Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym, celowym pobiciu przez 27-letniego napastnika. Czy w Polsce rośnie fala przemocy wobec duchownych Kościoła katolickiego podsycana przez polityków? W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano kilka brutalnych napaści na duchownych, które podważają bezpieczeństwo posługi kapłańskiej w Polsce.

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Brutalne pobicie ze skutkiem śmiertelnym

Do tragicznego zdarzenia doszło 3 listopada 2024 roku na plebanii parafii św. Brata Alberta w Szczytnie, gdzie 27-letni mężczyzna brutalnie zaatakował ks. Lecha Lachowicza, proboszcza tej parafii. W akcie przemocy, młody napastnik zaatakował księdza metalowym toporkiem, zadając mu kilka ciosów w głowę, co spowodowało złamanie kości czaszki i rozległy obrzęk mózgu. Proboszcz, znany ze swojego oddania wiernym oraz działalności patriotycznej, doznał także poważnych obrażeń twarzy. Napastnik został spłoszony przez gospodynię plebanii, jednak jego brutalny czyn pozostawił księdza w stanie krytycznym.

Atak ten nie był rabunkowy, co potwierdzają organy ścigania. Prokurator rejonowy Artur Bekulard poinformował, że napastnik działał świadomie i z zamiarem śmiertelnego uszczerbku dla duchownego. Po szybkim udzieleniu pomocy, ksiądz Lachowicz został przewieziony najpierw do szpitala w Szczytnie, a następnie do specjalistycznego ośrodka w Olsztynie, jednak w wyniku odniesionych obrażeń duchowny zmarł. Ks. Lech Lachowicz znany był ze swoich patriotycznych poglądów oraz gorliwości w posłudze duchowej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, wyraził głęboki smutek z powodu tej śmierci, podkreślając potrzebę przebaczenia i miłosierdzia. W swoim oświadczeniu napisał, że przemoc i brutalność nie mają miejsca w cywilizowanym, chrześcijańskim społeczeństwie.

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Kondolencje Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy

Warszawa, dnia 9 listopada 2024 roku

Jego Ekscelencja
Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński
Arcybiskup Metropolita Warmiński

Ekscelencjo,
Dostojny Księże Arcybiskupie Józefie,

ze smutkiem i wielkim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci ks. prałata Lecha Lachowicza, proboszcza parafii św. Brata Alberta w Szczytnie. Na ręce Księdza Arcybiskupa pragnę złożyć kondolencje wszystkim bliskim zmarłego ks. prałata Lecha – rodzinie, krewnym, przyjaciołom oraz parafianom parafii, w której ks. Lachowicz posługiwał.

Brutalne pobicie, które w konsekwencji doprowadziło do śmierci, wymaga jednoznacznego potępienia i ukarania sprawcy. Nie ma miejsca w cywilizowanym i chrześcijańskim społeczeństwie na akty przemocy i brutalności. Tragiczna śmierć ks. prałata Lecha Lachowicza jest wołaniem również o przebaczenie i miłosierdzie. Śmierć ta z ludzkiego oglądu jest pozbawiona sensu i tylko Boże Miłosierdzie oraz prawda o tym, że Bóg stał się człowiekiem i umarł za nas, może tej śmierci nadać sens. Bóg Miłosierny jest bowiem Tym, który pragnie, abyśmy zło dobrem zwyciężali.

Ufam, że Miłosierny Jezus wynagrodzi wszystkie zasługi śp. ks. prałata Lecha Lachowicza, a wszystkie grzechy i słabości, które popełnił z ludzkiej ułomności, odpuści w swoim nieskończonym Miłosierdziu.

Niech Maryja Matka Miłosierdzia i św. Brat Albert wypraszają dar życia wiecznego ks. prałatowi Lechowi Lachowiczowi, a rodzinie, przyjaciołom i parafianom oraz wszystkim poruszonym jego tragiczną śmiercią wypraszają pokój serca.

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Wzrost ataków na osoby duchowne w Polsce

Ostatnie trzy lata przyniosły wzrost incydentów przemocy wobec księży, zakonnic oraz osób związanych z Kościołem katolickim w Polsce. Napaści te budzą niepokój i stawiają pytania o skuteczność zabezpieczeń wokół duchownych oraz poszanowanie wartości społecznych. Kościół, oprócz nawoływania do pokoju i modlitwy, podejmuje działania w celu zwiększenia świadomości wiernych oraz wsparcia duchowieństwa, szczególnie w kontekście przemocy i zastraszania.

W 2020 roku w Myśliborzu doszło do brutalnej napaści na księdza na stacji benzynowej. Według informacji Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, podczas nielegalnej demonstracji proaborcyjnej, w której uczestniczyło około 150 osób, napastnik uderzył księdza w twarz i brzuch, używając wobec niego wulgarnych słów.

W grudniu 2020 roku doszło do zamachu na księdza w Katowicach. Duchowny został zaatakowany przed kościołem, napastnik próbował go zranić ostrym narzędziem. Szybka interwencja świadków zapobiegła eskalacji sytuacji.

W październiku 2021 roku w Białymstoku doszło do napaści na księdza, który został zaatakowany przez młodego mężczyznę. Napastnik wtargnął do kościoła i pobił duchownego, po czym próbował zbiec z miejsca zdarzenia. W wyniku działań policji sprawcę szybko ujęto.

W sierpniu 2021 roku w Poznaniu doszło do ataku na księdza w jednej z lokalnych parafii. Napastnik, po wejściu do kościoła, zaczął wykrzykiwać wulgarne hasła, a następnie zaatakował księdza. Duchowny doznał obrażeń, ale udało mu się uniknąć poważniejszych konsekwencji dzięki szybkiej reakcji wiernych obecnych na miejscu.

W maju 2022 roku w Krakowie nieznany sprawca zaatakował zakonnicę wracającą z klasztoru. Napastnik uderzył kobietę, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Wydarzenie to wywołało oburzenie społeczności katolickiej, a policja wszczęła śledztwo w sprawie napaści.

W czerwcu 2022 roku w miejscowości na Mazowszu doszło do brutalnej napaści na księdza proboszcza, który został zaatakowany podczas wieczornych czynności przy kościele. Napastnik, który wtargnął na teren kościoła, groził kapłanowi śmiercią. Incydent wzbudził niepokój lokalnej społeczności.

W 2023 roku miał miejsce atak na kierowcę biskupa w jednej z diecezji. Napastnik groził śmiercią kierowcy, uderzył go i próbował wyrządzić dalszą krzywdę. Interwencja osób postronnych i szybkie działanie służb zapobiegły eskalacji sytuacji. Zdarzenie wywołało duże poruszenie, zwracając uwagę na zagrożenia wobec osób pełniących służbę w instytucjach kościelnych.

Również w 2023 roku doszło do dramatycznego incydentu w jednym z krakowskich kościołów, gdzie ksiądz został zaatakowany podczas sprawowania posługi. Napastnik, który wtargnął do świątyni, zaczął agresywnie zachowywać się wobec duchownego, używając przedmiotów codziennego użytku, takich jak metalowy kij i duży klucz, jako potencjalnych broni. Jego zamiarem, jak ustalono, było wyrządzenie księdzu poważnej krzywdy, a prawdopodobnie nawet pozbawienie życia. Szybka reakcja wiernych obecnych na miejscu oraz natychmiastowe wezwanie służb bezpieczeństwa uniemożliwiły jednak eskalację sytuacji. Świadkowie interweniowali, powstrzymując napastnika i udaremniając jego zamiary. 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. Czy Kościół jest wystarczająco chroniony?

Te zdarzenia zadają pytanie o odpowiednie zabezpieczenie osób duchownych w Polsce. W kontekście ataku na ks. Lachowicza wiele osób zastanawia się, czy istnieją skuteczne procedury ochrony księży oraz zabezpieczenia miejsc sakralnych przed przemocą. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że akty przemocy wobec kapłanów są wyrazem nienawiści, która nie powinna mieć miejsca w społeczeństwie chrześcijańskim. Warto dodać, że ataki fizyczne na osoby duchowne były poprzedzone w całej Polsce licznymi aktami dewastacji kościołów, kapliczek i innych przedmiotów kultu.

Narastająca fala przemocy wobec duchownych to nie tylko problem Kościoła, ale także szersze zjawisko społeczne, wymagające zaangażowania wspólnoty lokalnej oraz instytucji państwowych. Eksperci podkreślają, że media społecznościowe i niektóre środowiska propagujące antykatolickie postawy mogą przyczyniać się do wzrostu niechęci wobec Kościoła, co niestety skutkuje atakami na duchownych. W odpowiedzi na te zagrożenia, niektóre parafie zaczynają wprowadzać dodatkowe środki bezpieczeństwa, a także inicjatywy zwiększające świadomość wśród wiernych o konieczności wsparcia i ochrony duchownych.

Wobec nasilających się ataków na księży, Kościół apeluje o modlitwę i refleksję. Przewodniczący Episkopatu w kondolencjach po śmierci ks. Lachowicza wezwał wiernych do przebaczenia, ale także do refleksji nad tym, jak przeciwdziałać przemocy. Tylko czy to wystarczy?

kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Ks. Lech Lachowicz nie żyje po brutalnym pobiuciu

Ks. Lech Lachowicz nie żyje. "Tolerancyjne" społeczeństwo coraz bardziej niebezpieczne

 

Wydarzenia ostatnich lat pokazują nam, jak tragicznie zmienia się obraz bezpieczeństwa duchownych w Polsce, a każdy kolejny przypadek przemocy wobec księży, zakonnic i pracowników instytucji katolickich powinien dotknąć nas głęboko jako wspólnotę wierzących. 

Przemoc wobec duchownych to atak nie tylko na jednostki, ale i na całe środowisko, które dąży do budowania moralnych fundamentów w kraju o długiej tradycji katolickiej. Czasem próbuje się w dyskusji publicznej marginalizować duchowieństwo lub postrzegać Kościół jako instytucję, która „musi stawić czoła nowej rzeczywistości”, co przez wielu jest rozumiane jako rzeczywistość bez Boga.

Tymczasem zgodnie ze swoim powołaniem duchowni nadal stoją na pierwszej linii w codziennym kontakcie z wiernymi, poświęcając swoje życie służbie innym. Tym bardziej bolesne jest obserwowanie coraz częstszych ataków na osoby, które ofiarują swoje życie w imię wartości miłości, miłosierdzia i jedności.

Być może powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jaką rolę pełnią media, politycy, a także nasze osobiste rozmowy na temat Kościoła i jego posługi. Czy przypadkiem słowa pełne nienawiści, krzywdzące oceny czy bezpodstawne uogólnienia nie prowadzą do eskalacji agresji wobec duchowieństwa? Czy nawet osoby wierzące nie wypowiadają się czasem w pogardliwym tonie o duchownych nieświadomie inspirując przestępców do ataków takich jak napaść na śp. ks. Lachowicza? Wiele mówi się dziś o „tolerancji” i „poszanowaniu wartości”, ale czy w rzeczywistości stosujemy je w każdej sytuacji?

Nadzieją w obliczu tych trudnych wydarzeń jest dla nas przesłanie płynące z Ewangelii: „Zło dobrem zwyciężaj”.

– Troska o bezpieczeństwo księży i osób konsekrowanych jednak nie powinna kończyć się jedynie na deklaracjach; potrzebne są konkretne działania – uważa Andrzej Wierny. –  W czasach kiedy trudno liczyć na państwo, potrzeba podjąć działania na rzecz bezpieczeństwa tak osób duchownych jak i obiektów sakralnych. Sama świadomość, że są one dobrze chronione może już zniechęcić wielu napastników. Na pewno znajdzie się w Polsce wielu specjalistów od bezpieczeństwa, którzy chętnie pomogą zabezpieczyć Kościół przez coraz większym niebezpieczeństwem –  uważa Andrzej Wierny.

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: Episkopat.pl,  Republika| Fot. Ks. Lech Lachowicz FB | 10.11.2024

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....