Pracodawcy promujący dobre praktyki, w zakresie praw pracowniczych i polityki socjalnej w Polsce już od 2010 roku, doceniani są przez kapitułę Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. W przypadku niskiego bezrobocia ważne jest utrzymanie kadry. Ciągle rotacje są kosztowne i czasochłonne, zarówno w związku z koniecznością prowadzenia prowadzenia rekrutacji, jak i szkoleniami nowych pracowników. Obecnie trwa nabór do XIV edycji tego projektu, organizowanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego.
Pracodawca Godny Zaufania
Czy dobre traktowanie pracowników jest walorem przedsiębiorstwa?
Współcześni pracownicy cenią etyczne podejście w biznesie, przy czym nie chodzi tylko o osobistą perspektywę jak otrzymanie stabilnego zatrudnienia, które dla 68 proc. ankietowanych jest koniecznym warunkiem, aby określić daną organizację mianem pracodawcy godnego zaufania – wynika z badania przeprowadzonego w 2023 r., na zlecenie Fundacji XBW Ignacego Krasickiego, przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Zwłaszcza młodsze pokolenia mają na względzie szerszy kontekst: uczciwość oraz transparentność, które jako kluczowe filary instytucji współtworzą przyjazne i bezpieczne środowisko pracy.
Ponad 20 proc. respondentów jest zdania, że na atrakcyjność pracodawcy wpływa dobre traktowanie pracowników, które przekłada się budowę przyjaznego środowiska pracy i poczucie bezpieczeństwa wśród członów zespołu. Jak wynika z najnowszych badań zrealizowanych przez Fundację XBW Ignacego Krasickiego, respondenci aktywni zawodowo nie chcą zatrzymywać się na podstawowych priorytetach. Coraz częściej doceniają również otwartą kulturę organizacyjną oraz transparentność w działaniach organizacji.
Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian
Pracodawca Godny Zaufania
Pracodawca Godny Zaufania. Co to jest work-life balance?
Work-life balance (angielski akronim: WLB) – koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja), a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, relaks, duchowość). Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jest odpowiedzią na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Ideałem jest stan, w którym wszystkie działania są zgodne z podstawowymi wartościami człowieka i służą jego wizji i celom. Zgodnie z ideą WLB pracodawca powinien doceniać swojego pracownika i dbać o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.
Pracodawca Godny Zaufania. Czy work-life balance jest regulowane przez prawo?
W przypadku prawodawstwa europejskiego kwestie WLB określone są w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE. W Polsce dyrektywa została wdrożona poprzez nowelizację w ustawie Kodeksie pracy z dnia 9 marca 2023 r.
Jak osiągnąć work-life balance?
Aby osiągnąć odpowiedni work-life balance warto skorzystać z poniższych zasad: ustalenie regularnych godzin pracę i ich przestrzeganie, wyznaczenie miejsce na pracę biurową i zawsze wykonywaj w nim, zaplanowanie przerw w pracy i przestrzeganie terminów w tym zakresie, rozpoczynanie i kończenie pracy zawsze w podobny sposób.
Ambasador Dzieła Charytatywnego. Caritas Diecezji Świdnickiej może być wzorem dla innych
Pracodawca Godny Zaufania
Pracodawca Godny Zaufania. Czy idea work-life balance jest ważna?
„Mimo, że koncepcja work life balance narodziła się w latach 70. I 80 XX wieku, w Polsce dopiero w ostatnich latach, widać dużą zmianę, w podejściu do zatrudnienia, zarówno po stronie pracowników, jak i przedsiębiorców.” – Ocenia Urszula Jóźwiak – prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. – „Te zmiany są ściśle powiązane z dynamicznymi procesami, zachodzącymi w gospodarce, demografii oraz kulturze. We współczesnym świecie, gdzie tempo życia i pracy stale rośnie, pracownicy szukają miejsc, które zapewnią im stabilność finansową oraz również zadbają o ich zdrowie psychiczne i jakość życia – działając według idei work-life balance (równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym)”. – Uważa Urszula Jóźwiak – prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.
„Badania, zlecone przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, pokazują ciekawe trendy w oczekiwaniach pracowników. Okazuje się, że ponad 30 proc. ankietowanych preferuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, co świadczy o poszukiwaniu stabilności i bezpieczeństwa zawodowego.” – Przypomina Urszula Jóźwiak – prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.
– „ Dla blisko 30 proc. badanych równie istotne są dobre zarobki, co sugeruje, że wynagrodzenie wciąż odgrywa znaczącą rolę w wyborze miejsca zatrudnienia. Jednak w ostatnich latach zaobserwowaliśmy także zmianę w podejściu do ogólnego funkcjonowania organizacji. Współczesny zespół oczekuje od pracodawcy korzystnych warunków finansowych jak i uczciwych i przejrzystych praktyk. Coraz częściej pracownicy zwracają uwagę na to, jak przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność, i nie boją się wskazywać na występujące nieprawidłowości czy naruszanie przepisów prawa.” – Tłumaczy Urszula Jóźwiak– prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.
Apel dyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej związany ze zbiórką na ofiary powodzi
Rozmowy w Akcji: Rozmowa z Dyrektorem Caritas Diecezji Świdnickiej Radosławem Kisielem
wAkcji24.pl | Ekonomia | NSS, źródło: Agencja Informacyjna | Ilustracja: OpenAI | 30.09.2024