Łatwo jest mówić, Kościół niech zrobi to czy tamto, a samemu nawet palcem nie kiwnąć tylko czekać co się wydarzy.

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Ważną rolę w Kościele odgrywa każdy pojedynczy chrześcijanin

Galeria… Kino… Stadion… Szkoła… Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię. 

Czymże jest świątynia, że każdego roku pochylamy się nad jej powstaniem?

W 1 Liście św. Piotra Kościół nazwany został duchową budowlą, zbudowaną z żywych kamieni (1 P 2,4-9) ożywianą nieustannie przez Ducha Świętego, który wskrzesił Jezusa z martwych, a teraz mieszka w nas (por. Rz 8,11). Przez to nie jest on ograniczony do jednego miejsca, lecz rozprzestrzenia się na cały świat. Do dzisiaj – a dziś może jeszcze wyraźniej – Kościół jest rzeczywistością „globalną”, tzn. obejmującą cały glob ziemski.

To, czy Kościół na tym czy innym miejscu jest wspólnotą żywotną i dającą nadzieję, zależy nie od piękna budynku – kościoła, w którym ta wspólnota się gromadzi – lecz od ludzi, którzy tworzą tę wspólnotę, tę duchową budowlę – czyli od nas. To zaś pokazuje, jak ważną rolę w Kościele odgrywa każdy pojedynczy chrześcijanin, jak ważni w Kościele i dla Kościoła jesteśmy my –my jako „niby żywe kamienie” jesteśmy „budowani jako duchowa świątynia” (1 P 2,5).

Ks. Jakub Klimontowski moja wiara

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Warto zrobić sobie rachunek sumienia, co ja robię dla mojego Kościoła?

Jednakże słowa te mówią nie tylko o naszej godności, ale też i o odpowiedzialności za Kościół. Od nas zależy, jak Kościół jest postrzegany w świecie. Kościół nie istnieje sam dla siebie. My jesteśmy Kościołem.

Kościół jest święty świętością Jezusa, ale jest grzeszny bo my jesteśmy grzeszni. Ileż to razy zdarzało się nam krytykować Kościół? A dziś warto sobie zadać pytanie: „Co ja zrobiłem żeby ten Kościół był lepszy?”

Łatwo jest mówić, Kościół niech zrobi to czy tamto, a samemu nawet palcem nie kiwnąć tylko czekać co się wydarzy. Z drugiej strony, mając na myśli nasz budynek parafialny kościół. Dziś warto zrobić sobie rachunek sumienia, co ja robię dla mojego kościoła. Świątynia jest każdego z nas, nie Proboszcza, nie moja, ale każdego z nas.

Jezus w rozmowie z Samarytanką mówi: „Nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, nawet już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli szuka Ojciec. Bóg jest duchem; trzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie”.

Święty Piotr mówi zaś o najważniejszym kamieniu, który jako jedyny jest godną świątynią Boga – nie jest to kamień materialny. Mówi o Chrystusie „który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym” i zaraz dodaje „wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, miłych Bogu przez Jezusa Chrystusa. (…) Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali chwalebne dzieła Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła”. 

Katoliku do akcji

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Zadbajmy, by odkryć, co to znaczy dla każdego z nas być powołanym do tego, by stanowić plemię wybrane

Musimy dziś nie tyle martwić się pustkami w naszych kościołach i nie tyle krytykować współczesny świat i ludzi, ile zadbać o to, by rzeczywiście oddawać Bogu cześć w Duchu i prawdzie.

Oprócz troski o ziemskie świątynie, troszczmy się także, by jako wspólnota i każdy z nas osobiście byśmy byli żywymi kamieniami na wzór Chrystusa, które budują świat pełny miłości, przebaczenia, pokory i służby. Zadbajmy, by odkryć, co to znaczy dla każdego z nas być powołanym do tego, by stanowić plemię wybrane, królewskie kapłaństwo, naród święty i lud na własność Bogu przeznaczony. Jeśli o to zadbamy, będzie to najlepszym znakiem zachęty dla bliźnich, którzy wrócą do świątyń zachęceni świadectwem przemiany naszego życia i odnajdując pośród nas Boga żywego.

Kościół jest w świecie i dla świata, jest wzorcem, modelem komunii ludzi i narodów, jest sakramentem, znakiem i narzędziem jedności i pokoju w świecie. Jednakże Kościół żyjący w świecie nie jest z tego świata. Komunia, którą on stanowi i daje, przewyższa każdą czysto ludzką wspólnotę, gdyż nawet śmierć nie jest w stanie jej zniszczyć.

Dlatego zarówno Kościół – jako wspólnota wierzących – jak też i parafialny kościół – jako ziemska budowla – jest miejscem, gdzie ogłaszane są „chwalebne dzieła Tego”, który nas „wezwał z ciemności do przedziwnego światła” (1 P 2,9). To, czy jest takim miejscem zależy od nas – nie jednak od naszych skromnych i ograniczonych ludzkich wysiłków, lecz od tego, na ile potrafimy otworzyć się na Boże działanie w nas.

Boże Narodzenie w październiku

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

ks. Jakub Klimontowski: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

Ks. Jakub Klimontowski: Ważne jest, aby Kościół dzielił radości i smutki ludzi żyjących w każdym konkretnym miejscu

Mimo wszystko jednak obraz Kościoła jako duchowej budowli, zbudowanej z żywych kamieni może wydawać się nam abstrakcyjny. Ale to złudzenie. Przecież naocznie można się przekonać, jacy ludzie Kościół tworzą, jak też czy i w jakim stopniu biorą udział w jego życiu. Dlatego ważne jest, aby Kościół dzielił radości i smutki ludzi żyjących w każdym konkretnym miejscu, tam głosił Ewangelię nadziei i tam tą Ewangelią żył. Bez tego każda wspólnota – nawet gdyby od zewnątrz wydawała się żywotna – wewnątrz będzie jedynie czymś w rodzaju zamkniętej w sobie „grupy wsparcia”; będzie jak mur, który uniemożliwia ludziom dostęp do zbawienia.

Obraz Kościoła jako duchowej budowli jest obrazem „globalnym”, uniwersalnym, ale też i bardzo osobistym. W Ewangelii o oczyszczeniu świątyni (J 2,13-22) Jezus, mówiąc o świątyni, mówił o świątyni swojego zmartwychwstałego ciała. Święty Paweł w 1 Liście do Koryntian rozwija tę myśl, pytając chrześcijan w Koryncie: „Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?” (1 Kor 6,19).

W ten sposób maluje zupełnie nowy, zadziwiający obraz: jesteśmy świątynią Ducha Świętego. Mieszka w nas Duch tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, a my tworzymy nowe, „niezniszczalne” Ciało Chrystusa. Jeśli jesteśmy mieszkaniem Ducha Świętego, to wtedy Bóg może wejść poprzez nas w nasze codzienne życie, wtedy też inni w nas, a my w nich, możemy dostrzec Bożą rzeczywistość, znaleźć i spotkać Boga. Dzieje się to poprzez celebrowaną przez nas liturgię, naszą wspólnotę i nasze duszpasterskie zaangażowanie.

Kościół jest miejscem modlitwy, kontemplacji, ciszy, ale też i miejscem zgromadzeń i świętowania. To wszystko jest ważne, ale każdy kościół jest przede wszystkim po to, by głoszona była Ewangelia i aby docierała ona do ludzi. 

ks. Jakub Klimontowski

Ks. Jakub Klimontowski

Redaktor Naczelny „w-Akcji”

wAkcji24.pl | Opinie | ks. Jakub Klimontowski | Na zdjęciu: Parafia Chrystusa Króla w Głuszycy | 7.12.2024

Młodzi w Kościele. Przyszłość katolicyzmu według badań naukowych

Młodzi w Kościele  - zaskakujące rezultaty badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jedynie niecałe 40% młodych osób deklaruje się jako wierzący. Mimo to, ponad połowa...

Różaniec jest po prostu zdrowy. Badania naukowe pokazują korzysci z odmawiania różańca

Różaniec może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne – tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma „Journal of Religion and Health”. Naukowcy przedstawili nie tylko korzyści płynące z tej praktyki, ale także ciekawe informacje na...

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. To nie przypadek

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. Mamy dowody! Dr YoungHoon Kim, uznawany za osobę z najwyższym IQ na świecie, wzbudził duże poruszenie swoim ostatnim wpisem w serwisie X. Napisał, że jako rekordzista pod względem ilorazu inteligencji wierzy, iż Jezus Chrystus jest...

Wielka Brytania na prostej drodze do eutanazji. Katastrofalne prawo uchwalone

Wielka Brytania jest coraz bliżej zalegalizowania eutanazji. W piątek, 20 czerwca Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy o tzw. "wspomaganym umieraniu". Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 314 posłów, a przeciw było 291. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, co...

Komisja ds. Wolności Religijnej rozpoczyna prace nad granicą między religią a państwem

Komisja ds. Wolności Religijnej powołana przez prezydenta USA Donalda Trumpa właśnie rozpoczęła swoją działalność. Celem tego 13-osobowego ciała jest zbadanie miejsca religii w przestrzeni publicznej oraz określenie granicy między wiarą a państwem. Komisja skupia...

Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce

Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej...

Boże Ciało – jesteśmy świadkami cudu

Wierni katoliccy od początków chrześcijaństwa szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dochodzi do Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, ma charakter...

Wieczysta adoracja? Diecezja Świdnicka liderem

Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu to forma modlitwy, która trwa nieprzerwanie – dniem i nocą, przez cały rok. Polega na nieustannym czuwaniu i modlitwie przed wystawionym w monstrancji Ciałem Chrystusa, ukrytym w postaci białego chleba. Odbywa się ona...

Kard. Kazimierz Nycz w Świdnicy: Duchowość Chrystusa ukrzyżowanego, umęczonego i zmartwychwstałego to odpowiedź na potrzeby Kościoła i świata [TYLKO U NAS]

Ks. kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie w Polsce, wygłosił homilię podczas Mszy św. inwestytury 14 czerwca 2025 r. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Tylko u nas cała homilia!Przeżyliśmy piękny i...

Samodyscyplina, szlachetność i odwaga. Tak Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie definiuje chrześcijanina

Główne wyzwanie, jakie stawia sobie współcześnie Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie to umacnianie praktyk życia chrześcijańskiego, w absolutnej wierności Papieżowi i nauczaniu Kościoła. Tym, co wyróżnia zakon jest wspomaganie kultu, dzieł charytatywnych,...

Bp Marek Mendyk: Potrzebni charyzmatyczni duszpasterze i katecheci

Bp Marek Mendyk był obecny podczas 401. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Katowicach, temat katechezy parafialnej zajął ważne miejsce w obradach biskupów. W centrum uwagi znalazła się potrzeba odnowy tej formy duszpasterstwa, a...

Będzie wspólna data Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan? Papież Leon XIV otwarty na dialog

Wspólna data Wielkanocy od lat pozostaje jednym z najbardziej symbolicznych wyzwań ekumenicznych. Choć zmartwychwstanie Chrystusa stanowi centralny punkt wiary dla wszystkich wyznań chrześcijańskich, jego coroczne świętowanie w różnych terminach przez Kościoły...

„Wzruszenie, które trudno opisać”. Norbert Ryznar o swojej drodze duchowej i święceniach w Rzymie [wywiad w-Akcji]

Przygotowując się do posługi diakonatu, nie spodziewał się, że przyjmie ją w tak szczególnych okolicznościach. Norbert Ryznar z Bystrzycy Kłodzkiej opowiada o swoich wrażeniach z wyjazdu do Stolicy Apostolskiej na jubileuszowe spotkanie.Miesięcznik Katolicki w-Akcji:...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. Chlubimy się –...

Czy prezydent ma znaczenie? Katolicy i wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie w Polsce już niebawem. Każdy obywatel powinien zastanowić się, który kandydat będzie najlepszy, by stać na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. Tymczasem wiele osób doświadcza...

Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi „nie”. Stanowcza obrona katechezy

Marginalizacja religii w szkole przez ministerstwo edukacji – Komisja Wychowania Katolickiego KEP zamierza mocno się przeciwstawić.

Ks. Jakub Klimontowski: Bóg zaskoczenia!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Zdarza się, że ktoś ma jeszcze takie przekonanie o Bogu – a co za tym idzie: także o religii i Kościele – że to wszystko nuda! Gdzieś tam kiedyś napisana Biblia, wszystkie historie dobrze...

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły. W jakiej sprawie? Z dniem 1 lipca 2025 roku rozpocznie działalność nowy, wspólny ośrodek formacyjny alumnów diecezji świdnickiej i legnickiej. Będzie on funkcjonował we Wrocławiu, w budynku należącym do ojców...

Relikwie bł. Bartolo Longo w Diecezji Świdnickiej!

Relikwie bł. Bartolo Longo trafiły do parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, wzbogacając duchowe dziedzictwo tej wspólnoty. Bartolo Longo to postać niezwykła – konwertyta, który z wielką gorliwością poświęcił swoje życie szerzeniu modlitwy...

Cud Eucharystyczny w Indiach: Co wiemy o wydarzeniach w Vilakkannur?

Cud Eucharystyczny w Indiach poruszył serca tysięcy wiernych i ponownie skierował uwagę świata katolickiego na tajemnicę realnej obecności Chrystusa w Eucharystii. W niewielkiej parafii Chrystusa Króla w Vilakannur, w stanie Kerala, podczas porannej Mszy Świętej 24...