15 sierpnia odbędzie się wyjątkowa pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. To szczególne wydarzenie dla pań, które w duchu modlitwy i wspólnoty pragną oddać cześć Matce Bożej oraz prosić o jej opiekę i wsparcie w codziennym życiu. Pielgrzymka ta stanowi nie tylko okazję do duchowej refleksji i zbliżenia się do Boga, ale również do spotkania i wymiany doświadczeń między kobietami, które podzielają wiarę i wartości chrześcijańskie. 

Pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary

W czwartek 15 sierpnia przeżywać będziemy uroczystość Wniebowzięcia NMP, na Mszy św. o godz. 11.00 pielgrzymka kobiet. Zapraszamy wszystkie Panie z naszej Parafii oraz Pielgrzymów do przygotowania się do tego wydarzenia poprzez udział w nabożeństwach:

– w poniedziałek 12.08. – o godz. 17.30 adoracja, Msza św. o godz. 18.00 i Apel maryjny

– we wtorek 13.08. – o godz. 17.30 nowenna do MB Bardzkiej, Msza św. o godz. 18.00

– w środę 14.08.  – o godz. 17.30 nowenna do MBNP, o godz. 18.00 Msza św. i następnie procesja różańcowa po dróżkach kaplic różańcowych.- ogłoszenia duszpasterskie parafii Bardo

pielgrzymka kobiet Bardo

Czym jest pielgrzymowanie?

Pielgrzymowanie  jest jakimś zaproszeniem do wejścia do szkoły Jezusa. Wejścia do szkoły, gdzie on sam jest pierwszym nauczycielem, jedynym nauczycielem. Pielgrzymowanie jest taką drogą za Jezusem, szczególną formą podążania za Mistrzem. Przypominają mi się słowa Pana Jezusa, że to do tej szkoły nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem. W pewnym sensie całe życie staje się taką pielgrzymką wiary i zaproszeniem do szkoły. Pielgrzymowanie to jest właśnie taka szkoła wiary. 

Pielgrzymujemy do miejsca, w którym w sposób szczególny czy ci się Matkę Najświętszą. Zawsze droga do Marii jest zawsze drogą do Jezusa. Pamiętamy wiele wizerunków, gdzie Maryja, trzymając Jezusa, wskazuje jednocześnie na Niego. Więc idąc do Matki, zbliżamy się do Jezusa. Idziemy do Maryi właśnie ze względu na Jezusa.- bp Marek Mendyk dla wAkcji24.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: Bp Marek Mendyk: Pielgrzymka to szczególna forma podążania za Mistrzem

Bardo: Niezwykła figura Matki Bożej

Najcenniejszym skarbem Barda jest wielowiekowa figura Matki Bożej, umieszczona w głównym ołtarzu tamtejszej bazyliki. Jej pochodzenie jest owiane tajemnicą, a historycy nie są zgodni co do dokładnego czasu i miejsca jej powstania. Jedni, jak dr E. Wiese i dr P. Knauer, datują jej powstanie na XIII wiek i wiążą ją z nadreńskim środowiskiem artystycznym oraz działalnością cystersów w Bardzie. Inni, jak dr J. Schweter i dr J. Wittig, uważają, że Figura pochodzi z początku XII wieku, z lat 1110-1137. 

Najnowsze badania dendrologiczne oraz analiza metodą C14, przeprowadzone w 2016 roku przez prof. Marka Krąpca z Laboratorium Datowań Bezwzględnych przy AGH w Krakowie, potwierdziły, że drewno, z którego została wykonana figura, pochodzi z lat 985-1037. Czyni to Figurę Matki Bożej Bardzkiej najstarszą drewnianą rzeźbą NMP w Polsce.

Figura ma 43,3 cm wysokości i jest wykonana z drewna lipowego. Przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Matka Boża trzyma w prawej ręce królewskie jabłko, a Dzieciątko lewą ręką przytrzymuje Księgę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa. Rzeźba jest symetryczna, z geometrycznie ułożonymi fałdami szat i polichromowana. Pierwotnie suknię Matki Bożej malowano na niebiesko, a płaszcz na purpurowo, zgodnie z zasadami ikonografii średniowiecznej.

Burzliwe dzieje Figury Matki Bożej obejmują liczne „ucieczki” i schronienia w innych miejscach, m.in. podczas wojen husyckich w XV wieku, kiedy była ukrywana w Kłodzku, oraz w okresie reformacji, gdy trafiła do Kamieńca Ząbkowickiego. Podobne sytuacje miały miejsce podczas wojny trzydziestoletniej oraz po pożarze Barda w 1711 roku.

Uroczysta koronacja Figury odbyła się 3 lipca 1966 roku, podczas obchodów 1000-lecia chrztu Polski. Była to pierwsza koronacja w archidiecezji wrocławskiej i na Ziemiach Zachodnich. Uroczystości przewodniczył arcybiskup Bolesław Kominek, a uczestniczyło w nich około 150 tysięcy wiernych, 500 kapłanów i tyleż sióstr zakonnych. Koronacja nadała szczególną rangę zarówno sanktuarium, jak i samej figurze, która od wieków była celem pielgrzymek i modlitw wiernych.

Bardo – wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska

Bardo, malownicze miasteczko położone w Dolinie Baryczy, słynie przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary, które jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, znanym z cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej. Historia tego miejsca sięga XII wieku, kiedy to mnich znalazł figurkę nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Od tego czasu Matka Boża Bardzka jest czczona przez wiernych, którzy przybywają tu z różnych stron, by prosić o łaski i dziękować za otrzymane dobrodziejstwa.

Obecna barokowa bazylika w Bardzie została wzniesiona w XVIII wieku i jest imponującym przykładem architektury sakralnej. Wnętrze świątyni zachwyca bogatymi zdobieniami,  i ołtarzami, które tworzą niezwykłą atmosferę sprzyjającą modlitwie i refleksji. Szczególną uwagę przyciąga główny ołtarz, w którym umieszczona jest cudowna figurka Matki Bożej. Figurka ta, wykonana z lipowego drewna, jest jednym z najstarszych przedstawień Maryi na Śląsku.

Bardo to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale przede wszystkim centrum duchowego wsparcia i odnowy. Pielgrzymi przybywają tu, aby uczestniczyć w Mszach świętych, nabożeństwach różańcowych oraz osobistych modlitwach przed cudowną figurką Matki Bożej Bardzkiej. Sanktuarium oferuje także liczne rekolekcje i dni skupienia, które pomagają wiernym pogłębić swoją wiarę i odnaleźć spokój w trudnych chwilach.

Odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie to wyjątkowe doświadczenie, które może wzbogacić Twoje życie duchowe. Piękno barokowej bazyliki, historia cudownej figurki oraz liczne możliwości duchowej refleksji sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Pielgrzymi często podkreślają, że czas spędzony w tym miejscu przynosi im wewnętrzny spokój i umocnienie wiary.

Warto odwiedzić tu również barokowy most kamienny z XVIII wieku oraz Kalwarię z zespołem kaplic. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z tras rowerowych i szlaków turystycznych prowadzących przez okoliczne wzgórza i lasy. Bardo oferuje także spływy pontonowe i kajakowe Nysą Kłodzką, które zapewniają niezapomniane widoki i wrażenia. To miejsce pełne historii i naturalnego piękna, które zachwyci każdego odwiedzającego.

Gdzie się zatrzymać w Bardzie? Dom Rekolekcyjny Diecezji Świdnickiej zaprasza!

pielgrzymka kobiet bardo

Santa Aniela w Bardzie

Santa Aniela to wyjątkowe miejsce położone w malowniczym Bardzie. Jest to miejsce, które łączy duchową atmosferę z komfortem wypoczynku.

Santa Aniela oferuje wygodne pokoje i przyjazną atmosferę. Goście mogą liczyć na serdeczne przyjęcie i wszelkie udogodnienia, które sprawią, że pobyt będzie naprawdę relaksujący.

Duchowa atmosfera: Santa Aniela oferuje spokojne i duchowe środowisko, idealne dla osób szukających wyciszenia i refleksji. Możliwość uczestniczenia w modlitwach i rekolekcjach sprawia, że jest to idealne miejsce na duchowy odpoczynek.

Lokalizacja: Bardo jest znane z pięknych krajobrazów i historycznych zabytków. Spacerując po okolicy, można podziwiać wspaniałe widoki i odwiedzać liczne miejsca kultu, w tym słynne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary.

Komfort i gościnność: Santa Aniela oferuje wygodne pokoje i przyjazną atmosferę. Goście mogą liczyć na serdeczne przyjęcie i wszelkie udogodnienia, które sprawią, że pobyt będzie naprawdę relaksujący.

YouTube player

wAkcji24.pl | Podróże | Maria Nicińska | 6.08.2024

Przyszłość internetu należy do maszyn? Co z katolickimi portalami?

Internet powstał z myślą o ludziach, ale jego przyszłość internetu może już teraz należeć do maszyn. Według dziennikarza BBC Thomasa Germaina w artykule „Is Google about to destroy the web?”, wkraczamy w epokę, w której to sztuczna inteligencja – a nie użytkownicy –...

Bł. ks. Stanisław Streich czczony w Rzymie

Bł. ks. Stanisław Streich będzie czczony w Rzymie! W jednym z najważniejszych miejsc chrześcijańskiego Rzymu – Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej – odbyła się wyjątkowa uroczystość z udziałem polskich biskupów i kapłanów. W czasie Mszy Świętej,...

Młodzi w Kościele. Przyszłość katolicyzmu według badań naukowych

Młodzi w Kościele  - zaskakujące rezultaty badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jedynie niecałe 40% młodych osób deklaruje się jako wierzący. Mimo to, ponad połowa...

Różaniec jest po prostu zdrowy. Badania naukowe pokazują korzysci z odmawiania różańca

Różaniec może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne – tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma „Journal of Religion and Health”. Naukowcy przedstawili nie tylko korzyści płynące z tej praktyki, ale także ciekawe informacje na...

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. To nie przypadek

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. Mamy dowody! Dr YoungHoon Kim, uznawany za osobę z najwyższym IQ na świecie, wzbudził duże poruszenie swoim ostatnim wpisem w serwisie X. Napisał, że jako rekordzista pod względem ilorazu inteligencji wierzy, iż Jezus Chrystus jest...

Wielka Brytania na prostej drodze do eutanazji. Katastrofalne prawo uchwalone

Wielka Brytania jest coraz bliżej zalegalizowania eutanazji. W piątek, 20 czerwca Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy o tzw. "wspomaganym umieraniu". Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 314 posłów, a przeciw było 291. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, co...

Komisja ds. Wolności Religijnej rozpoczyna prace nad granicą między religią a państwem

Komisja ds. Wolności Religijnej powołana przez prezydenta USA Donalda Trumpa właśnie rozpoczęła swoją działalność. Celem tego 13-osobowego ciała jest zbadanie miejsca religii w przestrzeni publicznej oraz określenie granicy między wiarą a państwem. Komisja skupia...

Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce

Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej...

Boże Ciało – jesteśmy świadkami cudu

Wierni katoliccy od początków chrześcijaństwa szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dochodzi do Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, ma charakter...

Wieczysta adoracja? Diecezja Świdnicka liderem

Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu to forma modlitwy, która trwa nieprzerwanie – dniem i nocą, przez cały rok. Polega na nieustannym czuwaniu i modlitwie przed wystawionym w monstrancji Ciałem Chrystusa, ukrytym w postaci białego chleba. Odbywa się ona...

Kard. Kazimierz Nycz w Świdnicy: Duchowość Chrystusa ukrzyżowanego, umęczonego i zmartwychwstałego to odpowiedź na potrzeby Kościoła i świata [TYLKO U NAS]

Ks. kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie w Polsce, wygłosił homilię podczas Mszy św. inwestytury 14 czerwca 2025 r. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Tylko u nas cała homilia!Przeżyliśmy piękny i...

Samodyscyplina, szlachetność i odwaga. Tak Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie definiuje chrześcijanina

Główne wyzwanie, jakie stawia sobie współcześnie Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie to umacnianie praktyk życia chrześcijańskiego, w absolutnej wierności Papieżowi i nauczaniu Kościoła. Tym, co wyróżnia zakon jest wspomaganie kultu, dzieł charytatywnych,...

Bp Marek Mendyk: Potrzebni charyzmatyczni duszpasterze i katecheci

Bp Marek Mendyk był obecny podczas 401. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Katowicach, temat katechezy parafialnej zajął ważne miejsce w obradach biskupów. W centrum uwagi znalazła się potrzeba odnowy tej formy duszpasterstwa, a...

Będzie wspólna data Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan? Papież Leon XIV otwarty na dialog

Wspólna data Wielkanocy od lat pozostaje jednym z najbardziej symbolicznych wyzwań ekumenicznych. Choć zmartwychwstanie Chrystusa stanowi centralny punkt wiary dla wszystkich wyznań chrześcijańskich, jego coroczne świętowanie w różnych terminach przez Kościoły...

„Wzruszenie, które trudno opisać”. Norbert Ryznar o swojej drodze duchowej i święceniach w Rzymie [wywiad w-Akcji]

Przygotowując się do posługi diakonatu, nie spodziewał się, że przyjmie ją w tak szczególnych okolicznościach. Norbert Ryznar z Bystrzycy Kłodzkiej opowiada o swoich wrażeniach z wyjazdu do Stolicy Apostolskiej na jubileuszowe spotkanie.Miesięcznik Katolicki w-Akcji:...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. Chlubimy się –...

Czy prezydent ma znaczenie? Katolicy i wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie w Polsce już niebawem. Każdy obywatel powinien zastanowić się, który kandydat będzie najlepszy, by stać na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. Tymczasem wiele osób doświadcza...

Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi „nie”. Stanowcza obrona katechezy

Marginalizacja religii w szkole przez ministerstwo edukacji – Komisja Wychowania Katolickiego KEP zamierza mocno się przeciwstawić.

Ks. Jakub Klimontowski: Bóg zaskoczenia!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Zdarza się, że ktoś ma jeszcze takie przekonanie o Bogu – a co za tym idzie: także o religii i Kościele – że to wszystko nuda! Gdzieś tam kiedyś napisana Biblia, wszystkie historie dobrze...

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły. W jakiej sprawie? Z dniem 1 lipca 2025 roku rozpocznie działalność nowy, wspólny ośrodek formacyjny alumnów diecezji świdnickiej i legnickiej. Będzie on funkcjonował we Wrocławiu, w budynku należącym do ojców...