Niebawem Sylwester, więc branża pirotechniczna przypomina o zasadach bezpiecznego użytkowania fajerwerków. Podobnie jak w poprzednich latach, tuż przed Nowym Rokiem, polska branża pirotechniczna realizuje akcję edukacyjną, przypominającą jak bezpieczne używać fajerwerków.

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Jakie są zasady bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami?

Zasady bezpiecznego postępowania z fajerwerkami zostały opracowane przez ekspertów. Dostosowanie się do tych procedur powinno uchronić użytkowników przed wszelkiego rodzaju wypadkami. Porady, jak zabezpieczyć zwierzaka, w sylwestra powinny pomóc im przetrwać okres nasilonego odpalania „sztucznych ogni”. Bezpieczne fajerwerki stanowią już nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Gwiazdki czy Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.

8 zasad bezpiecznego postępowania z fajerwerkami

Branża pirotechniczna publikuje osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami. Oto one: 

  1. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
  2. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
  3. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
  4. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
  5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
  6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
  7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
  8. Pamiętaj, że kupować i używać materiałów pirotechnicznych mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.

Innym rozwiązaniem mogą być ciche fajerwerki, które można stosować w pobliżu parków, terenów zielonych lub ogrodów. Emitują one minimalny hałas, co sprawia, że są przyjaźniejsze dla zwierząt.

prądem w kościół taryfy dla kościoła

Prądem w Kościół. Jak niesprawiedliwe taryfy dla kościoła pogrążają parafie w długach [TYLKO U NAS]

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Co ze zwierzętami?

Eksperci sugerują, aby na spacer z psem w Sylwestra wybrać się wcześniej, zanim rozpoczną się pokazy fajerwerków (najlepiej przed godziną 18:00). Warto aby na spacerze pies miał adresatkę przy obroży. P należy wyprowadzać na smyczy lub w szelkach. Przed wyjściem na imprezę warto zasłonić okna oraz zostawić pupilowi jego ulubione przekąski i zabawki.

Dobrym pomysłem jest również stworzenie dla zwierzaka spokojnego kąta, gdzie będzie mógł się schronić – może to być na przykład „namiot” zrobiony z koca i krzeseł. Jeśli domownicy sylwestra spędzają w domu razem z psem, ważne jest, aby zachować spokój. Można także włączyć telewizor lub radio, których znajome dźwięki pomogą zagłuszyć odgłosy dochodzące z zewnątrz. Warto pamiętać, że podawanie jakichkolwiek środków uspokajających zwierzętom należy zawsze konsultować z weterynarzem. 

„Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki jest świadome, że nie każdy wie, jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków, dlatego stara się dotrzeć ze swoimi poradami do jak najszerszego grona odbiorców.”Deklaruje Marta Smolińska – Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. – „Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo i świetna zabawa mogą, a wręcz powinny, iść w parze. W swoich działaniach stale zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego używania materiałów pirotechnicznych, aby dawały po prostu dużo radości.” Twierdzi Marta Smolińska – Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

Postchrześcijańska Europa integracja migrantów w UE

Unia Europejska i integracja migrantów: miliardy euro bez efektów. Postchrześcijańska Europa nikogo nie zintegruje [ANALIZA I KOMENTARZ]

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Jaka jest pozycja polskiej branży pirotechnicznej?

Polacy od lat lubią uczcić nadejście Nowego Roku pokazami fajerwerków. Według badań 60 proc. Polaków lubi fajerwerki, 19.000.000 Polaków z radością obejrzy pokaz, a 30 proc. czyli 9.300.000 osobiście je kupiło. Wśród wszystkich badanych, 92 proc. spotyka się z pokazami fajerwerków podczas sylwestra, a zaledwie 2 proc. podczas kameralnych, prywatnych spotkań. Co więcej, około 30 proc. wśród korzystających z fajerwerków robi to od 2 do 4 razy w roku, a zaledwie 2 proc. robi to częściej. W roku 2023 wartość sprzedaży fajerwerków do klientów finalnych, była szacowana na poziomie około 500.000.000 złotych brutto.

Branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji. Materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie Unii Europejskiej. Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo surowych wymogów. dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń, dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim. Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.

Polska branża pirotechniczna zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem importu i eksportu fajerwerków, można powiedzieć, że w tej dziedzinie jest potęgą. Dzięki temu rynek nasycony jest legalnymi i bezpiecznymi produktami i nie ma praktycznie miejsca na fajerwerki niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważnie, ponieważ np. w Królestwie Niderlandów gdzie używanie fajerwerków obwarowane jest restrykcjami, rynek zalały niebezpieczne produkty z przemytu.

Instytut Biznesu badania

Instytut Biznesu – Boże Narodzenie w badaniach: „Tradycyjna rodzina to stabilność finansowa”

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Czym zajmuje się Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki powstało w 1993r. Organizacja aktywnie skupia największych polskich importerów oraz dystrybutorów wyrobów pirotechnicznych. Zgodnie ze statutem, do głównych zadań Stowarzyszenia należy reprezentowanie branży, czynny udział w monitorowaniu i opiniowaniu inicjatyw legislacyjnych, promowanie bezpiecznego korzystania z wyrobów pirotechnicznych oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących rynku fajerwerków w Polsce. Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki w ramach swojej działalności statutowej chętnie podejmuje inicjatywy związane z budowaniem pozytywnego wizerunku branży pirotechnicznej w przestrzeni medialnej. Udziela się medialnie i jest zawsze do dyspozycji osób, które chciałyby skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę z ekspertami, którzy od niemal 30 lat zajmują się tą tematyką zawodowo.

Dzięki wspólnym działaniom podjętym przez członków Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki udało się m.in. ujednolicić na rynku oznakowanie wyrobów pirotechnicznych. Bez wątpienia dobra współpraca oraz wzajemna wymiana doświadczeń zaowocowały tym, że polski rynek pirotechniki uznawany jest za jeden z najlepszych w całej Europie i wiodący na świecie, a importowane przez polskie przedsiębiorstwa produkty cieszą się wielką popularnością w całej Europie i uznawane są za produkty najwyższej jakości, spełniające równocześnie wyśrubowane wymagania towarzystw certyfikujących.

wAkcji24.pl | Ekologia | NSS| Zródło: Agencja Informacyjna | Ilustracje: Ideogram | 30.12.2024

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....

Bob Sullivan: Rozdział Kościoła od państwa ma trzymać państwo z dala od naszych kościołów, a nie naszą wiarę z dala od naszego rządu

Bob Sullivan, Southern Nebrasca Register: Ani nasza wiara, ani nasz rozum nie sugerują, że powinniśmy siedzieć na uboczu i mieć nadzieję (lub nawet modlić się), że inni zrobią to, co należy, lub że inni powstaną i poprawią błędy, gdy wystąpią. Podczas gdy modlitwa i...

Ks. Jakub Klimontowski: Król, który ucieka [TYLKO U NAS]

  Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne...

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!