Kiedyś kobiety i mężczyźni spierali się o to, kto powinien wyrzucić śmieci, a dzisiaj różnice sięgają poziomu cywilizacyjnego. Wygląda na to, że mamy do czynienia z globalnym fenomenem: młode kobiety stają się bardziej liberalne, a młodzi mężczyźni coraz częściej zwracają się ku konserwatyzmowi.

Nowa wojna płci pokolenia Z

Generacja Z: Podział nie na pokolenia, ale na płeć

Od lat badacze społeczni zauważają, że każde pokolenie zmienia swoje poglądy polityczne i ideologiczne w jednolity sposób. Członkowie tej samej generacji dorastają w podobnych warunkach, przeżywają te same przełomowe momenty życiowe i funkcjonują w tych samych przestrzeniach. Jednak w przypadku Generacji Z sytuacja okazuje się inna: choć na niektóre tematy są wyjątkowo progresywni, na inne patrzą zadziwiająco konserwatywnie. Jak to możliwe?

Według Alice Evans, badaczki z Uniwersytetu Stanforda, mamy do czynienia z „wielkim rozszczepieniem płciowym”. Oznacza to, że dzisiejsza młodzież do 30. roku życia nie jest jednolita – można w niej wyróżnić dwie grupy ideologiczne: liberalne kobiety oraz konserwatywnych mężczyzn. W krajach na całym świecie otworzyła się luka ideologiczna między płciami. Dziesiątki milionów osób, które uczęszczają do tych samych szkół, pracują w tych samych miejscach i mieszkają pod jednym dachem, nie podzielają tych samych wartości i przekonań.

Więcej rozwodów

Coraz więcej rozwodów w Polsce. Nikt nie ma pomysłu na kryzys małżeństwa?

Nowa wojna płci pokolenia Z

Dane mówią same za siebie

Badania Gallupa wskazują, że w Stanach Zjednoczonych różnica ideologiczna między kobietami i mężczyznami w wieku 18-30 lat wynosi już 30 punktów procentowych. Kobiety są zdecydowanie bardziej liberalne, podczas gdy ich rówieśnicy przesuwają się w stronę konserwatyzmu. Jeszcze sześć lat temu taki podział nie był widoczny.

Podobna sytuacja ma miejsce w Niemczech, gdzie dystans ideologiczny wynosi również 30 punktów, a w Wielkiej Brytanii – 25 punktów. W Polsce ten trend jest jeszcze bardziej wyraźny: prawie połowa mężczyzn w wieku 18-21 lat w ostatnich wyborach poparła radyklnie prawicową Konfederację, podczas gdy w tej samej grupie wiekowej tylko jedna na sześć kobiet oddała na nich swój głos.

 

Migracja raport

Czy migracja się opłaca? Powstał raport, który zadaje kłam popularnym tezom

Nowa wojna płci pokolenia Z

Podziały poza Zachodem: Korea, Chiny, Tunezja

Jeszcze bardziej dramatyczne podziały widać w krajach pozaeuropejskich. W Korei Południowej przepaść między młodymi kobietami i mężczyznami jest ogromna, podobnie jak w Chinach czy Tunezji. Co ciekawe, w każdym z tych krajów podział dotyczy głównie osób młodych, a w grupach powyżej 30. roku życia jest znacznie mniej wyraźny.

W Korei Południowej kluczowym momentem był ruch #MeToo, który rozpalił feministyczne nastroje wśród młodych kobiet, dając im przestrzeń do otwartego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości społecznej. Reakcja mężczyzn była niemal odwrotna – w 2022 roku młodzi mężczyźni masowo poparli prawicową Partię Siły Ludowej, podczas gdy ich rówieśniczki głosowały na liberalną Partię Demokratyczną. Społeczeństwo Korei jest obecnie podzielone na dwie grupy, co prowadzi do spadku liczby małżeństw i dramatycznego obniżenia wskaźnika urodzeń do rekordowo niskiego poziomu 0,78 dziecka na kobietę w 2022 roku. W Polsce również dzietność w ubiegłym roku spadła do najniższej od czasu II wojny światowej.

Boże Narodzenie koszmar Młodych Postępowych

Boże Narodzenie to koszmar? Powstał poradnik jak przetrwać święta z konserwatywną rodziną

Nowa wojna płci pokolenia Z

Wojna płci. Podziały przenoszą się na inne kwestie

Choć początkowo głównym punktem zapalnym były kwestie związane z molestowaniem seksualnym, obecnie podziały między młodymi kobietami a mężczyznami rozszerzyły się na inne obszary polityczne. W USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech kobiety poniżej 30. roku życia zajmują znacznie bardziej liberalne stanowisko w kwestiach imigracji i sprawiedliwości rasowej niż ich rówieśnicy płci męskiej.

W Niemczech szczególnie niepokojący jest fakt, że młodzi mężczyźni przesuwają się jeszcze dalej na prawo niż starsze pokolenia. W ostatnich latach poparcie dla skrajnie prawicowej AfD wśród mężczyzn poniżej 30. roku życia wzrosło, a ich stosunek do imigracji stał się bardziej negatywny niż u osób starszych.

Niektórzy mogliby stwierdzić, że obecne podziały ideologiczne wśród młodych są chwilowe i z biegiem lat się zatrą. Jednak dane wskazują, że polityczne i społeczne przekonania ukształtowane w młodości są trudne do zmiany. W dodatku rosnące znaczenie smartfonów i mediów społecznościowych sprawia, że młodzi mężczyźni i kobiety coraz częściej funkcjonują w odrębnych przestrzeniach informacyjnych, co pogłębia już istniejące podziały.

To, co dzieje się dziś w Generacji Z, może mieć długofalowe konsekwencje, które wpłyną nie tylko na wyniki wyborów, ale także na kształt przyszłych społeczeństw.

Kryzys dzietności w Polsce. Czy "psiecko" zastąpi dziecko

Kryzys dzietności w Polsce. Czy „psiecko” zastąpi dziecko? [ANALIZA I KOMENTARZ]

Nowa wojna płci pokolenia Z

Potrzebujemy nowej, męskiej pobożności „w Akcji”. Komentarz Judyty Światłowskiej 

Ten „nowy podział” na płeć, a nie na pokolenia, pokazuje, że w świecie, który miał być coraz bardziej zjednoczony i otwarty, paradoksalnie rodzą się nowe, głębokie podziały.

Z jednej strony widzimy młode kobiety skłaniające się ku ideologiom liberalnym, które często promują indywidualizm, autonomię i redefiniowanie ról społecznych. Nie chcą być żonami, nie chcą mieć dzieci, kwestionują tradycyjną kulturę. Z drugiej – młodych mężczyzn, którzy w obliczu tych zmian zwracają się w stronę konserwatyzmu, szukając stabilnych fundamentów i silnej tożsamości. Trudno nie dostrzec, że to zjawisko wynika nie tylko z czynników politycznych, ale i z głębokich różnic w postrzeganiu relacji międzyludzkich, rodziny, a nawet samego sensu życia.

Dla mnie jako katoliczki sprawa ma jeszcze jeden wymiar – duchowy. Kościół zawsze nauczał, że mężczyzna i kobieta są stworzeni do wzajemnego uzupełniania się, a nie do rywalizacji. Jeśli dzisiejsze społeczeństwo zamiast budować mosty, pogłębia ideologiczną przepaść, to musimy zapytać: co poszło nie tak? Czy nie skupiliśmy się zbyt mocno na walce o swoje racje, zamiast na budowaniu prawdziwej wspólnoty?

Nie twierdzę, że każdy powinien myśleć tak samo – różnice w poglądach to naturalna część demokracji. Ale jeśli zaczynamy patrzeć na siebie nawzajem jak na „ideologicznych wrogów” zamiast jak na ludzi z godnością i niepowtarzalną wartością, to dryfujemy w stronę społecznego chaosu. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do szukania prawdy, ale też do miłości bliźniego – nawet wtedy, gdy się z nim nie zgadzamy. Może zamiast mówić o „nowej wojnie płci”, warto mówić o tym, jak odbudować wzajemne zrozumienie?

Dla Kościoła katolickiego to bardzo ważny sygnał. Z jednej strony to Kościół powinien jednoczyć ludzi i łączyć ponad podziałami. Z drugiej strony jest potrzebne przedefiniowanie pracy duszpasterskiej z młodym pokoleniem. Na pewno trzeba zrobić wszystko by zaproponować coś zupełnie nowego młodym mężczyznom. Wiele tradycyjnych elementów duszpasterstwa po prostu się nie sprawdzi. Już widać, że powstają nowe ruchy męskiej pobożności, zróbmy coś, żeby młodzi konserwartyści czuli, że Kościoł jest ich domem. Kółko różańcowe to nie jest oferta dla młodych facetów przed trzydziestką!  Szkoła przetrwania, skauting, ekstremalna pielgrzymka – musi być adrelina, która wcale nie oddala, ale wręcz przybliża facetów do Boga. Oni muszą przede wszystkim działać – więc potrzebujemy nowej pobożności „w Akcji” – a nie siedzenia godzinami w kaplicy.

A skutecznie pracując nad nowym katolicyzmem pokolenia Z w wydaniu męskim pozyskamy także dziewczyny. Panowie – do roboty, kobiety w końcu się zorientują, że w was są prawdziwe wartości.

Judyta Światłowska

dzietność

John Burn-Murdoch: Martwimy się o dzietność, a problemem jest globalna samotność [ANALIZA]

Nowa wojna płci pokolenia Z

Młode katoliczki muszą być bardziej widoczne - komentarz Andrzeja Wiernego

Lewica od dekad prowadzi program ideologiczny, który próbuje wmówić kobietom, że są ofiarami, a mężczyznom – że są oprawcami. Efekt? Kobiety młodego pokolenia łykają narrację o „patriarchacie”, „toksycznej męskości” i „systemowym ucisku”, a faceci? No cóż, oni widzą, że to zwykłe bzdury i zaczynają szukać alternatywy – a tą alternatywą jest konserwatyzm.

Młodzi mężczyźni obserwują świat i widzą, że feminizm trzeciej fali (a może już czwartej?) nie ma nic wspólnego z równością. To skrajnie lewicowy ruch, który nie chce sprawiedliwości, tylko przewagi. A skoro ich własna kultura zaczyna ich dyskryminować (wciskając im wina za wszystkie problemy ludzkości), to logiczne, że szukają azylu w prawicowych wartościach: tradycyjnej rodziny, zdrowego rozsądku i odpowiedzialności indywidualnej.

Zachodnie uniwersytety stały się kuźnią ideologicznych aktywistek. Zamiast uczyć myślenia krytycznego, kładzie się tam nacisk na emocje i poczucie „krzywdy”. Mężczyźni natomiast, jeśli nie chcą w tym uczestniczyć, szukają własnej drogi.

TikTok, Instagram i inne platformy są pełne lewicowych treści skierowanych do kobiet. Algorytmy działają w ten sposób, że promują feministyczne czy woke’owe treści, przez co młode dziewczyny są jeszcze bardziej radykalizowane. Mężczyźni natomiast coraz częściej trafiają na konserwatywnych twórców (Andrew Tate, Jordan Peterson, Ben Shapiro, Rafał Ziemkiewicz), którzy pokazują im inną perspektywę.

Lewica mówi kobietom: „Jesteście uciskane!”, ale młodzi faceci widzą, że to oni są dyskryminowani. System sądownictwa rodzinnego jest przeciwko nim, na rynku pracy promuje się „parytety” zamiast kompetencji, a kultura masowa ich demonizuje. Nic dziwnego, że zaczynają się buntować.

Jeśli ten trend się utrzyma, to czeka nas społeczeństwo coraz bardziej podzielone, a może nawet… samotne. Bo skoro kobiety i mężczyźni nie mają wspólnych wartości, to jak mają tworzyć związki, rodziny i przyszłość? Już teraz widać drastyczny spadek małżeństw i urodzeń – i to nie dlatego, że ludzie nie chcą być razem, ale dlatego, że ich fundamenty światopoglądowe są skrajnie różne.

Co zrobić? Może czas na kontrrewolucję? Może pora, żeby konserwatywne kobiety zaczęły mówić głośniej, że nie wszystkie chcą być wojowniczkami gender i że normalna rodzina, zdrowa relacja i wartości chrześcijańskie to nic złego?

 

wAkcji24.pl | Kultura | KNJ | Zródło: FT | Komentarz: Judyta Światłowska, Andrzej Wierny | Ilustracja: Ideogram | 6.02.2025

POLSTR zamiast WIBOR‑u – rewolucja kredytowa 2025

Już w 2025 roku kończy się era WIBOR‑u. Polski rynek kredytów przechodzi największą od dekad reformę – nowym wskaźnikiem referencyjnym zostaje POLSTR. Co to oznacza dla kredytobiorców, kiedy nastąpi zmiana i czy nowy wskaźnik wpłynie na wysokość rat? Wyjaśniamy, jak...

Ukraina w UE vs. sytuacja gospodarcza Polski. Czy 0,17 % PKB to dla nas dobry interes?

Choć raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że Polska może zyskać na integracji Ukrainy z Unią Europejską wzrost PKB rzędu 0,17 %, to ten zysk – choć realny – jest bardziej symboliczny niż strategiczny. W cieniu tych optymistycznych prognoz kryją się...

Niedopasowanie aspiracji edukacyjnych w Polsce. Jak tracimy młode talenty?

Niedopasowanie aspiracji  edukacyjnych – to zjawisko, które coraz wyraźniej zarysowuje się wśród polskich nastolatków. W szczególności dotyka uczniów pochodzących z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, którzy marzą o zawodach wymagających wyższego...

ETS kontra suwerenność: plan WEI dla polskiej energetyki

 Warsaw Enterprise Institute (WEI) nie ma wątpliwości: Polska powinna odrzucić biurokratyczny ETS i postawić na wolny rynek i innowacje. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 czerwca 2025 r. otwiera nowy rozdział w sporze o unijny system handlu emisjami (ETS).10...

Zadłużenie polskich jednoosobowych działalności gospodarczych osiągnęło rekordowy poziom. Nic tylko się modlić!

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych niebezpiecznie rośnie. Coraz więcej polskich mikroprzedsiębiorców wpada w spiralę długów. Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie JDG przekroczyło już 5,5 miliarda złotych i wciąż...

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek interweniuje w sprawie lekcji religii

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował do minister edukacji Barbary Nowackiej oficjalne pismo, w którym wyraził poważne zastrzeżenia wobec rozporządzenia z 17 stycznia 2025 r., regulującego nowe zasady organizacji lekcji religii w szkołach publicznych....

40 miliardów dolarów milczenia. Machina wojenna Putina dokarmiana przez Zachód

Machina wojenna Putina cały czas ma potężne wsparcie ze strony Zachodu. Według raportu holenderskiego dziennikarskiego serwisu Follow the Money, od 2022 roku globalne korporacje przekazały do rosyjskiego budżetu co najmniej 40 miliardów dolarów w postaci podatków –...

Zielony Ład. Trybunał Konstytucyjny o polskiej suwerenności energetycznej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część regulacji unijnego Zielonego Ładu – w tym sposób wdrażania systemu EU ETS – narusza Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. W przełomowym wyroku z czerwca 2025 r. TK stanął w obronie suwerenności energetycznej Polski i...

Osoby bierne zawodowo – rekordowy wzrost w Polsce w I kwartale 2025

Osoby bierne zawodowo stanowią coraz większą część społeczeństwa w Polsce. W I kwartale 2025 roku ich liczba osiągnęła najwyższy poziom od niemal czterech lat – wynika z danych GUS analizowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny. 12,7 mln Polaków w wieku 15–89 lat...

Dania podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Dlaczego Duńczycy będą pracować najdłużej w Europie i czy nam też to grozi?

Dania jako pierwszy kraj w Europie podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Decyzja ta, choć motywowana względami demograficznymi i ekonomicznymi, budzi kontrowersje społeczne i pytania o sprawiedliwość międzypokoleniową. Co ta reforma oznacza dla Europy i jakie wnioski...

Donald Trump jako „Prezydent AI”? Chrześcijańscy liderzy wzywają do odpowiedzialnego rozwoju technologii

Czy sztuczna inteligencja to nowe pole ewangelizacji czy zagrożenie dla godności człowieka? W USA liderzy religijni zwrócili się do Donalda Trumpa jako „Prezydenta AI”, apelując o etyczne ramy dla rozwoju technologii. W Watykanie papież Leon XIV wzywa Kościół do...

Opieka nad dziećmi. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje, że Polacy stawiają na tradycyjne rozwiązania

Opieka nad dziećmi to nie tylko kwestia organizacyjna, ale przede wszystkim wyraz troski, miłości i odpowiedzialności rodziców – dlatego w Polsce opieka nad dziećmi nadal powierzana jest głównie rodzinie, co potwierdzają najnowsze dane Polskiego Instytutu...

Węgrzy stawiają na rodzinę. Victor Orbán: Najważniejszą wspólnotą naszych czasów jest rodzina

Węgrzy stawiają na rodzinę i od lat prowadzą aktywną politykę prorodzinną, mającą na celu zwiększenie dzietności i zahamowanie spadku liczby ludności. W lutym 2025 roku premier Viktor Orbán ogłosił kolejne istotne zmiany w systemie podatkowym, wprowadzając zwolnienia...

Biblia i ekonomia: zysk z sumieniem – starotestamentowa mądrość dla współczesnych rynków

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Komisja Europejska: Unii grozi stagnacja, a Polska w potrzasku – nowe prognozy nie pozostawiają złudzeń

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. „Pięć lat odpowiedzialności i służby”

Od momentu kiedy Biskup Mareka Mendyk objął kierownictwo nad Diecezją Świdnicką – w jednym z najtrudniejszych okresów współczesnej historii, jakim była pandemia COVID-19 – rozpoczął się proces budowania transparentnych i odpowiedzialnych struktur zarządzania majątkiem...

Europa wymiera. Co będzie z Polską?

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Fundusz Kościelny. Kościół okradziony dwa razy

Fundusz Kościelny, utworzony w 1950 roku, miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte przez państwo nieruchomości i grunty. Niestety, z perspektywy czasu widać wyraźnie, że to kiepskie alibi dla rabunku, który nigdy nie został...