Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii! Od czwartku w Anglii i Walii zaczęły obowiązywać „strefy bezpiecznego dostępu” wokół szpitali i klinik, w których wykonywane są aborcje. W ich obrębie zakazana została jakakolwiek forma wyrażania sprzeciwu wobec aborcji – w tym również ciche modlitwy oraz czuwania. Nowe przepisy, według brytyjskiego MSW, mają na celu „zapewnienie ochrony przed nękaniem kobiet i personelu klinik”. Niemniej jednak, dla wielu osób, w tym działaczy na rzecz wolności religijnej i praw człowieka, zakaz milczącej modlitwy wywołuje oburzenie i budzi wątpliwości dotyczące jego zgodności z zasadami wolności słowa i wyznania.

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa – czy rzeczywiście stanowi zagrożenie porządku publicznego?

Wielu krytyków, szczególnie wśród środowisk katolickich i konserwatywnych, zwraca uwagę na paradoksalne skutki wprowadzenia „stref ochronnych”. Zakazana modlitwa, nawet w milczeniu, staje się podstawą do działań prawnych wobec osób modlących się w pobliżu klinik aborcyjnych. Istnieje ryzyko, że przepisy, zamiast poprawiać bezpieczeństwo, tworzą środowisko represyjne, w którym penalizowane są nawet niewerbalne gesty wyrażające sprzeciw wobec aborcji.

Zakazana modlitwa to jedno z bardziej kontrowersyjnych zagadnień, ponieważ wiąże się bezpośrednio z prawem do swobodnego wyrażania własnych przekonań oraz potrzebą poszanowania religijnej wolności każdego człowieka” – komentuje redaktor Andrzej Wierny. „Wprowadzenie takich przepisów to krok w stronę ograniczenia praw jednostki, które powinny być nienaruszalne w każdym demokratycznym państwie. Mówimy tu nawet o modlitwie w milczeniu, więc rozwiązania wprowadzone przez Wielką Brytanią stają się de facto kontrolą myśli obywateli!” – stwierdza Wierny.

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa: Strefy ochronne czy kontrola nad sumieniem?

Celem stref ochronnych, zgodnie z intencjami brytyjskiego MSW, jest ograniczenie potencjalnych zagrożeń, jakie mogłyby wynikać z nacisku wywieranego na kobiety udające się na zabieg aborcji. Zdaniem parlamentarnej podsekretarz stanu ds. ochrony kobiet, Jess Phillips, przepisy te mają na celu „skończenie z nękaniem i zagrożeniem dla kobiet”. Jednakże w rzeczywistości nowe prawo, które obejmuje zakaz modlitwy, nawet bezgłośnej, zdaje się wykraczać daleko poza swoją deklarowaną misję.

Wolność religijna jest jednym z fundamentów, na których opiera się każde demokratyczne państwo. Zakazanie modlitwy w miejscach publicznych, nawet bezgłośnej, to rażące naruszenie wolności jednostki, które trudno wytłumaczyć samym bezpieczeństwem. W jaki sposób osoba bezgłośnie modląca może stanowić zagrożenie dla kogokolwiek? Takie przepisy ograniczają fundamentalne prawa człowieka do wyrażania wiary i poglądów.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa a wolność słowa i wyznania

Wprowadzenie „stref ochronnych” w Anglii i Walii jest częścią szerszego zjawiska, które obserwuje się w niektórych krajach Europy Zachodniej, gdzie kwestie praw kobiet oraz prawa do aborcji są często przyczyną złożonych konfliktów ideologicznych. Rząd Wielkiej Brytanii podkreśla, że nowe przepisy są niezbędne dla ochrony osób korzystających z usług klinik aborcyjnych. Niemniej jednak krytycy wskazują, że ustawa ta otwiera drzwi do dalszych ograniczeń wolności obywatelskich i stanowi przykład „wkraczania państwa” w sferę przekonań moralnych i religijnych.

Wychodząc z takiego stanowiska można zakaz modlitwy uogólnić jako powszechny zakaz zgromadzeń. Przecież społeczne protesty np. pod siedzibą ministerstwa czy zakładu pracy, również stanowią utrudnienie dla osób, które chcą w tym czasie załatwić swoje sprawy, nie mówiąc już o pracownikach tych instytucji. Dlaczego klientka kliniki aborcyjnej ma być chroniona prawem przed najmniejszym dyskomfortem, podczas gdy w każdej innej przestrzeni są możliwe protesty, manifestacje i zgromadzenia? Czy nie chodzi o to, że pewne poglądy można w Wielkiej Brytanii wyrażać w każdym miejscu i w każdy sposób, a przekonania wyrastające z chrześcijaństwa są już zakazane?

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa: Konsekwencje dla brytyjskiego społeczeństwa i chrześcijan

Dla wielu chrześcijan, zarówno katolików, jak i protestantów, modlitwa w pobliżu klinik aborcyjnych to nie tylko sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec aborcji, ale także na pomoc duchową dla osób rozważających przerwanie ciąży. Zakazanie milczącej modlitwy odbiera im możliwość działania zgodnie z wiarą i sumieniem.

Wielu adwokatów i obrońców praw człowieka zwraca uwagę na możliwe naruszenia przepisów europejskich dotyczących wolności słowa i wyznania przez rząd w Londynie. Wielka Brytania, pomimo wyjścia z Unii Europejskiej, pozostaje związana międzynarodowymi konwencjami dotyczącymi praw człowieka, które zakładają poszanowanie wolności religijnej. Wprowadzenie „stref ochronnych” i karanie za zakazaną modlitwę może być traktowane jako potencjalne naruszenie tych praw i może stanowić podstawę do międzynarodowych interwencji prawnych.

kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa. Społeczne podziały a konsekwencje dla demokracji

Nowe przepisy rodzą także pytania o przyszłość brytyjskiego społeczeństwa i potencjalne konsekwencje dla jego jedności. Dla wielu osób, wprowadzenie przepisów, które mogą być interpretowane jako ograniczenie religijnych praktyk, to sygnał rosnącej kontroli państwa nad sumieniami obywateli. Takie przepisy, zdaniem ich krytyków, mogą prowadzić do dalszych podziałów społecznych i erozji podstawowych wartości demokratycznych, takich jak wolność wyznania.

„Brytyjskie społeczeństwo, które przez wieki budowało swoją demokrację, dziś staje przed zagrożeniem ograniczenia podstawowych praw obywatelskich” – podkreśla redaktor Wierny. „Modlitwa jest jednym z najbardziej intymnych sposobów wyrażania wiary. Jej zakaz to cios w podstawowe wartości, które powinny łączyć, a nie dzielić społeczeństwo”.

Wprowadzenie „stref ochronnych” w Wielkiej Brytanii, które obejmują zakaz modlitwy w pobliżu klinik aborcyjnych, może wyznaczyć nowy kierunek dla innych krajów europejskich. O ile przepisy te mogą być rozumiane jako sposób ochrony prywatności osób korzystających z usług klinik, o tyle ich konsekwencje dla wolności religijnej są niepokojące. Możliwość penalizowania milczącej modlitwy może otworzyć drogę do dalszych ograniczeń, co dla wielu osób, szczególnie wierzących, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich prawa do praktykowania wiary.

Prześladowania Kościoła kojarzą nam się dzisiaj z krajami takimi jak Nikaragua, Wenezuela czy Nigeria. Tymczasem przypadek Wielkiej Brytanii stanowi przykład na to, jak daleko mogą sięgać przepisy dotyczące praw jednostki i jakie ryzyko niesie za sobą ich nieprzemyślane wprowadzenie. Przyszłość wolności religijnej w Europie może być zagrożona, jeśli podobne kroki będą podejmowane przez inne kraje. Warto zatem zadać sobie pytanie: czy ochrona jednostki nie powinna iść w parze z poszanowaniem wolności i przekonań wszystkich członków społeczeństwa?

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: Reuters, Republika| Fot. Londyn, zdjęcie własne | 1.11.2024

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości.