Być może Ci którzy, oskarżają Boga za swoje niepowodzenia, porażki, życiowe błędy i decyzję, za zło, cierpienie, niewinną śmierć, mają poniekąd rację, że Bóg milczy. Ale On dlatego milczy, bo u początku w pierwszej kolejności została odrzucona Jego miłość...
ks. Jakub Klimontowski: Król który ucieka. Święto Chrystusa Króla Wszechświata
Ks. Jakub Klimontowski: Celem tego święta nie jest intronizacja Chrystusa na Króla tego czy innego kawałka ziemi
Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne i bałwochwalcze prądy, i gdy w czasie rewolucji meksykańskiej młodzi chłopcy umierali za to, że na sztandarach nieśli napis: Viva Cristo Rey – Niech żyje Chrystus Król!
Właśnie wtedy Papież postanowił wprowadzić do całego Kościoła tę uroczystość by powiedzieć jeszcze raz to samo – Viva Cristo Rey – Niech żyje Chrystus Król! Niech Chrystus będzie uwielbiony jako Król w Kościele i w świecie. Niech Bóg zakróluje w Kościele i świecie.
Tylko, że to nie jest jakiś okrzyk polityczny, celem tego święta nie jest intronizacja Chrystusa na Króla tego czy innego kawałka ziemi, ponieważ jak powie psalmista Pański jest ziemia i wszystko co ją napełnia. W nim poruszamy się, żyjemy i jesteśmy… Jak powie św. Paweł w Nim: To Jemu Ojciec powierzył panowanie, chwałę i władzę królewską. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego Królestwo nie ulegnie zagładzie.
Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?
ks. Jakub Klimontowski: Król który ucieka. Święto Chrystusa Króla Wszechświata
Ks. Jakub Klimontowski: Czego nasz król pragnie?
Jest jeden taki moment, kiedy na kartach Pisma św. Bóg milczy. To jest właśnie moment rozmowy, dialogu Jezusa z Piłatem. Jezus nic nie odpowiada, dlaczego Bóg milczy? Bóg milczy dlatego, że została wzgardzona i odrzucona Jego miłość.
I dlatego być może Ci którzy, oskarżają Boga za swoje niepowodzenia, porażki, życiowe błędy i decyzję, za zło, cierpienie, niewinną śmierć, mają poniekąd rację, że Bóg milczy. Ale On dlatego milczy, bo u początku w pierwszej kolejności została odrzucona Jego miłość.
Ale milczenie Boga zostało zastąpione znakiem, Bóg potwierdza deklarację swojej miłości, to nie jest puste słowo z Jego strony, ale to konkretny znak i dowód – miłość ukrzyżowana, miłość krzyża.
Dlatego Jezus króluje na krzyżu, to jest Jego tron, ma na głowie koronę, ale nie ze złota tylko z cierni, w ręku nie ma berła, bo jego ręce przybite są do belki, On nie wydaje rozkazów, ale woła „Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią”, Jemu nie służą, chyba że przez podanie gąbki z octem, ale To On jest na usługach, oddając życie, ofiarując życie, On nie ma tłumów wiwatujących na Jego cześć, ale kilka osób: Jan, Maria, Dobry i zły łotr, żołnierze, wojsko jego nie broni, ale jeden z tego grona włócznią przebija mu bok, On nie mówi dużo, nie składa deklaracji, mówi 7 ostatnich słów, a wśród nich: Pragnę!
Czego nasz król pragnie? Na to pytanie odpowiada nam Ewangelia: dać świadectwo prawdziwe, słuchać Jego głosu, odpowiedzieć na Jego miłość. Taki jest nasz Król – Chrystus Król.
Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]
ks. Jakub Klimontowski: Król który ucieka. Święto Chrystusa Króla Wszechświata
Ks. Jakub Klimontowski: Czego nasz król pragnie?
To co nam pokazuje Ewangelia, to widać, że za każdym razem, kiedy chciano ogłosić Chrystusa ziemskim królem – On na to nie pozwalał:
– po rozmnożenia chleba i ryb nad jeziorem galilejskim tłum garnął się do Niego, chciano go obwołać Królem, bo to fajny taki Król, nie trzeba pracować, On mi tylko daje, Chrystus wtedy uciekł.
– kiedy matka synów Zebedeusza Jakuba i Jana prosi Chrystusa by dał im pierwsze miejsca w swoim królestwie, On mówi to nie tak.
– kiedy piłat w procesie Jezusa pyta: Czy Ty jesteś Królem, mając na uwadze ziemskie panowanie Jezusa, On odpowiada tak jestem Królem, ale moje królestwo nie jest stąd.
– a kiedy tuż przed wniebowstąpieniem Jezusa, Apostołowie zadają mu ostatnie na ziemi pytanie, dość prymitywne: Czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela, mając na myśli wielkich izraelskich królów, jak choćby Dawida, Jezus mówi – to nie jest wasza rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą.
Jak króluje Bóg Jezusa Chrystusa, w całkowitym przeciwieństwie do chciwości władzy człowieka, chęci panowania, posiadania, dyktowania, ustanawiania…
Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?
ks. Jakub Klimontowski: Król który ucieka. Święto Chrystusa Króla Wszechświata
Ks. Jakub Klimontowski: Jeżeli mamy doświadczenie zawodu z powodu wiary w Boga to nasze oczekiwania nas zawodzą
Który Bóg, a w tylu przez wieki ludzie próbowali wierzyć, co więcej który Bóg, a przecież tylu się Nim ogłaszało, stał się człowiekiem, tak bardzo bliskim, iż mieliśmy go za nic, tak bliskim, że wręcz wzgardzonym i odepchniętym przez ludzi, który poniósł nasze grzechy na drzewo, który jest Bóg, jak nie właśnie Bóg Jezusa Chrystusa, który umarł, ale który Zmartwychwstał i żyje, który siebie samego dał za pokarm, który czynił znaki i cuda wielkie.
Nie ma innego Boga, nie ma takiego Boga, poza Bogiem Jezusa Chrystusa, dlatego właśnie to chrześcijaństwo jest najbardziej wiarygodną religią na ziemi i jest najbardziej prawdziwą wiarą i orędziem dobrej nowiny dla człowieka, której możemy zaufać, uwierzyć i za nią pójść i się nie zawiedziemy.
Chrystus nigdy nie zawodzi, jeżeli mamy doświadczenie zawodu z powodu wiary w Boga, to tylko i wyłącznie, mamy doświadczenie zawodu naszych oczekiwań względem niego, nasze oczekiwania nas zawodzą.
Musimy zadać sobie pytanie: Kto w moim życiu dzisiaj jest pierwszy? Kto w moim życiu dzisiaj króluje? Kto w moim życiu jestem Panem? Bo być może odpowiedź na każde pytanie, będzie, że JA… Ja jestem w moim życiu pierwszy, Ja w moim życiu króluje, Ja w moim życiu jestem Panem. I dlatego, dzisiaj najbardziej dramatycznym rodzajem bałwochwalstwa dzisiaj to jest samochwalstwo. I to widać w świecie, na drodze, w sklepie, w urzędzie, i nawet w kościele.
Tylko Tyś jest święty, Tylko tyś jest Panem, Tylko najwyższy, Jezu Chryste – Królu.
wAkcji24.pl | Opinie | ks. Jakub Klimontowski | Fot. „Jezus Chrystus Pantocrator” mozaika Hagia Sophia, Istanbul zdjęcie Wikipedia David Monniaux | 27.11.2024