Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma na celu upamiętnienie Pontyfikatu Jana Pawła II poprzez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych- głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego oraz (niezależnie od nadzoru państwowego) Konferencja Episkopatu Polski, jako Fundator.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia: jak powstał żywy pomnik Jana Pawła II?

Idea stworzenia Fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Rok później, z inicjatywy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, do życia została powołana Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jako organizacja, której działalność ma na celu upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Od marca 2005 roku Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. 

Od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzony jest rokrocznie Dzień Papieski. Towarzyszy mu zbiórka kościelna oraz publiczna na fundusz stypendialny. W organizacji obchodów Fundację wspiera Ogólnopolski Komitet Organizacyjny. W 2001 roku Fundacja zorganizowała dla stypendystów pierwszy obóz formacyjnointegracyjny. Odbył się on w pięciu miastach: Ełku, Kołobrzegu, Przemyślu, Serpelicach nad Bugiem oraz Świętej Katarzynie. Wówczas stypendia otrzymywało 500 młodych ludzi z 5 diecezji: drohiczyńskiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i radomskiej. Po kilku latach, w 2007 roku, formuła obozu uległa zmianie. Jeden obóz podzielono na dwa według kategorii wiekowej: jeden dla gimnazjalistów i licealistów, a drugi dla studentów. Rok później zorganizowano jeszcze jeden obóz – dla maturzystów. 

Od tamtej pory każdego roku w okresie wakacyjnym organizowane są trzy obozy łącznie dla około 2300 stypendystów z całej Polski. 

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Kto może ubiegać się o stypendium? Odpowiada Biskup Marek Mendyk

„Na stronie internetowej fundacji dzieła Nowego Tysiąclecia jest bardzo jasno, ściśle określony regulamin, kto może się ubiegać o stypendium, jakie musi spełnić kryteria, warunki, więc też nie wystarczy tylko, jak to się mówi, pochodzić z biednej rodziny, ale też trzeba się uczyć odpowiednio, ale też trzeba rokować nadzieję. Ja pamiętam, że czasem indywidualnie już rozpatrując takie wnioski, też prosimy o interwencję zarząd Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, żeby jakby dał szansę, że ktoś, kto rozpoczął na przykład, dobrze się uczył w klasie siódmej, w klasie ósmej, ale poszedł do nowej szkoły i w nowej szkole okazało się, że trochę jakby jego możliwości też osłabły.

Ale z czasem okazuje się, że to jest trochę też złudne, bo nowe środowisko, nowi nauczyciele, nowe treści, zupełnie czasem nowy język komunikowania się z nauczycielami. Więc przedłużamy to stypendium po to, żeby przetrzymać jakby taki trudny okres. Ale warto i zachęcam też, zwłaszcza, że w tym roku, mogę to powiedzieć dzisiaj głośno, otrzymamy 10 stypendium więcej dla osób, które wywodzą się ze środowisk powodziowych. Więc zachęcam też nauczycieli, dyrekcję szkół, ale też i nauczycieli religii, katechetów, żeby poprzez swoich duszpasterzy starać się o takie stypendia i niech tych wniosków spływa jak najwięcej. Chcemy naprawdę pomagać.”- bp Marek Mendyk

Kandydatów zgłaszać mogą nauczyciele, katecheci i proboszczowie parafii:

“Tak i my zwykle chcemy, żeby to się odbywało też na forum szkoły, żeby też nie działo się to poza pewnymi, jak to się mówi, wychowawcami klas. Często jest tak, że wychowawcy znają swoich uczniów, znają środowiska, z których się wywodzą. Znają ich już długi czas i wiedzą jaki mają potencjał, jakie możliwości. Więc zachęcam, żeby tu była szeroka współpraca w szukaniu tych kandydatów.”- mówi bp Marek

Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich – nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zainaugurował w połowie kwietnia 2025 r. działalność nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem tej inicjatywy jest analiza oraz...

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Jakie działania prowadzi Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia? Niezwykła szansa dla wielu młody osób!

Dzień Papieski

Upamiętnienie pontyfikatu Papieża Polaka, do którego została powołana Fundacja, dokonuje się poprzez organizowanie corocznego Dnia Papieskiego. Stanowi on okazję do ponownego odczytania papieskiego nauczania. Zadanie to jest niezwykle ważne szczególnie po kanonizacji Ojca Świętego. Obchody Dnia Papieskiego ukazują osobę i dzieło św. Jana Pawła II młodemu pokoleniu, które nie miało już możliwości osobistego spotkania Świętego Papieża Polaka. Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Nagrody TOTUS TUUS

Osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka, mają szansę zdobyć najważniejszą nagrodę Kościoła katolickiego w Polsce – Nagrodę TOTUS TUUS. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody od 2000 roku. Laureatami „Katolickich Nobli” są ludzie, którzy oddali się służbie prawdzie i dobru, wyciągający pomocną dłoń zmarginalizowanym czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie – rdzeń naszej kultury i tożsamości. Nagrody TOTUS TUUS wręczane są co roku w wigilię Dnia Papieskiego podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Program stypendialny

Jednym z najważniejszych działań Fundacji jest prowadzony od samego początku jej istnienia program stypendialny. Stypendia przyznawane są zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich w oparciu o zatwierdzony przez Zarząd Fundacji Regulamin przyznawania stypendiów edukacyjnych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja rozpoczynała swoją działalność, przyznając stypendia 500 osobom. Dziś, dzięki hojności Polaków, program obejmuje prawie 2000 młodych ludzi z całej Polski, co jest możliwe tylko dzięki ofiarności i dobrej woli społeczeństwa.

Obozy formacyjno-integracyjne

Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich stypendystów zrodził się w 2001 roku. Wówczas stypendium otrzymywało 500 stypendystów z 5 diecezji. Aktualnie, ze względu na dużą liczbę stypendystów, organizowane są trzy letnie obozy dla każdej z grup wiekowych: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, dla studentów oraz dla maturzystów – przyszłych studentów, dla których obóz jest okazją do poznania ludzi ze swoich wspólnot akademickich i zdobycia informacji o mieście, w którym będą studiować i mieszkać. Obozy formacyjno-integracyjne stanowią integralną część programu stypendialnego.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia- niedzielna zbiórka dla stypendystów

Niedzielna zbiórka na stypendia – razem możemy pomóc!

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski, w kościołach w całej Polsce organizowana jest zbiórka do puszek na rzecz stypendiów dla młodzieży, którą wspiera Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku zbiórka odbędzie się w najbliższą niedzielę i będzie to doskonała okazja, by włączyć się w to niezwykłe dzieło.

Twoja ofiara, nawet najmniejsza, może realnie przyczynić się do przyszłości młodego człowieka. Każda złotówka zebrana w tej akcji przeznaczona jest na wsparcie edukacji młodzieży, która potrzebuje pomocy, aby móc rozwijać swoje talenty i marzenia. Dzięki funduszowi stypendialnemu wielu młodych ludzi może kontynuować naukę w polskich uczelniach i rozwijać swoje pasje.

Zachęcamy wszystkich, aby w niedzielę, przy okazji Mszy Świętej, wsparli Fundację. Wspólnymi siłami możemy zbudować przyszłość opartą na wartościach, które były bliskie św. Janowi Pawłowi II – na solidarności, miłości bliźniego i trosce o drugiego człowieka.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to wspaniały przykład tego, jak idea papieża Polaka może żyć w naszych sercach i przynosić wymierne korzyści dla młodych ludzi w Polsce. Każdy z nas ma szansę stać się częścią tej pięknej inicjatywy, wspierając edukację młodzieży, która może kiedyś zbudować lepszy świat dla nas wszystkich. Niech nasza hojność w najbliższą niedzielę będzie wyrazem naszej troski o przyszłość i wyrazem wdzięczności za duchowe dziedzictwo św. Jana Pawła II.

wAkcji24.pl |  Kultura | Maria Nicińska| źródło: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia |11.10.2024 

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk pilnie wzywa: Módlmy się za Ojczyznę i pokój na świecie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza wszystkich wierzących do wspólnego przeżycia modlitewnego Triduum w dniach 1–3 maja 2025 roku – czasu szczególnej modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie. W swoim słowie pasterskim hierarcha podkreśla duchowy wymiar pierwszego...

Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia

W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły...

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wydała oficjalne oświadczenie w związku z zatrzymaniem księdza Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej. Sprawa związana jest z kontrowersyjnym śledztwem dotyczącym aborcji w szpitalu w Oleśnicy. W komunikacie kuria wyraża...

Lewandowski pokieruje diecezją w USA

Bruce Lewandowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island – decyzję tę ogłosił papież Franciszek 8 kwietnia 2025 roku. To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla amerykańskiego Kościoła, ale również dla Polonii, ponieważ...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?

Co się dzieje po śmierci papieża? Śmierć papieża uruchamia precyzyjnie zaplanowany ciąg wydarzeń, które były doskonalone przez wieki. Wiele z tych tradycji ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie. Jakie kroki są podejmowane? Jak wygląda czas sede vacante, czyli...

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń

Pontyfikat papieża Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. W historii Kościoła katolickiego był drugim...

Ks. Grzegorz Wołoch: Od Ewangelii do Uniwersytetów – edukacyjna misja Kościoła

Ks. Grzegorz Wołoch: Kościół katolicki od ponad dwóch tysięcy lat odgrywa fundamentalną rolę w edukacji społeczeństw, przekazując wiedzę nie tylko w zakresie teologii, ale także filozofii, nauk ścisłych, literatury i sztuki. Historia jednoznacznie pokazuje, że to...

Poniedziałek Wielkanocny — między wiarą a tradycją

Poniedziałek Wielkanocny to w liturgii Kościoła katolickiego dalszy ciąg radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Choć Niedziela Wielkanocna pozostaje kulminacyjnym momentem obchodów, to również poniedziałek ma swoje religijne znaczenie i jest w Polsce dniem...

Niedziela Zmartwychwstania – Jezus zmartwychwstał!

Niedziela Zmartwychwstania to najistotniejsze święto w Kościele katolickim, ponieważ upamiętnia najważniejsze wydarzenie w chrześcijaństwie – powstanie Jezusa z martwych. Obchody rozpoczynają się od mszy rezurekcyjnej, która symbolizuje triumf życia nad śmiercią. To...

Wielka Sobota – cisza, nadzieja i światło zmartwychwstania

Wielka Sobota, choć z pozoru jest dniem ciszy i zadumy, niesie ze sobą głębokie znaczenie duchowe – to czas czuwania przy grobie Chrystusa i oczekiwania na Jego zmartwychwstanie. Jest to również dzień święcenia pokarmów. Jaka jest symbolika święconki?Od rana w...

Wielki Piątek – Dzień Ciszy, Cierpienia i Nadziei

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. W tym dniu wspomina się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu – wydarzenie centralne dla chrześcijańskiej wiary. To dzień pełen skupienia, ciszy i głębokiej refleksji nad...

Wielki Czwartek w Wieczerniku – miejscu, gdzie wszystko się zaczęło

Wielki Czwartek to dzień, który wprowadza nas w najgłębsze tajemnice chrześcijańskiej wiary. To właśnie wtedy, w Wieczerniku, Jezus Chrystus – świadomy nadchodzącej męki – pozostawił swoim uczniom największy dar: Eucharystię. Ustanowił również kapłaństwo, by Jego...

Francja się nawraca. Rekordowa liczba chrztów dorosłych!

Nowe dane pokazują, że Francja się nawraca. W tym roku podczas liturgii Wigilii Paschalnej we Francji chrzest przyjmie ponad 10 300 dorosłych i 7 400 nastolatków. To aż o 45% więcej niż w roku 2024, co potwierdza utrzymującą się od pięciu lat tendencję wzrostową. Tak...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Niedziela Palmowa to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, który rozpoczyna Wielki Tydzień i przywołuje jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń z życia Jezusa – Jego triumfalny wjazd do Jerozolimy. To właśnie to wydarzenie opisują wszyscy czterej Ewangeliści....

Wartości dla Przyszłości. Jest obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole

Akcja Katolicka w Polsce chce walczyć o "Wartości dla Przyszłości" i  wspiera Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą ,,Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo oświatowe" obligującą do wyboru nauki religii lub etyki w szkole. "Razem zadbajmy o...

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Dane niepokoją

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Aż 50% duchownych biorących udział w badaniu przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło agresji – tak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zatytułowanego...

Biskup Arkadiusz Okroj – nowy biskup toruński

Biskup Arkadiusz Okroj nowym biskupem diecezji toruńskiej. Do tej pory pełnił on funkcję biskupa pomocniczego w diecezji pelplińskiej. Informację o nominacji przez papieża Franciszka ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 5 kwietnia w samo południe.Biskup Arkadiusz...

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...