Rok 2025 to 80. rocznica Obławy Augustowskiej – największej zbrodni komunistycznej dokonanej na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej i klęsce hitlerowskich Niemiec. Tragiczne wydarzenia z lipca 1945 r., do dziś nie w pełni wyjaśnione, pozostają jednym z najbardziej bolesnych epizodów naszej historii.
Jedną z osób, które od lat zgłębiają tę tematykę, jest dr Teresa Kaczorowska – autorka wielu książek i publikacji poświęconych zbrodniom sowieckim. Jej najnowsze dzieło nosi tytuł „Obława Augustowska w oczach świadka” i zostało wydane przez Fundację Historia i Kultura.
"Obława Augustowska w oczach świadka". Dr Teresa Kaczorowska bada kim był ks. Stanisław Wysocki
Ks. Prał. Stanisław Wysocki: Świadectwo niezłomnego kapłana
Głównym bohaterem książki jest śp. ks. prałat Stanisław Wysocki – niezłomny duchowny, który nie tylko przeżył tragedię Obławy Augustowskiej, ale do końca swojego życia walczył o prawdę i pamięć o jej ofiarach. W lipcu 1945 roku stracił ojca i dwie siostry – porwanych na jego oczach przez Sowietów, przy współudziale polskich komunistów.
Publikacja opowiada nie tylko o tamtych wydarzeniach, ale i o całym życiu ks. Wysockiego: jego młodości naznaczonej piętnem „rodziny bandyckiej” – etykiety nadanej przez władze komunistyczne – oraz o jego posłudze duszpasterskiej jako charyzmatycznego duszpasterza Kościoła Młodych w Łomży, kapelana łomżyńskiej „Solidarności”, środowisk Armii Krajowej i Sybiraków. Mimo szykan ze strony Służby Bezpieczeństwa, ks. Wysocki konsekwentnie głosił wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Zmarł 8 lipca 2024 roku, pozostawiając po sobie wielkie dziedzictwo duchowe i obywatelskie.

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia
"Obława Augustowska w oczach świadka". Dr Teresa Kaczorowska bada kim był ks. Stanisław Wysocki
Prof. Jan Żaryn: Kapłaństwo ks. prałata Stanisława Wysockiego stanowi kontynuację najlepszych wzorców kapłaństwa polskiego ostatniego stulecia
„Naród to rodzina rodzin” – mówił bł. Kardynał Stefan Wyszyński. Biografia ks. prałata Stanisława Wysockiego autorstwa pani Teresy Kaczorowskiej stanowi ważny przyczynek do poznania historii Kościoła Rzymsko-katolickiego, w trudnych latach komunizmu, w Polsce oraz do zdefiniowania wyjątkowości polskiego kapłaństwa.” – uważa prof. Jan Żaryn historyk, zajmujący się w szczególności historią Kościoła Rzymsko-katolickiego w Polsce w XX wieku oraz historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945 r.
– „Jest to ściśle związane z dbałością i wolą upamiętnienia w przestrzeni publicznej i w pamięci Polaków, ważnych i na ogół tragicznych wydarzeń z historii Polski, takich jak Obława Augustowska z lipca 1945 r. Posługa duszpasterska ks. Prałata Stanisława Wysockiego, jego zaangażowanie jako budowniczego kościołów, itd. także zasługują na szacunek, ale szczególnie istotnym w Jego biografii kapłańskiej jest zaangażowanie na rzecz wsparcia polskich rodzin, dotkniętych najpierw traumą Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., a następnie traumą niepamięci.
Ks. prałat Stanisław Wysocki dzięki swojemu zaangażowaniu społecznemu wpisał te rodziny oraz ich historie do depozytu polskości, przyczynił się do wychowania Polaków w duchu pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej. Kapłaństwo ks. prałata Stanisława Wysockiego stanowi w tym zakresie kontynuację najlepszych wzorców kapłaństwa polskiego ostatniego stulecia – papieża Jana Pawła II, czy szczególnie Prymasa Tysiąclecia ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.” – Twierdzi prof. Jan Żaryn historyk, zajmujący się w szczególności historią Kościoła Rzymsko-katolickiego w Polsce w XX wieku oraz historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945 r.

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!
"Obława Augustowska w oczach świadka". Dr Teresa Kaczorowska bada kim był ks. Stanisław Wysocki
Prof. Piotr Jaroszyński: Ks. prałat Stanisław Wysocki nie zemsty szukał, a prawdy
„Książka, którą oddajemy w ręce Czytelnika, wprowadza nas w świat Obławy Augustowskiej, świat świadomych siebie Polaków, którzy za polskość stali się ofiarami, a zarazem w świat morderców, których zadaniem było przeprowadzenie na Polakach zbrodni doskonałej, doskonalszej niż Katyń.” – Tłumaczy prof. Piotr Jaroszyński – filozof, publicysta i nauczyciel akademicki.
– „Jednak my, spadkobiercy tamtych idei, nie możemy tego puścić płazem, musimy odzyskiwać ofiarę po ofierze, szczegół po szczególe, aż odnajdziemy wszystkich, by godnie ich pochować i złożyć im należny hołd. Postacią, która w sposób niewyobrażalny przysłużyła się odzyskiwaniu pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej, jest. ks. prałat Stanisław Wysocki. Zaangażowanie to płynęło z racji patriotycznych oraz również głęboko osobistych: najbliżsi ks. prałata (dwie siostry i tata) zostali porwani na rozkaz rosyjskich oprawców i zaginęli bez wieści.
Ale ks. prałat Stanisław Wysocki podejmując trud poszukiwań, nie zemsty szukał, a prawdy. Ta idea przyświecała też Teresie Kaczorowskiej – autorce książki „Obława Augustowska w oczach świadka”, przeprowadziła rozległą kwerendę, docierając do nieznanych źródeł i do zapomnianych osób. To ważny wkład w odzyskanie prawdy o ludobójczej Obławie Augustowskiej. Książka „Obława Augustowska w oczach świadka” jest z pewnością bardzo cenna, warta upowszechnienia, napisana komunikatywnym językiem.” – Rekomenduje publikację prof. Piotr Jaroszyński – filozof, publicysta i nauczyciel akademicki.
"Obława Augustowska w oczach świadka". Dr Teresa Kaczorowska bada kim był ks. Stanisław Wysocki
Premiera książki i wydarzenie rocznicowe
Z okazji premiery książki „Obława Augustowska w oczach świadka”, Klub Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich organizuje specjalne spotkanie autorskie. Wydarzenie odbędzie się w środę, 4 czerwca 2025 r. o godz. 17.00 w Domu Dziennikarza, ul. Foksal 3/5 w Warszawie.
Wśród gości pojawi się m.in. Maria Lamers z Krakowa – artystka, wokalistka, kompozytorka i wnuczka oficera zamordowanego w Katyniu. Wykona m.in. pieśń patriotyczną „Apel ofiar Obławy Augustowskiej”, do słów Teresy Kaczorowskiej i swojej muzyki.

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?
"Obława Augustowska w oczach świadka". Dr Teresa Kaczorowska bada kim był ks. Stanisław Wysocki
O autorce – dr Teresa Kaczorowska
Teresa Kaczorowska – doktor nauk humanistycznych, reporterka, poetka, badaczka najnowszej historii Polski, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Prezes Związku Literatów na Mazowszu. Autorka 20 książek, w tym m.in. „Obława Augustowska” (2015), „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” (2017), „Było ich 27” (2020), a także anglojęzycznej wersji „The Augustów Roundup of July 1945” (USA 2023). Uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (brązowym i srebrnym), a w 2025 r. – Nagrodą Zygmunta Krasińskiego.
wAkcji24.pl | Kultura | JNN źrodło: Agencja Informacyjna | Na zdjęciu: dr Teresa Kaczorowska | 4.06.2025