Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Wydarzenie to upamiętnia powrót Polski na mapę Europy po wieloletniej nieobecności spowodowanej rozbiorami dokonanymi przez Rosję, Austrię i Prusy. Kojarzy się nam ono z dumą narodową, marszami i paradami, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami. Wszystko to sprawia, że Polacy tłumnie wychodzą z domu, by cieszyć się niepodległością odzyskaną przez swoją ojczyznę.

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Kilka słów o historii. Od kiedy świętujemy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada?

Od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? Ta data jest umowna, nawiązuje do zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami. To właśnie tego dnia podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie. W tym czasie do Polski powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. 

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku władze komunistyczne zniosły Święto Niepodległości. Zostało ono przywrócone dopiero w 1989 roku. Jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych, obok Święta Konstytucji 3 Maja. Choć w wyniku zaborów Polska przestała istnieć jako suwerenne państwo, duch narodu i walka o wolność nigdy nie zgasły. Przez kolejne dekady Polacy nieustannie podejmowali próby odzyskania niepodległości. 

11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości dopiero w 1937 roku, na mocy uchwały Sejmu II Rzeczypospolitej. Wcześniej, datę tę celebrowano w sposób nieformalny, szczególnie w kręgach związanych z obozem piłsudczykowskim. 

W okresie PRL-u władze komunistyczne unikały upamiętniania 11 listopada, ponieważ postać Józefa Piłsudskiego, symbolu niepodległości, była niewygodna dla reżimu, który opierał swoje rządy na sojuszu z ZSRR, wrogiem odrodzonej Polski z lat 20. XX wieku. 

Dopiero po upadku komunizmu w Polsce, w 1989 roku, 11 listopada ponownie stał się oficjalnym świętem państwowym. Dziś Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone z pełną powagą i należytym ceremoniałem. Co roku w Warszawie odbywają się uroczystości państwowe.

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada. Polska duma. Biel i czerwień zdobią kraj

Nasze symbole narodowe są nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości. Gdy 11 listopada rozejrzymy się, zobaczymy biel i czerwień zdobiącą budynki mieszkalne, instytucje i ulice. W wielu domach i instytucjach słychać hymn państwowy- Mazurka Dąbrowskiego- o tym przypomina nam akcja „Niepodległa do hymnu”. 

 

Flaga

Słowo flaga pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj chorągwi, która była najpewniej najstarszym rozpoznawczym znakiem bojowym. Jest to płat materiału o określonych barwach, na którym widnieje godło. Na polu bitwy pomagała rozróżnić walczące strony, wyznaczała miejsce zbiórki i kierunek natarcia. Rozwinięcie chorągwi było znakiem rozpoczęcia bitwy, zwijano ją dopiero po zakończeniu walki. Rzucanie zdobytych chorągwi u stóp władcy było symbolem zwycięstwa nad przeciwnikiem. 

Szesnastowieczny kronikarz, Marcin Bielski, napisał o legendarnym Lechu następujące słowa: “Na chorągwiach swych kazał kłaść orła białego za herb, a od tego czasu to Królestwo Polskie tego klejnotu używa.”

Polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Biel symbolizowała czystość, porządek i szlachetność, czerwień była symbolem ognia, krwi, odwagi i waleczności. Przez wieki czerwień była kolorem uprzywilejowanym, ponieważ używały jej najdostojniejsze i najbogatsze warstwy społeczeństwa, gdyż wytworzenie trwałej czerwieni było kosztowne, używano do tego owadów zwanych czerwcami. 

Wywieszana przez nas flaga powinna być też przede wszystkim czysta, wyprasowana i nie zawierać żadnych dopisków czy dodatkowych symboli.

 

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada. Kokarda Narodowa

Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Powinna składać się z dwóch okręgów: białego – centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonym polu.

Polskie barwy po raz pierwsze zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku, gdzie również wspomniano o narodowych kokardach.  Od 9 kwietnia 2014 r. Minister Obrony Narodowej zarządził do użycia w jednostkach Sił Zbrojnych RP kokardy heraldyczne, wpinane z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego podczas uroczystości państwowych.

11 listopada jest w Polsce dniem szczególnym – momentem, w którym naród wspomina trudną, ale heroiczną drogę do odzyskania niepodległości. To święto jest zarówno hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność Polski, jak i okazją do refleksji nad współczesnym znaczeniem niepodległości. Każdego roku miliony Polaków uczestniczą w uroczystościach, manifestując dumę narodową, patriotyzm i radość z życia w wolnym kraju.

Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko lekcja historii, ale także przypomnienie, że niepodległość to wartość, którą trzeba pielęgnować i o którą należy dbać każdego dnia.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | Ilustracja: DALL-E | 11.11.2024

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości.