Bł. ks. Stanisław Streich będzie czczony w Rzymie! W jednym z najważniejszych miejsc chrześcijańskiego Rzymu – Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej – odbyła się wyjątkowa uroczystość z udziałem polskich biskupów i kapłanów. W czasie Mszy Świętej, odprawianej w duchu głębokiej wdzięczności, uroczyście wprowadzono relikwie błogosławionego księdza Stanisława Streicha – polskiego męczennika, którego beatyfikacja miała miejsce 24 maja br. w Poznaniu. To wydarzenie nie tylko przybliża postać nowego błogosławionego, ale również wzmacnia duchową więź Polski z Rzymem, gdzie powstało Sanktuarium Nowych Męczenników, założone w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II.
Bł. ks. Stanisław Streich czczony w Rzymie
Relikwie bł. ks. Stanisława Kostki Streicha złożone w rzymskim Sanktuarium Nowych Męczenników
Abp Zbigniew Zieliński, rozpoczynając liturgię, podkreślił symboliczne znaczenie tego gestu. Przekazanie relikwii bł. ks. Streicha do rzymskiego sanktuarium, w którym czczone są relikwie współczesnych męczenników i świadków wiary, to nie tylko forma podziękowania za jego beatyfikację. To także potwierdzenie duchowej jedności Kościoła w Polsce z Watykanem i papieżem. „Przywiezione tutaj relikwie sprawiają, że to, co stało się nie tak dawno w Poznaniu, teraz ma swoje dopełnienie poprzez szczególną łączność z Wiecznym Miastem” – mówił metropolita poznański. Dzięki temu gestowi postać ks. Streicha zyskuje należne miejsce w szerszym, międzynarodowym kontekście świadectwa wiary.
Emerytowany metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, wygłosił homilię, w której przypomniał bogatą i znaczącą obecność Polaków w historii tego rzymskiego miejsca. Bazylika św. Bartłomieja, dziś będąca Sanktuarium Nowych Męczenników, ma silne związki z dziejami Polski już od czasów cesarza Ottona III, który ufundował tu pierwszy kościół dla uczczenia św. Wojciecha. Po ponad tysiącu lat historia zatoczyła koło – polski męczennik, nł. ks. Stanisław Streich, staje się kolejnym świadkiem wiary, którego relikwie spoczywają w tym miejscu.
Arcybiskup Gądecki zaznaczył, że świątynia nie jest zwykłym muzeum męczeństwa, ale duchowym miejscem przekazu wiary. „To dziedzictwo. Miejsce, w którym nowe pokolenia chrześcijan przejmują od tych, które już odeszły, najważniejszą część ich przesłania” – mówił hierarcha. Cytując Andreę Riccardiego, założyciela Wspólnoty Sant’Egidio, dodał, że jest to „dziedzictwo życia”.
Wśród relikwii przechowywanych w Bazylice znajdują się m.in. te należące do św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. sióstr z Nowogródka oraz bł. franciszkanów zamordowanych w Peru – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?
Bł. ks. Stanisław Streich czczony w Rzymie
Abp Gądecki: Męczeństwo jako świadectwo wiary
W swojej homilii abp Gądecki skupił się także na postaci ks. Streicha, który zginął śmiercią męczeńską 27 lutego 1938 r., podczas sprawowania Mszy Świętej dla dzieci. Przypomniał jego własne słowa o pragnieniu świętości oraz dramatyczny kontekst śmierci, która miała miejsce w czasie narastającej fali prześladowań chrześcijan w Europie i na świecie – w Związku Radzieckim, na Ukrainie, Białorusi, w Hiszpanii i Meksyku.
Hierarcha wskazał, że ofiara życia ks. Streicha była zapowiedzią nadchodzącej katastrofy cywilizacyjnej – agresji dwóch totalitaryzmów, które miały wkrótce wstrząsnąć Europą. Jednocześnie nazwał nowego błogosławionego „przyjacielem u Boga”, którego wstawiennictwu można powierzać sprawy osobiste, narodowe i globalne. Wyraził nadzieję, że jego relikwie w sercu Rzymu będą przypomnieniem o obowiązku codziennego dawania świadectwa – nawet za cenę cierpienia i ofiary.

Bł. ks. Stanisław Streich czczony w Rzymie
Relikwiarz – symboliczna księga męczeństwa
Wyjątkowy charakter miała również forma relikwiarza. Został on zaprojektowany w kształcie otwartej księgi – lekcjonarza, przedstawiającego czytania z liturgii, podczas której ks. Streich został zamordowany. Były to fragmenty z 1 Listu do Koryntian – słynny „Hymn o miłości” – oraz fragment Ewangelii według św. Łukasza, mówiący o trzeciej zapowiedzi męki Jezusa oraz uzdrowieniu niewidomego pod Jerychem. Ten symboliczny „relikwiarz – kalendarz” oddaje głęboki sens świadectwa bł. ks. Stanisława Streicha: życia oddanego służbie Bogu i ludziom, aż po męczeńską śmierć.
Wprowadzenie relikwii bł. ks. Stanisława Streicha do rzymskiego sanktuarium to nie tylko moment chwały dla Kościoła w Polsce. To również wezwanie dla każdego chrześcijanina – by z odwagą, pokorą i miłością świadczył o wierze w codziennym życiu, niezależnie od okoliczności.
