Ks. Jerzy Popiełuszko: 19 października przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który zginął z rąk funkcjonariuszy komunistycznych służb bezpieczeństwa. Jego tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i światem, a ks. Popiełuszko stał się symbolem oporu wobec reżimu, a także niezłomnej wiary i walki o wolność. W związku z tą rocznicą w całym kraju odbywają się uroczystości, które przypominają życie i działalność tego niezwykłego duchownego.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano główne wydarzenia związane z obchodami 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, przypadającej na 19 października 2024 roku. W spotkaniu udział wzięli m.in. kard. Kazimierz Nycz, Paweł Kęska, przewodniczący komitetu upamiętnienia rocznicy, oraz inne osoby związane z organizacją uroczystości. Kardynał Nycz podkreślił, że ks. Popiełuszko oddał życie za wiarę i godność człowieka, co stało się podstawą jego beatyfikacji. Zwrócił uwagę na to, by nie wykorzystywać jego postaci do celów politycznych, ponieważ nie odpowiada to jego charakterowi.

Najważniejszy okres działalności ks. Popiełuszki przypadł na czas komunizmu i stanu wojennego, jednak – jak zaznaczył kard. Nycz – w tamtym czasie polityka miała inny wymiar niż dzisiaj. Choć było wielu odważnych duchownych, to właśnie ks. Jerzy został wyniesiony na ołtarze jako wzór pokory i głoszenia Ewangelii, która często nawiązywała do nauk społecznych Kościoła i myśli takich postaci jak Wyszyński czy Jan Paweł II.

Kard. Nycz dodał, że rocznica jest okazją do przybliżenia współczesnemu pokoleniu życia i działalności ks. Popiełuszki, którego grób na Żoliborzu odwiedzali papieże, prezydenci i kardynałowie z całego świata. Obchody rocznicy trwają już od początku roku i obejmują liczne wydarzenia w całym kraju, takie jak sesje naukowe, odsłonięcia pomników oraz modlitwy. Jedną z inicjatyw jest codzienna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści przy grobie ks. Popiełuszki, która potrwa do 3 listopada, czyli 40. rocznicy jego pogrzebu.

Program obchodów: 

Główne obchody rocznicowe odbędą się 19 października w Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w Warszawie. 

W sobotę 19 października o godz. 16.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w Sanktuarium na Żoliborzu uroczystej Mszy Świętej w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Ponadto tego dnia o godz. 12.00, z Placu Zamkowego do Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki wyruszy Narodowy Marsz Papieski pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”, który zakończy się przed Mszą Świętą, około godz. 15.30. 

W niedzielę 20 października o godz. 19.00 w kościele na Żoliborzu odbędzie się koncert pt. „Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką”. 

Główne uroczystości rocznicowe poprzedzi nowenna w intencji Ojczyzny, która będzie odmawiana od 10 do 19 października po Mszy Świętej o godz. 19.00 w Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko: prześladowany przez władzę

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Bł. ks. Popiełuszko - kapelan "Solidarności"

W roku 1984 ks. Jerzy Popiełuszko z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu był duszpasterzem robotników Huty Warszawa, służby zdrowia i nieoficjalnym kapelanem podziemnej „Solidarności”. Odprawiał comiesięczne Msze św. w intencji ojczyzny, które gromadziły tłumy wiernych. Reżim gen. Jaruzelskiego uznawał to za wiece polityczne, a sam ks. Popiełuszko został oskarżony o polityczny fanatyzm.

Pomawiano go także o niemoralne prowadzenie się i malwersacje finansowe. Wrzesień i początek października 1984 roku to nasilenie pogróżek w stronę księdza Jerzego. 9 października sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z gen. Zenonem Płatkiem, wicedyrektorem Departamentu IV MSW, gdzie padły słowa z ust reprezentanta struktury walczącej z Kościołem  „Ks. Popiełuszko eskaluje swoje wystąpienia antypaństwowe. […] Jeżeli nie zaprzestanie tej działalności, straci dobrodziejstwo amnestii i grozi mu sąd”. 

Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

ks. Jerzy popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko- tragiczne okoliczności męczeńskiej śmierci. Już wcześniej próbowano go zabić

Do pierwszej próby zabicia Popiełuszki doszło 13 października 1984 roku. Gdy wracał z gdańskiej parafii św. Brygidy, Grzegorz Piotrowski rzucił się na szybę samochodu kapłana z kamieniem. Waldemar Chrostowski- kierowca- ominął atakującego i odjechał. Esbecy mieli przy sobie łopaty, worki i kamienie. 

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy po odprawionej Mszy. Na terenie niezabudowanym w okolicach wioski Górsk zatrzymało go trzech funkcjonariuszy IV Departamentu MSW, ci sami, którzy kilka dni wcześniej podjęli próbę zamachu. Byli to: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala.

Nie wiadomo dokładnie, co się wydarzyło od momentu porwania kapłana do chwili wrzucenia jego ciała do zalewu pod Włocławkiem. Prawdopodobnie kapłan uciekł z samochodu, ale esbecy dogonili go i pobili. Sekcja zwłok wykazała, że był bity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur na jego szyi zaciskał się coraz bardziej.

Wiele wskazuje na to, że zginął 19 października, zanim został wrzucony do Wisły. Popiełuszko został pobity, związany sznurem i wrzucony do bagażnika esbeków. Kierowcę kapłana, Waldemara Chrostowskiego obezwładniono i wepchnięto do pojazdu. Wyskoczył on jednak z jadącego samochodu, dotarł do kółka rolniczego w Przysieku, a potem do jednej z toruńskich parafii, gdzie przekazał informację o uprowadzeniu ks. Jerzego Popiełuszki. 

24 października władze ogłosiły, że pośród sprawców porwania są funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, 3 dni później szef MSW gen. Czesław Kiszczak wyjawił trzy nazwiska (Piotrowski, Chmielewski, Pękała). Informacja o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała ks. Jerzego pojawiła się 30 października. Było ono tak zmasakrowane, że rodzina identyfikowała je tylko na podstawie znaków szczególnych.

Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki. W pogrzebie 3 listopada 1984 r. wzięło udział ponad 600 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży. Do grobu zaczęły ściągać pielgrzymki z całej Polski.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko- zabity na polecenie władz

ks. Jerzy Popiełuszko

Władze komunistyczne mogły zdecydować się na zabicie Popiełuszki w celu zastraszenia opozycji. w 2004 r. została ujawniona notatka doradcy Jaruzelskiego, mjr. Wiesława Górnickiego, z której wynika, że politycznym inspiratorem porwania Popiełuszki był ówczesny sekretarz KC PZPR gen. Mirosław Milewski. 

„Ks. Popiełuszko zapewne padł ofiarą jakiejś skomplikowanej gry z udziałem Moskwy. Na temat szczegółów tej gry nie sposób wyjść poza spekulacje. Jej uczestnikami były polskie i sowieckie służby specjalne, a także polskie i sowieckie władze partyjne. Gracze nie mieli nic przeciwko temu, by przy okazji usunąć niewygodnego kontrrewolucjonistę w sutannie. Ich ambicje sięgały jednak – jak można sądzić dalej i wyżej, ku temu, co ich najbardziej interesowało: ku władzy” – „Biografii błogosławionego”, Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki.

Zdaniem oskarżyciela posiłkowego w procesie morderców, późniejszego premiera Jana Olszewskiego, zbrodni dokonano na skutek nacisków Kremla. Wersję tę uwiarygodniają częste podróże wszystkich trzech morderców do Moskwy. Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki, autorzy wydanej w 2017 r. biografii Popiełuszki, uważają, że nie ulega wątpliwości, iż mordercy działali na polecenie władz. 

Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki są okazją do przypomnienia jego życia i działalności, ale także do refleksji nad współczesnym znaczeniem wartości, o które walczył. Kapelan „Solidarności” pozostaje symbolem niezłomności, pokoju i odwagi, a jego męczeńska śmierć jest świadectwem walki o wiarę i wolność. Dziś, blisko czterdzieści lat po jego śmierci, pamięć o ks. Popiełuszce jest wciąż żywa, a jego dziedzictwo stanowi ważny punkt odniesienia dla Kościoła i całego społeczeństwa.

 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska| źródło: KEP / fot. IPN | 27.09.2024

Lüliang – Nowa diecezja w Chinach. Antonio Ji Weizhong pierwszym biskupem ordynariuszem

Lüliang to nowopowstała diecezja w CHinach. Kościół katolicki w Chinach ogłosił mianowanie nowego biskupa, co ma wzmocnić lokalną wspólnotę wiernych. Pierwsza konsekracja biskupa nowo utworzonej diecezji Lüliang to ważne wydarzenie dla tamtejszych katolików. Nowa...

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski: Rząd działa bezprawnie [CAŁY KOMUNIKAT I KOMENTARZ]

24 stycznia 2025 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski (KEP), podczas którego omówiono nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) dotyczące lekcji religii w szkołach. W spotkaniu, któremu przewodniczył...

W tych krajach chrześcijanie są w ogromnym niebezpieczeństwie!

Chrześcijanie są w ogromnym niebezpieczeństwie – raporty organizacji monitorujących prześladowania religijne wskazują, że sytuacja wyznawców Chrystusa pogarsza się z roku na rok. W 2024 roku odnotowano rekordowy wzrost przypadków nękania, przemocy i dyskryminacji na...

Nowe „w-Akcji”: Sukcesy Kościoła w 2024 roku i cała prawda o podatkach jakie płacą księża

Ukazał się pierwszy numer katolickiego miesięcznika „w-Akcji” na rok 2025. Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół Katolicki. Jednym z...

Czy poznamy prawdę o zamachu na pierwszego katolickiego prezydenta USA? Donald Trump odtajnia dokumenty o JFK

W czwartek 23 stycznia 2025 r., prezydent USA Donald Trump podpisał rozkaz wykonawczy dotyczący odtajnienia dokumentów związanych z zabójstwami byłego prezydenta Johna F. Kennedy'ego, senatora Roberta F. Kennedy'ego oraz ikony ruchu praw obywatelskich Martina Luthera...

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ilu jest chrześcijan na świecie?

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to czas, który przypomina o wspólnym duchowym dziedzictwie chrześcijan na całym świecie. Zastanawiając się nad istotą tej inicjatywy, warto przyjrzeć się statystykom, które obrazują, ilu chrześcijan zamieszkuje naszą planetę, w...

Religia w szkole – jest stanowisko Episkopatu. I co dalej?

Wobec wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmniejszenia o połowę liczby lekcji religii Kościół katolicki w Polsce staje w zdecydowanej obronie wartości duchowych i praw wierzących obywateli. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraziło stanowczy...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza na XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza na wspólne przeżywanie Dnia Życia Konsekrowanego w świdnickiej katedrze. 2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, upamiętniające wydarzenie z jerozolimskiej świątyni, gdzie Maryja i Józef ofiarowali Dzieciątko...

Siła Kościoła. Papież Franciszek ratuje więźniów politycznych

Siła Kościoła. Kościół katolicki od wieków odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu losów świata, a działania papieża Franciszka są tego niepodważalnym dowodem. W obliczu napięć politycznych, społecznych i międzynarodowych, Stolica Apostolska nie tylko podtrzymuje...

Caritas Diecezji Świdnickiej. „Są niczym kanał miłosierdzia” [w-Akcji]

Caritas Diecezji Świdnickiej nie miał przerwy na Boże Narodzenie. Okres świąteczny to wyjątkowy czas nie tylko za sprawą kolorowych światełek i przystrojonych choinek, ale także otwartych na potrzebujących pomocy ludzkich serce. W tym roku ich wzrok skierowany jest...

Jordania. Konsekracja nowego kościoła w miejscu chrztu Jezusa Chrystusa

Jordania: W historycznym miejscu nad rzeką Jordan, gdzie Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa, 10 stycznia 2025 roku odbyła się uroczystość konsekracji nowego kościoła pw. Chrztu Jezusa. Wydarzenie to zgromadziło wiernych z całego Bliskiego Wschodu, a także...

Bp Jerzy Kołodziej SDS: W Australii odkryłem głęboką wiarę ludzi zaangażowanych w życie Kościoła [TYLKO U NAS – PIERWSZY WYWIAD Z BISKUPEM-NOMINATEM]

Bp Jerzy Kołodziej SDS - pierwszy wywiad Biskupa-Nominata tylko u nas! 6 stycznia 2025 r. papież Franciszek nominował ks. Jerzego Kołodzieja SDS do objęcia Diecezji Bunbury w Australii. W ekskluzywnym wywiadzie dla portalu wAkcji24.pl polski duchowny opowiada o...

Nowy biskup diecezji Bunbury w Australii: Ks. Jerzy Kołodziej SDS!

Ks. Jerzy Kołodziej – to nowy biskup diecezji Bunbury! Dowiedz się więcej o sukcesie duszpasterskim polskiego Salwatorianina!

Tragiczne podsumowanie 2024 r.: Ponad 73 miliony zabitych dzieci

Tragiczne podsumowanie 2024 r.: Na świecie przeprowadzono około 73 miliony aborcji, co czyni ją najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Dane zebrane przez Worldometers wskazują, że liczba ta znacząco przewyższa zgony spowodowane innymi przyczynami, takimi jak...

Amerykanie zbadali, co przyciąga ludzi do parafii. Możecie być zaskoczeni!

Amerykanie zbadali, co przyciąga ludzi do parafii. Amerykańskie badania religijne od lat rzucają światło na to, co sprawia, że ludzie wybierają określone parafie jako swoje duchowe domy. W najnowszych analizach naukowcy odkryli zaskakujące czynniki, które odgrywają...

Trzech Króli, nie sześciu. Co to za Królowie i dlaczego o nich pamiętamy?

Święto Trzech Króli. Każdego roku 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w polskiej tradycji jako święto Trzech Króli. To jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt, którego początki sięgają IV wieku. Chociaż Ewangelia według...

Rodzice! Szkoła jest Wasza! Jak powstrzymać złe zmiany w edukacji

Jako rodzice czujemy się często bezradni wobec instytucji edukacyjnych. Przyjmujemy “na wiarę” to, co mówią nam nauczyciele i dyrektorzy, niesłusznie zakładając, że nie mamy wpływu na to, co dzieje się w szkolnictwie. Tymczasem prawa rodziców do wychowania swoich...

Ks. Henryk Okołotowicz – skazany przez reżim na 11 lat więzienia

Ks. Henryk Okołotowicz skazany. 30 grudnia Sąd Obwodowy w Mińsku skazał proboszcza parafii św. Józefa w Wołożynie, księdza Henryka Okołotowicza, na 11 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Proces był niejawny, a przewodniczył mu sędzia Uładzimir Areszko, znany z...

Ks. Jakub Klimontowski: Pasterze – wzór wiary, ufności i działania w codzienności

Pasterze uczą nas, że wiara wymaga działania. Nie wystarczy tylko słuchać słów, choćby najpiękniejszych. Trzeba na nie odpowiedzieć, podjąć decyzję, iść za wezwaniem. Ich reakcja jest natychmiastowa, pełna prostoty i ufności. Nie pytają, czy to możliwe, nie kalkulują,...

2024 – Rok opiłowywania katolików w Polsce [PODSUMOWANIE]

Rok 2024 zapisze się w historii Polski jako czas intensywnych napięć na linii państwo–Kościół katolicki. Działania rządu, określane przez polityków rządzącej koalicji jako "opiłowywanie" katolików, wywołały liczne kontrowersje i protesty wśród wiernych oraz hierarchów...