Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Wydarzenie to upamiętnia powrót Polski na mapę Europy po wieloletniej nieobecności spowodowanej rozbiorami dokonanymi przez Rosję, Austrię i Prusy. Kojarzy się nam ono z dumą narodową, marszami i paradami, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami. Wszystko to sprawia, że Polacy tłumnie wychodzą z domu, by cieszyć się niepodległością odzyskaną przez swoją ojczyznę.
11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Kilka słów o historii. Od kiedy świętujemy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada?
Od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? Ta data jest umowna, nawiązuje do zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami. To właśnie tego dnia podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie. W tym czasie do Polski powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim.
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku władze komunistyczne zniosły Święto Niepodległości. Zostało ono przywrócone dopiero w 1989 roku. Jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych, obok Święta Konstytucji 3 Maja. Choć w wyniku zaborów Polska przestała istnieć jako suwerenne państwo, duch narodu i walka o wolność nigdy nie zgasły. Przez kolejne dekady Polacy nieustannie podejmowali próby odzyskania niepodległości.
11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości dopiero w 1937 roku, na mocy uchwały Sejmu II Rzeczypospolitej. Wcześniej, datę tę celebrowano w sposób nieformalny, szczególnie w kręgach związanych z obozem piłsudczykowskim.
W okresie PRL-u władze komunistyczne unikały upamiętniania 11 listopada, ponieważ postać Józefa Piłsudskiego, symbolu niepodległości, była niewygodna dla reżimu, który opierał swoje rządy na sojuszu z ZSRR, wrogiem odrodzonej Polski z lat 20. XX wieku.
Dopiero po upadku komunizmu w Polsce, w 1989 roku, 11 listopada ponownie stał się oficjalnym świętem państwowym. Dziś Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone z pełną powagą i należytym ceremoniałem. Co roku w Warszawie odbywają się uroczystości państwowe.
11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada. Polska duma. Biel i czerwień zdobią kraj
Nasze symbole narodowe są nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości. Gdy 11 listopada rozejrzymy się, zobaczymy biel i czerwień zdobiącą budynki mieszkalne, instytucje i ulice. W wielu domach i instytucjach słychać hymn państwowy- Mazurka Dąbrowskiego- o tym przypomina nam akcja „Niepodległa do hymnu”.
Flaga
Słowo flaga pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj chorągwi, która była najpewniej najstarszym rozpoznawczym znakiem bojowym. Jest to płat materiału o określonych barwach, na którym widnieje godło. Na polu bitwy pomagała rozróżnić walczące strony, wyznaczała miejsce zbiórki i kierunek natarcia. Rozwinięcie chorągwi było znakiem rozpoczęcia bitwy, zwijano ją dopiero po zakończeniu walki. Rzucanie zdobytych chorągwi u stóp władcy było symbolem zwycięstwa nad przeciwnikiem.
Szesnastowieczny kronikarz, Marcin Bielski, napisał o legendarnym Lechu następujące słowa: “Na chorągwiach swych kazał kłaść orła białego za herb, a od tego czasu to Królestwo Polskie tego klejnotu używa.”
Polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Biel symbolizowała czystość, porządek i szlachetność, czerwień była symbolem ognia, krwi, odwagi i waleczności. Przez wieki czerwień była kolorem uprzywilejowanym, ponieważ używały jej najdostojniejsze i najbogatsze warstwy społeczeństwa, gdyż wytworzenie trwałej czerwieni było kosztowne, używano do tego owadów zwanych czerwcami.
Wywieszana przez nas flaga powinna być też przede wszystkim czysta, wyprasowana i nie zawierać żadnych dopisków czy dodatkowych symboli.
Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]
11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada. Kokarda Narodowa
Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Powinna składać się z dwóch okręgów: białego – centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonym polu.
Polskie barwy po raz pierwsze zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku, gdzie również wspomniano o narodowych kokardach. Od 9 kwietnia 2014 r. Minister Obrony Narodowej zarządził do użycia w jednostkach Sił Zbrojnych RP kokardy heraldyczne, wpinane z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego podczas uroczystości państwowych.
11 listopada jest w Polsce dniem szczególnym – momentem, w którym naród wspomina trudną, ale heroiczną drogę do odzyskania niepodległości. To święto jest zarówno hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność Polski, jak i okazją do refleksji nad współczesnym znaczeniem niepodległości. Każdego roku miliony Polaków uczestniczą w uroczystościach, manifestując dumę narodową, patriotyzm i radość z życia w wolnym kraju.
Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko lekcja historii, ale także przypomnienie, że niepodległość to wartość, którą trzeba pielęgnować i o którą należy dbać każdego dnia.