Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej widoczny – nie tylko w liczbach, ale też w geografii powołań.
Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce
Nowi duchowni katoliccy! Spada jednak liczba święceń diecezjalnych
Najwięcej nowych księży diecezjalnych wyświęcono tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (13), warszawskiej (12) i lubelskiej (10). Wyraźnie widać jednak, że coraz rzadziej w jednej diecezji liczba święceń przekracza dziesięć. Przykładowo, archidiecezja krakowska, która rok temu wyświęciła 13 kapłanów, w tym roku notuje zaledwie siedmiu neoprezbiterów.
Sytuacja w wielu diecezjach jest alarmująca – w części z nich nie odbędą się w tym roku żadne święcenia. Większość diecezji odnotowuje od 2 do 4 święceń. W Olsztynie i Szczecinie, gdzie rok temu nie było żadnych święceń, w tym roku każda z tych archidiecezji zyska po dwóch nowych księży. W diecezji sosnowieckiej będzie dwóch neoprezbiterów – jeden już wyświęcony, drugi w sierpniu. Tylko po jednym nowym kapłanie pojawi się w diecezjach włocławskiej i płockiej.
Jednak coraz częściej zdarzają się diecezje, w których nie odbywa się ani jedna święcenia. W 2025 roku nie będzie nowych kapłanów w archidiecezji wrocławskiej i diecezjach: zamojsko-lubaczowskiej, łowickiej, gliwickiej, pelplińskiej i drohiczyńskiej.

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?
Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce
Święcenia zakonne również w odwrocie
Zakonów męskich również nie omija kryzys powołań. W tym roku męskie zgromadzenia zakonne najprawdopodobniej zyskają 67 nowych księży – to mniej niż w roku ubiegłym (83) i dwa lata temu (86). Najwięcej święceń będzie u Księży Misjonarzy (8), salezjanów (7), chrystusowców, dominikanów, franciszkanów i paulinów – po czterech.
Ks. Dariusz Bartocha SDB potwierdza: „Tendencja jest raczej spadkowa”, choć podkreśla, że statystyki nie zawsze pokazują pełen obraz, gdyż część kandydatów pochodzi z zagranicy lub jest wysyłana na studia za granicę.
Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce
Potrzeba budowania kultury powołaniowej
Kościół w Polsce zauważa konieczność reakcji na spadającą liczbę powołań. Biskup Andrzej Przybylski, odpowiedzialny w Episkopacie za duszpasterstwo powołań, zwraca uwagę na potrzebę intensywnej pracy z młodzieżą i tworzenia przestrzeni, w których mogą oni rozeznawać swoją drogę życiową. W jego opinii kluczowe jest nie tylko wsparcie duchowe, ale też docieranie z przesłaniem powołaniowym do różnych środowisk i duszpasterstw.
Bp Andrzej Przybylski zauważa, że potrzebne jest systematyczne wspieranie osób rozeznających powołanie. – „Chcemy towarzyszyć powołaniom. Wierzymy, że to Pan Bóg powołuje tak, jak chce, kogo chce i do tego, do czego sam to zaplanował” – mówi. Jego zdaniem, obecny spadek liczby powołań to „fakt bezdyskusyjny”, choć miejscami może się zdarzyć niewielki wzrost.
Ordynacje kapłańskie odbywają się zazwyczaj w okolicach uroczystości Zesłania Ducha Świętego, ale poszczególne diecezje organizują je w różnych terminach. Nowi księża otrzymują wtedy dekrety kierujące ich do pierwszych parafii. Wyjątkiem są absolwenci seminariów „Redemptoris Mater”, którzy po kilku latach posługi w archidiecezji mogą zostać wysłani na misje zagraniczne.
Statystyki pokazują, że sytuacja powołaniowa w Polsce zmienia się dynamicznie. Dla porównania jeszcze dekadę temu – w 2013 roku – Kościół zyskał 401 nowych księży diecezjalnych, dziś ta liczba jest o prawie połowę mniejsza. Proces ten nie przebiega równomiernie – niektóre diecezje wciąż przyciągają kandydatów do kapłaństwa.
Kościół staje więc dziś przed podwójnym zadaniem: z jednej strony wspierać tych, którzy odpowiadają na powołanie, z drugiej – próbować zrozumieć i odpowiedzieć na powody, dla których coraz mniej młodych ludzi decyduje się na życie kapłańskie.
