Ks. Prof. Piotr Stanisz wziął udział w konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, zorganizowana przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz Katolicką Agencję Informacyjną. Ks. prof. Piotr Stanisz zaprezentował temat „Konstytucyjne zasady relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi: równouprawnienie, bezstronność, autonomia i niezależność, współdziałanie i konsensualność”. W swoim wykładzie ks. prof. Stanisz omówił fundamentalne zasady, które powinny kierować relacjami między państwem a Kościołem oraz innymi organizacjami wyznaniowymi, podkreślając znaczenie równouprawnienia, bezstronności oraz wzajemnego poszanowania autonomii. Zwrócił także uwagę na wyzwania, przed którymi stoi współczesny model relacji państwo-Kościół w Polsce, który, jak zauważył, jest zagrożony przez tendencje zmierzające w stronę radykalnej separacji.

Ks. Prof. Piotr Stanisz. Czy model relacji państwo- Kościół jest zagrożony?

Ks. Prof. Piotr Stanisz: Konsekwencje prymatu polityki nad prawem w okresie tzw. Polski Ludowej były dla ludzi wierzących i tworzonych przez nich wspólnot szczególnie dotkliwe

Kontekst, jak przypomina nam tytuł dzisiejszej konferencji, tworzony jest nie tylko przez całokształt zasad dotyczących bezpośrednio relacji państwo-kościół, ale obejmuje przynajmniej niektóre inne zasady o podstawowym znaczeniu dla ustroju konstytucyjnego państwa. Pierwszą z nich jest zasada demokratycznego państwa prawnego, którą wpisano do artykułu drugiego naszej Konstytucji. Nie jest przy tym przypadkiem, że zasada ta została wprowadzona do naszego porządku konstytucyjnego już u progu przemian demokratycznych 1989 roku, to jest na podstawie ustawy z 29 grudnia tego roku o zmianie obowiązującej wówczas Konstytucji. Chodziło bowiem o zasadniczą zmianę obowiązujących paradygmatów. W miejsce charakterystycznego dla poprzedniego okresu prymatu woli politycznej nad prawem wprowadzono zasadę rządów prawa.

Jest zresztą znamienne, że pierwsi komentatorzy unormowań wyznaniowych przyjmowanych od 1989 roku dość konsekwentnie podkreślali znaczenie zasady demokratycznego państwa prawnego dla stosunków między państwem a wspólnotami religijnymi. Wszak konsekwencje prymatu polityki nad prawem w okresie tzw. Polski Ludowej były dla ludzi wierzących i tworzonych przez nich wspólnot szczególnie dotkliwe. Kompleksowe omówienie zasady demokratycznego państwa prawnego w krótkich słowach jest oczywiście niemożliwe. Chciałbym jednak na niektóre jej elementy zwrócić dziś uwagę. 

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...

Ks. Prof. Piotr Stanisz. Czy model relacji państwo- Kościół jest zagrożony?

Ks. Prof. Piotr Stanisz: Demokratyczny charakter państwa polega na tym, że najwyższym podmiotem władzy jest naród.(...) Polski naród uczynił to przede wszystkim przez przyjęcie obowiązującej dziś Konstytucji

Demokratyczny charakter państwa polega na tym, że najwyższym podmiotem władzy jest naród. Artykuł IV Konstytucji stanowi to zresztą wyraźnie. Naród ma więc prawo nie tylko do tego, aby wybierać sprawujących władzę, ma też prawo do tego, aby wyznaczać zarówno reguły sprawowania tej władzy, jak i podstawowe kierunki przyszłego ustawodawstwa. Polski naród uczynił to przede wszystkim przez przyjęcie obowiązującej dziś Konstytucji. Wyraża ona m.in. zasady, zgodnie z którymi powinny być układane relacje państwo-Kościół. (…) Jak wiadomo, instytucjonalnym zasadom relacji państwo-kościół poświęcony został artykuł 25 obowiązujący ustawy zasadniczej, chociaż ważne dla tych kwestii wnioski można wyprowadzić również z innych przepisów konstytucyjnych.

Artykuł 25, jak wiadomo, jest owocem kompromisu. Nie odzwierciedla w całości żadnego z licznych projektów, które zostały złożone przez różne środowiska w okresie kilku lat prac nad ustawą zasadniczą. Mamy tu więc unormowania, które mają różny rodowód. Znaczy to także, że niektóre z postulatów formułowanych w trakcie prac nad Konstytucją zostały świadomie przez ustrojodawcę odrzucone. I tak np. decyzja o wpisaniu do artykułu 25 soborowej formuły o wzajemnym poszanowaniu autonomii i niezależności w stosunkach państwowo-kościelnych oznaczała m.in. świadomą rezygnację z posłużenia się sformułowaniem mówiącym o rozdziale Kościoła od państwa. Katalog zasad, które wyrażono w artykule 25 Polskiej Ustawy Zasadniczej, otwiera równouprawnienie kościołów i innych związków wyznaniowych.

Po czym następują bezstronność władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, uzupełniona o zobowiązanie do zapewnienia swobody ich wyrażania w życiu publicznym, a ponadto obowiązek kształtowania stosunków między państwem a kościołami, innymi związkami wyznaniowymi, na zasadach poszanowania ich autonomii i niezależności, każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego. Całość uzupełniają unormowania dotyczące formy regulacji stosunków między Rzeczą Pospolitą Polską a Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, z których wyprowadza się zasadę konsensualności.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Ks. Prof. Piotr Stanisz. Czy model relacji państwo- Kościół jest zagrożony?

Ks. Prof. Piotr Stanisz: Mam nieodparte wrażenie, że spora część osób biorących udział w dyskusjach na temat polskiego modelu relacji państwo-kościół nie mówi wcale o brzmieniu przepisów konstytucyjnych, tylko o swoich o nich wyobrażeniach

Już teraz nawiązując trochę do tego, o czym była mowa wcześniej, chciałbym mocno podkreślić, że zasady współdziałania nie można z zasadą konsensualności utożsamiać. Konsensualność nie wyczerpuje się wyłącznie we współdziałaniu.(…) Od dłuższego już czasu mam bowiem nieodparte wrażenie, że spora część osób biorących udział w dyskusjach na temat polskiego modelu relacji państwo-kościół nie mówi wcale o brzmieniu przepisów konstytucyjnych, tylko o swoich o nich wyobrażeniach, albo nawet o swoich przekonaniach na temat tego, co tam powinno być zapisane.

Przejawia się to na różne sposoby. W opracowaniach naukowych przybiera czasem formę zjawiska, które na swoje potrzeby określam jako próby doktrynalnej zmiany Konstytucji. Chodzi mianowicie o takie interpretowanie przepisów konstytucyjnych, którego celem, a w każdym razie skutkiem, jest częściowe przynajmniej zniweczenie decyzji ustrojodawcy o wyborze takich, a nie innych sformułowań. (…)

W Konstytucji świadomie jednak nie posłużono się ani pojęciem neutralności, ani pojęciem rozdziału, ani pojęciem świeckości. Jeśli by się odwołać do trójczłonowej klasyfikacji europejskich modeli relacji państwo-kościół, klasyfikacji, która przyjmowana jest dość powszechnie w nauce zachodniej, a więc do klasyfikacji, w ramach której wyróżnia się modele kościoła państwowego, separacji i współpracy, to trudno byłoby mieć wątpliwości, że polski ustrojodawca zdecydował się na ukształtowanie omawianych relacji zgodnie z założeniami ostatniego z wymienionych modeli. 

Decyduje o tym charakterystyczne dla modelu współpracy dopełnienie i oddzielenia państwa i wspólnot religijnych przez ideę ich współpracy, wyrażającej się m.in. w praktyce zawierania umów państwowo-kościelnych. Tym samym można powiedzieć, że ukształtowany przez polskiego ustrojodawcę model relacji między państwem a wspólnotami religijnymi zbliżony jest do tego, który obowiązuje w takich państwach zachodnich jak Włochy, Niemcy czy Hiszpania, nadto obowiązując w sporej części państw naszej części kontynentu. (…)

Nowe statystyki Kościoła Katolickiego.

Nowe statystyki Kościoła katolickiego wskazują w którą stronę trzeba iść [ANALIZA I KOMENTARZ]

Ks. Prof. Piotr Stanisz. Czy model relacji państwo- Kościół jest zagrożony?

Ks. Prof. Piotr Stanisz: Konstytucja weszła w 28. rok swego obowiązywania. Obserwując praktykę sprawowania władzy w tym czasie, można dostrzec przypadki obchodzenia przepisów konstytucyjnych, z których wynika zasada konsensualnego regulowania relacji państwowo-kościelnych.

Zgodnie z artykułem 25 ust. 4 stosunki między Rzeczą Pospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawa. Natomiast zgodnie z ustępem piątym tego samego artykułu stosunki między Rzeczą Pospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami. (…) 

W październiku ubiegłego roku nasza Konstytucja weszła w 28. rok swego obowiązywania. Obserwując praktykę sprawowania władzy w tym czasie, można dostrzec przypadki obchodzenia przepisów konstytucyjnych, z których wynika zasada konsensualnego regulowania relacji państwowo-kościelnych. Owszem, różnego rodzaju porozumienia czy umowy państwowo-kościelne stosowane były na niższych szczeblach. Dwie kwestie jednak widać dość wyraźnie. Po pierwsze, po latach bezpośrednio następujących po wejściu w życie Konkordatu, kiedy to rzeczywiście widoczne było dążenie do realizacji jego postanowień, niemal zupełnie zarzucono praktykę zawierania przewidzianych w nim porozumień czy umów. Niektóre postanowienia Konkordatu przewidujące wspólne opracowanie określonych dokumentów do dziś nie zostały wykonane. Nigdy też nie zastosowano artykułu 27, mówiącego o układowym regulowaniu spraw wymagających nowych lub dodatkowych rozwiązań.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....

Ks. Prof. Piotr Stanisz. Czy model relacji państwo- Kościół jest zagrożony?

Ks. Prof. Piotr Stanisz: Niektórzy obserwatorzy życia publicznego sugerują, że mamy dzisiaj do czynienia z próbą rewizji konstytucyjnego modelu relacji państwo-kościół, która jest realizowana via facti

(…)

Trudno mi się przy tym oprzeć wrażeniu, że to, co do tej pory mogło być uważane za efekt niechęci do nowości, czy wynik trudności z opracowaniem nowych koncepcji, zaczyna nabierać cech świadomie realizowanej opcji. Istotne pytania dotyczą dzisiaj trybu, jaki został zastosowany przez Minister Edukacji przy wydawaniu rozporządzeń zmieniających rozporządzenie z 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Owszem, przedstawicielom kościołów umożliwiono przedstawienie swojego stanowiska. Od początku jednak wykluczano potrzeby osiągnięcia porozumienia, chociaż w ustawie o systemie oświaty taki obowiązek jest ustanawiany expressis verbis, znajdując zresztą swoje wsparcie w omówionej wcześniej logice unormowań konstytucyjnych. Pani Minister uzasadniała to twierdzeniem, iż cytuję:  “Kościół nie ma prawa weta w kwestii rozporządzeń i funkcjonowania rządu”.

To zgrabne odwrócenie perspektywy. Rzecz jednak w tym, że Kościół nie rości sobie prawa weta w sprawach dotyczących funkcjonowania rządu. Ma jednak prawo oczekiwać, że władze podejmujące decyzje w odnoszących się do niego sprawach będą działać w granicach i na podstawie prawa.(…) Niektórzy obserwatorzy życia publicznego sugerują, że mamy dzisiaj do czynienia z próbą rewizji konstytucyjnego modelu relacji państwo-kościół, która jest realizowana via facti.

Chodzi w szczególności o zarzut świadomej dezaktywacji przepisów ustanawiających obowiązek konsensualnej regulacji spraw składających się na relacje pomiędzy państwem a kościołami, innymi związkami wyznaniowymi. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z ponownym postawieniem woli politycznej nad prawem. 

 wAkcji24.pl | Opinie | Ks. Prof. Piotr Stanisz | Źródło: KAI YT| Zdjęcie: Ks. Prof. Piotr Stanisz konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” YT| 06.03.2025

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.