wAkcji24.pl: Artyści walczą o swoje prawa. „Twórczość ma wartość!” to hasło pod którym we wtorek, 11 czerwca 2024 r., odbyła się pod Sejmem Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie, pikieta organizowana przez Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Aktorzy, w tym także dubbingowi, a także m. in. muzycy, wykonawcy utworów słowno-muzycznych czy lektorzy audiobooków wspólnie domagali się od posłów ustawowego zagwarantowania im prawa do wynagrodzenia z tytułu rozpowszechniania utworów, z ich udziałem, m.in. w internecie i serwisach streamingowych.

Nadrabianie opóźnień

W tym samym czasie, w którym trwała pod parlamentem pikieta artystów „Twórczość ma wartość!” w w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, odbywało się posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas którego omawiano nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma dostosować polskie prawo do norm europejskich. Obecne polskie przepisy, funkcjonujące od ponad 30 lat, są przestarzałe i nie uwzględniają m.in. rynku audiobooków czy platform streamingowych, a także roli globalnych korporacji takich jak np. Disney czy Netflix.

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ma dostosować prawo do norm EU

Zdaniem artystów, demonstrujących pod Sejmem Rzeczpospolitej Polskiej konieczne jest zagwarantowanie im prawa do wynagrodzenia z tytułu rozpowszechniania utworów, z ich udziałem, m.in. w internecie i serwisach streamingowych projektowanej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Celem noweli jest dostosowanie polskiego prawa do wymogów dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych, na jednolitym rynku cyfrowym. Aktualnie artyści są pozbawieni prawa do wynagrodzenia z tych pól eksploatacji.

Anachroniczna ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Rzeczpospolita Polska jest ostatnim państwem Unii Europejskiej, które do tej pory nie wdrożyło przepisów tej dyrektywy Wspólnoty w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych, na jednolitym rynku cyfrowym i zdaniem środowiska artystów, najwyższy czas na dokonanie znaczących zmian w polskim prawie. Aktualne regulacje prawne są nieadekwatne do współczesnych rozwiązań technologicznych, które funkcjonują w sposobach korzystania z dóbr kultury. Książki coraz częściej trafiają do czytelników w formie audiobooków, a filmy i seriale oglądamy w sieciach kablowych, internecie oraz za pomocą platform cyfrowych i serwisów streamingowych.

Projekt nowelizacjię ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie zabezpiecza interesów aktorów

Niestety, przygotowany przez rząd Donalda Tuska, projekt nowelizacji ustawy zawiera, zdaniem artystów, bardzo poważne luki, które pozbawiają aktorów należnego im wynagrodzenia. – „W zaproponowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest już zapis o tantiemach z Internetu, ale pominięte zostały bardzo ważne zapisy gwarantujące polskim aktorom tantiemy z reemitowania oraz z audiobooków. Ich brak sprawi, że platformy cyfrowe i sieci kablowe rozpowszechniające filmy i seriale z udziałem aktorów, nadal będą czerpać ogromne zyski z pracy artystów, wykonawców, nie płacąc z tego tytułu należnego im wynagrodzenia.” – Tłumaczy Rafał Zawierucha – aktor filmowy, teatralny i dubbingowy.

Tylko zapisy ustawowe mogą chronić interesy aktorów

Jak podkreślają artyści, ogromna nierównowaga sił pomiędzy globalnymi korporacjami, a polskimi aktorami powoduje, że stosowny zapis ustawowy jest dla artystów jedyną możliwością uzyskania tantiem. – „Regulacje ustawowe są potrzebne, ponieważ bez nich, w relacji z wielkimi korporacjami, artyści nie mają możliwości dochodzenia swoich praw. Uzyskanie należnych środków drogą indywidualnych, czy nawet grupowych negocjacji bez solidnej podstawy prawnej, będzie w takiej sytuacji iluzoryczne.” – Przekonuje Eryk Kulm – aktor i laureat nagród im. Zbyszka Cybulskiego oraz Orła za główną rolę w filmie „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Korporacje medialne uprawiają lobbing

„W całej Wspólnocie aktorzy mają już ustawowo zagwarantowane prawo do wynagrodzeń od wielkich korporacji, które na różnych polach eksploatują filmy i seriale z ich udziałem” – Zwraca uwagę słynny aktor Olgierd Łukaszewicz. – „Wbrew temu, czym próbują straszyć te międzynarodowe korporacje, wprowadzenie tych zapisów nie spowoduje wzrostu cen abonamentów oraz opłat za oglądanie filmów. Potwierdzają to przykłady innych państw europejskich.” – Komentuje Jacek Milczanowski – Pełnomocnik Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) ds. Zbiorowego zarządzania.

41.000.000 rocznie tracą polscy aktorzy

Według szacunków, obecnie każdego roku artyści, aktorzy, tracą ponad 41.000.000 złotych należnych im tantiem z powodu niedostosowania polskiego prawa do norm europejskich i zmian, które nastąpiły we współczesnym świecie. – „-Jeśli weźmiemy pod uwagę całość przychodów wielkich korporacji, czerpanych z pracy artystów, które w Polsce szacowane na ponad 7.000.000.000 złotych rocznie, to kwota należnych artystom tantiem jest niewielka. To bardzo ważne, by zagwarantować sprawiedliwe wynagrodzenie dla wszystkich artystów i jedyną drogą, by to osiągnąć, są właściwe zapisy ustawowe.” – Uważa Andrzej Gajewski Dyrektor Generalny Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

ZASP walczy od dawna – Daniel Olbrychski i Joanna Szczepkowska wyjaśniają

Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) już od miesięcy walczy o wpisanie do ustawy oprócz streamingu/VOD również tantiem z reemitowania i audiobooków. Pikieta „Twórczość ma wartość!” jest protestem, ale też wyrazem nadziei na oddanie sprawiedliwości artystom. – „Artyści nie chcą specjalnego traktowania. Nie proszą o pieniądze od rządu, ani od społeczeństwa. Chcą jedynie mieć gwarancję, że za swoją pracę otrzymają należne im wynagrodzenie.” – Tłumaczy Daniel Olbrychski – jedne z najwybitniejszych Polskich aktorów. – „Drodzy parlamentarzyści, zagwarantujcie artystom ich prawa. Wasz głos może uratować polską kulturę, której aktorzy są istotną częścią.” – Apeluje Joanna Szczepkowska – aktorka znana z wielu ról teatralnych i filmowych.

W swoich działaniach Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) podkreśla, że twórczość ma wartość. Wspierający artystów prawnicy przygotowali propozycje zapisów ustawowych, które zostały przedstawione już w lutym 2024 roku w ramach konsultacji społecznych nowelizacji ustawy. Środowisko artystów reprezentowanych m.in. przez aktorów i innych wykonawców liczy, że parlamentarzyści po wysłuchaniu ich argumentów, podejmą słuszną i sprawiedliwą decyzję. Więcej informacji o postulatach artystów znaleźć można na stronie: https://www.zasp.pl/TantiemyDlaAktorow/

 

wAkcji24.pl | Ekonomia | źródło: AI | 12.06.2024

Eksperci Allianz Trade: branża lotnicza rośnie. Także ruch pielgrzymkowy

Allianz Trade przygotował analizę, z której wynika, że branża linii lotniczych może patrzeć optymistycznie w przyszłość, ponieważ podróże stały się jedyną rzeczą, na którą konsumenci są gotowi nadal wydawać pieniądze. Problemem podniebnych przewoźników są braki we...

Ustawa o sygnalistach wchodzi w życie. Co musimy o niej wiedzieć?

Ustawa o sygnalistach analizowana przez Instytut Biznesu. Sprawdź, kogo dotyczy nowe prawo.

Melinda Gates – była żona Billa Gatesa, katoliczka, aktywnie wspiera ruch proaborcyjny?

Melinda Gates jest jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Jako współzałożycielka Fundacji Billa i Melindy Gatesów, przyczyniła się do zmiany życia milionów ludzi na całym świecie. Czy jako jedna z najbardziej wpływowych katoliczek na świecie przyczynia się do rozpowszechniania wartości chrześcijańskich?

Wróci handel w niedzielę? Co na to polscy biskupi?

wAkcji24.pl: Czy wraca handel w niedzielę? Trwa na ten temat debata w parlamencie. Co na to polscy biskupi? Jak oceniają obecne rozwiązania prawne i czy popierają całkowitą liberalizację handlu w niedzielę?

Raport: Polska najgorszym dla biznesu państwem na świecie?

Nowy TMF Global Complexity Index (GBCI) 2024 pokazuje kraje, w których łatwo i trudno prowadzić biznes. Na jakim miejscu jest Polska? Podstawy raportu TMF Global Complexity Index 2024 Autorzy raportu TMF Global Complexity Index 2024 przeanalizowali 79 regulacji...

Bardzo niepewne losy ceny ropy naftowej – eksperci prognozują

wAkcji24.pl | Ekonomia | Ceny ropy naftowej w ostatnim czasie to prawdziwa hustawka cenowa. Analitycy ekonomicznie komentują obecną sytuację cen w 2024 roku i przewiduje co może się wydarzyć w przyszłości.

Instytut Biznesu: Blisko 600.000 przedsiębiorców przestało funkcjonować w Polsce, w 2023 roku

wAkcji24.pl: Instytut Biznesu informuje, że blisko 600.000 przedsiębiorców przestało funkcjonować w Polsce w 2023 roku. Jest to największy spadku liczby przedsiębiorstw w historii. Przestało funkcjonować ponad 220.000 przedsiębiorstw! Ponadto doszło do zawieszenia aż...

Obniżki stóp procentowych? Eksperci uważają, że nieprędko

wAkcji24.pl: Eksperci Allianz Trade odpowiadają na pytanie: kiedy obniżki stóp procentowych w Polsce? Analizując trendy w naszym regionie eksperci są zdania, że cierpliwość kredytobiorców będzie wystawiona na próbę.   Aktualna sytuacja inflacyjna Inflacja stała...

Rynek budowlany: nieznane azjatyckie firmy wygrywają poważne przetargi

Rynek budowlany w Polsce jest zagrożony przez system przetargów, który wykorzystują nieznane azjatyckie firmy. Ich napływ był widoczny już w zeszłym roku, w którym wygrały 25 proc. postępowań rozpisanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nie dysponując żadnym już istniejącym potencjałem na polskim rynku.

Papież Franciszek apeluje o umorzenie długów na Rok Jubileuszowy 2025

wAkcji24.pl | Ojciec Święty Franciszek w bulli ogłaszającej rok 2025 Rokiem Jubileuszu apeluje o pokój i umorzenie długów najbiedniejszy. Publikujemy całą Bullę Ojca Świętego w języku polskim.

Chińskie samochody wjeżdżają na podbój Europy

Chińskie samochody ostro wjeżdżają na europejskie rynki. Chińska Republika Ludowa jest już największym producentem oraz konsumentem samochodów elektrycznych na świeciei. Prognozy ekspertów zakładają, że chińskie samochody w Europie mogą liczyć niemal na podwojenie swojego udziału na rynku do 2025 roku.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Co zyskaliśmy, co straciliśmy?

wAkcji24.pl Ekonomia: 20 lat Polski w Unii Europejskiej do okres wzlotów i upadków. Czy odnieśliśmy sukces? Czy wykonaliśmy zadania, jakie powierzył nam św. Jan Paweł II?   20 lat Polski w Unii Europejskiej. Zyski: rozwój i solidarność Integracja Polski z Unią...

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024

Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów, doświadczeń, działań, a przede wszystkim propozycji współpracy w obszarze wiary, kultury i ekonomii województwa dolnośląskiego. Motywem przewodnim spotkania jest hasło: Wiara - Kultura -...

Nielegalna migracja. Wielka Brytania znalazła na nią sposób?

wAkcji24.pl Ekonomia | Nielegalna migracja to poważny problem zachodniej Europy. Rząd Wielkiej Brytanii chce wysłać tysiące nielegalnych migrantów do obozów przejściowych w Rwandzie. Z kolei Irlandia planuje relokacje migrantów do Wielkiej Brytanii, skąd mają dalej...

100 lat polskiego złotego: Symbol suwerenności i stabilności

Polski złoty, będący wyrazem narodowej tożsamości i ekonomicznej niezależności, obchodzi setną rocznicę swojego istnienia. Wprowadzony do obiegu 29 kwietnia 1924 roku przez reformę Władysława Grabskiego, złoty zastąpił niestabilną markę polską, stając się fundamentem...

Fundusz Kościelny – likwidacja od 2025 roku?

Fundusz Kościelny, będący tematem gorących dyskusji, odgrywa kluczową rolę w finansowaniu działalności kościelnej w Polsce. Jego przyszłość jest obecnie przedmiotem publicznej debaty, co wywołuje liczne kontrowersje zarówno wśród zwolenników, jak i...

Instytut Biznesu: Ustawa o ochronie sygnalistów oznacza nowe koszty dla przedsiębiorców

wAkcji24.pl | Ekonomia | Instytut Biznesu: Ustawa o ochronie sygnalistów jest potrzebna, ponieważ takie wymogi na Polskę, nakłada Unia Europejska. Jednak przy wdrażaniu dyrektywy potrzebna jest wyobraźnia.   8 projekt ustawy o ochronie sygnalistów "Ustawa o...

Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2024: Medycy docenieni!

wAkcji24.pl: Po raz 21 przyznano Nagrody Zaufania Złoty OTIS – najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla osób i organizacji, które mają wybitne osiągnięcia na polu poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz których pacjenci mogą obdarzyć najwyższym zaufaniem....

Pracodawca Godny Zaufania: „Kultura pracy – od strategii do praktyki”

wAkcji24.pl: "Pracodawca Godny Zaufania  - Kultura pracy – od strategii do praktyki” to debata, która odbyła się podczas XXXI kongresu społeczno-gospodarczego Welconomy Forum in Toruń. Uczestnicy dyskusji ocenili najnowsze trendy i kluczowe wyzwania związane z...

Strefa euro: Inflacja w świetle danych Allianz Trade, analiza i przyszłe tendencje

wAkcji24.pl Ekonomia | W jakiej sytuacji ekonomicznej znajduje się strefa euro? Zapoznaj się z kompleksową analizą na podstawie danych Allianz Trade. Dowiedz się, jakie czynniki napędzają inflację w strefie euro i jakie są prognozy na przyszłość.  Wstęp: "Lepka...