wAkcji24.pl: Po raz 21 przyznano Nagrody Zaufania Złoty OTIS – najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla osób i organizacji, które mają wybitne osiągnięcia na polu poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz których pacjenci mogą obdarzyć najwyższym zaufaniem.

 

Nagroda Zaufania Złoty OTIS 2024

Statuetki Złoty OTIS to prestiżowe wyróżnienie przyznawane, z inicjatywy grupy znakomitych ekspertów, należących do ponad siedemdziesięcioosobowej Kapituły Nagrody, którzy kształtują polski system ochrony zdrowia. Przyznawaniu Nagrody Zaufania Złoty OTIS, od początku istnienia, przyświeca myśl, aby dostrzec i docenić czołowych lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, organizacje pacjenckie, przedsiębiorstwa farmaceutyczne oraz dziennikarzy medycznych, rzeczywistych liderów polskiej ochrony zdrowia, przeoczonych lub niedostatecznie docenionych przez administrację. Dlatego Złoty OTIS to „nagroda z misją”.

Symbolem Nagrody Zaufania Złoty OTIS jest statuetka w kształcie sowy, ptaka utożsamianego z mądrością. Sama nazwa nagrody OTIS jest grą słów nawiązującą do słowa „otus” – gatunku sowy kanadyjskiej i OTC – leków bez recepty, z którymi były związane pierwsze akcje edukacyjne Nagrody Zaufania, np. zachęcające do czytania ulotek z opakowań. Dziś „Złoty OTIS” jest nazwą własną, podobnie jak amerykańska Nagroda Filmowa „Oscar” czyli słynne Oskary. Nagrody Zaufania Złoty OTIS są przyznawane od od 2003 r.

Red. Paweł Kruś – przewodniczący Kapituły o Nagrodzie Zaufania Złoty OTIS

„Dla ponad 70 wybitnych ludzi tworzących Kapitułę Nagrody Zaufania Złoty OTIS radością jest nagradzanie wybitnych osób ze swojego otoczenia zawodowego, których system nigdy nie dostrzegł, ani nie docenił tylko dlatego, że np. miały trudny charakter lub niewłaściwe poglądy polityczne; najczęściej po prostu nie potrafiły się chwalić, co w mentalności polskiej dopiero teraz bardzo powoli zaczyna się zmieniać.” – Wyjaśnia red. Paweł Kruś – przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS.

– „Nasi Laureaci rzadko są osobami z pierwszych stron gazet, a jeśli już, to staramy się je wyróżniać najszybciej, jak można, kiedy ich gwiazda nie jest jeszcze w zenicie. Dla mnie radością jest odczucie miłego zaskoczenia w głosie Laureata, kiedy jako pierwsza osoba po zakończeniu głosowania dzwonię z gratulacjami.” – Opowiada red. Paweł Kruś – przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS.

 

Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2024 , mat. org.

XXI Nagroda Zaufania Złoty OTIS 2024 wykłady inauguracyjne, społecznicy i debiutanci

W 2024 r. innowacją jest podzielenie gali na dwie części. Pierwsza odbyła się pod nazwą „Wykłady inauguracyjne, społecznicy i debiutanci”, a przewodniczył jej minister Maciej Miłkowski oraz przedstawiciele Kapituły: Irena Rej, prof. Piotr Hoffman oraz prof. Marcin Czech. Współtwórcą sesji inauguracyjnej jest śp. poseł Rajmund Miller, wielki przyjaciel Nagrody Zaufania Złoty OTIS, który zmarł nagle 27 marca 2024 r., a który razem z red. Pawłem Krusiem miał przedstawić nowych posłów, z sejmowej Komisji Zdrowia.

Wykłady inauguracyjne, podczas XXI gali Nagrody Zaufania Złoty OTIS wygłosili prof. Grzegorz Dzida („Ciągłe monitorowanie glikemii – przełom w leczeniu cukrzycy”) oraz prof. Małgorzata Myśliwiec („CGM to za mało – innowacyjne systemy monitorowania glukozy zintegrowane z podażą insuliny”). Przedstawiono także prezentację o „Wspierającej Szkole” – programie społeczno-edukacyjnym, współorganizowanym przez Fundację Adamed i serwis Życie Warte Jest Rozmowy.

W kategorii „debiuty naukowe”, która rok rocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, statuetki otrzymali mgr Wojciech Rogóż, dr Tomasz Grzywa, dr Piotr Krajewski, dr Maciej Spiegel oraz lek. Piotr Kulig. Wręczone zostało również Stypendium Nagrody Zaufania Złoty OTIS, które przyznawane jest od 2019 r. Jego wysokość w tym roku to 40.00 zł w naukach medycznych. Po raz pierwszy zostało przyznane także stypendium w dziedzinie naukfarmaceutycznych, na które Instytut Nagrody Zaufania Złoty OTIS przeznaczy30.000 zł.

 

DALL·E 2024 04 22 07.32.15 A realistic scene in a hospital where a female doctor is consulting with a male patient. The doctor a middle aged Caucasian woman is wearing a white

 

XXI Nagroda Zaufania Złoty OTIS 2024 – Dorobek życia, osiągnięcia, nagrody specjalne

W drugiej części gali XXI gali Nagrody Zaufania Złoty OTIS wyróżnienia otrzymali laureaci kategorii: dorobek życia w medycynie, dorobek życia w pielęgniarstwie, dorobek życia w farmacji, dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej, dorobek życia w stomatologii, dorobek życia w ratownictwie medycznym, osiągnięcia w medycynie w roku 2023, osiągnięcia w farmacji w roku 2023, osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej w roku 2023, osiągnięcia w stomatologii w roku 2023. W tej części uroczystości wręczone zostaną także nagrody specjalne dla wybitnych pionierów i profesjonalistów w swoich dziecinach.

Wykład główny podczas gali XXI gali Nagrody Zaufania Złoty OTIS wygłosił prof. Krzysztof Giannopoulos, który opowiedział o nowościach w terapii celowanej w ostrej białaczce szpikowej. Natomiast w czasie debaty naukowej poruszony został temat otyłości jako wyzwania dla zdrowia publicznego. Debata odbyła się pomiędzy prof. Lucyną Ostrowską, prof. Grzegorzem Gajosem i ministrem Maciejem Miłkowskim.

– „Gala wręczania statuetek Złotych OTIS-ów jest wyjątkowa, towarzyszą jej debaty oraz wykłady, którymi staramy się zwracać uwagę zgromadzonych środowisk na tematy szczególnie istotne. Śmiem twierdzić, że obecni na gali są jednym z najbardziej opiniotwórczych środowisk w Polsce. – Twierdzi red. Paweł Kruś – przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS.

Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty OTIS

Kategoria: debiuty naukowe: mgr Wojciech Rogóż, dr Tomasz Grzywa, dr Piotr Krajewski, dr Maciej Spiegel,lek. Piotr Kulig.

Kategoria: lekarz i społecznik: dr Iwona Ponurkiewicz.

Kategoria: farmaceuta i społecznik: mgr Jolanta Radecka.

Kategoria: media i zdrowie: red. Michał Dobrołowicz.

Kategoria: dorobek życia: prof. Anna Członkowska (dorobek życia w medycynie), prof. Leszek Królicki (dorobek życia w medycynie), prof. Jan Duława (dorobek życia w medycynie), prof. Mieczysław Walczak (dorobek życia w medycynie), prof. Anna Jurczak (dorobek życia w pielęgniarstwie), prof. Zenon Kokot (dorobek życia w farmacji), prof. Jerzy Pałka (dorobek życia w farmacji), prof. Maciej Szmitkowski (dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej), prof. Stanisław Suliborski (dorobek życia w stomatologii), nadkom. Sławomir Butkiewicz (dorobek życia w ratownictwie medycznym).

Kategoria: osiągnięcia w roku 2023: prof. Wojciech Fendler (osiągnięcia w medycynie), prof. Artur Bossowski (osiągnięcia w medycynie), prof. Anna Bogucka-Kocka (osiągnięcia w farmacji), prof. Milena Dąbrowska (osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej), prof. Mieszko Więckiewicz (osiągnięcia w stomatologii).

Kategoria: nagrody specjalne: prof. Lucyna Ostrowsk (pionierskie dokonania w leczeniu choroby otył ościowej), prof. Brygida Kwiatkowska (popularyzacja wiedzy o terapiach biologicznych w leczeniu chorób reumatycznych), dr Magdalena Skarżyńska (stworzenie programu opieki farmaceutycznej dla kobiet w ciąży), prof. Jolanta Sykut-Cegielska (wkład w leczenie i poprawę jakości życia pacjentów z chorobami rzadkimi), dr Szymon Jagodziński (osiągnięcia we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii na Mazowszu), prof. Sebastian Granica (badanie wpływu związków naturalnych na mikrobiotę), Piotr Kagankiewicz (osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia), Konrad Jarosz (osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

wAkcji24.pl Ekonomia /NMN źródło: AI, fot. organizator / 22.04.2024.