Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Wydarzenie to upamiętnia powrót Polski na mapę Europy po wieloletniej nieobecności spowodowanej rozbiorami dokonanymi przez Rosję, Austrię i Prusy. Kojarzy się nam ono z dumą narodową, marszami i paradami, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami. Wszystko to sprawia, że Polacy tłumnie wychodzą z domu, by cieszyć się niepodległością odzyskaną przez swoją ojczyznę.

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Kilka słów o historii. Od kiedy świętujemy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada?

Od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? Ta data jest umowna, nawiązuje do zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami. To właśnie tego dnia podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie. W tym czasie do Polski powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. 

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku władze komunistyczne zniosły Święto Niepodległości. Zostało ono przywrócone dopiero w 1989 roku. Jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych, obok Święta Konstytucji 3 Maja. Choć w wyniku zaborów Polska przestała istnieć jako suwerenne państwo, duch narodu i walka o wolność nigdy nie zgasły. Przez kolejne dekady Polacy nieustannie podejmowali próby odzyskania niepodległości. 

11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości dopiero w 1937 roku, na mocy uchwały Sejmu II Rzeczypospolitej. Wcześniej, datę tę celebrowano w sposób nieformalny, szczególnie w kręgach związanych z obozem piłsudczykowskim. 

W okresie PRL-u władze komunistyczne unikały upamiętniania 11 listopada, ponieważ postać Józefa Piłsudskiego, symbolu niepodległości, była niewygodna dla reżimu, który opierał swoje rządy na sojuszu z ZSRR, wrogiem odrodzonej Polski z lat 20. XX wieku. 

Dopiero po upadku komunizmu w Polsce, w 1989 roku, 11 listopada ponownie stał się oficjalnym świętem państwowym. Dziś Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone z pełną powagą i należytym ceremoniałem. Co roku w Warszawie odbywają się uroczystości państwowe.

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada. Polska duma. Biel i czerwień zdobią kraj

Nasze symbole narodowe są nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości. Gdy 11 listopada rozejrzymy się, zobaczymy biel i czerwień zdobiącą budynki mieszkalne, instytucje i ulice. W wielu domach i instytucjach słychać hymn państwowy- Mazurka Dąbrowskiego- o tym przypomina nam akcja „Niepodległa do hymnu”. 

 

Flaga

Słowo flaga pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj chorągwi, która była najpewniej najstarszym rozpoznawczym znakiem bojowym. Jest to płat materiału o określonych barwach, na którym widnieje godło. Na polu bitwy pomagała rozróżnić walczące strony, wyznaczała miejsce zbiórki i kierunek natarcia. Rozwinięcie chorągwi było znakiem rozpoczęcia bitwy, zwijano ją dopiero po zakończeniu walki. Rzucanie zdobytych chorągwi u stóp władcy było symbolem zwycięstwa nad przeciwnikiem. 

Szesnastowieczny kronikarz, Marcin Bielski, napisał o legendarnym Lechu następujące słowa: “Na chorągwiach swych kazał kłaść orła białego za herb, a od tego czasu to Królestwo Polskie tego klejnotu używa.”

Polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Biel symbolizowała czystość, porządek i szlachetność, czerwień była symbolem ognia, krwi, odwagi i waleczności. Przez wieki czerwień była kolorem uprzywilejowanym, ponieważ używały jej najdostojniejsze i najbogatsze warstwy społeczeństwa, gdyż wytworzenie trwałej czerwieni było kosztowne, używano do tego owadów zwanych czerwcami. 

Wywieszana przez nas flaga powinna być też przede wszystkim czysta, wyprasowana i nie zawierać żadnych dopisków czy dodatkowych symboli.

 

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada. Kokarda Narodowa

Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Powinna składać się z dwóch okręgów: białego – centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonym polu.

Polskie barwy po raz pierwsze zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku, gdzie również wspomniano o narodowych kokardach.  Od 9 kwietnia 2014 r. Minister Obrony Narodowej zarządził do użycia w jednostkach Sił Zbrojnych RP kokardy heraldyczne, wpinane z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego podczas uroczystości państwowych.

11 listopada jest w Polsce dniem szczególnym – momentem, w którym naród wspomina trudną, ale heroiczną drogę do odzyskania niepodległości. To święto jest zarówno hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność Polski, jak i okazją do refleksji nad współczesnym znaczeniem niepodległości. Każdego roku miliony Polaków uczestniczą w uroczystościach, manifestując dumę narodową, patriotyzm i radość z życia w wolnym kraju.

Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko lekcja historii, ale także przypomnienie, że niepodległość to wartość, którą trzeba pielęgnować i o którą należy dbać każdego dnia.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | Ilustracja: DALL-E | 11.11.2024

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....