W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

Chrześcijaństwo i polityka: Rozdzielenie polityki od moralności – zguba nie tylko dla polityków

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej już we wstępie przypomina, że:

„Nigdy nie jest dość powtarzać, że separowanie polityki od moralności jest zgubne nie tylko dla polityków. Jeszcze bardziej fatalny, niekiedy wręcz tragiczny, w skutkach jest rozdział polityki od chrześcijaństwa.”

To ostrzeżenie nie jest nowe – podobne intuicje wyrażał m.in. św. Jan Paweł II w adhortacji Christifideles laici, gdzie pisał, że „polityka jest wymagającą formą miłości bliźniego” (por. Christifideles laici, 42). Krzysztof Kotowicz uzupełnia tę myśl o diagnozę, że próby przekształcania religii w politykę oraz polityki w religię prowadzą do błędów równie groźnych:

„Równie koszmarne są próby przekształcania religii w politykę i polityki w religię oraz instrumentalizacji w którąkolwiek stronę.”

Kościół katolicki wielokrotnie ostrzegał przed instrumentalizacją religii. W Compendium nauki społecznej Kościołac zytamy:

„Religia nie może być wykorzystywana jako środek do celów politycznych, a polityka nie powinna rościć sobie pretensji do absolutyzmu.” (Compendium, 425)

Krzysztof Kotowicz

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygrywaj prawdą

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

Krzysztof Kotowicz: Czas wyjść z "półmroku"

Krzysztof Kotowicz z wielką mocą podkreśla potrzebę odwagi i wyjścia chrześcijan „z półmroku kościołów”. Powołuję się na słowa Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka:

„Czas, abyśmy odważnie z naszą uczciwością wyszli z różnych zakamarków, z zacisza naszych domów, z półmroku kościołów. Najwyższy czas – uczciwość i wierność Bożym przykazaniom – zacząć czynić normą życia społecznego, gospodarczego i politycznego.”

Ta zachęta współgra z wezwaniami papieża Benedykta XVI, który pisał:

„Trzeba ludzi, którzy swoją świętością potrafią stworzyć przestrzeń dla Boga w świecie” (por. Deus caritas est, 39).

Kotowicz przywołuje także słowa Prezydenta USA Donalda Trumpa, które wpisują się w ten nurt:

„Będziemy bronić wiary chrześcijańskiej w naszych szkołach, w armii, miejscach pracy, szpitalach i budynkach rządowych. Nigdy się nie zawahamy w obronie praw do wolności religijnej, podtrzymywania godności życia ludzkiego i w obronie Boga w miejscach publicznych.”

To fragment przesłania Prezydenta Donalda Trumpa na Wielki Tydzień 2025 r.

Maryja Świdnicka Biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywa do postu i modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie!

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

Polska – państwo chrześcijańskie

Autor dokonuje odważnego przypomnienia o chrześcijańskich korzeniach Polski, stwierdzając:

„Polska jest krajem chrześcijańskim, bo dzięki chrześcijaństwu stała się państwem. […] Odrzucanie chrześcijaństwa oznacza wyrzekanie się najlepszej z możliwych wizji przyszłości Polski.”

Warto przywołać w tym kontekście słowa z listu papieża Jana Pawła II do Polaków z okazji 1050-lecia chrztu Polski, w którym pisał:

„To właśnie przez chrzest Polska weszła w krąg cywilizacji chrześcijańskiej i przez wieki czerpała z niej swą tożsamość narodową i duchową.”
(źródło: Vatican.va)

Dziś – jak zauważa Kotowicz – nie możemy sobie pozwolić na „symetryzm” ani na duchową bierność:

„Wszelka połowiczność (symetryzm?) ma cechy kapitulacji. Może nawet wyrzeczenia się…”

zachód przechodzi na islam

Czy Zachód przechodzi na islam?

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

Krzysztof Kotowicz: Wiara jako ostatnia linia obrony

W drugiej części eseju Krzysztof Kotowicz stawia pytanie o gotowość na konfrontację z otwartym sprzeciwem wobec chrześcijaństwa:

„Obawa przed konfrontowaniem się z tymi, którzy negują chrześcijaństwo, którzy nie wierzą w obecność Pana Boga, którzy nie znoszą Kościoła i tego, co się im z katolicyzmem kojarzy, jest… spóźniona.”

Odwołując się do Ewangelii, Krzysztof Kotowicz przypomina słowa Symeona i samego Chrystusa:

„O ‘znaku, któremu sprzeciwiać się będą’ czytamy przecież już w ewangelicznych relacjach z pierwszych dni życia Jezusa (Łk 2,34), a co dopiero mówić o radykalnym sprzeciwie, który zapowiadał sam Jezus: ‘Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził’ (J 15,18).”

Te słowa są nie tylko przypomnieniem duchowej walki, ale również wezwaniem do świadectwa i odwagi. Krzysztof Kotowicz wprowadza w tym kontekście bardzo osobistą refleksję:

„Możesz swojemu życiu się tylko przyglądać, być jakby na zewnątrz. Możesz również się zaangażować i iść tam, gdzie widzisz wartości, niezależnie od tego, co inni powiedzą i jak zareagują.”

Joanna Rudy

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

Katakumby czy wspólnota światła?

Zasadniczy wniosek tekstu prowadzi do pytania: czy chrześcijanie mają się chować, czy też brać odpowiedzialność? Szef DAI kończy swój tekst biblijnym cytatem z Listu do Rzymian:

„Jeśli zatem nie mamy stanąć pod ścianą skazanych na kruchty intelektualne, etyczne i estetyczne, musimy najpierw nie dać się zepchnąć do katakumb wiary. ‘Cóż więc na to powiemy? Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?’ (Rz 8,31)”

Tekst Krzysztofa Kotowicza jest zarazem apelem, przestrogą i świadectwem. Ukazuje głęboki sens obecności chrześcijan w przestrzeni publicznej jako ludzi sumienia, ludzi nadziei i ludzi służby. Kościół nie może być zredukowany do sfery prywatnej. Jego nauka – jeśli ma być żywa – musi przenikać życie społeczne, a zwłaszcza polityczne.

Na koniec warto przytoczyć jeszcze jedną myśl z Compendium nauki społecznej Kościoła, która mogłaby posłużyć za motto całego tekstu:

„Wymaga się, by wierzący nie oddzielali swego życia wiary od działania w świecie, lecz by obie te rzeczywistości jednoczyli w jedną całość” (Compendium, 565).

wAkcji24.pl | Opinie | MOK, Krzysztof Kotowicz źrodło: Kotowicz.pl | Ilustracja: Ideogram  | 17.04.2025

Las? To skomplikowane. Czy wiesz, gdzie spędzasz wakacje?

Wakacje, las, rzeka, namiot... To wizja bliska bardzo wielu z nas. Ale czym naprawdę jest las, przestrzeń wielu wakacyjnych marzeń? Las to pewien układ zależności pomiędzy światem roślinnym, zwierzęcym oraz czynnikami nieożywionymi, które razem stanowią niepodzielny i...

Wind Trees – sztuczne drzewa zamiast wiatraków? Produkują prąd, nie przeszkadzają ludziom i nie zabiją ptaków

Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla tradycyjnych turbin wiatrowych. Ciche, bezpieczne dla ptaków i estetyczne, mogą zrewolucjonizować miejską energetykę odnawialną.Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla...

Rewolucja BEV w Polsce: 94 275 samochodów całkowicie elektrycznych pod koniec maja 2025

BEV to dziś nie tylko trend – to realna rewolucja motoryzacyjna. Pod koniec maja 2025 r. po polskich drogach jeździło aż 94 275 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV), co oznacza wzrost o 42 proc. rok do rokuDane z Licznika Elektromobilności...

Zielony rachunek: Europejczycy chcą klimatu, ale nie chcą za niego płacić. Polacy za rozsądkiem

Nowy raport European Survey 2025 obnaża rosnącą frustrację Europejczyków wobec kosztów transformacji energetycznej. Choć poparcie dla ochrony klimatu jest nadal wysokie, coraz więcej obywateli — szczególnie w Polsce — mówi wprost: chcemy czystej energii, ale bez...

Redukcja emisji metanu. Nowe zadanie Polski i Unii Europejskiej

Redukcja emisji metanu to nowe hasło, które chcą przyjąć Polska i cała Unia Europejska. Silny gaz cieplarniany, którego potencjał ocieplający przewyższa dwutlenek węgla nawet 84‑krotnie w pierwszych 20 latach, stanowi ryzyko dla obowiązującej polityki klimatycznej. W...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Powrót mleka: Jak tradycyjne mleko krowie odzyskuje pozycję w USA

Po dekadach spadków, mleko krowie w USA przeżywa renesans. Wzrost sprzedaży, innowacje produktowe i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że tradycyjne mleko wraca do łask, wypierając napoje roślinne z rynku.Po latach dominacji napojów roślinnych, takich...

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Niebezpieczny zabójca na talerzu

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Dlaczego? Cóż, na początku XX wieku technologia przetwarzania żywności osiągnęła znaczący przełom – naukowcom udało się przekształcić tani olej roślinny w produkt przypominający masło. Był on nie tylko znacznie...

Samochody elektryczne często płoną? Jaka jest prawda o pożarach EV?

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych drogach i w dyskusjach o przyszłości motoryzacji. Wraz z rosnącą popularnością tych pojazdów pojawiają się również liczne pytania i wątpliwości, zwłaszcza dotyczące ich bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej...

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...