Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma na celu upamiętnienie Pontyfikatu Jana Pawła II poprzez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych- głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego oraz (niezależnie od nadzoru państwowego) Konferencja Episkopatu Polski, jako Fundator.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia: jak powstał żywy pomnik Jana Pawła II?

Idea stworzenia Fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Rok później, z inicjatywy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, do życia została powołana Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jako organizacja, której działalność ma na celu upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Od marca 2005 roku Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. 

Od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzony jest rokrocznie Dzień Papieski. Towarzyszy mu zbiórka kościelna oraz publiczna na fundusz stypendialny. W organizacji obchodów Fundację wspiera Ogólnopolski Komitet Organizacyjny. W 2001 roku Fundacja zorganizowała dla stypendystów pierwszy obóz formacyjnointegracyjny. Odbył się on w pięciu miastach: Ełku, Kołobrzegu, Przemyślu, Serpelicach nad Bugiem oraz Świętej Katarzynie. Wówczas stypendia otrzymywało 500 młodych ludzi z 5 diecezji: drohiczyńskiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i radomskiej. Po kilku latach, w 2007 roku, formuła obozu uległa zmianie. Jeden obóz podzielono na dwa według kategorii wiekowej: jeden dla gimnazjalistów i licealistów, a drugi dla studentów. Rok później zorganizowano jeszcze jeden obóz – dla maturzystów. 

Od tamtej pory każdego roku w okresie wakacyjnym organizowane są trzy obozy łącznie dla około 2300 stypendystów z całej Polski. 

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Kto może ubiegać się o stypendium? Odpowiada Biskup Marek Mendyk

„Na stronie internetowej fundacji dzieła Nowego Tysiąclecia jest bardzo jasno, ściśle określony regulamin, kto może się ubiegać o stypendium, jakie musi spełnić kryteria, warunki, więc też nie wystarczy tylko, jak to się mówi, pochodzić z biednej rodziny, ale też trzeba się uczyć odpowiednio, ale też trzeba rokować nadzieję. Ja pamiętam, że czasem indywidualnie już rozpatrując takie wnioski, też prosimy o interwencję zarząd Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, żeby jakby dał szansę, że ktoś, kto rozpoczął na przykład, dobrze się uczył w klasie siódmej, w klasie ósmej, ale poszedł do nowej szkoły i w nowej szkole okazało się, że trochę jakby jego możliwości też osłabły.

Ale z czasem okazuje się, że to jest trochę też złudne, bo nowe środowisko, nowi nauczyciele, nowe treści, zupełnie czasem nowy język komunikowania się z nauczycielami. Więc przedłużamy to stypendium po to, żeby przetrzymać jakby taki trudny okres. Ale warto i zachęcam też, zwłaszcza, że w tym roku, mogę to powiedzieć dzisiaj głośno, otrzymamy 10 stypendium więcej dla osób, które wywodzą się ze środowisk powodziowych. Więc zachęcam też nauczycieli, dyrekcję szkół, ale też i nauczycieli religii, katechetów, żeby poprzez swoich duszpasterzy starać się o takie stypendia i niech tych wniosków spływa jak najwięcej. Chcemy naprawdę pomagać.”- bp Marek Mendyk

Kandydatów zgłaszać mogą nauczyciele, katecheci i proboszczowie parafii:

“Tak i my zwykle chcemy, żeby to się odbywało też na forum szkoły, żeby też nie działo się to poza pewnymi, jak to się mówi, wychowawcami klas. Często jest tak, że wychowawcy znają swoich uczniów, znają środowiska, z których się wywodzą. Znają ich już długi czas i wiedzą jaki mają potencjał, jakie możliwości. Więc zachęcam, żeby tu była szeroka współpraca w szukaniu tych kandydatów.”- mówi bp Marek

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Jakie działania prowadzi Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia? Niezwykła szansa dla wielu młody osób!

Dzień Papieski

Upamiętnienie pontyfikatu Papieża Polaka, do którego została powołana Fundacja, dokonuje się poprzez organizowanie corocznego Dnia Papieskiego. Stanowi on okazję do ponownego odczytania papieskiego nauczania. Zadanie to jest niezwykle ważne szczególnie po kanonizacji Ojca Świętego. Obchody Dnia Papieskiego ukazują osobę i dzieło św. Jana Pawła II młodemu pokoleniu, które nie miało już możliwości osobistego spotkania Świętego Papieża Polaka. Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Nagrody TOTUS TUUS

Osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka, mają szansę zdobyć najważniejszą nagrodę Kościoła katolickiego w Polsce – Nagrodę TOTUS TUUS. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody od 2000 roku. Laureatami „Katolickich Nobli” są ludzie, którzy oddali się służbie prawdzie i dobru, wyciągający pomocną dłoń zmarginalizowanym czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie – rdzeń naszej kultury i tożsamości. Nagrody TOTUS TUUS wręczane są co roku w wigilię Dnia Papieskiego podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Program stypendialny

Jednym z najważniejszych działań Fundacji jest prowadzony od samego początku jej istnienia program stypendialny. Stypendia przyznawane są zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich w oparciu o zatwierdzony przez Zarząd Fundacji Regulamin przyznawania stypendiów edukacyjnych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja rozpoczynała swoją działalność, przyznając stypendia 500 osobom. Dziś, dzięki hojności Polaków, program obejmuje prawie 2000 młodych ludzi z całej Polski, co jest możliwe tylko dzięki ofiarności i dobrej woli społeczeństwa.

Obozy formacyjno-integracyjne

Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich stypendystów zrodził się w 2001 roku. Wówczas stypendium otrzymywało 500 stypendystów z 5 diecezji. Aktualnie, ze względu na dużą liczbę stypendystów, organizowane są trzy letnie obozy dla każdej z grup wiekowych: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, dla studentów oraz dla maturzystów – przyszłych studentów, dla których obóz jest okazją do poznania ludzi ze swoich wspólnot akademickich i zdobycia informacji o mieście, w którym będą studiować i mieszkać. Obozy formacyjno-integracyjne stanowią integralną część programu stypendialnego.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Niedzielna zbiórka na stypendia – razem możemy pomóc!

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski, w kościołach w całej Polsce organizowana jest zbiórka do puszek na rzecz stypendiów dla młodzieży, którą wspiera Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku zbiórka odbędzie się w najbliższą niedzielę i będzie to doskonała okazja, by włączyć się w to niezwykłe dzieło.

Twoja ofiara, nawet najmniejsza, może realnie przyczynić się do przyszłości młodego człowieka. Każda złotówka zebrana w tej akcji przeznaczona jest na wsparcie edukacji młodzieży, która potrzebuje pomocy, aby móc rozwijać swoje talenty i marzenia. Dzięki funduszowi stypendialnemu wielu młodych ludzi może kontynuować naukę w polskich uczelniach i rozwijać swoje pasje.

Zachęcamy wszystkich, aby w niedzielę, przy okazji Mszy Świętej, wsparli Fundację. Wspólnymi siłami możemy zbudować przyszłość opartą na wartościach, które były bliskie św. Janowi Pawłowi II – na solidarności, miłości bliźniego i trosce o drugiego człowieka.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to wspaniały przykład tego, jak idea papieża Polaka może żyć w naszych sercach i przynosić wymierne korzyści dla młodych ludzi w Polsce. Każdy z nas ma szansę stać się częścią tej pięknej inicjatywy, wspierając edukację młodzieży, która może kiedyś zbudować lepszy świat dla nas wszystkich. Niech nasza hojność w najbliższą niedzielę będzie wyrazem naszej troski o przyszłość i wyrazem wdzięczności za duchowe dziedzictwo św. Jana Pawła II.

wAkcji24.pl |  Kultura | Maria Nicińska| źródło: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia |11.10.2024 

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...

20. rocznica śmierci Jana Pawła II – dziedzictwo i pamięć wielkiego Polaka

20. rocznica śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 roku, jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Jego odejście w 2005 roku było momentem, który zgromadził miliony ludzi w modlitwie, żałobie i  zadumie. Świat się zatrzymał – od placów...

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem

Katolicki kongres dla niesłyszących? W kwietniu 2025 roku w odbędzie się pierwsze w historii spotkanie katolików niesłyszących w ramach Kongresu Eucharystycznego. Setki głuchych wiernych zgromadzą się, aby wspólnie przeżywać wiarę poprzez specjalnie przygotowane...

Misjonarze. Nigdy nie zapominajmy o ludziach, którzy oddali życie za wiarę

Misjonarze, świadkowie wiary i męczennicy, którzy oddali życie podczas pełnienia swojej posługi. To właśnie nich upamiętniamy 24 marca. Jest to również okazja do modlitwy i postu w intencji misji na całym świecie.  Dzień ten ustanowiono w 1993 roku z inicjatywy...

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Armenia, kraj o niezwykłej duchowej i historycznej tożsamości, uznawany za najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie, ponownie znalazła się w epicentrum napięć geopolitycznych. Mimo niedawnych postępów w negocjacjach pokojowych z Azerbejdżanem, sytuacja w regionie...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [wywiad w-Akcji]

Przypominamy wywiad Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka jakiego udzielił redakcji miesięcznika "w-Akcji" we wrześniu 2022 r.  Wywiad stanowi ważny kontekst pokazując motywacje ordynariusza świdnickiego w jego zwycięskiej walce sądowej z koncernami medialnymi. Jak...

Gorzkie Żale to polska tradycja? 5 rzeczy o Gorzkich Żalach, które mogą zaskoczyć

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny...

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!

O sprawie pisały media w całej Polsce. Trzy lata trwała walka o prawdę, którą stoczył w sądach Biskup Świdnicki. Jak podaje Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI) Biskup Marek Mendyk został ostatecznie oczyszczony z zarzutów dotyczących rzekomego molestowania...

Nowy metropolita poznański: Arcybiskup Zbigniew Zieliński

Arcybiskup Zbigniew Zieliński to nowy metropolita poznański. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że 19 marca, w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca, papież przyjął rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z urzędu metropolity poznańskiego, co było związane...

Uroczystość świętego Józefa Oblubieńca NMP. „Serce Ojca” pokazuje nam jaki jest św. Józef

Uroczystość świętego Józefa Oblubieńca NMP, obchodzona 19 marca, to wyjątkowy dzień w Kościele katolickim, poświęcony człowiekowi, którego życie było cichym, ale niezwykle potężnym świadectwem wiary, oddania i pokory. Święty Józef jest patronem ojców, rodzin i całego...

Wybory prezydenckie. Akcja Katolicka: Katolik nie może głosować na kandydata dopuszczającego aborcję i związki osób tej samej płci

Wybory prezydenckie 2025 r. Akcja Katolicka w Polsce, jako największa organizacja zrzeszająca katolików świeckich, wystosowała apel do społeczeństwa w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Wzywa do masowego i świadomego udziału w głosowaniu, podkreślając...

Młodzi dla nienarodzonych. Wielka akcja na Wielki Post

Młodzi dla nienarodzonych. W obliczu narastających zagrożeń dla życia nienarodzonych dzieci młodzi ludzie postanowili podjąć konkretne działanie – modlitwę. Akcja Wielki Post dla Życia to inicjatywa, której celem jest modlitwa w intencji poszanowania życia ludzkiego...

Rozmodlić Małżeństwa. Modlitwa zabezpiecza przez kryzysem i rozwiązuje problemy finansowe?

Ogólnopolska akcja Rozmodlić Małżeństwa wystartowała! Jej organizatorzy podkreślają, że w dzisiejszych czasach wspólna modlitwa małżonków jest niezwykle ważna dla budowania i podtrzymywania głębokiej relacji. Dlatego właśnie początek Wielkiego Postu jest doskonałym...

Francja się nawraca. Rekordowa Środa Popielcowa

Francja się nawraca. Tegoroczna Środa Popielcowa okazała się niezwykła dla Kościoła we Francji. W całym kraju odnotowano niespotykaną dotąd liczbę wiernych uczestniczących w liturgii. Szczególną uwagę zwraca ogromny napływ młodych ludzi, często wcześniej oddalonych od...

Wielki Post. Ile trwa, czym jest i dlaczego go obchodzimy?

Wielki Post to wyjątkowy okres w roku liturgicznym, który przygotowuje chrześcijan do najważniejszej uroczystości – Wielkanocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To czas refleksji, modlitwy, pokuty i nawrócenia, który pomaga wiernym lepiej zrozumieć sens...

Ostatni ratunek dla par w kryzysie? Jak działa „adopcja małżeństw”?

Adopcja małżeństw? Małżeństwo to piękna, ale wymagająca droga. Choć wielu nowożeńców wchodzi w związek małżeński z nadzieją na wspólne życie pełne miłości i harmonii, rzeczywistość często bywa bardziej skomplikowana. Kryzysy, konflikty, nieporozumienia – to wszystko...

Dla ponad połowy młodych Polaków wiara ma duże znaczenie

Dla ponad połowy młodych Polaków wiara ma duże znaczenie. Podczas spotkania Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, która obradowała 28 lutego br. w Sekretariacie KEP w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Wiesława Śmigla poruszono kluczowe kwestie dotyczące...

Dwóch Polaków nowymi biskupami w Stanach Zjednoczonych!

Dwóch Polaków nowymi biskupami w Stanach Zjednoczonych! W środę w zabytkowej katedrze Holy Name w Chicago miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Kardynał Blase J. Cupich, arcybiskup metropolita Chicago, wyświęcił pięciu nowych biskupów pomocniczych: Timothy’ego J....

Środa Popielcowa. Skąd bierze się popiół do posypywania głów?

Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Jest to czas zadumy, pokuty i duchowego przygotowania na najważniejsze święto chrześcijańskie – Zmartwychwstanie Pańskie. Wierni tego dnia...