15 sierpnia odbędzie się wyjątkowa pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. To szczególne wydarzenie dla pań, które w duchu modlitwy i wspólnoty pragną oddać cześć Matce Bożej oraz prosić o jej opiekę i wsparcie w codziennym życiu. Pielgrzymka ta stanowi nie tylko okazję do duchowej refleksji i zbliżenia się do Boga, ale również do spotkania i wymiany doświadczeń między kobietami, które podzielają wiarę i wartości chrześcijańskie. 

Pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary

W czwartek 15 sierpnia przeżywać będziemy uroczystość Wniebowzięcia NMP, na Mszy św. o godz. 11.00 pielgrzymka kobiet. Zapraszamy wszystkie Panie z naszej Parafii oraz Pielgrzymów do przygotowania się do tego wydarzenia poprzez udział w nabożeństwach:

– w poniedziałek 12.08. – o godz. 17.30 adoracja, Msza św. o godz. 18.00 i Apel maryjny

– we wtorek 13.08. – o godz. 17.30 nowenna do MB Bardzkiej, Msza św. o godz. 18.00

– w środę 14.08.  – o godz. 17.30 nowenna do MBNP, o godz. 18.00 Msza św. i następnie procesja różańcowa po dróżkach kaplic różańcowych.- ogłoszenia duszpasterskie parafii Bardo

pielgrzymka kobiet Bardo

Czym jest pielgrzymowanie?

Pielgrzymowanie  jest jakimś zaproszeniem do wejścia do szkoły Jezusa. Wejścia do szkoły, gdzie on sam jest pierwszym nauczycielem, jedynym nauczycielem. Pielgrzymowanie jest taką drogą za Jezusem, szczególną formą podążania za Mistrzem. Przypominają mi się słowa Pana Jezusa, że to do tej szkoły nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem. W pewnym sensie całe życie staje się taką pielgrzymką wiary i zaproszeniem do szkoły. Pielgrzymowanie to jest właśnie taka szkoła wiary. 

Pielgrzymujemy do miejsca, w którym w sposób szczególny czy ci się Matkę Najświętszą. Zawsze droga do Marii jest zawsze drogą do Jezusa. Pamiętamy wiele wizerunków, gdzie Maryja, trzymając Jezusa, wskazuje jednocześnie na Niego. Więc idąc do Matki, zbliżamy się do Jezusa. Idziemy do Maryi właśnie ze względu na Jezusa.- bp Marek Mendyk dla wAkcji24.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: Bp Marek Mendyk: Pielgrzymka to szczególna forma podążania za Mistrzem

Bardo: Niezwykła figura Matki Bożej

Najcenniejszym skarbem Barda jest wielowiekowa figura Matki Bożej, umieszczona w głównym ołtarzu tamtejszej bazyliki. Jej pochodzenie jest owiane tajemnicą, a historycy nie są zgodni co do dokładnego czasu i miejsca jej powstania. Jedni, jak dr E. Wiese i dr P. Knauer, datują jej powstanie na XIII wiek i wiążą ją z nadreńskim środowiskiem artystycznym oraz działalnością cystersów w Bardzie. Inni, jak dr J. Schweter i dr J. Wittig, uważają, że Figura pochodzi z początku XII wieku, z lat 1110-1137. 

Najnowsze badania dendrologiczne oraz analiza metodą C14, przeprowadzone w 2016 roku przez prof. Marka Krąpca z Laboratorium Datowań Bezwzględnych przy AGH w Krakowie, potwierdziły, że drewno, z którego została wykonana figura, pochodzi z lat 985-1037. Czyni to Figurę Matki Bożej Bardzkiej najstarszą drewnianą rzeźbą NMP w Polsce.

Figura ma 43,3 cm wysokości i jest wykonana z drewna lipowego. Przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Matka Boża trzyma w prawej ręce królewskie jabłko, a Dzieciątko lewą ręką przytrzymuje Księgę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa. Rzeźba jest symetryczna, z geometrycznie ułożonymi fałdami szat i polichromowana. Pierwotnie suknię Matki Bożej malowano na niebiesko, a płaszcz na purpurowo, zgodnie z zasadami ikonografii średniowiecznej.

Burzliwe dzieje Figury Matki Bożej obejmują liczne „ucieczki” i schronienia w innych miejscach, m.in. podczas wojen husyckich w XV wieku, kiedy była ukrywana w Kłodzku, oraz w okresie reformacji, gdy trafiła do Kamieńca Ząbkowickiego. Podobne sytuacje miały miejsce podczas wojny trzydziestoletniej oraz po pożarze Barda w 1711 roku.

Uroczysta koronacja Figury odbyła się 3 lipca 1966 roku, podczas obchodów 1000-lecia chrztu Polski. Była to pierwsza koronacja w archidiecezji wrocławskiej i na Ziemiach Zachodnich. Uroczystości przewodniczył arcybiskup Bolesław Kominek, a uczestniczyło w nich około 150 tysięcy wiernych, 500 kapłanów i tyleż sióstr zakonnych. Koronacja nadała szczególną rangę zarówno sanktuarium, jak i samej figurze, która od wieków była celem pielgrzymek i modlitw wiernych.

Bardo – wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska

Bardo, malownicze miasteczko położone w Dolinie Baryczy, słynie przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary, które jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, znanym z cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej. Historia tego miejsca sięga XII wieku, kiedy to mnich znalazł figurkę nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Od tego czasu Matka Boża Bardzka jest czczona przez wiernych, którzy przybywają tu z różnych stron, by prosić o łaski i dziękować za otrzymane dobrodziejstwa.

Obecna barokowa bazylika w Bardzie została wzniesiona w XVIII wieku i jest imponującym przykładem architektury sakralnej. Wnętrze świątyni zachwyca bogatymi zdobieniami,  i ołtarzami, które tworzą niezwykłą atmosferę sprzyjającą modlitwie i refleksji. Szczególną uwagę przyciąga główny ołtarz, w którym umieszczona jest cudowna figurka Matki Bożej. Figurka ta, wykonana z lipowego drewna, jest jednym z najstarszych przedstawień Maryi na Śląsku.

Bardo to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale przede wszystkim centrum duchowego wsparcia i odnowy. Pielgrzymi przybywają tu, aby uczestniczyć w Mszach świętych, nabożeństwach różańcowych oraz osobistych modlitwach przed cudowną figurką Matki Bożej Bardzkiej. Sanktuarium oferuje także liczne rekolekcje i dni skupienia, które pomagają wiernym pogłębić swoją wiarę i odnaleźć spokój w trudnych chwilach.

Odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie to wyjątkowe doświadczenie, które może wzbogacić Twoje życie duchowe. Piękno barokowej bazyliki, historia cudownej figurki oraz liczne możliwości duchowej refleksji sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Pielgrzymi często podkreślają, że czas spędzony w tym miejscu przynosi im wewnętrzny spokój i umocnienie wiary.

Warto odwiedzić tu również barokowy most kamienny z XVIII wieku oraz Kalwarię z zespołem kaplic. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z tras rowerowych i szlaków turystycznych prowadzących przez okoliczne wzgórza i lasy. Bardo oferuje także spływy pontonowe i kajakowe Nysą Kłodzką, które zapewniają niezapomniane widoki i wrażenia. To miejsce pełne historii i naturalnego piękna, które zachwyci każdego odwiedzającego.

Gdzie się zatrzymać w Bardzie? Dom Rekolekcyjny Diecezji Świdnickiej zaprasza!

pielgrzymka kobiet bardo

Santa Aniela w Bardzie

Santa Aniela to wyjątkowe miejsce położone w malowniczym Bardzie. Jest to miejsce, które łączy duchową atmosferę z komfortem wypoczynku.

Santa Aniela oferuje wygodne pokoje i przyjazną atmosferę. Goście mogą liczyć na serdeczne przyjęcie i wszelkie udogodnienia, które sprawią, że pobyt będzie naprawdę relaksujący.

Duchowa atmosfera: Santa Aniela oferuje spokojne i duchowe środowisko, idealne dla osób szukających wyciszenia i refleksji. Możliwość uczestniczenia w modlitwach i rekolekcjach sprawia, że jest to idealne miejsce na duchowy odpoczynek.

Lokalizacja: Bardo jest znane z pięknych krajobrazów i historycznych zabytków. Spacerując po okolicy, można podziwiać wspaniałe widoki i odwiedzać liczne miejsca kultu, w tym słynne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary.

Komfort i gościnność: Santa Aniela oferuje wygodne pokoje i przyjazną atmosferę. Goście mogą liczyć na serdeczne przyjęcie i wszelkie udogodnienia, które sprawią, że pobyt będzie naprawdę relaksujący.

Matka Boża Strażniczka Wiary Świętej w Bardzie

wAkcji24.pl | Podróże | Maria Nicińska | 6.08.2024

Tylko TOTALNY KATAKLIZM mógłby sprawić, że staniemy - ks. Bartłomiej Łuczak, Pielgrzymka Świdnicka

Powódź! Jak pomagać? Jak otrzymać pomoc? Tłumaczy ks. Radosław Kisiel Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej [NASZ PODCAST]

Ks. dr Radosław Kisiel – Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej w rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim wyjaśnia jak pomagać i jak otrzymać pomoc. Zobacz wideo z nagrania podkastu.

Bp Wiesław Śmigiel nowym arcybiskupem! Jaką diecezję obejmie?

Bp Wiesław Śmigiel: 13 września 2024 roku, na mocy nominacji papieża Franciszka, dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Uczęszczał do I Liceum...

Św. Jan Nepomucen – nadzieja na pomoc dla powodzian

Św. Jan Nepomucen to postać znana głównie jako męczennik i patron spowiedników oraz orędownik ochrony przed powodziami. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii, żony króla Wacława IV. Za to został...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody.W ostatnich dniach...

W Warszawie ma powstać pierwsza klinika aborcyjna

Pierwsza klinika aborcyjna w Warszawie: Na stronie warszawabezaborcji.pl uruchomiono petycję skierowaną do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, w której apeluje się o odrzucenie wniosku o udostępnienie miejskiego lokalu na potrzeby planowanej przez Aborcyjny...

Ojciec Święty zdecydował. Biskup Wojciech Osial z nowym zadaniem!

Papież Franciszek mianował biskupem łowickim bp Wojciecha Osiala, dotychczasowego biskupa pomocniczego i administratora apostolskiego diecezji łowickiej w okresie sede vacante. Informację tę ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Diecezja Łowicka: Kim jest biskup...

Rada KEP ds. Społecznych: Niepokój budzi łamanie prawa przez organy państwa [TEKST STANOWISKA I KOMENTARZ REDAKCYJNY]

W obliczu narastających wyzwań społecznych i moralnych, Rada KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na niepokojące tendencje, które pojawiają się w życiu publicznym w Polsce. W swoim najnowszym stanowisku, Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie...

Objawienie w Gietrzwałdzie. Jak Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc?

Objawienie w Gietrzwałdzie z 1877 r. – poznaj historię cudu. Czy Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc? Tak uważa m. in. Biskup Marek Mendyk.

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywana do nowenny w intencji zaprzestania prześladowania Kościoła Katolickiego w Polsce.

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Sercanie zabrali głos w sprawie ks. Michała Olszewskiego. Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie na kolejne 3 miesiące! Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa...

Nadzwyczajny szafarz i ceremoniarz parafialny. Jak zostać i czy warto?

Nadzwyczajny szafarz Komunii Św. i ceremoniarz. Posługi te są ważnym wsparciem zarówno dla księży, jak i wiernych, umożliwiając sprawniejsze przeprowadzenie liturgii i zapewniając dostęp do sakramentów osobom chorym. Jak można dołączyć do grona tych zaszczytnych posługujących? Czy warto podjąć taką drogę?

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Minister Nowacka: „To jest krzywdzenie dziecka”

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem swojej córki rozpoczynającej naukę w szkole. Mimochodem wspomniał, że do szkoły katolickiej nie została przyjęta. Od tego momentu w mediach rozpętała się burza wokół szkoły i samego...

Rodzina Ulmów. 1. rocznica beatyfikacji

Błogosławiona rodzina Ulmów: Uroczystości rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów odbędą się 8 września przy stadionie sportowym w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Dokładnie rok temu papież Franciszek włączył do grona błogosławionych dziewięcioosobową rodzinę Ulmów,...

Konferencja Episkopatu Polski: proaborcyjne rozwiązania prawne mocno krytykowane przez ekspertów

Konferencja Episkopatu Polski – zespół ekspertów ds. bioetycznych zabrał głos w sprawie rozwiązań prawnych omijających prawną ochronę życia w Polsce.

Animator parafialny. Czym się zajmuje i jak nim zostać?

Szkoła Animatora Parafialnego: W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, życie religijne i duchowe staje przed wieloma wyzwaniami, parafie coraz częściej poszukują nowych sposobów, by angażować wiernych w życie wspólnotowe. Jednym z kluczowych elementów tej...

Religia w szkole. Biskupi do uczniów: Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary

Religia w szkole jest zagrożona. Konferencja Episkopatu Polski kieruje do uczniów słowo z okazji początku roku szkolnego 2024/2025, zachęcając do uczestnictwa w katechezie szkolnej. Religia w szkole. Słowo Koferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku...

Ks. Michał Olszewski spędzi w areszcie dziewięć miesięcy!

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie na kolejne 3 miesiące! Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości o kolejne trzy miesiące, do 21 listopada 2024 roku....

Religia w szkole: I Prezes Sądu Najwyższego kieruje rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego

Religia w szkole jest zagrożona. I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska skierowała rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego. To efekt złożenia petycji przez Episkopat Polski oraz Polską Radę Ekumeniczną, które były wyrazem głębokiego sprzeciwu wobec...

Nikaragua: Bezwzględnie walczą z Kościołem Katolickim wszystkimi środkami

Nikaragua jest jednym z krajów, gdzie Kościół katolicki doświadcza najcięższych prześladowań, jak wynika z dwóch raportów szczegółowo opisujących naruszenia praw człowieka. Od 2007 roku prezydentem jest Daniel Ortega, który wcześniej sprawował ten urząd w latach...

Sierpniowy numer „w-Akcji” już w Waszych parafiach! Ks. Jakub Klimontowski: Mobilizujemy do aktywności społecznej

Ks. Jakub Klimontowski, redaktor naczelny „w-Akcji” zaprasza do lektury nowego, sierpniowego numeru pisma. Szukajcie w swoich parafiach!