Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu na wrocławskim dworcu funkcjonuje już od kilku lat, powstała z inicjatywy kolejarzy oraz ich duszpasterza, ks. Jana Kleszcza. Poświęcenia dokonał arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski. Warto wspomnieć, że wcześniej, do stycznia 2010 roku, na Dworcu Głównym również istniała kaplica, jednak po remoncie stacji jej miejsce zajęła siedziba policji. Ks. Jan nie poddawał się jednak w dążeniu do przywrócenia kaplicy jako miejsca modlitwy dla podróżnych i kolejarzy.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci
Kaplica na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Ks. Jan Kleszcz: To sukces kolejarzy z całej Polski
“Pierwsza kaplica powstała w 2002 roku. Później, po kilku latach jakiegoś funkcjonowania, wraz z rewitalizacją dworca, temat wrócił jeszcze raz i wspólnie z koleją wypracowaliśmy przestrzeń, która dała możliwość zorganizowania kaplicy jako daru dla podróżnych, ale przede wszystkim dla kolejarzy.” – ks. Jan Kleszcz, kapelan kolejarzy.
25 listopada 2021 roku kaplica została poświęcona i funkcjonuje i trwa, gromadząc niepoliczoną ilość ludzi.
“Kaplica powstała z dwóch osobnych pomieszczeń. Połączyliśmy je w jedno, ale ponieważ usunięcia wymagała ściana nośna, prace z wykonaniem podparcia stropu w miejscu ściany znacznie wydłużyły realizację. (…) To sukces kolejarzy z całej Polski. To w pierwszej kolejności ich, kolejarska kaplica, stąd wezwanie św. Katarzyny, ich patronki. Lokalizacja wydaje się odległa od kas biletowych, peronów i popularnego zegara, pod którym zwykle umawiają się podróżni. Niemniej Bóg mówi do nas w ciszy, w gwarze dworca moglibyśmy Go nie usłyszeć.” – tłumaczy ks. Jan Kleszcz.
Kaplica została też wpisana w program gwiazd na płaszczu Maryi prowadzonego przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Wrocławska kaplica jest 26. „gwiazdą” na symbolicznym płaszczu Maryi. Jak tłumaczy stowarzyszenie, celem jest, by orędowniczy płaszcz Matki Bożej obejmował opieką Polskę, Europę i cały świat. Gwiazdy te symbolizują kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa o pokój w lokalnych społecznościach. Idea tego płaszcza nawiązuje do objawień w Guadalupe, a w kaplicy we Wrocławiu na stropie odwzorowano gwiazdy z maryjnego płaszcza tak jak w Guadalupe – widziane z perspektywy osoby znajdującej się pod nim. Modlący się w kaplicy mogą więc poczuć się jak pod opieką Maryi, chronieni Jej płaszczem.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci
To jedyne takie miejsce w Polce! Jak wygląda kaplica na Dworcu we Wrocławiu?
Projekt kaplicy został stworzony przez biuro inż. Andrzeja Gacka, natomiast monstrancję, drogę krzyżową i figurę św. Katarzyny wykonała gdańska firma Drapikowski Studio, znana z międzynarodowego projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. We wrocławskiej kaplicy zamontowano monstrancję będącą jedną z „Gwiazd w Płaszczu Maryi”.
W kaplicy uwagę przyciąga subtelna, kryształowa tafla z wizerunkiem Maryi, która delikatnie tuli i całuje swojego Syna. Otwarte ramiona Matki obejmują kustodię z białą Hostią, w której centrum znajduje się Jezus Eucharystyczny. Jak wyjaśnia autor dzieła, Mariusz Drapikowski, Maryja zawsze wskazuje na Jezusa jako drogę, prawdę i życie, pozostając w cieniu i prowadząc do Niego.
Drapikowski podkreśla, że monstrancja nie jest jedynie symbolem czy relikwią, ale ukazuje żywego Boga. Jezus Eucharystyczny, oświetlony wewnątrz monstrancji, symbolizuje Chrystusa jako światłość świata, zgodnie z Ewangelią. Otaczają Go gałązki oliwne – symbol pokoju – oraz cierniowa korona. W dalszych warstwach kompozycji widać lilie i konwalie, które odnoszą się do czystości Maryi. Całość przenika światło promieniujące z Eucharystii, a Maryja również jest nim oświetlona.
Monstrancja została wykonana z trzech warstw kryształu górskiego, z dużymi połączonymi kawałkami, oraz elementami srebra, cyrkonii i rubinów. Na lewej ścianie kaplicy można podziwiać drogę krzyżową, przedstawioną w formie srebrnych płaskorzeźb, a po prawej stronie znajduje się marmurowa figura św. Katarzyny.
“ Kaplica dworcowa, ewenement w skali Polski, świata, ma służyć przede wszystkim adoracji. Nawiązujemy do zwyczajów naszych przodków. Mierząc czas Różańcami, przy drogach stawiali świątki, krzyże, figurki Matki Bożej – by przy nich się zatrzymywać.”- podkreśla ks. Kleszcz
Kaplica Wieczystej Adoracji nie jest dostępna dla osób odwiedzających Dworzec Główny we Wrocławiu. Na platformie You Tube EWTN Polska prowadzi transmisję na żywo!
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci
Kaplica na Dworcu Głównym we Wrocławiu to jedyna taka kaplica dworcowa w Polsce, co czyni ją prawdziwym ewenementem na skalę krajową. Jej wyjątkowy charakter sprawia, że stanowi niezwykle ważne miejsce zarówno dla podróżnych, jak i mieszkańców Wrocławia. W zabieganym, pełnym pośpiechu świecie, kaplica oferuje chwilę wytchnienia, modlitwy i skupienia. Dla wielu osób, przemierzających codziennie dworzec, staje się przestrzenią nie tylko duchowego spotkania z Bogiem, ale także miejscem refleksji i pokoju. To dowód na to, jak ważne jest istnienie takich miejsc, gdzie w sercu miasta można zatrzymać się na moment i odnaleźć wewnętrzną ciszę.
wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska| fot.: NIEBO – kaplica Wieczystej Adoracji na Dworcu Głównym PKP/ Wikipedia| 11.10.2024