Polskie Radio rozwiązuje umowę z Katolicką Agencją Informacyjną (KAI)

Polskie Radio wypowia umowę Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). Wcześniej Polskie Radio w likwidacji zapowiedziało rezygnację z transmisji mszy świętej dla rybaków oraz przeprowadziło szereg zmian kadrowych.

Polskie Radio twierdzi, że nie ma pieniędzy

W ostatnim tygodniu Polskie Radio wypowiedziało umowę Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). Portal Wirtualne Media potwierdził tę informację, którą również potwierdziła sama spółka. Roczna wartość umowy wynosiła około 40 tysięcy złotych.

Polskie Radio uzasadniło decyzję o zakończeniu współpracy koniecznością likwidacji zbędnych wydatków. “Dokonaliśmy głębokiej analizy współpracy z KAI i wynika z niej, że możemy zrezygnować z treści przekazywanych przez Agencję bez straty merytorycznej zawartości przygotowywanych przez Polskie Radio audycji i serwisów” – przekazało Polskie Radio portalowi Wirtualne Media.

W kontekście finansowym warto przypomnieć, że na początku maja TVP i Polskie Radio otrzymały 600 milionów złotych z rezerwy budżetowej. Ta decyzja była krytykowana przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jako niedozwolona pomoc publiczna. Niedawno, portal Wirtualne Media poinformował o kolejnej transzy wsparcia finansowego, w ramach której Telewizja Publiczna otrzymała około 320 milionów złotych, Polskie Radio blisko 65 milionów złotych, a do rozgłośni regionalnych popłynęło pozostałe 40 milionów złotych. 

Religia w szkole: Komisja Wychowania Katolickiego KEP wydaje oświadczenie

Religia w szkole. Komisja Wychowania Katolickiego KEP

Komisja Wychowania Katolickiego KEP: Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji naruszają prawo oświatowe i zasady pedagogiczne

Polskie Radio rozwiązuje umowę z KAI

Decyzja o zakończeniu współpracy z KAI budzi pytania o przyszłość katolickich treści w mediach publicznych. Czy jest to krok ku redukcji kosztów, czy może świadoma strategia marginalizacji katolickiego głosu w przestrzeni publicznej? Polskie Radio zapewnia, że rezygnacja z treści KAI nie wpłynie na merytoryczną zawartość ich audycji i serwisów, jednak decyzja ta może mieć długofalowe konsekwencje dla pluralizmu medialnego w Polsce. Misja mediów publicznych zobowiązuje je do przekazywania także informacji o Kościele Katolickim. Rezygnacja z serwisów Katolickiej Agencji Informacyjnej na pewno nie jest w tym pomocna.

W grudniu 2023 r. Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji na podstawie kodeksu spółek handlowych z pominięciem ustaw o radiofonii i telewizji oraz Radzie Mediów Narodowych. Z anteny zniknęli znani dziennikarze i komentatorzy deklarujący przywiązanie do wartości katolickich i konserwatywnych. Rozwiązanie umowy z Katolicką Agencją Informacyjną (KAI) tym samym wpisuje się w proces „dekatolicyzacji” mediów publicznych.

Biskup Ignacy Dec Jasna Góra

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Katolicka Agencja Informacyjna nie potrzebna już Polskiemu Radiu

Katolicka Agencja Informacyjna, powołana 31 lat temu przez Konferencję Episkopatu Polski, odgrywa kluczową rolę w informowaniu o wydarzeniach związanych z działalnością Kościoła katolickiego na całym świecie. Jej działalność nie ogranicza się tylko do Polski, ale obejmuje również informacje międzynarodowe, co czyni ją ważnym źródłem wiadomości dla wielu mediów katolickich i świeckich.

W ubiegłym roku Katolicka Agencja Informacyjna odnotowała wzrost przychodów o 12,4%, osiągając sumę 3,72 mln złotych. Wynik netto wzrósł z 22,6 tys. złotych do 71,8 tys. złotych, co świadczy o stabilnej sytuacji finansowej agencji. Mimo to, decyzja Polskiego Radia o zakończeniu współpracy może wpłynąć na działalność KAI oraz dostępność katolickich treści w mediach publicznych. 

Komentarz dla wAkcji24.pl

 

Można różnie oceniać działalność Katolickiej Agencji Informacyjnej, podobnie jak i każdego innego medium. Nie słyszymy jednak argumentów merytorycznych ze strony kierownictwa Polskiego Radia, a argument ekonomiczny brzmi nieszczerze. Trudno sobie wyobrazić, żeby wysupłanie 40.000 złotych rocznie przekraczało możlwości finansowe tej instytucji. Mamy do czynienia z programową niechęcia do wszystkiego co katolickie i „strategią salami” – czyli wolnych zmian prowadzących w jednym kierunku. Polskie Radio zrezygnowało z większości publicystów i dziennikarzy związanych z mediami konserwatywnymi i prawicowymi. Nie chce transmitować mszy świetej dla rybaków, także ze pod pretekstem ekonomicznym. Teraz eleminuje umowę z KAI, co oznacza, że katolickich treści będzie jeszcze mniej. Pozostaje pytanie czy będziemy to biernie dalej obserwować.

Inna sprawa to sama działalność Katolickiej Agencji Informacyjnej. Na ile zaspokaja ona potrzeby informacyjne Kościoła Katolickiego w tym trudnym czasie? Pewnego rodzaju odpowiedzią jest fakt, że KAI sama nie nagłośniła rozwiązania umowy z Polskim Radiem i dowiedzieliśmy się o tym z zupełnie innego medium. Dlaczego nie próbowano podjąć narracji i pokazać istniejący problem? Przecież wiadomo było, że nie da się tego ukryć, dlaczego więc odbiorca nie mógł poznać tej informacji wprost, od bezpośrednio zainteresowanych? 

Andrzej Wierny

 

Nasz podcast: Rozmowy w Akcji

wAkcji24.pl | Wiara | MNN, Wirtualne Media, Do Rzeczy| 7.08.2024

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.