Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, otworzył konferencję „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, która miała miejsce 27 lutego 2025 r. w Warszawie. Wydarzenie miało na celu przypomnienie kluczowych zasad regulujących relacje między państwem a Kościołem oraz związkami wyznaniowymi, zwłaszcza w kontekście narastających prób osłabienia dotychczasowego modelu współpracy.

Organizatorzy – Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, Wydział Prawa KUL oraz Katolicka Agencja Informacyjna – podkreślają, że utrzymanie równowagi między autonomią a współdziałaniem obu stron jest fundamentem systemu obowiązującego w Polsce i w większości państw europejskich.

Abp Józef Kupny: Kościół jest gotowy do dialogu, Kościół jest otwarty

Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”. Abp Józef Kupny o relacjach między Kościołem a państwem

My wiemy, że w historii istniały i istnieją do dzisiaj różne formy, właśnie formy stosunku władzy państwowej, czy powiedzmy państwa do Kościoła. Dzisiaj też my oczywiście próbujemy coś wypracować, a może bardziej próbowaliśmy wypracować po upadku systemu komunistycznego. A więc po 1989 roku próbowaliśmy stworzyć oczywiście jakąś płaszczyznę, jakiś konsensus i jak w tej nowej sytuacji politycznej, budując państwo zupełnie inne, na innych zasadach, państwo demokratyczne, jak ułożyć te wzajemne relacje między Kościołem a państwem. I chcę Państwu powiedzieć, że wcale te rozmowy nie były łatwe. Nawet zaryzykuję takie powiedzenie, że one były bardzo trudne.

Dotyczyły także tych bardzo ważnych, powiedziałbym, problemów i szukaliśmy jakoś wspólnie odpowiedzi przede wszystkim. Już wtedy dzieliło nas stanowisko wobec lekcji religii w szkole, to nie jest coś nowego. Oczywiście różniło nas także i to jeśli chodzi o tworzenie, pisanie Konstytucji, wtedy strona kościelna chciała, żeby w Konstytucji pojawił się zapis o wartościach chrześcijańskich. Próbowano nawet, żeby w preambule umieścić invocatio Dei, czyli odniesienie się do Boga. To też było jakimś takim punktem dyskusji. Dalej kapelani w wojsku, kapelani w szpitalach i tak dalej.

Nie byli wszyscy zgodni co do zawarcia konkordatu. Z tych tematów trudnych wtedy było bardzo wiele. Przypomnę, że w 1993 roku już został podpisany konkordat, ale dopiero został ratyfikowany w 1997. Dopiero te dwa akty, mianowicie uchwalenie Konstytucji i ratyfikowanie konkordatu, one uporządkowały i pozwoliły nam na długie lata w jakiś sposób ustabilizować sytuację. Ale tak jak powiedziałem, na początku to nie było wcale takie łatwe i widzimy, że te problemy ciągle się pojawiają.

Abp Józef Kupny Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa

Abp Józef Kupny: Kościół jest gotowy do dialogu, Kościół jest otwarty

Komisja Wspólna i dialog. Abp Józef Kupny: Pośpiech absolutnie nie sprzyja prowadzeniu tego dialogu

Życie społeczne, jak to obserwujemy, jest bardzo dynamiczne, zmieniają się sytuacje geopolityczne, zmienia się sytuacja w naszym kraju i to wszystko stanowi dla nas wezwanie i wezwanie także do tego, żeby ze sobą rozmawiać, żeby prowadzić ze sobą dialog.

Dopiero co były wybory parlamentarne. Przed tymi wyborami kandydaci obiecywali różne rzeczy. Oczywiście tak, to jest dynamika kampanii wyborczych, to jest stratega partii politycznych, że wiele rzeczy się obiecuje. Ale potem przychodzi taki czas, że społeczeństwo mówi “sprawdzam i chcę teraz zobaczyć, czy rzeczywiście te obietnice wyborcze są realizowane”.

To, co nam nie sprzyja, to jest fakt, że jesteśmy w trakcie kampanii prezydenckiej. Co to oznacza? Że to “sprawdzam” społeczeństwo już niecierpliwie mówi dzisiaj. A w związku z tym koalicja rządząca, musi się spieszyć z tym, żeby pokazać: “popatrzcie, tak obiecywaliśmy, dotrzymujemy słowa”.

Ale ten pośpiech absolutnie nie sprzyja prowadzeniu tego dialogu w sposób bardzo spokojny. Niepotrzebnie się spieszymy z tym wszystkim.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Abp Józef Kupny: Kościół jest gotowy do dialogu, Kościół jest otwarty

Abp Józef Kupny: Mamy pewną trudność z powodu bałaganu prawnego, tak bym to określił, mocne słowa, ale rzeczywiście to też jak gdyby nam nie ułatwia prowadzenie tego dialogu

Łatwiej byłoby się dogadać, gdyby nie trzeba było tych koalicyjnych rozmów prowadzić, uzgadniać itd. My widzimy, że jest pewne continuum od tych poglądów bardzo lewicowych do takich, które są dla Kościoła korzystniejsze. Nam to w tym dialogu, to nam szalenie utrudnia. Poza tym prowadząc dialog, to jest normalne, że rysują się pewne obszary, które wymagają rozstrzygnięcia z zewnątrz. 

Oczywiście jedna i druga strona może się odwoływać do i odwołuje się do Konstytucji, ale my wiemy, że ten nie zawiera katalogu wszystkiego, nie reguluje wszystkich spraw, że dopiero dokumenty prawne niższego szczebla regulują pewne rzeczy. A więc jest kwestia interpretacji Konstytucji, przy pozywaniu się na Konstytucję, na którą wszyscy się zgadzamy, którą, jak powiedziałem, udało się w 1997 roku uchwalić. I co się dzieje dalej?

Jeśli jest jakiś tutaj spór, czy różnica w interpretacji, to trzeba by się odwołać do czegoś. Ale do czego się mamy odwołać? Do Trybunału Konstytucyjnego, a przecież wiemy, że Trybunał Konstytucyjny właściwie nie działa tak, jak powinien, że się kwestionuje jego orzeczenia, nie publikuje się jego orzeczeń, że my się odwołujemy, ale tak druga strona może powiedzieć “ale ja tego nie uznaję”. 

Więc mamy pewną trudność z powodu tego bałaganu prawnego, tak bym to określił, mocne słowa, ale rzeczywiście to też nam nie ułatwia prowadzenie tego dialogu. Jeśli ja się odwołuję i już z góry, wiem, że gdy będzie to na moją korzyść, to druga strona tego nie uzna. Jeśli ta druga strona w podobny sposób myśli, to nie ma tej instancji, która by nam w tym prowadzeniu dialogu pomagała.

Nowe statystyki Kościoła Katolickiego.

Nowe statystyki Kościoła katolickiego wskazują w którą stronę trzeba iść [ANALIZA I KOMENTARZ]

Abp Józef Kupny: Kościół jest gotowy do dialogu, Kościół jest otwarty

Abp Józef Kupny: Społeczeństwo Polski się starzeje. Kościół wykonuje niesamowitą pracę, jeśli chodzi o opiekę nad właśnie tymi osobami starszymi, osobami potrzebującymi, a więc ta działalność jest również bardzo ważna. Jest edukacja. W edukacji także.

(…)

I w tym nie ma nic złego, że ciągle dyskutujemy pewne kwestie, które już były blisko 30 lat temu dyskutowane. Natomiast rzeczywiście zasadne jest pytanie, czym ta Komisja Wspólna w zasadzie, jakimi obszarami powinna się zajmować, żeby nam to też ułatwiło prowadzenie tego dialogu. Dialog jest konieczny.

Ja sobie nie wyobrażam, żeby się można było na siebie obrażać, nie wyobrażam sobie tego, żeby tego dialogu nie prowadzić, przecież to nie są jakieś odrębne rzeczywistości. Jest wiele tych obszarów, na których państwo i Kościół się spotyka, mianowicie Kościół dostarcza pewnego fundamentu aksjologicznego do funkcjonowania państwa. Kościół wykonuje kapitalną pracę, może ona nie zawsze jest w jakiś sposób obecna w mediach, ale dotyczy to np. działalności charytatywnej, działalności społecznej.

Społeczeństwo się starzeje. Społeczeństwo Polski się starzeje. Kościół wykonuje niesamowitą pracę, jeśli chodzi o opiekę nad właśnie tymi osobami starszymi, osobami potrzebującymi, a więc ta działalność jest również bardzo ważna. Jest edukacja. W edukacji także. Ja już nie będę sięgał do historii, nie będę mówił o tym, że to Kościół nauczył w Polsce ludzi pisać i czytać i tak dalej, i tak dalej. I te szkoły, i to wszystkie, które się rozwijały, jakie tu zasługi są. Oczywiście, że myśmy się z tej działki szkolnictwa jak gdyby trochę wycofali, ale są szkoły katolickie, jest ich bardzo wiele.

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Abp Józef Kupny: Kościół jest gotowy do dialogu, Kościół jest otwarty

Abp Józef Kupny: Panie Ministrze, jesteśmy otwarci, chcemy się spotykać, chcemy rozmawiać, chcemy przedstawiać to, co dla nas jest sprawą taką zasadniczą i Kościół dla swojego funkcjonowania, dla pełnienia swojej misji potrzebuje tej przestrzeni, potrzebuje tej wolności, wolności religijnej, wolności nauczania, moralności, wiary.

Państwo przejęło na siebie trud kształcenia pokolenia, ale chcę powiedzieć, że to też jest jakiś obszar, na którym się gdzieś spotykamy, a więc także szkolnictwo, także kultura. My musimy też współpracować w tej dziedzinie, dlatego że nawet nie można Kościoła zostawić z tymi wszystkimi, bo to jest Kościół, ten budynek, to jest sprawa Kościoła i tak dalej, to my za niedługo 3/4 naszych zabytków możemy wziąć i zaorać. 

Więc potrzebujemy także i tutaj współpracy, i pomocy Państwa. I tych obszarów jest bardzo wiele. I nie można się na siebie obrażać, nie można udawać, że możemy żyć obok siebie, nie podając sobie ręki. A więc jeszcze raz podkreślę mocno, Kościół jest gotowy do dialogu, Kościół jest otwarty. 

 

 wAkcji24.pl | Opinie | Abp Józef Kupny | Źródło: KAI YT| Zdjęcia: Apb Kupny konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” YT| 05.03.2025

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.