisłąw Streich...

Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. „Pięć lat odpowiedzialności i służby”

Od momentu kiedy Biskup Mareka Mendyk objął kierownictwo nad Diecezją Świdnicką – w jednym z najtrudniejszych okresów współczesnej historii, jakim była pandemia COVID-19 – rozpoczął się proces budowania transparentnych i odpowiedzialnych struktur zarządzania majątkiem...

Kim był św. Andrzej Bobola?

Św. Andrzej Bobola, patron Polski,  jest wspomniany 16 maja w Kościele katolickim. Andrzej urodził się 30 listopada 1561 r. w Strachocinie. Pochodził ze szlacheckiej, religijnej rodziny. W latach 1606- 1611, prawdopodobnie w Wilnie, pobierał nauki w jednej ze szkół jezuickich. Tam też nauczył się języka greckiego, co pozwoliło mu na rozczytywanie się w greckich ojcach Kościoła oraz dyskusje z prawosławnymi teologami.

Papież z Chicago. Amerykanie szaleją z radości

Papież z Chicago – to hasło w ostatnich dniach nie schodzi z ust Amerykanów. Po raz pierwszy w historii głową Kościoła katolickiego został obywatel Stanów Zjednoczonych, a dokładnie południowego Chicago – kardynał Robert Prevost, znany dziś światu jako papież Leon...

Czy Fatima jeszcze kryje jakieś tajemnice???

W sercu Portugalii, w małej wiosce Fatima, w 1917 roku miało miejsce jedno z najbardziej znanych objawień maryjnych w historii Kościoła katolickiego. Troje prostych, pasterskich dzieci – Łucja oraz jej kuzyni Hiacynta i Franciszek  – doświadczyło czegoś, co na zawsze...

Modlitwa o powołania. Potrzebujemy odważnych duchownych na trudne czasy

Kościół katolicki z coraz większym niepokojem obserwuje malejącą liczbę powołań kapłańskich i zakonnych. Modlitwa o powołania potrzebna natychmiastowo. Ubywający kapłani i osoby konsekrowane stawiają przed wiernymi pytania o przyszłość głoszenia Ewangelii i...

Europa wymiera. Co będzie z Polską?

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: Udział w wyborach obowiązkiem katolika

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje do wszystkich obywateli – a w szczególności katolików – o liczny udział w głosowaniu. Podkreśla, że wybory to nie tylko akt obywatelskiego zaangażowania,...

wAkcji24.pl |Ekologia | MNS | Ilustracja: Vatican News| 7.12.2024