Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym, celowym pobiciu przez 27-letniego napastnika. Czy w Polsce rośnie fala przemocy wobec duchownych Kościoła katolickiego podsycana przez polityków? W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano kilka brutalnych napaści na duchownych, które podważają bezpieczeństwo posługi kapłańskiej w Polsce.

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Brutalne pobicie ze skutkiem śmiertelnym

Do tragicznego zdarzenia doszło 3 listopada 2024 roku na plebanii parafii św. Brata Alberta w Szczytnie, gdzie 27-letni mężczyzna brutalnie zaatakował ks. Lecha Lachowicza, proboszcza tej parafii. W akcie przemocy, młody napastnik zaatakował księdza metalowym toporkiem, zadając mu kilka ciosów w głowę, co spowodowało złamanie kości czaszki i rozległy obrzęk mózgu. Proboszcz, znany ze swojego oddania wiernym oraz działalności patriotycznej, doznał także poważnych obrażeń twarzy. Napastnik został spłoszony przez gospodynię plebanii, jednak jego brutalny czyn pozostawił księdza w stanie krytycznym.

Atak ten nie był rabunkowy, co potwierdzają organy ścigania. Prokurator rejonowy Artur Bekulard poinformował, że napastnik działał świadomie i z zamiarem śmiertelnego uszczerbku dla duchownego. Po szybkim udzieleniu pomocy, ksiądz Lachowicz został przewieziony najpierw do szpitala w Szczytnie, a następnie do specjalistycznego ośrodka w Olsztynie, jednak w wyniku odniesionych obrażeń duchowny zmarł. Ks. Lech Lachowicz znany był ze swoich patriotycznych poglądów oraz gorliwości w posłudze duchowej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, wyraził głęboki smutek z powodu tej śmierci, podkreślając potrzebę przebaczenia i miłosierdzia. W swoim oświadczeniu napisał, że przemoc i brutalność nie mają miejsca w cywilizowanym, chrześcijańskim społeczeństwie.

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Kondolencje Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy

Warszawa, dnia 9 listopada 2024 roku

Jego Ekscelencja
Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński
Arcybiskup Metropolita Warmiński

Ekscelencjo,
Dostojny Księże Arcybiskupie Józefie,

ze smutkiem i wielkim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci ks. prałata Lecha Lachowicza, proboszcza parafii św. Brata Alberta w Szczytnie. Na ręce Księdza Arcybiskupa pragnę złożyć kondolencje wszystkim bliskim zmarłego ks. prałata Lecha – rodzinie, krewnym, przyjaciołom oraz parafianom parafii, w której ks. Lachowicz posługiwał.

Brutalne pobicie, które w konsekwencji doprowadziło do śmierci, wymaga jednoznacznego potępienia i ukarania sprawcy. Nie ma miejsca w cywilizowanym i chrześcijańskim społeczeństwie na akty przemocy i brutalności. Tragiczna śmierć ks. prałata Lecha Lachowicza jest wołaniem również o przebaczenie i miłosierdzie. Śmierć ta z ludzkiego oglądu jest pozbawiona sensu i tylko Boże Miłosierdzie oraz prawda o tym, że Bóg stał się człowiekiem i umarł za nas, może tej śmierci nadać sens. Bóg Miłosierny jest bowiem Tym, który pragnie, abyśmy zło dobrem zwyciężali.

Ufam, że Miłosierny Jezus wynagrodzi wszystkie zasługi śp. ks. prałata Lecha Lachowicza, a wszystkie grzechy i słabości, które popełnił z ludzkiej ułomności, odpuści w swoim nieskończonym Miłosierdziu.

Niech Maryja Matka Miłosierdzia i św. Brat Albert wypraszają dar życia wiecznego ks. prałatowi Lechowi Lachowiczowi, a rodzinie, przyjaciołom i parafianom oraz wszystkim poruszonym jego tragiczną śmiercią wypraszają pokój serca.

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Wzrost ataków na osoby duchowne w Polsce

Ostatnie trzy lata przyniosły wzrost incydentów przemocy wobec księży, zakonnic oraz osób związanych z Kościołem katolickim w Polsce. Napaści te budzą niepokój i stawiają pytania o skuteczność zabezpieczeń wokół duchownych oraz poszanowanie wartości społecznych. Kościół, oprócz nawoływania do pokoju i modlitwy, podejmuje działania w celu zwiększenia świadomości wiernych oraz wsparcia duchowieństwa, szczególnie w kontekście przemocy i zastraszania.

W 2020 roku w Myśliborzu doszło do brutalnej napaści na księdza na stacji benzynowej. Według informacji Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, podczas nielegalnej demonstracji proaborcyjnej, w której uczestniczyło około 150 osób, napastnik uderzył księdza w twarz i brzuch, używając wobec niego wulgarnych słów.

W grudniu 2020 roku doszło do zamachu na księdza w Katowicach. Duchowny został zaatakowany przed kościołem, napastnik próbował go zranić ostrym narzędziem. Szybka interwencja świadków zapobiegła eskalacji sytuacji.

W październiku 2021 roku w Białymstoku doszło do napaści na księdza, który został zaatakowany przez młodego mężczyznę. Napastnik wtargnął do kościoła i pobił duchownego, po czym próbował zbiec z miejsca zdarzenia. W wyniku działań policji sprawcę szybko ujęto.

W sierpniu 2021 roku w Poznaniu doszło do ataku na księdza w jednej z lokalnych parafii. Napastnik, po wejściu do kościoła, zaczął wykrzykiwać wulgarne hasła, a następnie zaatakował księdza. Duchowny doznał obrażeń, ale udało mu się uniknąć poważniejszych konsekwencji dzięki szybkiej reakcji wiernych obecnych na miejscu.

W maju 2022 roku w Krakowie nieznany sprawca zaatakował zakonnicę wracającą z klasztoru. Napastnik uderzył kobietę, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Wydarzenie to wywołało oburzenie społeczności katolickiej, a policja wszczęła śledztwo w sprawie napaści.

W czerwcu 2022 roku w miejscowości na Mazowszu doszło do brutalnej napaści na księdza proboszcza, który został zaatakowany podczas wieczornych czynności przy kościele. Napastnik, który wtargnął na teren kościoła, groził kapłanowi śmiercią. Incydent wzbudził niepokój lokalnej społeczności.

W 2023 roku miał miejsce atak na kierowcę biskupa w jednej z diecezji. Napastnik groził śmiercią kierowcy, uderzył go i próbował wyrządzić dalszą krzywdę. Interwencja osób postronnych i szybkie działanie służb zapobiegły eskalacji sytuacji. Zdarzenie wywołało duże poruszenie, zwracając uwagę na zagrożenia wobec osób pełniących służbę w instytucjach kościelnych.

Również w 2023 roku doszło do dramatycznego incydentu w jednym z krakowskich kościołów, gdzie ksiądz został zaatakowany podczas sprawowania posługi. Napastnik, który wtargnął do świątyni, zaczął agresywnie zachowywać się wobec duchownego, używając przedmiotów codziennego użytku, takich jak metalowy kij i duży klucz, jako potencjalnych broni. Jego zamiarem, jak ustalono, było wyrządzenie księdzu poważnej krzywdy, a prawdopodobnie nawet pozbawienie życia. Szybka reakcja wiernych obecnych na miejscu oraz natychmiastowe wezwanie służb bezpieczeństwa uniemożliwiły jednak eskalację sytuacji. Świadkowie interweniowali, powstrzymując napastnika i udaremniając jego zamiary. 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Czy Kościół jest wystarczająco chroniony?

Te zdarzenia zadają pytanie o odpowiednie zabezpieczenie osób duchownych w Polsce. W kontekście ataku na ks. Lachowicza wiele osób zastanawia się, czy istnieją skuteczne procedury ochrony księży oraz zabezpieczenia miejsc sakralnych przed przemocą. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że akty przemocy wobec kapłanów są wyrazem nienawiści, która nie powinna mieć miejsca w społeczeństwie chrześcijańskim. Warto dodać, że ataki fizyczne na osoby duchowne były poprzedzone w całej Polsce licznymi aktami dewastacji kościołów, kapliczek i innych przedmiotów kultu.

Narastająca fala przemocy wobec duchownych to nie tylko problem Kościoła, ale także szersze zjawisko społeczne, wymagające zaangażowania wspólnoty lokalnej oraz instytucji państwowych. Eksperci podkreślają, że media społecznościowe i niektóre środowiska propagujące antykatolickie postawy mogą przyczyniać się do wzrostu niechęci wobec Kościoła, co niestety skutkuje atakami na duchownych. W odpowiedzi na te zagrożenia, niektóre parafie zaczynają wprowadzać dodatkowe środki bezpieczeństwa, a także inicjatywy zwiększające świadomość wśród wiernych o konieczności wsparcia i ochrony duchownych.

Wobec nasilających się ataków na księży, Kościół apeluje o modlitwę i refleksję. Przewodniczący Episkopatu w kondolencjach po śmierci ks. Lachowicza wezwał wiernych do przebaczenia, ale także do refleksji nad tym, jak przeciwdziałać przemocy. Tylko czy to wystarczy?

kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. "Tolerancyjne" społeczeństwo coraz bardziej niebezpieczne

 

Wydarzenia ostatnich lat pokazują nam, jak tragicznie zmienia się obraz bezpieczeństwa duchownych w Polsce, a każdy kolejny przypadek przemocy wobec księży, zakonnic i pracowników instytucji katolickich powinien dotknąć nas głęboko jako wspólnotę wierzących. 

Przemoc wobec duchownych to atak nie tylko na jednostki, ale i na całe środowisko, które dąży do budowania moralnych fundamentów w kraju o długiej tradycji katolickiej. Czasem próbuje się w dyskusji publicznej marginalizować duchowieństwo lub postrzegać Kościół jako instytucję, która „musi stawić czoła nowej rzeczywistości”, co przez wielu jest rozumiane jako rzeczywistość bez Boga.

Tymczasem zgodnie ze swoim powołaniem duchowni nadal stoją na pierwszej linii w codziennym kontakcie z wiernymi, poświęcając swoje życie służbie innym. Tym bardziej bolesne jest obserwowanie coraz częstszych ataków na osoby, które ofiarują swoje życie w imię wartości miłości, miłosierdzia i jedności.

Być może powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jaką rolę pełnią media, politycy, a także nasze osobiste rozmowy na temat Kościoła i jego posługi. Czy przypadkiem słowa pełne nienawiści, krzywdzące oceny czy bezpodstawne uogólnienia nie prowadzą do eskalacji agresji wobec duchowieństwa? Czy nawet osoby wierzące nie wypowiadają się czasem w pogardliwym tonie o duchownych nieświadomie inspirując przestępców do ataków takich jak napaść na śp. ks. Lachowicza? Wiele mówi się dziś o „tolerancji” i „poszanowaniu wartości”, ale czy w rzeczywistości stosujemy je w każdej sytuacji?

Nadzieją w obliczu tych trudnych wydarzeń jest dla nas przesłanie płynące z Ewangelii: „Zło dobrem zwyciężaj”.

– Troska o bezpieczeństwo księży i osób konsekrowanych jednak nie powinna kończyć się jedynie na deklaracjach; potrzebne są konkretne działania – uważa Andrzej Wierny. –  W czasach kiedy trudno liczyć na państwo, potrzeba podjąć działania na rzecz bezpieczeństwa tak osób duchownych jak i obiektów sakralnych. Sama świadomość, że są one dobrze chronione może już zniechęcić wielu napastników. Na pewno znajdzie się w Polsce wielu specjalistów od bezpieczeństwa, którzy chętnie pomogą zabezpieczyć Kościół przez coraz większym niebezpieczeństwem –  uważa Andrzej Wierny.

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: Episkopat.pl,  Republika| Fot. Ks. Lech Lachowicz FB | 10.11.2024

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się potwory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?