Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald nowym Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej. To ciąg dalszy ważnych zmian kadrowych w polskim Kościelem. Zaledwie dzień wcześniej poznaliśmy nowego metropolitę warszawskiego, którym został dotychczasowy arcybiskup Katowic – Abp Adrian Galbas.
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – nowo mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej
W dniu 5 listopada 2024 roku Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Tomasza Zbigniewa Sztajerwalda biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Informacja ta została ogłoszona przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce, przynosząc radość i nadzieję na nową dynamikę duszpasterską dla diecezji i wspólnoty wiernych.
Ks. Tomasz Zbigniew Sztajerwald, dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej, w nowej roli jako biskup pomocniczy będzie wspierał biskupa diecezjalnego oraz posługiwał wiernym przez przykład świętości życia i oddania duszpasterskiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, wyraził głębokie uznanie i życzenia owocnego posługiwania nowemu biskupowi, wskazując na konieczność „mówienia o Chrystusie” w sposób, który przybliży Go każdemu człowiekowi.
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Życie i droga kapłańska
Ks. Tomasz Sztajerwald urodził się 24 listopada 1977 roku w Wołominie. Jego wczesna edukacja odbywała się w rodzinnym mieście, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego. Już jako młody człowiek wykazywał się zamiłowaniem do nauki, co potwierdza ukończenie Nauczycielskiego Kolegium Języka Francuskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Studia te dały mu solidne przygotowanie lingwistyczne, a w późniejszych latach ks. Sztajerwald opanował także język włoski i angielski, co podkreśla jego szerokie zainteresowania i zdolności.
Po decyzji o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej w 1999 roku, ks. Tomasz zgłębiał nauki teologiczne i filozoficzne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Tam też zdobył tytuł magistra teologii duchowości, który ugruntował jego duchowe i intelektualne fundamenty kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 roku, rozpoczynając tym samym ponad 20-letnią posługę, wypełnioną oddaniem i pracą na rzecz wiernych.
Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii: „Strefy ochronne” to nowy atak na wolność religijną
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Droga naukowa i duszpasterska
Bp Sztajerwald od początku wykazywał się nie tylko głęboką duchowością, lecz także pasją do nauki i formacji innych. Po święceniach kapłańskich, w latach 2004-2006 posługiwał w parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, a następnie jako rezydent w kilku warszawskich parafiach. Jego praca duszpasterska łączyła troskę o parafian z kontynuacją ścieżki naukowej.
Rok 2011 przyniósł mu tytuł magistra psychologii, a dziewięć lat później obronił doktorat z nauk społecznych w dyscyplinie psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Te osiągnięcia naukowe dowodzą głębokiego zrozumienia dla potrzeb emocjonalnych i psychicznych wiernych oraz wskazują na troskę o integralny rozwój człowieka.
W latach 2009-2021 ks. Sztajerwald pełnił funkcję prefekta i wykładowcy psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, co potwierdza jego oddanie formacji przyszłych kapłanów i głębokie zaangażowanie w przekazywanie wiedzy i umiejętności. W 2021 roku objął funkcję rektora tego seminarium, stając się kluczową postacią odpowiedzialną za przygotowanie przyszłych księży do posługi duszpasterskiej.
Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej
Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Misja Biskupa Pomocniczego
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, w liście gratulacyjnym wskazał, że zadaniem biskupa pomocniczego jest wspieranie biskupa diecezjalnego oraz pomoc wiernym poprzez świętość życia i przykład pasterski. Słowa te odzwierciedlają istotę posługi biskupiej, która polega na byciu „misjonarzem dusz” – jak przypomina papież Franciszek w encyklice Delixit nos. Jest to wyzwanie wymagające pokory, oddania oraz duchowego przewodnictwa, które nowy biskup pomocniczy z pewnością będzie realizował z pełnym oddaniem.
W posłudze biskupiej ks. Sztajerwald wykorzysta swoje wieloletnie doświadczenie duszpasterskie i naukowe, by służyć wspólnocie diecezjalnej. Jego zrozumienie ludzkiej psychiki oraz umiejętność empatycznego wsłuchiwania się w potrzeby wiernych stanowić będą istotne wsparcie dla biskupa diecezjalnego oraz całej wspólnoty.
Mianowanie nowego biskupa pomocniczego to ważny moment dla diecezji warszawsko-praskiej, który daje szansę na pogłębienie relacji duszpasterskich oraz umocnienie formacji duchowej. Ks. Sztajerwald, ze swoim intelektualnym zapleczem i duchową dojrzałością, wniesie nową perspektywę do pracy duszpasterskiej, jednocześnie kontynuując dzieło swoich poprzedników.
Jak napisał abp Tadeusz Wojda SAC, misją każdego biskupa jest wspierać wiernych i być dla nich żywym świadkiem Chrystusa. Ks. Sztajerwald, obdarzony wieloma talentami, nie tylko jako teolog, ale i jako psycholog oraz wykładowca, będzie mógł sprostać temu wyzwaniu z pełnym oddaniem.
wAkcji24.pl | Wiara | WSA, Zródłó: Konferencja Episkopatu Polski | Fot. Konferencja Episkopatu Polski | 5.11.2024