W obliczu narastających wyzwań społecznych i moralnych, Rada KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na niepokojące tendencje, które pojawiają się w życiu publicznym w Polsce. W swoim najnowszym stanowisku, Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie działań powodujących degradację życia społecznego.

Rada KEP ds. społecznych apeluje

Rada KEP ds. społecznych: Apelujemy do organów państwa o zaniechanie działań powodujących degradację życia społecznego

Rada KEP ds. Społecznych wskazuje na kilka kluczowych problemów, które budzą jej niepokój. To m.in:

  1. Ateizacja życia publicznego i eliminacja etyki chrześcijańskiej: Obserwuje się tendencje do eliminacji etyki ze sfery politycznej, co prowadzi do łamania prawa przez organy państwa i niewłaściwego traktowania aresztowanych. Wprowadzanie prawa do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka jest przykładem odchodzenia od wartości moralnych.
  2. Odchodzenie od wartości moralnych: W wielu dziedzinach życia społecznego obserwuje się szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów oraz zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej.
  3. Marginalizacja religii: Marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej to kolejne zjawiska, które budzą obawy.

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Rada KEP ds. Społecznych apeluje

Rada KEP ds. społecznych: Apel o troskę o Dom Ojczysty

Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wierzący są proszeni o aktywną obecność w życiu społecznym, opartą o zasady Ewangelii, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne.

Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem. W obliczu narastających wyzwań, konieczne jest wspólne działanie na rzecz zachowania i umacniania wartości, które kształtowały naszą tożsamość narodową. Rada KEP ds. Społecznych wzywa wszystkich do refleksji i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, aby wspólnie budować lepszą przyszłość dla naszego kraju. 

 

Nowenna Matka Boża Gietrzwałdzka Prześladowania Kościoła w Polsce biskup Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Rada KEP ds. Społecznych apeluje

Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych (CAŁY TEKST)

Publikujemy pełną treść dokumentu:

W trosce o Dom Ojczysty
Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych

Podobnie jak w całym świecie, także i w Polsce, mamy do czynienia z różnymi negatywnymi zjawiskami. Niepokój budzą tendencje do ateizacji życia publicznego oraz eliminacji etyki ze sfery politycznej. Przykładem jest łamanie prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, wprowadzanie „prawa” do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka, odchodzenie od wartości moralnych w wielu dziedzinach życia społecznego, szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów, zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej, marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej.

Powyższe negatywne tendencje występujące w życiu publicznym przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy, prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej oraz ignorowania prawa. W wielu przypadkach przyczyniają się do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia. Konsekwencją wymienionych zjawisk i postaw jest niszczenie naszych fundamentów – chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego.

Apelujemy zatem do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wszystkich wierzących prosimy o aktywną, opartą o zasady Ewangelii, obecność w życiu społecznym, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Pamiętajmy, że Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem.

Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rada KEP ds. Społecznych 
wraz z członkami Rady

Warszawa, 4 września 2024 r.

Sercanie Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Rada KEP ds. Społecznych apeluje

Rada KEP ds. Społecznych. Spóźnione stanowisko - KOMENTARZ REDAKCYJNY

Trudno spierać się ze stanowiskiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych. Możemy się cieszyć, że zabrała głos w sprawach trudnych i bolesnych. Szkoda, że w stanowisku nie padają imiona i nazwiska aresztowanych o których Rada KEP ds. Społecznych chce się upomnieć. Nie wiadomo, czy odbiorcy apelu zechcą wykazać się w tym zakresie odpowiednią domyślnością.

To wszystko jednak mały problem wobec podstawowej kwestii: czasu jaki zabrało Radzie zajęcie stanowiska. Wierzący zapewne chcieliby wiedzieć, dlaczego tak wyważone stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych ukazuje się dopiero teraz. W dodatku opóźnione o kilka dni. Stanowisko datowane jest przecież na 4 września a mogliśmy je poznać dopiero 9 września.

Te kolejne dni zwłoki budzą dodatkowe wątpliwości. Samo stanowisko powinno być wyrażone kilka miesięcy wcześniej! Jest to dopiero pierwszy dokument ciała Konferencji Episkopatu Polski dotykający sprawy ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek zatrzymanych w marcu, których adwokaci zgłosili zastosowanie wobec nich tortur. Także sam przedłużający się areszt wobec nich należy postrzegać jako torturę (obecnie areszt wymienionych został przedłużony do 9 miesięcy!).

Głos w sprawie ks. Michała Olszewskiego i urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości jako pierwsi zabrali hierarchowie – Biskup Świdnicki Marek Mendyk i Biskup Senior Ignacy Dec. Później dołączyli do nich inni biskupi w swoich indywidualnych wypowiedziach. Rada KEP ds. Społecznych potrzebowała jeszcze kilku miesięcy, żeby zabrać głos.

Tymczasem w całej Polsce odbyły się protesty w sprawie ks. Olszewskiego i urzędniczek. Milczenie Kościoła instytucjonalnego sprawia, że łatwo było protesty te przedstawić jako polityczne i antyrządowe, choć przecież w rzeczywistości było to upominanie się wiernych o los kapłana.

Katolicy w Polsce oczekują mocnego, zdecydowanego działania całego Kościoła a nawet wsparcia Watykanu. Wiedzą doskonale, że interesujący się żywo sprawami polskiego Kościoła święty papież Jan Paweł II potrafiłby szybko i zdecydowanie zareagować w takiej sytuacji.  I zapewne byłaby to reakcja skuteczna, a z całą pewnością mocna, która nie uszłaby uwadze światowej opinii publicznej.

Trudno mieć jednak oczekiwania wobec Ojca Świętego Franciszka by pochylił się nad sprawą prześladowań Kościoła w Polsce, skoro sprawą tortur wobec księdza Olszewskiego i urzędniczek zajmuje się już nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale formalnie nie zajęła się jeszcze Konferencja Episkopatu Polski.

Jeśli stanowisko, które ogłosiła Rada KEP ds. Społecznych jest wstępem do stanowiska samego KEP, to powinno być ono przygotowane najdalej dzień po ujawnieniu informacji o torturach wobec duchownego i urzędniczek. Oczywiście dotyka ono również innych kwestii, która są dzisiaj palące – warto jednak dostrzec, że na osi czasu pierwszym zdarzeniem było aresztowanie ks. Michała Olszewskiego. Dopiero później (czy dlatego, że szybko nie zareagowano adekwatnie???) pojawiły się dalsze działania przeciwko religii w szkole czy wspierające dostępność aborcji.

Teraz nawet jeśli sama Konferencja Episkopatu Polski zabierze głos w nieodległej przyszłości nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu. Opinia publiczna oswaja się bowiem z „nową rzeczywistością” szybciej niż polski Kościół jest gotów powiedzieć, że dzieje się coś bardzo złego. Jeśli Episkopat nie zabiera głosu przez kilka miesięcy, to znaczy, że sytuację akceptuje. A to oznacza, że ci którzy walczą z Kościołem widzą, że mogą sobie pozwolić na więcej.

Andrzej Wierny

Nasz partner EWTN Polska!

wAkcji24.pl |Wiara | NSS, źródło: KEP | Ilustracja DALL-E | 10.09.2024

Krzysztof Kotowicz: Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać się do świata?   Św. Ireneusz przyszedł na świat 1890 lat temu. Może...

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Krzysztof Kotowicz: Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”, czyli komentarz do kończącego się roku szkolnego 2024/2025

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Politycy mieniący się postępowymi i racjonalnymi zwolennikami demokracji wytaczają działa przeciw nauce religii w szkołach oraz maturze z matematyki. Dzieje się to w czasie, gdy astronauta z Polski sięga po...

Krzysztof Kotowicz: Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

Z pięciu słownikowych definicji słowa „fenomen” wersja filozoficzna zdaje się być najlepszym formatem do opisania wydarzenia, które od 2018 r. (dla mnie od 2022 r.) jest ewangelizacyjnym fenomenem. Stawiam tezę na początku. Czytelnicy być może dostrzegą, że warto ją...

Krzysztof Kotowicz: „Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

 Ten ułamek sekundy duchowo elektryzuje. Porusza wierzącego do tego stopnia, że jednocześnie trzeba wewnętrznej odwagi, by wpatrywać się w mistyczne apogeum wiary, i zarazem przenika go pragnienie, aby najdokładniej zobaczyć – niejako przejrzeć na oczy – aby ujrzeć...

Wenanty Katarzyniec: Strzeżmy się, aby piekielny nasz wróg nie chełpił się, że nawet w Kościele łowi nas w swoje sidła

Wenanty Katarzyniec to postać, która mimo krótkiego życia pozostawił po sobie niezwykle głęboki ślad w duchowości katolickiej. Urodzony w 1889 roku, kapłan o ogromnej pokorze i gorliwości, zmarł w opinii świętości w wieku zaledwie 31 lat. Choć nie dane mu było długo...

Bp Bruce Lewandowski: Bóg kocha nas tak jak moja polska babcia

Miłość Boga nie jest ograniczona, nie jest zarezerwowana dla wybranych — jest hojna, bezwarunkowa i bardzo osobista. Biskup Providence Bruce Lewandowski, w poruszającym i pełnym humoru świadectwie, porównuje Bożą miłość do miłości swojej polskiej babci, która każdemu...

Ks. Grzegorz Wołoch: Czy udział w wyborach jest obowiązkiem katolika? Teologiczne spojrzenie na obywatelską odpowiedzialność

Ks. Grzegorz Wołoch: W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w naszym kraju, pytanie o moralny  i duchowy wymiar udziału katolika w głosowaniu nabiera szczególnej aktualności. To nie tylko moment politycznego wyboru, ale również okazja do refleksji nad...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Ks. Jakub Klimontowski: Maryja ocaliła nas nie raz – i uczyni to znów

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Każdego roku początek maja budzi w sercach polskich wiernych wyjątkowe uczucia. Sprzyja temu rozkwitająca wiosna, która niesie ze sobą nadzieję, ożywiając nas pełnią barw i życia. Cieszy...

Biskup Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy: urazy chętnie darować

Biskup Ignacy Dec: Prezentację szóstego uczynku miłosiernego względem duszy "Urazy chętnie darować" rozpoczniemy od określenia czym są urazy, jak powstają i co powodują. Następnie wskażemy na biblijne wzory darowania urazów i pod koniec - wskażemy na sposoby leczenia...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...