Rok 2024 przynosi nadzieję dla Kościoła katolickiego w Polsce. Najnowsze dane dotyczące liczby kandydatów do seminariów duchownych sygnalizują przełom – po latach systematycznego spadku zauważalny jest wzrost liczby nowych kleryków. 

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Przełamanie negatywnego trendu

„Młodzi ludzie, którzy w tym roku zgłosili się do seminariów i zakonów, są dla wspólnoty Kościoła pełnym nadziei znakiem, że Duch Święty w młodych sercach budzi pragnienie służby wynikającej z wiary” – mówił KAI ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.  Tegoroczny wzrost liczby kandydatów to moment, w którym – po latach nieustannego spadku – tendencja ta została zatrzymana.

Dane, obejmujące 196 kandydatów do ośrodków diecezjalnych i 105 do zakonnych, są świadectwem tego, że młodzież nadal pragnie odpowiedzieć na powołanie kapłańskie, mimo wyzwań współczesnego świata. Statystyki ukazują, że w seminariach duchownych w Polsce obecnie kształci się łącznie 1594 kleryków – choć liczba ta spadła w porównaniu do ubiegłego roku (1690), tegoroczny wzrost na pierwszym roku formacji daje nadzieję na przyszłość. 

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Różnorodność powołań w całej Polsce

Z analizy danych z 71 ośrodków formacyjnych wynika, że pewne diecezje i zakony szczególnie wyróżniają się w liczbie nowo przyjętych kleryków. Najwięcej kandydatów wśród seminariów diecezjalnych zgromadziły ośrodki w Poznaniu (15), Przemyślu (11) oraz Katowicach (10). Pod względem liczby kleryków na wszystkich rocznikach, na czele znajduje się seminarium duchowne w Poznaniu, które gromadzi aż 85 alumnów!

Jeśli chodzi o zakony, dominikanie cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodych powołań, przyjmując w tym roku 18 nowych kandydatów, a łącznie w ich seminariach kształci się 52 kleryków. Salezjanie oraz franciszkanie konwentualni również pozostają ważnymi ośrodkami formacyjnymi. Nieco mniejsze, ale równie wartościowe powołania mają również seminaria Redemptoris Mater, seminarium dla starszych kandydatów „35+” oraz liczne inne ośrodki zakonne.

Sercanie Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Wyzwania duszpasterskie i nadzieja na przyszłość

Mimo pozytywnych oznak wzrostu powołań, ks. dr Jan Frąckowiak uczciwie przyznaje, że przed Kościołem katolickim w Polsce stoją poważne wyzwania. „Z całą pewnością w przyszłości w Polsce kapłanów będziemy mieli mniej niż obecnie – co już teraz zaczyna być wyzwaniem, zarówno duszpasterskim, jak i administracyjnym” – zauważa. W przyszłości coraz mniejsza liczba duchownych może wymagać od Kościoła większej elastyczności w organizacji pracy duszpasterskiej oraz mocniejszego zaangażowania świeckich w życie wspólnoty.

Jednakże ks. Frąckowiak wierzy, że zmniejszenie liczby kapłanów może być katalizatorem dla ożywienia i dynamizacji życia parafialnego. „Ufam, że wiązać się z tym może dynamizacja życia całych wspólnot. Na mocy chrztu wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wspólnotę oraz za podejmowane w niej posługi, zwłaszcza świadectwo o Chrystusie i Jego Ewangelii” – podkreśla. To optymistyczne spojrzenie na przyszłość pokazuje, że wyzwania, przed którymi stoi Kościół, mogą stać się okazją do głębszej refleksji nad odpowiedzialnością wspólnoty wiernych za życie duchowe.

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Duch Święty działa

Tegoroczne statystyki powołań są znakiem, że pomimo wyzwań, Duch Święty nie przestaje działać w sercach młodych ludzi. W czasach, gdy świat zmaga się z kryzysami tożsamości i duchowości, powołania kapłańskie są szczególnym darem dla Kościoła i społeczeństwa. Młodzi mężczyźni, którzy decydują się na życie w służbie Chrystusowi, wnoszą świeże spojrzenie na wyzwania współczesnego świata i stają się nadzieją dla wiernych, którzy ich potrzebują.

Kapłani zawsze byli filarem wspólnoty Kościoła, a choć ich liczba maleje, ich rola w duszpasterstwie i życiu wiernych pozostaje nieoceniona. Tegoroczne wzrosty powołań, choć skromne, przypominają nam, że Kościół trwa i rozwija się, a Boże powołanie wciąż znajduje odpowiedź w młodych sercach.

EWTN Mężczyzna potrzebuje modlitwy

Mężczyzna potrzebuje modlitwy. Czy kobiety mają łatwiej? [ROZMOWA EWTN]

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: KOMENTARZ REDAKCYJNY

Biskup Świdnicki Marek Mendyk stwierdzając, że nadeszły ciężke czasy dla Kościoła Katolickiego w Polsce, jednocześnie zapowiedział, że trudności wyzwalają w Polakach to, co najlepsze. Tegoroczny lekki wzrost liczby kleryków to promyk nadziei na przyszłość Kościoła – znak, że Duch Święty wciąż działa w sercach młodych ludzi i wzbudza w nich pragnienie poświęcenia swojego życia służbie Bogu i ludziom. To także znak, że kiedy kapłaństwo stało się znakiem sprzeciwu przeciwko mainstreamowi, w czasie kiedy księża trafiają do aresztów a religia jest wyrzucana ze szkół rośnie chętnych by pójść tak trudną drogą jest więcej, a nie mniej.

To, co najważniejsze w tych statystykach, to fakt, że powołania kapłańskie wciąż się pojawiają – mimo wielu wyzwań, którym młodzi ludzie muszą dziś stawić czoła. W świecie pełnym chaosu, alternatyw i powierzchownych wartości i ryzka jakie wiąże się obecnie z byciem księdzem, decydują się oni na drogę głębokiej duchowej służby. To znak, że Kościół katolicki, mimo wszelkich trudności, nadal ma do zaoferowania to, czego nie może dać współczesny świat: sens, misję, wspólnotę i nadzieję.

Odwrócenie trendu statystycznego oznacza, że polski Kościół wciąż ma przyszłość, jeśli tylko z odwagą spojrzy w oczy wyzwaniom. Kapłaństwo nie przestaje być drogą, którą wybierają młodzi – to świadectwo ich odwagi, wierności i wiary. Niech ta zmiana statystyczna stanie się inspiracją do wzmacniania siły duchowej współnoty, także poprzez silne katolickie środki masowego przekazu i nowe inicjatywy trafiające do młodego pokolenia. 

Andrzej Wierny

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: KAI | Ilustracja: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej | 7.10.2024

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....