Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji pojazdu na parkingu w Watykanie 4 grudnia. Mercedes-Benz w swoim oświadczeniu podkreślił, że pojazd jest efektem ścisłej współpracy z Watykanem i realizuje ideę ekologicznej mobilności wpisującą się w wizję encykliki „Laudato Si”.

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Spotkanie z przedstawicielami marki Mercedes-Benz i nowy "papamobil"

Przed Bazyliką św. Piotra odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. prezes Ola Källenius, Britta Seeger, członkini zarządu odpowiedzialna za sprzedaż i marketing, oraz Marc Langenbrinck, dyrektor generalny Mercedes-Benz Italia. Papież Franciszek spotkał się jednak także z zespołem, który pracował nad stworzeniem jego nowego pojazdu. 

Na uroczystość zaproszono pracowników z działów projektowania, badań i rozwoju, produkcji oraz sprzedaży i marketingu, aby mogli osobiście przekazać papamobil w imieniu wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Po ceremonii przekazania odbyła się prywatna audiencja u Ojca Świętego.

Nowy pojazd, zmodyfikowany Mercedes G-Wagon, został wyposażony w obracane, podgrzewane siedzenie oraz ogrzewaną poręcz, aby zapewnić komfort papieżowi podczas zimowych przejażdżek na placu Świętego Piotra. Ten całkowicie elektryczny, biały SUV ozdobiono herbem Franciszka, czarnymi akcentami i chromowanymi felgami. Na masce umieszczono dwie flagi Stolicy Apostolskiej, a tablica rejestracyjna pojazdu to tradycyjne „SCV 1”, oznaczające Państwo Watykańskie.

Mercedes-Benz od 94 lat dostarcza samochody do Watykanu, a przez ostatnie 45 lat papież korzystał z pojazdów na bazie modelu G-Class. Nowy elektryczny „papamobil” sprawia, że Franciszek jest pierwszym papieżem podróżującym w pełni elektrycznym pojazdem tej marki podczas oficjalnych wystąpień. „To ogromny zaszczyt dla naszej firmy. Dziękujemy Jego Świątobliwości za zaufanie” – powiedział Källenius w oświadczeniu z 4 grudnia.

Zielone Chiny transformacja energetyczna

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes to realizacja idei ekologicznej mobilności z encykliki “Laudato Si”

 
Od kilku lat papież korzysta z pojazdów w pełni lub częściowo elektrycznych. W 2023 roku Watykan nawiązał współpracę z firmą Volkswagen, mającą na celu stworzenie do 2030 roku floty aut elektrycznych przyjaznych środowisku.

Nowy papamobil został zaprojektowany w ścisłej współpracy z Watykanem, aby spełniać wyjątkowe wymagania. Wyposażono go w elektryczny układ napędowy, który pozwala na poruszanie się z bardzo niskimi prędkościami, idealnymi podczas publicznych wystąpień. Tego rodzaju rozwiązanie nawiązuje do przesłania encykliki „Laudato Si”, w której papież Franciszek podkreśla wagę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

Nowy Mercedes-Benz G580 z technologią EQ zapewnia zerową emisję CO2 w cyklu mieszanym. Jego konstrukcja wykorzystuje cztery niezależne silniki elektryczne, umożliwiające precyzyjne sterowanie pojazdem. W tylnej części auta znajduje się centralnie umieszczone, regulowane siedzenie główne, które można odchylać dla większej wygody papieża. Całe nadwozie, wnętrze oraz wyposażenie pojazdu zostały wykonane ręcznie z użyciem tradycyjnych technik rzemieślniczych.

Ten innowacyjny papamobil zadebiutuje podczas Jubileuszu w 2025 roku, wyjątkowego wydarzenia, które odbywa się co 25 lat i gromadzi w Rzymie miliony pielgrzymów. Mercedes-Benz w swoim oświadczeniu podkreślił, że pojazd jest efektem ścisłej współpracy z Watykanem i realizuje ideę ekologicznej mobilności wpisującą się w wizję encykliki „Laudato Si”.

samochody na wodór samochód na wodór

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Ekologia w encyklice “Laudato Si’”. Papież i troska o środowisko

 
Papież Franciszek nie jest pierwszym, który zwrócił uwagę na konieczność ochrony środowiska. Już Jan Paweł II w encyklice Centesimus Annus (1991) podkreślał, że natura to dar od Boga, o który człowiek powinien dbać we współpracy z Nim (CA 37). Wprowadził także pojęcie „ekologii ludzkiej” (CA 38), które zapowiadało idee integralnej ekologii rozwinięte przez Franciszka w Laudato Si’. Podobne nauki głosił Benedykt XVI, zwłaszcza w encyklice Caritas in Veritate (2009).  

Laudato Si’ rozbudowuje te wątki, łącząc troskę o ludzi i przyrodę w duchu katolickiej nauki społecznej oraz wskazując na konieczność zintegrowanego podejścia do tych problemów.

Jednym z kluczowych tematów encykliki są zmiany klimatyczne, które stanowią ogromne wyzwanie dla ludzkości (LS 25). Franciszek opiera się na naukowych dowodach wskazujących na wpływ działalności człowieka na globalne ocieplenie (LS 23). Wskazuje, że dotychczasowe działania są niewystarczające, a często przywódcy polityczni i gospodarczy skupiają się na ukrywaniu problemu zamiast jego rozwiązywania (LS 26).  

Papież proponuje konkretne kroki, takie jak radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, rozwój energii odnawialnej oraz ochrona lasów tropikalnych (LS 38-39).

W encyklice Franciszek zachęca do „ekologicznego nawrócenia”, które obejmuje zarówno zmiany osobiste, jak i działania systemowe. Na poziomie jednostki papież proponuje refleksję nad relacją człowieka z naturą, modlitwę, ograniczenie konsumpcjonizmu i większą wdzięczność za Boże dary (LS 227).  

Jednak Franciszek podkreśla, że wiele problemów wymaga systemowych rozwiązań podejmowanych przez rządy i korporacje. Wzywa katolików do angażowania się w politykę, wspierania inicjatyw lokalnych, takich jak kooperatywy energii odnawialnej, oraz działania w organizacjach pozarządowych, np. Ruchu Laudato Si’ (LS 178-179).

Encyklika nie tylko ostrzega przed zagrożeniami, ale też daje nadzieję. Franciszek wierzy, że ludzkość może zmienić swoje postępowanie, odwrócić się od destrukcji i wybrać dobro (LS 205).  

Choć obecne problemy wydają się trudne do rozwiązania, papież wskazuje na szansę, by nasza epoka została zapamiętana jako ta, która odpowiedzialnie podjęła wyzwania i wybrała bardziej zrównoważoną drogę rozwoju (LS 165). Franciszek zachęca wierzących do otwarcia się na Bożą łaskę, która może zainspirować do budowy lepszego, bardziej troskliwego świata.

Ojciec Święty Leon XIV: Pan nie opuszcza swojego Kościoła. Ani wczoraj, ani dziś, ani jutro [WYWIAD]

„Nie bój się powiedzieć ‘tak’” – mówi nowy papież Leon XVI. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu w którym Ojciec Święty - wówczas kardynał i Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, dzieli się swoim doświadczeniem wiary, życia zakonnego i służby Kościołowi. W szczerej...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Leon XIV: Głos pokoju dla Kościoła i świata – nowy następca św. Piotra z Ameryki

„Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry” – tymi słowami rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowo wybrany papież Leon XIV, ogłaszając światu nie tylko swoją obecność jako Biskupa Rzymu, ale przede wszystkim jako pasterza niosącego nadzieję,...

Modlimy się za Polskę! Apeluje Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC

Modlimy się za Polskę! W dniach od 7 do 15 maja w całej Polsce wierni będą łączyć się w modlitwie nowenną do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Do wspólnego duchowego zaangażowania w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz ochrony życia nienarodzonego zachęca...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Św. Stanisław. Biskup, który nie bał się przeciwstawić się władzy. Święto Patrona Diecezji Świdnickiej już 8 maja

8 maja w Kościele katolickim wspomina się św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski, patrona Diecezji Świdnickiej. O świętym pisze pierwszy polski historyk - Gall Anonim (ok. 1112 roku) oraz bł. Wincenty Kadłubek (1223 r.). W środę 8 maja 2024 r. z racji...

Eksperci KEP i Archidiecezja Wrocławska o aborcji w Oleśnicy

KEP i Archidiecezja Wrocławska. Mamy oświadczenia w sprawie aborcji w Oleśnicy. Tragiczne wydarzenie w szpitalu w Oleśnicy, gdzie doszło do przerwania ciąży w 9 miesiący, poruszyło opinię publiczną i wywołało zdecydowaną reakcję zarówno ze strony Zespołu Ekspertów...

Abp Józef Michalik: W porządkowaniu świata Pan Bóg potrzebuje współpracowników [wywiad w-Akcji]

Abp Józef Michalik w rozmowie z Miesięcznikiem Katolickim "w-Akcji": - Dobrze, że jest ktoś, kto przechowuje drogowskaz, mimo że sam nie idzie wskazaną drogą. Najważniejsze jest jednak, aby drogowskaz wskazywał prawdziwą drogę. [CAŁY WYWIAD U NAS]Ks. Zbigniew...

Św. Józefa Robotnika, Oblubieńca N.M.Panny. Robotnicy i pracodawcy pielgrzymują do Kalisza

Wspomnienie św. Józefa Robotnika to czas szczególnej modlitwy i refleksji nad wartością pracy oraz godnością każdego człowieka pracującego. W tym roku, 1 maja, z okazji tego liturgicznego wspomnienia, odbędzie się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i...

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

wAkcji24.pl |Ekologia | MNS | Ilustracja: Vatican News| 7.12.2024