Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny miesięcznika „w-Akcji”: W VII wieku, w 614 roku Persowie najechali na tereny Ziemi Świętej. Byli bezwzględni, niszczyli, rabowali wszystko to, co napotkali na swojej drodze, zwłaszcza jeśli było to chrześcijańskie. I kiedy wtargnęli również do Betlejem, zdarzył się cud. Bo na frontonie Bazyliki Bożego Narodzenia znajduje się wizerunek, na którym widać pokłon właśnie trzech mędrców ubranych we wschodnie tradycyjne stroje, w których Persowie właśnie rozpoznali swoich rodaków. I to wydarzenie sprawiło, że Bazylika została prawie nietknięta. I to jest fakt historyczny, co do którego nie mamy wątpliwości. Trochę inaczej jest z tymi trzema mędrcami, którym późniejsza tradycja nadaje imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Wszystko chcielibyśmy wiedzieć, wszystko udowodnić, naukowo sprawdzić

Niektórzy pytają, czy oni w ogóle istnieli. Inni widzą w tych postaciach symbol, który św. Mateusz umieszcza w swojej Ewangelii, by pokazać, że Mesjasz jest posłany do wszystkich, nie tylko do narodu wybranego. Jeszcze inni zastanawiają się, skąd przybyli i czy naprawdę ich przyprowadziła Gwiazda. Wszystko chcielibyśmy wiedzieć, wszystko udowodnić, naukowo sprawdzić. 

Obchodząc uroczystość Objawienia Pańskiego, Kościół dziękuje Bogu za to, że objawił nam się w Chrystusie, że ukazał nam swoje oblicze tak bardzo konkretnie i po ludzku, że jak mówi św. Paweł w liście do Filipian, „ogołocił samego siebie przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi”. I w tym świętowaniu właśnie towarzyszą nam trzej Mędrcy, jako obietnica powszechności zbawienia. 

I to prawda, że patrząc na całą historię zbawienia, Bóg wybiera sobie poszczególne osoby, aby dać im konkretną misję, zadanie do wykonania. I tak wybierał patriarchów i proroków, Abrahama, Mojżesza, Izajasza, Jakuba i tak dalej, i tak dalej. Tak właśnie wybrał sobie Maryję, a potem przez Jezusa wybrał sobie dwunastu Apostołów, by oni dalej zanieśli dobrą nowinę. 

To poszczególne, konkretne wybory, ale jest jeszcze jeden wybór, powszechny, którym Pan Bóg wybrał wszystkich ludzi i powołał do zbawienia. To jest pragnienie Boga, by wszystkich widzieć u siebie w niebie. I możemy powiedzieć, że jest to prawda dobrze nam znana, do której się już przyzwyczailiśmy i którą często niestety jednak nie dostrzegamy. A kiedy przyjrzymy się jeszcze na dodatek sobie, to trzeba zadać trudne pytanie, czy w moim życiu i we wspólnocie Kościoła jest naprawdę miejsce dla każdego. 



J. D. Vance Wiceprezydent USA

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Komunia święta nie jest nagrodą za doskonałość

Wróćmy na chwilę do Betlejem. Tam przychodzą do Jezusa różni. Nikt nie legitymował, nikt nie sprawdzał biletów wstępu, wejściówek, zaproszeń. Do betlejemskiej stajenki przychodzi każdy. I brudni wieśniacy, pasterze, miejscowi ciekawcy i trzej dziwnie wyglądający przybysze z dalekiego kraju. W stajence były też zwierzęta i wcale nie było tam tak czysto jak w naszych domach dzisiaj. 

Kościół, na wzór stajenki betlejemskiej, powinien być miejscem otwartym dla wszystkich. Nikt nie powinien czuć się wykluczony ani odrzucony, niezależnie od swojego wyglądu, sytuacji życiowej czy grzechów przeszłości. 

Komunia święta nie jest nagrodą za doskonałość, lecz darem dla tych, którzy uznają swoją słabość i pragnienie Bożego miłosierdzia. Do tego zachęcał święty Jan Paweł II, Benedykt XVI czy papież Franciszek, że Kościół nie jest dla ekskluzywnej grupy już świętych na ziemi. 

ks. Jakub Klimontowski Odpowiedzialność za Kościół

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Chrystus daje wolność od schematycznego myślenia i działania

Kościół ma ramiona szeroko otwarte. Jak chociażby w konfesjonale, gdzie każdy może przyjść i skorzystać z tej Bożej miłości i miłosierdzia. Nikt tutaj, w tym budynku, w tej świątyni, ani też w całej wspólnocie Kościoła przez duże K, nigdy nie powinien poczuć się odrzucony, gorszy, jako osoba drugiej kategorii ze względu na swój wygląd, czy swoje zachowanie. Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest szpitalem polowym, gdzie każdy grzesznik może znaleźć uzdrowienie. Ta wizja otwartego Kościoła zachęca do porzucenia mentalności ekskluzywności i elitaryzmu.

Ci pogańscy magowie są ludźmi bardzo odważnymi, którzy nie boją się samodzielnie myśleć. Nie wiemy, czego oczekiwali od Jezusa, skoro podjęli prawdopodobnie decyzję o wielotygodniowej wędrówce do Jerozolimy. Nie wiemy, czy to było społecznie aprobowane wtedy. Na dodatek po spotkaniu z Herodem podjęli politycznie niepoprawną decyzję, by do niego nie wracać. 

To jest dobra nowina, że nawrócenie jest możliwe zawsze. Że Chrystus daje wolność od schematycznego myślenia i działania. Chodzenia ciągle tą samą drogą. Że Chrystus daje wolność od strachu przed decyzjami, które mogą się nie spodobać w najbliższej społeczności. ale podejmowane w odpowiedzi na Jego wezwanie, w zgodzie z sumieniem, zawsze wydadzą dobre owoce. 


J. D Vance

Głośna konwersja – Candace Owens przechodzi na katolicyzm

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Każdy człowiek jest powołany do poszukiwania Boga w swojej codzienności

 

I do tego Jezusa nowonarodzonego przychodzą różni, przychodzą ci biedni, najbiedniejsi pasterze, którzy czują podskórnie, że to jest ktoś ważny. Czują podskórnie Bożą interwencję w dzieje świata. I przychodzą ci bogaci, ale mądrzy, którzy nie w pieniądzach pokładają ufność, ale w tej swojej mądrości właśnie, odpowiadają na to poruszenie serca, umysłu i podążają w nieznane, by odnaleźć coś więcej. Tego uczą nas Trzej Królowie i tego, że podejmując decyzję trudną i może niezrozumiałą dla innych. To bogactwo, którym nie są pieniądze, ale to bogactwo, które daje prawdziwe szczęście. Tego uczą nas Trzej Królowie podejmując decyzję trudną i może niezrozumiałą dla innych.

Podobnie jak trzej mędrcy, każdy człowiek jest powołany do poszukiwania Boga w swojej codzienności. W świecie, w którym tak wiele uwagi poświęca się sukcesom materialnym, karierze i konsumpcji, historia pokłonu trzech króli przypomina o wartości duchowego bogactwa. Chrystus zaprasza nas, byśmy wychodzili poza schematy i pozwolili Mu prowadzić nasze życie. To zaproszenie do wiary, która przełamuje bariery kulturowe, społeczne i psychologiczne.

Takiego Kościoła uczymy się w uroczystość Objawienia Pańskiego. To wezwanie, by budować wspólnotę, w której każdy znajdzie swoje miejsce i poczuje się akceptowany. Betlejemska stajenka staje się obrazem tej wspólnoty, gdzie niebo spotyka się z ziemią, a Bóg uśmiecha się do swojego ludu przez usta nowonarodzonego Dziecięcia.

Ks. Jakub Klimontowski – redaktor naczelny „w-Akcji”

wAkcji24.pl | Opinie | Ks. Jakub Klimontowski | Zródło: w-Akcji nr 1/2025 | Ilustracja: Ideogram | 1.02.2025

POLSTR zamiast WIBOR‑u – rewolucja kredytowa 2025

Już w 2025 roku kończy się era WIBOR‑u. Polski rynek kredytów przechodzi największą od dekad reformę – nowym wskaźnikiem referencyjnym zostaje POLSTR. Co to oznacza dla kredytobiorców, kiedy nastąpi zmiana i czy nowy wskaźnik wpłynie na wysokość rat? Wyjaśniamy, jak...

Ukraina w UE vs. sytuacja gospodarcza Polski. Czy 0,17 % PKB to dla nas dobry interes?

Choć raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że Polska może zyskać na integracji Ukrainy z Unią Europejską wzrost PKB rzędu 0,17 %, to ten zysk – choć realny – jest bardziej symboliczny niż strategiczny. W cieniu tych optymistycznych prognoz kryją się...

Niedopasowanie aspiracji edukacyjnych w Polsce. Jak tracimy młode talenty?

Niedopasowanie aspiracji  edukacyjnych – to zjawisko, które coraz wyraźniej zarysowuje się wśród polskich nastolatków. W szczególności dotyka uczniów pochodzących z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, którzy marzą o zawodach wymagających wyższego...

ETS kontra suwerenność: plan WEI dla polskiej energetyki

 Warsaw Enterprise Institute (WEI) nie ma wątpliwości: Polska powinna odrzucić biurokratyczny ETS i postawić na wolny rynek i innowacje. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 czerwca 2025 r. otwiera nowy rozdział w sporze o unijny system handlu emisjami (ETS).10...

Zadłużenie polskich jednoosobowych działalności gospodarczych osiągnęło rekordowy poziom. Nic tylko się modlić!

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych niebezpiecznie rośnie. Coraz więcej polskich mikroprzedsiębiorców wpada w spiralę długów. Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie JDG przekroczyło już 5,5 miliarda złotych i wciąż...

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek interweniuje w sprawie lekcji religii

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował do minister edukacji Barbary Nowackiej oficjalne pismo, w którym wyraził poważne zastrzeżenia wobec rozporządzenia z 17 stycznia 2025 r., regulującego nowe zasady organizacji lekcji religii w szkołach publicznych....

40 miliardów dolarów milczenia. Machina wojenna Putina dokarmiana przez Zachód

Machina wojenna Putina cały czas ma potężne wsparcie ze strony Zachodu. Według raportu holenderskiego dziennikarskiego serwisu Follow the Money, od 2022 roku globalne korporacje przekazały do rosyjskiego budżetu co najmniej 40 miliardów dolarów w postaci podatków –...

Zielony Ład. Trybunał Konstytucyjny o polskiej suwerenności energetycznej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część regulacji unijnego Zielonego Ładu – w tym sposób wdrażania systemu EU ETS – narusza Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. W przełomowym wyroku z czerwca 2025 r. TK stanął w obronie suwerenności energetycznej Polski i...

Osoby bierne zawodowo – rekordowy wzrost w Polsce w I kwartale 2025

Osoby bierne zawodowo stanowią coraz większą część społeczeństwa w Polsce. W I kwartale 2025 roku ich liczba osiągnęła najwyższy poziom od niemal czterech lat – wynika z danych GUS analizowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny. 12,7 mln Polaków w wieku 15–89 lat...

Dania podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Dlaczego Duńczycy będą pracować najdłużej w Europie i czy nam też to grozi?

Dania jako pierwszy kraj w Europie podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Decyzja ta, choć motywowana względami demograficznymi i ekonomicznymi, budzi kontrowersje społeczne i pytania o sprawiedliwość międzypokoleniową. Co ta reforma oznacza dla Europy i jakie wnioski...

Donald Trump jako „Prezydent AI”? Chrześcijańscy liderzy wzywają do odpowiedzialnego rozwoju technologii

Czy sztuczna inteligencja to nowe pole ewangelizacji czy zagrożenie dla godności człowieka? W USA liderzy religijni zwrócili się do Donalda Trumpa jako „Prezydenta AI”, apelując o etyczne ramy dla rozwoju technologii. W Watykanie papież Leon XIV wzywa Kościół do...

Opieka nad dziećmi. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje, że Polacy stawiają na tradycyjne rozwiązania

Opieka nad dziećmi to nie tylko kwestia organizacyjna, ale przede wszystkim wyraz troski, miłości i odpowiedzialności rodziców – dlatego w Polsce opieka nad dziećmi nadal powierzana jest głównie rodzinie, co potwierdzają najnowsze dane Polskiego Instytutu...

Węgrzy stawiają na rodzinę. Victor Orbán: Najważniejszą wspólnotą naszych czasów jest rodzina

Węgrzy stawiają na rodzinę i od lat prowadzą aktywną politykę prorodzinną, mającą na celu zwiększenie dzietności i zahamowanie spadku liczby ludności. W lutym 2025 roku premier Viktor Orbán ogłosił kolejne istotne zmiany w systemie podatkowym, wprowadzając zwolnienia...

Biblia i ekonomia: zysk z sumieniem – starotestamentowa mądrość dla współczesnych rynków

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Komisja Europejska: Unii grozi stagnacja, a Polska w potrzasku – nowe prognozy nie pozostawiają złudzeń

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. „Pięć lat odpowiedzialności i służby”

Od momentu kiedy Biskup Mareka Mendyk objął kierownictwo nad Diecezją Świdnicką – w jednym z najtrudniejszych okresów współczesnej historii, jakim była pandemia COVID-19 – rozpoczął się proces budowania transparentnych i odpowiedzialnych struktur zarządzania majątkiem...

Europa wymiera. Co będzie z Polską?

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Fundusz Kościelny. Kościół okradziony dwa razy

Fundusz Kościelny, utworzony w 1950 roku, miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte przez państwo nieruchomości i grunty. Niestety, z perspektywy czasu widać wyraźnie, że to kiepskie alibi dla rabunku, który nigdy nie został...