Rok 2024 okazał się kolejnym trudnym okresem dla polskich mikroprzedsiębiorców. Aż 566 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych przestało funkcjować. Rosnące koszty pracy, wysokie ceny energii i spadająca siła nabywcza konsumentów sprawiają, że prowadzenie biznesu staje się coraz trudniejsze. Czy mamy do czynienia z chwilowym kryzysem, czy trwałą zmianą w krajobrazie polskiej gospodarki?

Apokalipsa małego biznesu. 566 tys. małych przedsiębiorstw przestało działać

Małe firmy w kryzysie – rzeczywisty upadek czy tylko czasowa przerwa?

Rok 2024 nie przyniósł przełomu dla polskich mikroprzedsiębiorców. 

Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), na koniec 2023 roku w Polsce działało ponad 2,56 mln jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG).

W 2024 roku:

  • 190 tys. JDG zostało zamkniętych,
  • 376 tys. JDG zostało zawieszonych.

Łącznie daje to 566 tys. firm, które przestały funkcjonować, co stanowi około 22% wszystkich JDG w Polsce. Oznacza to, że co piąta jednoosobowa działalność gospodarcza w 2024 roku albo zniknęła z rynku, albo zawiesiła działalność.

Czy większym problemem jest lawinowy wzrost likwidacji działalności, czy raczej masowe zawieszenia, które zamrażają setki tysięcy firm w niepewności?

Samochody elektryczne samochody spalinowe

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Apokalipsa małego biznesu. 566 tys. małych przedsiębiorstw przestało działać

Zamknięcie vs. zawieszenie – różnice, które mają znaczenie

Zamknięcie działalności to definitywny koniec firmy, a jej właściciel albo przechodzi na etat, albo szuka innych sposobów na zarobek. Zawieszenie to raczej strategia przeczekania trudnego okresu, często stosowana przez przedsiębiorców, którzy liczą na poprawę warunków gospodarczych. Jednak dla gospodarki i rynku pracy zawieszona firma nie różni się od zamkniętej – nie generuje PKB, nie zatrudnia pracowników, nie płaci podatków ani składek ZUS

– Uruchomienie nowej działalności gospodarczej jest trudniejsze niż jej „odwieszenie” – wyjasnia Estera Szymanowska z Agencji Informacyjnej. – Można powiedzieć, że osoby, które zlikwidowały działalnosć już straciły nadzieję, że będą w stanie na niej zarabiać. Natomiast ci, którzy zawiesili jeszcze jakąs nadzieję mają, dlatego zostawiają sobie szybką ścieżkę do jej wznowienia – mówi Szymanowska. 

Oznacza to, że w 2024 r. łącznie 565 tys. firm zniknęło z rynku, choć część z nich teoretycznie może jeszcze wrócić do działalności. Jednak doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że wielu przedsiębiorców po zawieszeniu nigdy nie wraca do biznesu – często dlatego, że w międzyczasie znajdują inną formę zarobku, na przykład przechodzą na etat lub wyjeżdżają za granicę. Już dwa miliony Polaków pracują za granicą – według oficjalnych informacji.

Milion obcokrajowców pracuje w Polsce

Milion obcokrajowców pracuje w Polsce, dwa miliony Polaków pracują poza Polską [NASZA ANALIZA]

Apokalipsa małego biznesu. 566 tys. małych przedsiębiorstw przestało działać

Koszty pracy i inflacja – główne przyczyny problemu

Nie można mówić o fali zamknięć i zawieszeń JDG bez kontekstu ekonomicznego. Wysokie koszty pracy, drożejąca energia i inflacja to główne przyczyny, dla których małe firmy nie dają sobie rady.

Mimo że inflacja w 2024 roku była niższa niż w 2023, to nadal ograniczała siłę nabywczą konsumentów. W efekcie spadał popyt na produkty i usługi mikroprzedsiębiorców, a to oznaczało niższe dochody. Dodatkowo, podwyżki płacy minimalnej i składek ZUS szczególnie mocno uderzały w JDG, które nie mają skali, by te koszty skompensować.

Co bardziej szkodzi gospodarce – zamknięcie czy zawieszenie?

Zamknięcie działalności to nieodwracalny proces – taka firma znika z rynku, nie ma już szans na reaktywację, a jej właściciel musi znaleźć inną ścieżkę kariery.

Zawieszenie daje teoretyczną możliwość powrotu, ale dla gospodarki oznacza ten sam skutek w krótkim okresie – firma przestaje działać, nie tworzy miejsc pracy, nie rozwija rynku. Co więcej, wielu przedsiębiorców traktuje zawieszenie jako wstęp do zamknięcia.

Zawieszenie działalności to często sposób na uniknięcie kosztów, ale w praktyce dla wielu przedsiębiorców jest tylko krokiem przed ostatecznym zamknięciem firmy – mówi Łukasz Goszczyński z kancelarii GKPG.

rosyjski gaz

Financial Times: Rosyjski gaz w Unii Europejskiej po zakończeniu wojny na Ukrainie?

Apokalipsa małego biznesu. 566 tys. małych przedsiębiorstw przestało działać

Handel detaliczny na skraju wytrzymałości

Najbardziej dotkniętą branżą pozostaje handel detaliczny. Mniejsze sklepy nie mogą konkurować z dużymi sieciami, które oferują niższe ceny i lepsze warunki handlowe. – Drobni sprzedawcy przegrywają, bo ich marże są coraz niższe, a klienci wybierają tańsze alternatywy – zauważa Adrian Parol, doradca restrukturyzacyjny.

Nic dziwnego, że duża część zamkniętych i zawieszonych firm to właśnie detaliści – małe sklepy osiedlowe, kioski i rodzinne biznesy, które nie wytrzymują presji kosztowej i konkurencji.

Czy prawo pomoże małym firmom?

W 2025 roku mają wejść w życie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, ale eksperci nie przewidują, by miały one znaczący wpływ na poprawę sytuacji JDG. – To nie będzie rewolucja, ale drobna korekta. Jeśli rząd nie podejmie bardziej zdecydowanych działań, liczba zamykanych i zawieszanych działalności może dalej rosnąć – uważa Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy potrzebują stabilnych warunków do prowadzenia działalności, tymczasem w ostatnich latach byli bombardowani zmianami podatkowymi, wahaniami inflacji i rosnącymi kosztami.

aplikacje religijne Hallow wiara i inwestycje

Technologia, wiara i inwestycje: Czy aplikacje religijne takie jak Hallow są przyszłością ekonomii duchowej?

Apokalipsa małego biznesu. 566 tys. małych przedsiębiorstw przestało działać

Co piąte małe przedsiębiorstwo zniknęło z rynku - obraz katastrofy o której się nie mówi

Pytanie, czy fala zamykania i zawieszania JDG wyhamuje, czy wręcz przeciwnie – nabierze tempa. Jeśli rząd nie wprowadzi realnych ułatwień dla mikroprzedsiębiorców, wiele z obecnie zawieszonych firm nigdy nie wróci do działalności, a kolejne będą znikać.

Eksperci wskazują, że szczególnie zagrożone są branże o niskich marżach – handel detaliczny, gastronomia i usługi, gdzie każdy wzrost kosztów może oznaczać konieczność likwidacji firmy.

Podsumowanie – gospodarka na krawędzi?

Choć zamknięcie działalności jest ostatecznym rozwiązaniem, masowe zawieszenia firm również są niepokojącym sygnałem. To cichy sygnał ostrzegawczy, który pokazuje, że coraz więcej przedsiębiorców nie jest w stanie prowadzić działalności w obecnych warunkach.

Jeśli polityka gospodarcza nie ulegnie zmianie, możemy spodziewać się dalszej fali zamknięć i zawieszeń w 2025 roku. Mikroprzedsiębiorcy, którzy kiedyś byli filarem polskiej gospodarki, dziś walczą o przetrwanie – i wielu z nich tej walki nie wygra.

Ks. Grzegorz Wołoch Biblia podatki nadużycia pieniądze i podatki

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Apokalipsa małego biznesu. 566 tys. małych przedsiębiorstw przestało działać

Polska gospodarka na zakręcie – Komentarz Andrzeja Wiernego

Mamy kolejny dowód na to, że prowadzenie małej firmy w Polsce staje się sportem ekstremalnym. Ponad pół miliona jednoosobowych działalności zniknęło z rynku w 2024 roku – czy to przez zamknięcie, czy zawieszenie, efekt jest ten sam: mniej miejsc pracy, mniej wpływów do budżetu, mniej przedsiębiorczości. Mówmy wprost – ponad pół miliona polskich firm. A kiedy upadają polskie firmy to ich miejsce zajmuje kapitał zagraniczny. A ludzie? Czy ktoś się zastawia z czego teraz będą żyć, ci których biznesowa podróż zakończyła się na stacji „Plajta”?

Nie trzeba być ekonomistą, żeby zrozumieć, co się dzieje. Wysokie koszty pracy, szalejące składki ZUS, podwyżki płacy minimalnej i biurokratyczne absurdy sprawiają, że wielu przedsiębiorców mówi: „Dość!” Nie dlatego, że są leniwi czy nieudolni, ale dlatego, że państwo zamiast pomagać – rzuca im kłody pod nogi.

Najbardziej dostaje w kość handel detaliczny, gdzie mniejsze sklepy nie mają szans konkurować z zagranicznymi sieciówkami, które korzystają z ulg podatkowych i mogą sobie pozwolić na niższe ceny. Czy ktoś w naprawdę myśli, że osiedlowy sklepik przetrwa, kiedy jego właściciel musi płacić coraz wyższe daniny? 

Jeśli nic się nie zmieni, to w 2025 roku będziemy pisać dokładnie ten sam komentarz – tylko że liczby będą jeszcze gorsze. Owszem, PKB i inne dane makroekonomiczne mogą się zgadzać. Co z tego jednak, jeśli zyski zamiast do kieszenie Polaków będą w stu procentach transferowane za granicę? 

wAkcji24.pl | Ekonomia | MOK źrodło: Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Salon24.pl | Komentarz: Andrzej Wierny |Ilustracja: Obraz Eduard Jakob von Steinle Four Horsemen of the Apocalypse” / KUNSTHALLE, MANNHEIM, GERMANY, Wikipedia | 9.02.2025

Rewolucja BEV w Polsce: 94 275 samochodów całkowicie elektrycznych pod koniec maja 2025

BEV to dziś nie tylko trend – to realna rewolucja motoryzacyjna. Pod koniec maja 2025 r. po polskich drogach jeździło aż 94 275 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV), co oznacza wzrost o 42 proc. rok do rokuDane z Licznika Elektromobilności...

Zielony rachunek: Europejczycy chcą klimatu, ale nie chcą za niego płacić. Polacy za rozsądkiem

Nowy raport European Survey 2025 obnaża rosnącą frustrację Europejczyków wobec kosztów transformacji energetycznej. Choć poparcie dla ochrony klimatu jest nadal wysokie, coraz więcej obywateli — szczególnie w Polsce — mówi wprost: chcemy czystej energii, ale bez...

Redukcja emisji metanu. Nowe zadanie Polski i Unii Europejskiej

Redukcja emisji metanu to nowe hasło, które chcą przyjąć Polska i cała Unia Europejska. Silny gaz cieplarniany, którego potencjał ocieplający przewyższa dwutlenek węgla nawet 84‑krotnie w pierwszych 20 latach, stanowi ryzyko dla obowiązującej polityki klimatycznej. W...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Powrót mleka: Jak tradycyjne mleko krowie odzyskuje pozycję w USA

Po dekadach spadków, mleko krowie w USA przeżywa renesans. Wzrost sprzedaży, innowacje produktowe i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że tradycyjne mleko wraca do łask, wypierając napoje roślinne z rynku.Po latach dominacji napojów roślinnych, takich...

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Niebezpieczny zabójca na talerzu

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Dlaczego? Cóż, na początku XX wieku technologia przetwarzania żywności osiągnęła znaczący przełom – naukowcom udało się przekształcić tani olej roślinny w produkt przypominający masło. Był on nie tylko znacznie...

Samochody elektryczne często płoną? Jaka jest prawda o pożarach EV?

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych drogach i w dyskusjach o przyszłości motoryzacji. Wraz z rosnącą popularnością tych pojazdów pojawiają się również liczne pytania i wątpliwości, zwłaszcza dotyczące ich bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej...

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!