Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej (DAI) o medialnym ataku na Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka: Kłamią i jeszcze każą sobie za to płacić – tak można byłoby skwitować fakt, że media zamieszczające treści niezgodne z faktami wciąż utrzymują je w swoich płatnych serwisach. Dzieje się to wbrew prawomocnym wyrokom sądów, które wyraźnie wykazały, że publikacje zawierały kłamstwa. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. 

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygraj prawdą. Sprawa Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Krzysztof Kotowicz: Udostępnili swoim czytelnikom kłamstwa, być może licząc na rozproszenie wspólnoty w Kościele

W 2022 roku trzy ogólnopolskie i wpływowe media zaatakowały biskupa świdnickiego Marka Mendyka zaocznie wydanym wyrokiem. W tytułach dominował przekaz wskazujący z imienia i nazwiska winnego oraz sugerujący, kto jest rzekomo skrzywdzonym. W kolportowanych tekstach było jeszcze gorzej.

Ksiądz biskup Marek Mendyk odpowiedział natychmiast. Pokornie – poddając się ocenie Stolicy Apostolskiej i polskiej prokuratury oraz stanowczo – nie tylko jednoznacznie dementując pomówienia, ale domagając się od wydawców i autorów oszczerstw przyznania się do kłamstwa oraz zadośćuczynienia w postaci przeprosin i wpłaty pieniędzy na cele dobroczynne. 

W 2025 roku, po trzech kolejnych uprawomocnionych wyrokach sądów wiemy, że wydawcy i autorzy publikacji Newsweeka, Onetu i Gazety Wyborczej są odpowiedzialni za zamieszczenie treści niemających pokrycia w faktach. Naruszyli dobre imię biskupa Diecezji Świdnickiej, udostępniając odbiorcom niczym niepotwierdzone i nawet nieuwiarygodnione materiały medialne. Wykazali się elementarną nierzetelnością dziennikarską, nie weryfikując pozyskiwanych i rozpowszechnianych treści. Udostępnili swoim odbiorcom kłamstwa, być może licząc na łatwowierność, być może zakładając uprzedzenia wobec Kościoła, być może planując dezorientowanie opinii publicznej, być może licząc na rozproszenie wspólnoty w Kościele. 

Biskup Marek Mendyk

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygraj prawdą. Sprawa Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Krzysztof Kotowicz: Wzięto pod but zasadę domniemania niewinności, stosując emocjonalny szantaż

Na celowniku mediów o największych w Polsce zasięgach wpływu znalazł się biskup małej diecezji położonej z dala od stolicy kraju, kapłan znany w lokalnym środowisku, z którego się zresztą wywodzi, duchowny od wielu lat profesjonalnie zaangażowany w edukację dzieci i młodzieży, wykazujący jednoznaczne stanowisko w sprawach społecznych, kierujący wówczas Diecezją Świdnicką zaledwie od kilkunastu miesięcy i cieszący się szczerą sympatią wielu grup zawodowych czy kościelnych, z jakimi na co dzień się spotyka oraz otwarty na rozwiązywanie realnych problemów wspólnoty Kościoła.

Problemem nie jest jednak tylko ewidentna nierzetelność dziennikarzy i nie zaskakuje stronniczość tekstów w tych mediach. Istotą sprawy jest zdolność do świadomego uderzenia w człowieka i praktyczna bezkarność mimo formalnego orzeczenia wymiaru sprawiedliwości. Przetestowano – nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni, jak się należy spodziewać – poziom tolerancji na nierzetelność, na tendencyjność, na wyzwalanie werbalnej nagonki wobec konkretnego człowieka, na obojętność wobec bezpodstawnego ostracyzmu i na wydawanie niesprawiedliwych osądów bez dowodów. Naturalną ludzką wrażliwość na krzywdę zamieniono w paliwo antagonizmu.

Wzięto pod but zasadę domniemania niewinności, stosując emocjonalny szantaż. Wywołano fałszywy rezonans w opinii publicznej oraz wśród komentatorów, wykorzystując słuszne społeczne odrzucenie każdej formy wykorzystania seksualnego niezależnie od tego, kto jest ofiarą i kto jest sprawcą. Podawano dalej przekaz jakoby na zasadzie informacji medialnej i tym samym powielano kłamstwa, wpisując je w szerszy atak, w którym nie oddzielano zasadnych niekiedy ocen od pomówień, plotek, uogólnień i wymyślanych przewin ludzi Kościoła.   

Artur Wdowczyk Jakub Klimontowski

Adw. Artur Wdowczyk: W Polsce często media wydają wyroki a nie sądy [PODCAST]

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygraj prawdą. Sprawa Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Krzysztof Kotowicz: Kłamstwo przetrwa wyroki sądów i będzie zatruwać wspólną przestrzeń?

W chwili, gdy niniejszy komentarz jest publikowany, żadna z kłamliwych publikacji nie została usunięta z serwisów: Newsweek, Onet i Gazeta Wyborcza Wrocław. Nadal wiszą w sieci publikacje fałszujące rzeczywistość, a przede wszystkim uderzające w człowieka, w osobę wskazywaną z imienia, nazwiska, twarzy oraz pełnionej funkcji publicznej.

Kłamstwo przetrwa wyroki sądów i będzie zatruwać wspólną przestrzeń? Odpowiedź zgodna z rzeczywistością, a więc prawdziwa, jest niestety jedna: kłamstwo nadal jest obecne i nadal toksycznie działa. W tym właśnie tkwi sedno skandalu, którego inspiratorom, konstruktorom i sponsorom nie przychodzi na myśl publicznie przyznać się do zła. Musieliby ujawnić faktyczny mechanizm pomówień pod adresem księdza biskupa Marka Mendyka.

Klęska Newssek'a i Gazety Wyborczej

Klęska „Newsweeka” i „Gazety Wyborczej”. Biskup Marek Mendyk zwycięża w walce o prawdę

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygraj prawdą. Sprawa Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Krzysztof Kotowicz: Skandalem jest każda przemoc, a jej początkiem jest fałszywe słowo

Ks. biskup Marek Mendyk kilka miesięcy po serii kłamliwych publikacji, gdy jeszcze wielu oponentów Kościoła lub podających się za jego obrońców, używało medialnej pałki wyprodukowanej przez wspomniane wyżej tytuły prasowe, uczestniczył w konferencji pod hasłem „Fake newsem w katolika”. Powiedział tam między innymi:

Życie pokazuje, że nasze czasy wcale nie odbiegają od tych, w których żył Jezus. Warto przypomnieć Chrystusowe „nie złorzeczcie” czy za Starym Testamentem „nie mów fałszywego słowa”. Zamiast tego mamy błogosławić. Z języka łacińskiego „bene dicere” oznacza „dobrze mówić”. Trzeba mówić prawdę, ale też trzeba ją umieć przekazać, żeby tą prawdą człowieka nie zabić. 

Skandalem jest każda przemoc, a jej początkiem jest fałszywe słowo. I skandalem jest trwanie w nim. Słowa św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12,21) można rozwinąć w zdanie: Nie poddawaj się kłamstwu, ale z kłamstwem wygrywaj prawdą!   

Krzysztof Kotowicz

Krzysztof Kotowicz jest dziennikarzem i publicystą, szefem Diecezjalnej Agencji Informacyjnej Diecezji Świdnickiej (DAI) która prowadzi serwis dai24.pl. Krzysztof Kotowicz prowadzi także bloga pod adresem Kotowicz.pl

Biskup Marek Mendyk wygrywa proces z Gazeta Wyborcza

Bp. Marek Mendyk vs. “Gazeta Wyborcza”: poznaj uzasadnienie wyroku

wAkcji24.pl | Opinie | Krzysztof Kotowicz | 25.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!