Ks. Jerzy Popiełuszko: 19 października przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który zginął z rąk funkcjonariuszy komunistycznych służb bezpieczeństwa. Jego tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i światem, a ks. Popiełuszko stał się symbolem oporu wobec reżimu, a także niezłomnej wiary i walki o wolność. W związku z tą rocznicą w całym kraju odbywają się uroczystości, które przypominają życie i działalność tego niezwykłego duchownego.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano główne wydarzenia związane z obchodami 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, przypadającej na 19 października 2024 roku. W spotkaniu udział wzięli m.in. kard. Kazimierz Nycz, Paweł Kęska, przewodniczący komitetu upamiętnienia rocznicy, oraz inne osoby związane z organizacją uroczystości. Kardynał Nycz podkreślił, że ks. Popiełuszko oddał życie za wiarę i godność człowieka, co stało się podstawą jego beatyfikacji. Zwrócił uwagę na to, by nie wykorzystywać jego postaci do celów politycznych, ponieważ nie odpowiada to jego charakterowi.

Najważniejszy okres działalności ks. Popiełuszki przypadł na czas komunizmu i stanu wojennego, jednak – jak zaznaczył kard. Nycz – w tamtym czasie polityka miała inny wymiar niż dzisiaj. Choć było wielu odważnych duchownych, to właśnie ks. Jerzy został wyniesiony na ołtarze jako wzór pokory i głoszenia Ewangelii, która często nawiązywała do nauk społecznych Kościoła i myśli takich postaci jak Wyszyński czy Jan Paweł II.

Kard. Nycz dodał, że rocznica jest okazją do przybliżenia współczesnemu pokoleniu życia i działalności ks. Popiełuszki, którego grób na Żoliborzu odwiedzali papieże, prezydenci i kardynałowie z całego świata. Obchody rocznicy trwają już od początku roku i obejmują liczne wydarzenia w całym kraju, takie jak sesje naukowe, odsłonięcia pomników oraz modlitwy. Jedną z inicjatyw jest codzienna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści przy grobie ks. Popiełuszki, która potrwa do 3 listopada, czyli 40. rocznicy jego pogrzebu.

Program obchodów: 

Główne obchody rocznicowe odbędą się 19 października w Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w Warszawie. 

W sobotę 19 października o godz. 16.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w Sanktuarium na Żoliborzu uroczystej Mszy Świętej w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Ponadto tego dnia o godz. 12.00, z Placu Zamkowego do Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki wyruszy Narodowy Marsz Papieski pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”, który zakończy się przed Mszą Świętą, około godz. 15.30. 

W niedzielę 20 października o godz. 19.00 w kościele na Żoliborzu odbędzie się koncert pt. „Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką”. 

Główne uroczystości rocznicowe poprzedzi nowenna w intencji Ojczyzny, która będzie odmawiana od 10 do 19 października po Mszy Świętej o godz. 19.00 w Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko: prześladowany przez władzę

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Bł. ks. Popiełuszko - kapelan "Solidarności"

W roku 1984 ks. Jerzy Popiełuszko z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu był duszpasterzem robotników Huty Warszawa, służby zdrowia i nieoficjalnym kapelanem podziemnej „Solidarności”. Odprawiał comiesięczne Msze św. w intencji ojczyzny, które gromadziły tłumy wiernych. Reżim gen. Jaruzelskiego uznawał to za wiece polityczne, a sam ks. Popiełuszko został oskarżony o polityczny fanatyzm.

Pomawiano go także o niemoralne prowadzenie się i malwersacje finansowe. Wrzesień i początek października 1984 roku to nasilenie pogróżek w stronę księdza Jerzego. 9 października sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z gen. Zenonem Płatkiem, wicedyrektorem Departamentu IV MSW, gdzie padły słowa z ust reprezentanta struktury walczącej z Kościołem  „Ks. Popiełuszko eskaluje swoje wystąpienia antypaństwowe. […] Jeżeli nie zaprzestanie tej działalności, straci dobrodziejstwo amnestii i grozi mu sąd”. 

Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

ks. Jerzy popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko- tragiczne okoliczności męczeńskiej śmierci. Już wcześniej próbowano go zabić

Do pierwszej próby zabicia Popiełuszki doszło 13 października 1984 roku. Gdy wracał z gdańskiej parafii św. Brygidy, Grzegorz Piotrowski rzucił się na szybę samochodu kapłana z kamieniem. Waldemar Chrostowski- kierowca- ominął atakującego i odjechał. Esbecy mieli przy sobie łopaty, worki i kamienie. 

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy po odprawionej Mszy. Na terenie niezabudowanym w okolicach wioski Górsk zatrzymało go trzech funkcjonariuszy IV Departamentu MSW, ci sami, którzy kilka dni wcześniej podjęli próbę zamachu. Byli to: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala.

Nie wiadomo dokładnie, co się wydarzyło od momentu porwania kapłana do chwili wrzucenia jego ciała do zalewu pod Włocławkiem. Prawdopodobnie kapłan uciekł z samochodu, ale esbecy dogonili go i pobili. Sekcja zwłok wykazała, że był bity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur na jego szyi zaciskał się coraz bardziej.

Wiele wskazuje na to, że zginął 19 października, zanim został wrzucony do Wisły. Popiełuszko został pobity, związany sznurem i wrzucony do bagażnika esbeków. Kierowcę kapłana, Waldemara Chrostowskiego obezwładniono i wepchnięto do pojazdu. Wyskoczył on jednak z jadącego samochodu, dotarł do kółka rolniczego w Przysieku, a potem do jednej z toruńskich parafii, gdzie przekazał informację o uprowadzeniu ks. Jerzego Popiełuszki. 

24 października władze ogłosiły, że pośród sprawców porwania są funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, 3 dni później szef MSW gen. Czesław Kiszczak wyjawił trzy nazwiska (Piotrowski, Chmielewski, Pękała). Informacja o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała ks. Jerzego pojawiła się 30 października. Było ono tak zmasakrowane, że rodzina identyfikowała je tylko na podstawie znaków szczególnych.

Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki. W pogrzebie 3 listopada 1984 r. wzięło udział ponad 600 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży. Do grobu zaczęły ściągać pielgrzymki z całej Polski.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko- zabity na polecenie władz

ks. Jerzy Popiełuszko

Władze komunistyczne mogły zdecydować się na zabicie Popiełuszki w celu zastraszenia opozycji. w 2004 r. została ujawniona notatka doradcy Jaruzelskiego, mjr. Wiesława Górnickiego, z której wynika, że politycznym inspiratorem porwania Popiełuszki był ówczesny sekretarz KC PZPR gen. Mirosław Milewski. 

„Ks. Popiełuszko zapewne padł ofiarą jakiejś skomplikowanej gry z udziałem Moskwy. Na temat szczegółów tej gry nie sposób wyjść poza spekulacje. Jej uczestnikami były polskie i sowieckie służby specjalne, a także polskie i sowieckie władze partyjne. Gracze nie mieli nic przeciwko temu, by przy okazji usunąć niewygodnego kontrrewolucjonistę w sutannie. Ich ambicje sięgały jednak – jak można sądzić dalej i wyżej, ku temu, co ich najbardziej interesowało: ku władzy” – „Biografii błogosławionego”, Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki.

Zdaniem oskarżyciela posiłkowego w procesie morderców, późniejszego premiera Jana Olszewskiego, zbrodni dokonano na skutek nacisków Kremla. Wersję tę uwiarygodniają częste podróże wszystkich trzech morderców do Moskwy. Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki, autorzy wydanej w 2017 r. biografii Popiełuszki, uważają, że nie ulega wątpliwości, iż mordercy działali na polecenie władz. 

Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki są okazją do przypomnienia jego życia i działalności, ale także do refleksji nad współczesnym znaczeniem wartości, o które walczył. Kapelan „Solidarności” pozostaje symbolem niezłomności, pokoju i odwagi, a jego męczeńska śmierć jest świadectwem walki o wiarę i wolność. Dziś, blisko czterdzieści lat po jego śmierci, pamięć o ks. Popiełuszce jest wciąż żywa, a jego dziedzictwo stanowi ważny punkt odniesienia dla Kościoła i całego społeczeństwa.

 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska| źródło: KEP / fot. IPN | 27.09.2024

Jedyna taka kaplica dworcowa. Wrocław Główny – przystanek na drodze modlitwy

Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu na wrocławskim dworcu funkcjonuje już od kilku lat, powstała z inicjatywy kolejarzy oraz ich duszpasterza, ks. Jana Kleszcza. Poświęcenia dokonał arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski. Warto wspomnieć, że...

Dzień Papieski. 13 października koniecznie idźcie do kościoła! To może być najważniejsza niedziela w roku!

Dzień Papieski obchodzony będzie w kościele 13 października 2024 r. Dlaczego akurat w tę niedzielę wszyscy powinni pójść do kościoła?

Polacy chętni do seminarium? Wzrosła liczba powołań kapłańskich! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Polacy bardziej chętni do seminarium niż w poprzednich latach! Analizujemy wzrost powołań kapłańskich. Z czego wynika i co oznacza?

7 października – dzień modlitwy o pokój

Papież Franciszek: 7 października Dniem Modlitwy o Pokój. Co się wydarzyło 7 października i czy modlitwa o pokój jest skuteczjna?

Powódź na Dolnym Śląsku. Biskup Świdnicki Marek Mendyk dziękuje za wrażliwość serca i okazane miłosierdzie [WIDEO]

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, składa podziękowanie za modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody. We wrześniu 2024 r. południowa...

Św. Rita – patronka spraw beznadziejnych. Najlepsza pomoc z nieba

wAkcji24pl | Św. Rita, patronka spraw beznadziejnych jest jedną z najbardziej znanych świętych Kościoła katolickiego. Ona wie, co to cierpienie, nikomu nie odmawia swojej pomocy. Często przedstawia się ją z naręczem róż, choć jej życie nie było nimi usłane.

Prof. Marek Krawczyk uhonorowany przez papieża Franciszka!

Marek Krawczyk, polski profesor medycyny otrzymał order św. Sylwestra przyznany przez Papieża Franciszka. Za co został uhonorowany Polak?

Mężczyzna potrzebuje modlitwy. Czy kobiety mają łatwiej? [ROZMOWA EWTN]

Czy mężczyzna potrzebuje modlitwy? jak mężczyźni mogą łączyć intensywną aktywność zawodową i modlitwę? W nowym programie "Mężczyźni a wiara" gośćmi Telewizji EWTN Polska byli ks. Jerzy Morański SDS, kapelan Mężczyzn Świętego Józef oraz Stefan Gut weterynarz.Krzysztof...

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: Rok formacyjny 2024/2025 ogłoszono rokiem bł. Karoliny Kózkówny

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obradowało. W dniach 27-29 września 2024 r. w Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach odbyło się zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). Było to nie tylko spotkanie robocze, ale przede wszystkim czas...

Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Kto może i powinien jechać do Tarnowa?

W dniach 18-20 października 2024 roku, w Auli Akademii Tarnowskiej w Tarnowie, odbędzie się VII Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. To ważne wydarzenie w Kościele katolickim, organizowane przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, skupi się wokół tematu duchowej...

Katecheza dla młodzieży i dorosłych. Na czym polega i co nam daje?

Katechezy dla młodzieży i dorosłych w parafii pw. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Świdnicy: Katecheza, czyli nauczanie wiary, to integralny element życia Kościoła. W dzisiejszych czasach młodzież i dorośli coraz częściej odczuwają potrzebę duchowego pogłębienia swojej...

Ojciec Pio z Pietrelciny – Poznaj życie i historię stygmatów świętego mistyka XX wieku!

Święty Ojciec Pio: 23 września Kościół wspomina jednego z najbardziej znanych świętych XX wieku – Ojca Pio z Pietrelciny. Ten kapucyn stał się symbolem duchowej głębi, mistycyzmu i niesamowitych charyzmatów, przyciągając uwagę ludzi na całym świecie. Ojciec Pio był...

Koronka na Ulicach Miast Świata – znamy dziesięć intencji. Jest zaskoczenie

Koronka na Ulicach Miast Świata: Koronka jest jedną z najbardziej znanych modlitw do Bożego Miłosierdzia, szczególnie w Polsce. Niezwykle prosta, a jednocześnie głęboka w swej wymowie, Koronka staje się mostem między wiernymi a miłosiernym Bogiem. Iskra Bożego...

Przewodniczący KEP Abp Tadeusz Wojda apeluje o pomoc dla powodzian

Arcybiskup Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował o przeprowadzenie zbiórki na rzecz osób dotkniętych powodzią, która ma miejsce na południowym zachodzie kraju. Zbiórka ma odbyć się w niedzielę 22 września po każdej Mszy Świętej we...

Bp Wiesław Śmigiel nowym arcybiskupem! Jaką diecezję obejmie?

Bp Wiesław Śmigiel: 13 września 2024 roku, na mocy nominacji papieża Franciszka, dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Uczęszczał do I Liceum...

Św. Jan Nepomucen – nadzieja na pomoc dla powodzian

Św. Jan Nepomucen to postać znana głównie jako męczennik i patron spowiedników oraz orędownik ochrony przed powodziami. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii, żony króla Wacława IV. Za to został...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody.W ostatnich dniach...

W Warszawie ma powstać pierwsza klinika aborcyjna

Pierwsza klinika aborcyjna w Warszawie: Na stronie warszawabezaborcji.pl uruchomiono petycję skierowaną do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, w której apeluje się o odrzucenie wniosku o udostępnienie miejskiego lokalu na potrzeby planowanej przez Aborcyjny...

Ojciec Święty zdecydował. Biskup Wojciech Osial z nowym zadaniem!

Papież Franciszek mianował biskupem łowickim bp Wojciecha Osiala, dotychczasowego biskupa pomocniczego i administratora apostolskiego diecezji łowickiej w okresie sede vacante. Informację tę ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Diecezja Łowicka: Kim jest biskup...

Rada KEP ds. Społecznych: Niepokój budzi łamanie prawa przez organy państwa [TEKST STANOWISKA I KOMENTARZ REDAKCYJNY]

W obliczu narastających wyzwań społecznych i moralnych, Rada KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na niepokojące tendencje, które pojawiają się w życiu publicznym w Polsce. W swoim najnowszym stanowisku, Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie...