Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza obciążenie ekosystemu niż źródeł surowców tradycyjnych. Inaczej mówiąc, powstaje pytanie, czy zielona transformacja, która wymaga cyfrowej transformacji, nie jest tylko formułą „zamienił stryjek siekierkę na kijek”.

Nowy biskup w Chinach

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Z moich analiz wynika, że sztuczna inteligencja może pogłębić destabilizacyjne procesy

Jeśli na ten problem spojrzymy systemowo, to mamy dwie poważne niewiadome. Po pierwsze, sztuczna inteligencja przychodzi do cywilizacji, która jest w stanie rozchwiania. ESG ma być pewnym programem, który ma tą cywilizację uporządkować, ale rozchwianie kulturowe, rozchwianie geopolityczne powoduje, że ESG jest z jednych sprowadzona do roli narzędzia ideologicznego, a przez innych traktowane jako quasi-religia. I w tej sytuacji racjonalny rdzeń ginie.

I ktoś by pomyślał, wchodzi zatem sztuczna inteligencja, bardziej sprawna inteligencja od naszej ludzkiej już niebawem, jak niektórzy się spodziewają, i ona to oporządkuje. Niestety z moich analiz wynika, że sztuczna inteligencja może pogłębić destabilizacyjne procesy. Zanim ewentualnie sztuczna inteligencja będzie w stanie pomóc nam rozwiązać problemy, z którymi ludzkość nie daje sobie radę, to sztuczna inteligencja pojawi się jako nowy czynnik, jako istotny mnożnik siły w cywilizacji, która już jest rozwibrowana i może rozchybotać naszą cywilizację jeszcze bardziej.

Dla kogo religia jest ważna?

Dla kogo religia jest ważna? I dla kogo nie jest… [ANALIZA]

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem Slow AI

 

Prof. Andrzej Zybertowicz: Infosfera została strukturalnie zatruta

 

Sztuczna inteligencja pojawia się w sytuacji, gdy rewolucja cyfrowa zniszczyła komunikację publiczną poprzez media społecznościowe. Gdy infosfera została strukturalnie zatruta, gdy nastąpiła degradacja szkolnictwa. Niektórzy eksperci amerykańscy mówią, że komunikacja polityczna została zniszczona przez media społecznościowe i jakość klasy politycznej spadła, bo te media wymusiły jakby wyścig w dół na poziomie komunikacji pozbawionej niuansów, uproszczonej i skrajnie rozemocjonowanej.

I teraz to jest kontekst, w który wchodzi rewolucja, rewolucja AI. Na razie systemy AI wykazują się sprawnością na poziomie halucynowania czy konfabulacji. To ma pewne funkcjonalności, ale dotąd zbudowane systemy generatywne AI nie gwarantują produkowania wiedzy o jakości naukowej. Ona, ta AI może pomagać w porządkowaniu dotychczasowej wiedzy, może pomagać badaczom tworzyć nowe pomysły, ale jeszcze nie potrafi odróżnić fałszu od prawdy i testować hipotez.

Papież Franciszek w Singapurze

Co naprawdę powiedział Papież Franciszek w Singapurze? [NASZA ANALIZA]

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu pod nazwą Slow AI

 

W związku z tym nadzieję, że, że ona wyjdzie naprzeciw ESG jako pewnemu wyzwaniu są co najmniej przedwczesne. W świeżo wydanej książce, która wczoraj miała swoją premierę na forum ekonomicznym, jesteśmy zwolennikami ruchu pod nazwą Slow AI. że powinniśmy spowolnić rozwój systemów sztucznej inteligencji, przynajmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze, obecne systemy nie gwarantują bezpieczeństwa, to znaczy mogą się wymknąć spod kontroli, mogą generować fałszywe dane i bardziej być narzędziem maszyny dezinformacyjnej niż maszyny, która by podwyższyła jakość dyskursu publicznego.

Nie należy zachłystywać się cyfryzacją wszystkich domen życia społecznego jak lecą. Już dzisiaj rozwój AI napotyka na problemy z zasobami energetycznymi. Główne firmy zaczynają planować budowę elektrowni jądrowych, żeby deficyty energii elektrycznej przełamać. Powstaje pytanie, czy jest możliwy dalszy skok w rozwoju AI bez skokowego wzrostu zapotrzebowania na sztuczną na energię przez systemy sztucznej inteligencji. W związku z tym uważam, że racjonalne będzie w tym świecie, który jest skołowany poznawczo, spowolnienie rozwoju najbardziej nowatorskich i przełomowych technologii, zbudowanie procedur regulacyjnych.

 

problemy psychiczne rezygnacja z katechezy

Coraz większe problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy. Problem się pogłębia [TYLKO U NAS]

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem Slow AI

 

Prof. Andrzej Zybertowicz: Powstaje pytanie, czy zielona transformacja, która wymaga cyfrowej transformacji, nie jest tylko formułą „zamienił stryjek siekierkę kijek”

 

W istocie, jeśli spojrzeć życzliwie na nurt ESG, to jest to przecież próba uregulowania procesów rozwoju gospodarczego, tak, żeby korzyści były większe niż koszty przynoszone, przerzucane na środowisko przyrodnicze. Tymczasem okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza obciążenie ekosystemu niż źródeł surowców tradycyjnych. Inaczej mówiąc, powstaje pytanie, czy zielona transformacja, która wymaga cyfrowej transformacji, nie jest tylko formułą „zamienił stryjek siekierkę na kijek”.

Wiele problemów wymaga analizy, a na tą analizę potrzebujemy czasu, badacze potrzebują czasu. I ten czas zostanie nam zabrany, jeśli będziemy zaskakiwani przez przyszłe osiągnięcia AI, która nie będzie miała zdolności odróżniania prawdy od fałszu, a której kreatywność halucynacji, konfabulacji przekroczyć może naszą odporność w zderzeniu z narracjami.

Ks. Jakub Klimontowski moja wiara

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Z punktu widzenia równowagi geostrategicznej spowolnienie rozwoju AI musi być robione w porozumieniu z Chinami

 

Człowiek, gdy spotyka się z narracją, ma instynkt odróżnienia rzeczywistości od fałszu. Już dzisiaj deepfake’i w coraz wyższej jakości generowane przez sztuczną inteligencję powodują oszołomienie i brak narzędzi poznawczych, żeby odróżnić narracje fałszywe od prawdziwych. Oczywiście to jest dobre pytanie.

Z punktu widzenia równowagi geostrategicznej spowolnienie rozwoju AI musi być robione w porozumieniu z Chinami. Ja jestem zwolennikiem poglądów tych analityków, którzy mówią, że w interesie Komunistycznej Partii Chin także będzie wprowadzenie solidnych międzynarodowych regulacji, które uprzejrzystnią rozwój AI i spowolnią, ponieważ władza Chin może w równym stopniu obawiać się skokowego rozwoju AI w wykorzystanej złośliwych celach, co władze państw demokratycznych.

Można sobie wyobrazić, że ktoś zaprogramuje AI, która przechwyciłaby systemy komunikacji elektronicznej w Chinach, np. bazujące na aplikacji WeChat, czy systemy narracji politycznej i zdelegitymizowała system władzy. Albo też możemy sobie wyobrazić, że nastąpi samozapłon sztucznej inteligencji, która przekroczy zdolności ludzkiego rozumienia i chcąc, nie chcąc pozbawi komunistyczną partię Chin władzy.

Problemy z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Istnieje obawa wystąpienia samozapłonu sztucznej inteligencji

 

Na tych obawach można racjonalnie budować (to są zasadne obawy!) perspektywy zbudowania konsensusu Waszyngton-Pekin i dołączenia do konsensusu innych kluczowych graczy, żeby ta nowa technologia była rozwijana w klimacie rozwiązywania ludzkich problemów, a nie w klimacie złamania pewnej równowagi geostrategicznej.

Ten interes częściowo musi być wymuszony przez odpowiedzialne, demokratyczne rządy Waszyngtonu, ale z drugiej strony część Big Techów amerykańskich także obawia się, że może nastąpić jakaś forma intelektualnego samozapłonu AI i że ona zacznie ewoluować w taki sposób, że w ogóle nie będziemy wiedzieli, że to się dzieje i nas, zbuduje świadomość i ukryje to przed nami i może być dla nas wszystkich przykrym zaskoczeniem.

Dlaczego? Ponieważ wybrana obecnie, obrana obecnie ścieżka rozwoju bazująca na uczeniu maszynowym, wielkich modelach językowych, tzw. generatywne AI, nie gwarantuje kontroli nad tymi systemami. One rozwijają się emergentnie, skokowo i czarnoskrzynkowo, to znaczy rozwiązują pewne zadania, a twórcy tych systemów nie rozumieją, jak te zadania rozwiązują. Mniej fanatyczni techno-entuzjaści powinni wyciągnąć z tego wnioski, że to wszystko powinno być spowolnione.

Prof. Andrzej Zybertowicz

wAkcji24.pl |Opinie | NSS| Zródło: Agencja Informacyjna, Fundacja XBW | Ilustracje: DALL-E | 30.10.2024

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...