Czy reklama piwa powinna zniknąć z przestrzeni publicznej? To pytanie powraca ze zdwojoną siłą po tym, jak do Sejmu trafiła petycja podpisana przez 48 tysięcy obywateli, domagających się zakazu promocji tego napoju. Inicjatorką projektu jest Olga Legosz, znana influencerka i aktywistka społeczna, która podkreśla dramatyczne konsekwencje nadużywania alkoholu, zwłaszcza w kontekście rodzin i dzieci. Statystyki są alarmujące – spożycie piwa w Polsce jest ogromne, a jego niski koszt i szeroka dostępność sprzyjają uzależnieniom. Czy politycy podejmą realne działania, by ograniczyć jego wpływ na społeczeństwo?

Niebezpiecznie tanie piwo. Czy będzie zakaz reklamy piwa?

Petycja o zakaz reklamy piwa w Sejmie – czy nadszedł czas na zmiany?

Do polskiego Sejmu wpłynęła petycja podpisana przez 48 tysięcy obywateli, w której domagają się zakazu reklamy piwa. Dokument ten złożyła Olga Legosz, znana influencerka i aktywistka społeczna, która od lat angażuje się w ważne sprawy społeczne. Wpis na jej profilu w serwisie X (dawniej Twitter), w którym uzasadnia konieczność zmian, wywołał burzliwą debatę.

Czy reklama piwa faktycznie powinna zniknąć z przestrzeni publicznej? Jakie argumenty przemawiają za wprowadzeniem takich regulacji? I czy politycy będą mieli odwagę podjąć realne działania w tej sprawie? Przyjrzyjmy się faktom.

Giełda Papierów Wartościowych Podatek Belki

Podatek Belki. Jak państwo przejmuje nasze oszczędności

Niebezpiecznie tanie piwo. Czy będzie zakaz reklamy piwa?

Społeczne konsekwencje alkoholizmu – alarmujące statystyki

Według danych przywołanych przez Olgę Legosz, problem alkoholizmu w Polsce ma katastrofalne skutki społeczne. Aż 40 proc. dzieci w pieczy zastępczej trafiło tam z powodu alkoholizmu rodziców. Dla porównania, sieroty stanowią zaledwie 4 proc. dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczych. To pokazuje skalę problemu, z jakim mierzy się polskie społeczeństwo.

Szczególnie niepokojące jest to, że coraz więcej osób postrzega piwo jako napój niezwiązany z alkoholem. Biegli sądowi coraz częściej pytają o spożycie piwa oddzielnie od innych alkoholi, ponieważ w powszechnej świadomości funkcjonuje ono jako napój niskoprocentowy, niemal neutralny. Tymczasem w rzeczywistości stanowi ono jeden z głównych czynników prowadzenia do uzależnienia.

Apokalipsa małego biznesu

Apokalipsa małego biznesu. Co piąte przedsiębiorstwo w Polsce zostało zamknięte

Niebezpiecznie tanie piwo. Czy będzie zakaz reklamy piwa?

Polska – kraj piwoszy? Szokujące dane o spożyciu

Polacy codziennie spożywają miliony piw. Według statystyk każdego dnia sprzedaje się około 16 milionów opakowań tego napoju. Co więcej, aż 2,6 miliona piw sprzedawanych jest w godzinach porannych. To oznacza, że wiele osób sięga po alkohol już od rana, co stanowi wyraźny symptom narastającego problemu uzależnienia.

Zauważyć należy również, że piwo w Polsce jest objęte znacznie niższą akcyzą niż mocniejsze alkohole, co czyni je łatwo dostępnym, szczególnie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. To paradoksalne, że w kraju, w którym trwa walka z „małpkami”, czyli niewielkimi butelkami mocniejszych trunków, piwo wciąż pozostaje niemal nietykalne pod względem regulacji prawnych.

rosyjski gaz

Financial Times: Rosyjski gaz w Unii Europejskiej po zakończeniu wojny na Ukrainie?

Niebezpiecznie tanie piwo. Czy będzie zakaz reklamy piwa?

Konserwatywne środowiska od lat ostrzegają

Problematyka alkoholizmu od dawna jest podnoszona przez środowiska konserwatywne. Zwracają one uwagę na to, że uzależnienie od alkoholu jest główną przyczyną przemocy domowej, rozbicia rodzin oraz problemów wychowawczych. Tymczasem lewicowe narracje często próbują wiązać problem patologii rodzinnych z religią czy kulturą konserwatywną, ignorując rzeczywiste przyczyny, takie jak alkoholizm.

– Debata na temat zakazu reklamy piwa jest nie tylko kwestią polityki alkoholowej, ale także troski o wspólne dobro i ochrony najsłabszych – zwłaszcza dzieci i rodzin. Katolicka nauka społeczna jasno wskazuje, że państwo ma obowiązek chronić obywateli przed destrukcyjnymi skutkami uzależnień i promować kulturę wstrzemięźliwości. Kościół od zawsze wzywa do odpowiedzialności w korzystaniu z darów ziemi, a jednocześnie do szczególnej troski o tych, którzy są zagrożeni uzależnieniem. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że wolność nie polega na robieniu wszystkiego, co się chce, ale na wybieraniu tego, co dobre. Czy więc zakaz reklamy piwa to zamach na wolność? Wręcz przeciwnie – to krok w stronę większej odpowiedzialności i troski o dobro wspólne  – mówi Światłowska.

 

aplikacje religijne Hallow wiara i inwestycje

Technologia, wiara i inwestycje: Czy aplikacje religijne takie jak Hallow są przyszłością ekonomii duchowej?

Niebezpiecznie tanie piwo. Czy będzie zakaz reklamy piwa?

Zakaz reklamy piwa – krok w dobrym kierunku?

Petycja Olgi Legosz jest ważnym sygnałem, że polskie społeczeństwo dojrzewa do poważnej debaty na temat polityki alkoholowej. Zakaz reklamy piwa mógłby być jednym z pierwszych kroków w stronę ograniczenia spożycia alkoholu w Polsce. Tego rodzaju regulacje funkcjonują już w wielu krajach europejskich, gdzie walka z uzależnieniami prowadzona jest w sposób bardziej konsekwentny.

– Reklama piwa od lat kształtuje w Polsce fałszywy obraz tego napoju – jako lekkiej, niemal neutralnej rozrywki, elementu relaksu czy sportowych emocji – mówi Judyta Światłowska. – Tymczasem to właśnie piwo często staje się pierwszym krokiem do uzależnienia. Liczby są nieubłagane: miliony sprzedanych butelek dziennie, setki tysięcy rodzin dotkniętych dramatem alkoholizmu, tysiące dzieci cierpiących z powodu uzależnienia rodziców. Czy można obok tego przejść obojętnie?

Nie dajmy się zwieść argumentom wielkich zagranicznych koncernów, które bronią swoich miliardowych zysków pod płaszczykiem „świadomego wyboru konsumenta”. Wiemy, jak działa reklama – kształtuje nawyki, przyzwyczaja, oswaja. Jeśli chcemy realnej zmiany, potrzebujemy odwagi, by zmierzyć się z prawdziwym źródłem problemu. Jest coś nienormalnego w tym, ze tanie piwo, które nie ma nic wspólnego z tradycyjnie warzonym napojem, może być reklamowane wszędzie, a już wysokojakościowe wino nie – mówi Światłowska.

Nie ulega wątpliwości, że politycy mają teraz szansę na wykazanie się odpowiedzialnością i troską o społeczeństwo. Czy podejmą działania, czy też petycja skończy jak wiele innych obywatelskich projektów – w sejmowej „zamrażarce”? Oby tym razem władza wykazała się determinacją, gdyż problem alkoholizmu dotyka niemal każdego zakątka polskiego społeczeństwa.


Topniejące oszczędności Polaków

Topniejące oszczędności Polaków – oznaka ubożenia?

wAkcji24.pl | Ekonomia | MOK źrodło: wGospodarce.pl | Komentarz: Judyta Światłowska |, Fot.  Pixabay z Pexels | 23.02.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!