Rok 2024 przynosi nadzieję dla Kościoła katolickiego w Polsce. Najnowsze dane dotyczące liczby kandydatów do seminariów duchownych sygnalizują przełom – po latach systematycznego spadku zauważalny jest wzrost liczby nowych kleryków. 

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Przełamanie negatywnego trendu

„Młodzi ludzie, którzy w tym roku zgłosili się do seminariów i zakonów, są dla wspólnoty Kościoła pełnym nadziei znakiem, że Duch Święty w młodych sercach budzi pragnienie służby wynikającej z wiary” – mówił KAI ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.  Tegoroczny wzrost liczby kandydatów to moment, w którym – po latach nieustannego spadku – tendencja ta została zatrzymana.

Dane, obejmujące 196 kandydatów do ośrodków diecezjalnych i 105 do zakonnych, są świadectwem tego, że młodzież nadal pragnie odpowiedzieć na powołanie kapłańskie, mimo wyzwań współczesnego świata. Statystyki ukazują, że w seminariach duchownych w Polsce obecnie kształci się łącznie 1594 kleryków – choć liczba ta spadła w porównaniu do ubiegłego roku (1690), tegoroczny wzrost na pierwszym roku formacji daje nadzieję na przyszłość. 

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Różnorodność powołań w całej Polsce

Z analizy danych z 71 ośrodków formacyjnych wynika, że pewne diecezje i zakony szczególnie wyróżniają się w liczbie nowo przyjętych kleryków. Najwięcej kandydatów wśród seminariów diecezjalnych zgromadziły ośrodki w Poznaniu (15), Przemyślu (11) oraz Katowicach (10). Pod względem liczby kleryków na wszystkich rocznikach, na czele znajduje się seminarium duchowne w Poznaniu, które gromadzi aż 85 alumnów!

Jeśli chodzi o zakony, dominikanie cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodych powołań, przyjmując w tym roku 18 nowych kandydatów, a łącznie w ich seminariach kształci się 52 kleryków. Salezjanie oraz franciszkanie konwentualni również pozostają ważnymi ośrodkami formacyjnymi. Nieco mniejsze, ale równie wartościowe powołania mają również seminaria Redemptoris Mater, seminarium dla starszych kandydatów „35+” oraz liczne inne ośrodki zakonne.

Sercanie Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Wyzwania duszpasterskie i nadzieja na przyszłość

Mimo pozytywnych oznak wzrostu powołań, ks. dr Jan Frąckowiak uczciwie przyznaje, że przed Kościołem katolickim w Polsce stoją poważne wyzwania. „Z całą pewnością w przyszłości w Polsce kapłanów będziemy mieli mniej niż obecnie – co już teraz zaczyna być wyzwaniem, zarówno duszpasterskim, jak i administracyjnym” – zauważa. W przyszłości coraz mniejsza liczba duchownych może wymagać od Kościoła większej elastyczności w organizacji pracy duszpasterskiej oraz mocniejszego zaangażowania świeckich w życie wspólnoty.

Jednakże ks. Frąckowiak wierzy, że zmniejszenie liczby kapłanów może być katalizatorem dla ożywienia i dynamizacji życia parafialnego. „Ufam, że wiązać się z tym może dynamizacja życia całych wspólnot. Na mocy chrztu wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wspólnotę oraz za podejmowane w niej posługi, zwłaszcza świadectwo o Chrystusie i Jego Ewangelii” – podkreśla. To optymistyczne spojrzenie na przyszłość pokazuje, że wyzwania, przed którymi stoi Kościół, mogą stać się okazją do głębszej refleksji nad odpowiedzialnością wspólnoty wiernych za życie duchowe.

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: Duch Święty działa

Tegoroczne statystyki powołań są znakiem, że pomimo wyzwań, Duch Święty nie przestaje działać w sercach młodych ludzi. W czasach, gdy świat zmaga się z kryzysami tożsamości i duchowości, powołania kapłańskie są szczególnym darem dla Kościoła i społeczeństwa. Młodzi mężczyźni, którzy decydują się na życie w służbie Chrystusowi, wnoszą świeże spojrzenie na wyzwania współczesnego świata i stają się nadzieją dla wiernych, którzy ich potrzebują.

Kapłani zawsze byli filarem wspólnoty Kościoła, a choć ich liczba maleje, ich rola w duszpasterstwie i życiu wiernych pozostaje nieoceniona. Tegoroczne wzrosty powołań, choć skromne, przypominają nam, że Kościół trwa i rozwija się, a Boże powołanie wciąż znajduje odpowiedź w młodych sercach.

EWTN Mężczyzna potrzebuje modlitwy

Mężczyzna potrzebuje modlitwy. Czy kobiety mają łatwiej? [ROZMOWA EWTN]

CHętni do Seminarium? wZrost liczby powołań kapłańskich

Polacy chętni do Seminarium: KOMENTARZ REDAKCYJNY

Biskup Świdnicki Marek Mendyk stwierdzając, że nadeszły ciężke czasy dla Kościoła Katolickiego w Polsce, jednocześnie zapowiedział, że trudności wyzwalają w Polakach to, co najlepsze. Tegoroczny lekki wzrost liczby kleryków to promyk nadziei na przyszłość Kościoła – znak, że Duch Święty wciąż działa w sercach młodych ludzi i wzbudza w nich pragnienie poświęcenia swojego życia służbie Bogu i ludziom. To także znak, że kiedy kapłaństwo stało się znakiem sprzeciwu przeciwko mainstreamowi, w czasie kiedy księża trafiają do aresztów a religia jest wyrzucana ze szkół rośnie chętnych by pójść tak trudną drogą jest więcej, a nie mniej.

To, co najważniejsze w tych statystykach, to fakt, że powołania kapłańskie wciąż się pojawiają – mimo wielu wyzwań, którym młodzi ludzie muszą dziś stawić czoła. W świecie pełnym chaosu, alternatyw i powierzchownych wartości i ryzka jakie wiąże się obecnie z byciem księdzem, decydują się oni na drogę głębokiej duchowej służby. To znak, że Kościół katolicki, mimo wszelkich trudności, nadal ma do zaoferowania to, czego nie może dać współczesny świat: sens, misję, wspólnotę i nadzieję.

Odwrócenie trendu statystycznego oznacza, że polski Kościół wciąż ma przyszłość, jeśli tylko z odwagą spojrzy w oczy wyzwaniom. Kapłaństwo nie przestaje być drogą, którą wybierają młodzi – to świadectwo ich odwagi, wierności i wiary. Niech ta zmiana statystyczna stanie się inspiracją do wzmacniania siły duchowej współnoty, także poprzez silne katolickie środki masowego przekazu i nowe inicjatywy trafiające do młodego pokolenia. 

Andrzej Wierny

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: KAI | Ilustracja: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej | 7.10.2024

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Świat nie da takiej radości i takiego pokoju, jaką może dać i daje naprawdę Bóg. Siostry i bracia, być może znajdziemy jeszcze inne, lepsze przykłady i możliwości, przez które moglibyśmy uczynić nasze życie radosnym świętowaniem. Ale...

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trzej Prawodawcy jednego Boga [TYLKO U NAS]

Przyszliśmy dziś na Górę Przemienienia. Wysoka, widoczna ze wszystkich stron, zawsze przesiąknięta blaskiem słonecznego światła. Cisza wokół, spokój, u stóp żyzne równiny Galilei. Na Górze Jezus z towarzyszami, Mojżesz i Eliasz. Przez nich otrzymaliśmy prawo moralne,...

Przemysław Babiarz: Nie bądźmy w sytuacji Judasza

Nawzajem dla siebie jesteśmy świadkami, nawzajem siebie umacniamy.  Żeby przełamać wstyd przyznania się do Krzyża, przyznania się do Jezusa, trzeba najpierw chyba uświadomić sobie dobrze, jaki jest powód tego wstydu. Czego my właściwie się wstydzimy? Wstydzimy się...

Kard. Kazimierz Nycz: Pielgrzymka to urzeczywistnianie, stawanie się Kościoła po drodze

Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz mówi o pielgrzymowaniu i roli jaką pełni pielgrzymka w duszpasterstwie Kościoła Katolickiego w XXI wieku.

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

Podobno u Żydów jest taka zasada, że jeśli ktoś jest niesamowicie zdolny i ma dobre wyniki w nauce, to bogaci  fundują takiemu człowiekowi wykształcenie. Oczywiście by potem z tego czerpać jakieś zyski.  U nas pewnie byłoby na odwrót. Bylibyśmy gotowi zadeptać...

Kardynał Gerhard Müller: Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary [TYLKO U NAS]

Kazanie, które wygłosił Kardynał Gerhard Müller w Katadrze Świdnickiej podczas święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (23.05.2024 r.) – obszerne fragmenty.