Łatwo jest mówić, Kościół niech zrobi to czy tamto, a samemu nawet palcem nie kiwnąć tylko czekać co się wydarzy.

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Ważną rolę w Kościele odgrywa każdy pojedynczy chrześcijanin

Galeria… Kino… Stadion… Szkoła… Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię. 

Czymże jest świątynia, że każdego roku pochylamy się nad jej powstaniem?

W 1 Liście św. Piotra Kościół nazwany został duchową budowlą, zbudowaną z żywych kamieni (1 P 2,4-9) ożywianą nieustannie przez Ducha Świętego, który wskrzesił Jezusa z martwych, a teraz mieszka w nas (por. Rz 8,11). Przez to nie jest on ograniczony do jednego miejsca, lecz rozprzestrzenia się na cały świat. Do dzisiaj – a dziś może jeszcze wyraźniej – Kościół jest rzeczywistością „globalną”, tzn. obejmującą cały glob ziemski.

To, czy Kościół na tym czy innym miejscu jest wspólnotą żywotną i dającą nadzieję, zależy nie od piękna budynku – kościoła, w którym ta wspólnota się gromadzi – lecz od ludzi, którzy tworzą tę wspólnotę, tę duchową budowlę – czyli od nas. To zaś pokazuje, jak ważną rolę w Kościele odgrywa każdy pojedynczy chrześcijanin, jak ważni w Kościele i dla Kościoła jesteśmy my –my jako „niby żywe kamienie” jesteśmy „budowani jako duchowa świątynia” (1 P 2,5).

Ks. Jakub Klimontowski moja wiara

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Warto zrobić sobie rachunek sumienia, co ja robię dla mojego Kościoła?

Jednakże słowa te mówią nie tylko o naszej godności, ale też i o odpowiedzialności za Kościół. Od nas zależy, jak Kościół jest postrzegany w świecie. Kościół nie istnieje sam dla siebie. My jesteśmy Kościołem.

Kościół jest święty świętością Jezusa, ale jest grzeszny bo my jesteśmy grzeszni. Ileż to razy zdarzało się nam krytykować Kościół? A dziś warto sobie zadać pytanie: „Co ja zrobiłem żeby ten Kościół był lepszy?”

Łatwo jest mówić, Kościół niech zrobi to czy tamto, a samemu nawet palcem nie kiwnąć tylko czekać co się wydarzy. Z drugiej strony, mając na myśli nasz budynek parafialny kościół. Dziś warto zrobić sobie rachunek sumienia, co ja robię dla mojego kościoła. Świątynia jest każdego z nas, nie Proboszcza, nie moja, ale każdego z nas.

Jezus w rozmowie z Samarytanką mówi: „Nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, nawet już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli szuka Ojciec. Bóg jest duchem; trzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie”.

Święty Piotr mówi zaś o najważniejszym kamieniu, który jako jedyny jest godną świątynią Boga – nie jest to kamień materialny. Mówi o Chrystusie „który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym” i zaraz dodaje „wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, miłych Bogu przez Jezusa Chrystusa. (…) Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali chwalebne dzieła Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła”. 

Katoliku do akcji

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Zadbajmy, by odkryć, co to znaczy dla każdego z nas być powołanym do tego, by stanowić plemię wybrane

Musimy dziś nie tyle martwić się pustkami w naszych kościołach i nie tyle krytykować współczesny świat i ludzi, ile zadbać o to, by rzeczywiście oddawać Bogu cześć w Duchu i prawdzie.

Oprócz troski o ziemskie świątynie, troszczmy się także, by jako wspólnota i każdy z nas osobiście byśmy byli żywymi kamieniami na wzór Chrystusa, które budują świat pełny miłości, przebaczenia, pokory i służby. Zadbajmy, by odkryć, co to znaczy dla każdego z nas być powołanym do tego, by stanowić plemię wybrane, królewskie kapłaństwo, naród święty i lud na własność Bogu przeznaczony. Jeśli o to zadbamy, będzie to najlepszym znakiem zachęty dla bliźnich, którzy wrócą do świątyń zachęceni świadectwem przemiany naszego życia i odnajdując pośród nas Boga żywego.

Kościół jest w świecie i dla świata, jest wzorcem, modelem komunii ludzi i narodów, jest sakramentem, znakiem i narzędziem jedności i pokoju w świecie. Jednakże Kościół żyjący w świecie nie jest z tego świata. Komunia, którą on stanowi i daje, przewyższa każdą czysto ludzką wspólnotę, gdyż nawet śmierć nie jest w stanie jej zniszczyć.

Dlatego zarówno Kościół – jako wspólnota wierzących – jak też i parafialny kościół – jako ziemska budowla – jest miejscem, gdzie ogłaszane są „chwalebne dzieła Tego”, który nas „wezwał z ciemności do przedziwnego światła” (1 P 2,9). To, czy jest takim miejscem zależy od nas – nie jednak od naszych skromnych i ograniczonych ludzkich wysiłków, lecz od tego, na ile potrafimy otworzyć się na Boże działanie w nas.

Boże Narodzenie w październiku

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Ważne jest, aby Kościół dzielił radości i smutki ludzi żyjących w każdym konkretnym miejscu

Mimo wszystko jednak obraz Kościoła jako duchowej budowli, zbudowanej z żywych kamieni może wydawać się nam abstrakcyjny. Ale to złudzenie. Przecież naocznie można się przekonać, jacy ludzie Kościół tworzą, jak też czy i w jakim stopniu biorą udział w jego życiu. Dlatego ważne jest, aby Kościół dzielił radości i smutki ludzi żyjących w każdym konkretnym miejscu, tam głosił Ewangelię nadziei i tam tą Ewangelią żył. Bez tego każda wspólnota – nawet gdyby od zewnątrz wydawała się żywotna – wewnątrz będzie jedynie czymś w rodzaju zamkniętej w sobie „grupy wsparcia”; będzie jak mur, który uniemożliwia ludziom dostęp do zbawienia.

Obraz Kościoła jako duchowej budowli jest obrazem „globalnym”, uniwersalnym, ale też i bardzo osobistym. W Ewangelii o oczyszczeniu świątyni (J 2,13-22) Jezus, mówiąc o świątyni, mówił o świątyni swojego zmartwychwstałego ciała. Święty Paweł w 1 Liście do Koryntian rozwija tę myśl, pytając chrześcijan w Koryncie: „Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?” (1 Kor 6,19).

W ten sposób maluje zupełnie nowy, zadziwiający obraz: jesteśmy świątynią Ducha Świętego. Mieszka w nas Duch tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, a my tworzymy nowe, „niezniszczalne” Ciało Chrystusa. Jeśli jesteśmy mieszkaniem Ducha Świętego, to wtedy Bóg może wejść poprzez nas w nasze codzienne życie, wtedy też inni w nas, a my w nich, możemy dostrzec Bożą rzeczywistość, znaleźć i spotkać Boga. Dzieje się to poprzez celebrowaną przez nas liturgię, naszą wspólnotę i nasze duszpasterskie zaangażowanie.

Kościół jest miejscem modlitwy, kontemplacji, ciszy, ale też i miejscem zgromadzeń i świętowania. To wszystko jest ważne, ale każdy kościół jest przede wszystkim po to, by głoszona była Ewangelia i aby docierała ona do ludzi. 

ks. Jakub Klimontowski

Ks. Jakub Klimontowski

Redaktor Naczelny „w-Akcji”

wAkcji24.pl | Opinie | ks. Jakub Klimontowski | Na zdjęciu: Parafia Chrystusa Króla w Głuszycy | 7.12.2024

Nowe statystyki Kościoła katolickiego wskazują w którą stronę trzeba iść [ANALIZA I KOMENTARZ]

Nowe statystyki Kościoła katolickiego pokazują jego mocne i słabe strony. Nasi komentarzy analizują, prognozują i podpowiadają jak je odczytywać i jakie podjąć działania.

Nowe dane Kościoła katolickiego. 78 proc. uczniów uczęszcza na religię, w niedzielę w kościele jest ponad 29 proc. wiernych

Nowe dane Kościoła katolickiego. Z najnowszego „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia” opublikowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC wynika, że w Polsce widoczne są zmiany w religijności. Obserwuje się wzrost udziału osób przyjmujących...

Papież Franciszek w liście do wiernych w Nikaragui. Chrześcijanie prześladowani na całym świecie. Te dane muszą niepokoić

Papież Franciszek w liście skierowanym do katolików w Nikaragui wyraził swoją bliskość i wsparcie wobec narodu pogrążonego w kryzysie. Od 2018 roku Nikaragua zmaga się z głębokim konfliktem społecznym, a Kościół katolicki doświadcza prześladowań ze strony lewicowego...

Demonstracja przeciwko edukacji seksualnej w polskiej szkole – protest rodziców i nauczycieli 1 grudnia

1 grudnia 2024 roku na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się demonstracja rodziców, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich, którzy sprzeciwiają się kontrowersyjnym zmianom w polskim systemie edukacji, proponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN). Protest...

Bp Ignacy Dec: Starość to znak Bożego błogosławieństwa

Bp Ignacy Dec o roli jaką ludzie starsi powinni odgrywać w Kościele i świecie według nauczania św. Jana Pawła II.

Religia w szkole. Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym!

Religia zostaje w szkole? Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym z próbującym ograniczać religię w szkole Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Oskarżenia, uznanie i prawda. Homilia papieża Franciszka do młodych

Homilia papieża Franciszka na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży. Papież Franciszek w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, wygłosił homilię w Bazylice św. Piotra. W swoim przesłaniu zwrócił się szczególnie do młodych, zachęcając ich do odwagi w wierze i świadectwie...

Ks. Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna uczy nas męskości [TYLKO U NAS]

Ks. dr Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna będąc młodą osobą przygotowywała na prośbę księdza proboszcza dzieci do pierwszej komunii świętej, a młodzież de facto swoich rówieśników do sakramentu bierzmowania. To też jest bardzo ciekawe, że w tamtych czasach,...

Carlo Acutis i Piotr Jerzy Frassati nowymi świętymi! Kanonizacja w przyszłym roku

Carlo Acutis i Piotr Jerzy Frassati nowymi świętymi? Podczas audiencji ogólnej 20 listopada Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku odbędą się dwie kanonizacje w ramach obchodów Roku Jubileuszowego. W Dniu Dzieci i Młodzieży, przypadającym od 30 maja do 1 czerwca,...

Św. Faustyna Kowalska. Czego uczy nas Apostołka Bożego Miłosierdzia?

Św. Faustyna Kowalska, jej postać jest nam znana w mniejszym, bądź większym stopniu. Apostołka Miłosierdzia, mistyczka, cicha i pokorna osoba. Czego możemy nauczyć się od wielkiej świętej? Wszak Kościół stawia nam świętych za wzór, który ma pobudzać nas do ich...

XXXIV Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich: Wychowanie w Duchu Niezawodnej Nadziei

XXXIV Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich odbyło się w dniach 14-15 listopada 2024 roku na Jasnej Górze. Wydarzenie było połączone z jubileuszem trzydziestolecia powstania Rady Szkół Katolickich.

O. Józef Andrasz, spowiednik św. s. Faustyny, błogosławionym? Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego

Józef Andrasz błogosławionym? Decyzja Metropolity krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego, o otwarciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego o. Józefa Andrasza SJ, podkreśla jego wyjątkowy wpływ na duchowe życie wielu osób, w tym św. Siostry Faustyny...

Mężczyźni św. Józefa. Prawda w życiu mężczyzny. Spotkanie formacyjne już 19 listopada

Prawda w życiu mężczyzny – to temat, którym będą zajmowali się Mężczyźni św. Józefa. Już 19 listopada spotkanie w Świdnicy!

Bestialsko pobity ks. Lech Lachowicz nie żyje. W Polsce rośnie fala przemocy wobec duchownych

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Czy powstrzymamy falę przemocy przeciwko Kościołowi katolickiemu?

Ks. prof. Wojciech Węgrzyniak: Twoje słowo jest lampą! Rekolekcje diecezjalne [WIDEO]

Ks. prof. Wojciech Węgrzyniak poprowadzi rekolekcje diecezjalne w Diecezji Świdnickiej!

Cyfrowa ambona. Ewangelizacja w internecie – wyzwanie nie tylko dla duchownych

Cyfrowa ambona? Ewangelizacja w internecie? Świat, zdominowany przez technologie stawia przed Kościołem katolickim nowe wyzwania ale i możliwości w zakresie głoszenia Ewangelii. Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia miliardów ludzi...

Adoptuj misyjnych seminarzystów: Madagaskar, Indie, Peru!

Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. We wspomnienie św. Karola Boromeusza, patrona seminariów duchownych, ruszyła się 12. edycja akcji AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. W zeszłym roku dzięki tej inicjatywie udało się zgromadzić ponad 457 tysięcy złotych na...

Bez światła nie zajdziesz nigdzie! Już niedługo Diecezjalny Dzień Młodzieży

Diecezjalny Dzień Młodzieży to wyjątkowe wydarzenie skierowane do młodych katolików, które ma na celu ich duchowe wsparcie, integrację i inspirowanie do głębszego życia w wierze. To święto daje młodym ludziom okazję do spotkania się, wymiany doświadczeń i wspólnego...

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – nowy biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald nowym Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej. To ciąg dalszy ważnych zmian kadrowych w polskim Kościelem. Zaledwie dzień wcześniej poznaliśmy nowego metropolitę warszawskiego, którym został dotychczasowy arcybiskup Katowic -...

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Jest nowy metropolita warszawski. Decyzją Papieża Franciszka został nim Abp Adrian Galbas, dotychczasowy ordynariusz Archidiecezji Katowickiej.