Papież Franciszek w ostatnich dniach odwiedził m. in. Singapur. Pielgrzymka głowy Kościoła Katolickiego do Azji wywołała ogromne emocje, także w Polsce. Jedna z wypowiedzi papieża podniesiona przez media i komentatorów przyćmiła zupełnie cenne efekty pielgrzymki. Co takiego powiedział papież Franciszek  w Singapurze i dlaczego wzbudziło to tak wielkie emocje?

Papież Franciszek - Herb

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franciszek w Singapurze: emocje i autocenzura Watykanu

Po słowach, które wypowiedział Papież Franciszek w Singapurze dzisiaj nie ma już śladu na stronach prowadzonych przez Watykan. To poważny błąd – taka cenzura wsteczna tylko wzmacnia przekonanie tworzone przez media, że papież powiedział coś naprawdę złego. Zamiast usuwać należało – tak jak robimy to w tym miejscu wyjaśnić kontekst i znaczenie słów ojca świętego. 

Poniżej przytaczamy słowa, jakie mówił Papież Franciszek w Singapurze, zastrzegając, że nie mamy pewności, co do wierności ich przekładu. Jest to cytat z innych mediów. Warto wziąć pod uwagę i to, że oryginalna wypowiedź mogła brzmieć inaczej. Niestety, jak już pisaliśmy wcześniej, służby medialne Watykanu uniemożliwiły weryfikację tej wypowiedzi, po prostu ją usuwając. 

„Wszystkie religie są drogą do Boga – miał powiedzieć papież Franciszek w Singapurze. – Zrobię porównanie: są jak różne języki, różne idiomy, żeby do Niego dotrzeć. Ale Bóg to Bóg dla wszystkich. A skoro Bóg to Bóg dla wszystkich, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, (…) Jest tylko jeden Bóg, a religie są jak języki, ścieżki prowadzące do Boga. Inna sikhijska, inna muzułmańska, inna hinduska, inna chrześcijańska – tak miał stwierdzić papież Franciszek w Singapurze.

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franciszek w Singapurze: oburzenie komentatorów

Te słowa wywołały ogromne kontrowersje wśród wielu wierzących. Emocjom tym trudno się dziwić, bo w wypowiedzi przywódcy Kościoła Katolickiego można usłyszeć relatywizm. Na łamach wPolityce.pl Grzegorz Górny pyta: „Jeżeli wszystkie religie są tylko różnymi drogami do Boga, to jak pogodzić to ze słowami Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca”? Jak pogodzić to wyjątkowe uroszczenie Chrystusa z twierdzeniem, że są poza Nim inne drogi, które prowadzą do Ojca?” – tak komentował słowa, które miał wypowiedzieć Papież Franciszek w Singapurze znany publicysta katolicki Grzegorz Górny.

Wątpliwości i obawy mają także inni. Po słowach jakie wypowiedział papież Franciszek w Singapurze pojawiły nawet w przestrzeni publicznej wobec następcy Piotra Apostoła zarzuty, że popadł w herezję.

Jak jest w rzeczywistości? Jak powinniśmy rozumieć, to co mówił Papież Franciszek w Singapurze?

Nowenna Matka Boża Gietrzwałdzka Prześladowania Kościoła w Polsce biskup Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franciszek w Singapurze: Media głodne sensacji

PapiModel papiestwa wprowadzony przez św. Jana Pawła II oznaczał całkowitą rewolucję. Od tego momentu Papież nie zamyka się za murami Watykanu, ale podróżuje po świecie i podejmuje dialog z całym światem – ludźmi niewierzącymi,  przedstawicielami innych religii, a nawet wrogami Kościoła. 

Ten sposób działania kontynuuje dzisiaj papież Franciszek w Singapurze i innych krajach obserwowany przez dziesiątki kamer. Dwadzieścia lat temu można było powiedzieć operatorom telewizji: „tego nie nagrywajcie”. Dzisiaj spotkania z papieżem rejestrowane są nie tylko przez media, ale niemal każdego uczestnika, który ma przy sobie telefon z kamerą. Każde wypowiedziane słowo idzie w świat – nie ma miejsca na rozmowę prywatną.

A przecież każdy, kto występował publicznie wie, że audytorium zmienia sposób wypowiedzi. Ksiądz mówiący do przedszkolaków nie będzie mówił tym samym językiem, którego użyje wobec dorosłych parafian. Jeszcze innego użyje na spotkaniu grupy duszpasterskiej i zupełnie innego w seminarium na wykładzie dla kleryków. Mimo to nadal są rozmowy w tym samym kręgu kulturowym i duchowym. Nie jest to porównywawalne do środowiska, jakie zastał papież Franciszek w Singapurze.

Zatem czy w multikulturowym środowisku, gdzie katolicy są mniejszością, papież ma się zachowywać i przemawiać tak samo, jakby otaczali go najgorliwsi wyznawcy rzymskiego katolicyzmu? Jest to po prostu niemożliwe. Problem w tym, że dostosowując się do miejscowego audytorium, można mocno zaskoczyć to drugie, wtórne audytorium, którym jest cały świat. To co mówi Franciszek jest powielane przez media społecznościowe i masowe w tempie błyskawicy, wyjęte z kontekstu i odarte z sensu. Media pragną bowiem sensacji, której może dostarczyć sam papież.

Prezes EWTN News Montse Alvarado

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franiszek w Singapurze: Nawracanie nie polega na obrażaniu innych wyznań

Św. Jan Paweł II wziął na siebie dwa ogromne ciężary. Na oczach świata stał się nie tylko przywódcą duchowym katolików, ale także wyrafinowanym dyplomatą. Jego polityczne zasługi dla obalenia komunizmu są nie do przecenienia. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że dyplomacja i ewangelizacja są wyjątkowo trudne do pogodzenia. Być może tylko święty, jak Jan Paweł II, był w stanie zrobić to w sposób bezkonfliktowy.

Dyplomacja, nawet w obiegowym tego słowa znaczeniu, wymaga „owijania w bawełnę”, czasem skrywania tego, co się naprawdę myśli, po to, by nie urazić i nie skonfliktować. Dyplomacja wymaga elastyczności i bardzo dobrego zrozumienia potrzeb strony z którą prowadzimy dialog.

Z polskiej perspektywy być może dialog międzyreligijny to pewnego rodzaju ciekawostka. Nad Wisłą i Odrą pilniejszym problemem jest raczej debata z niewierzącymi niż przedstawicielami innych wyznań. Zresztą w Polsce większa część dialogu ekumenicznego to przecież dyskusja w kręgu chrześcijan. Być może dlatego właśnie w Polsce odbiór słów papieża był tak często negatywny.

Są jednak kraje, gdzie wielokulturowość jest powszechna, a obecność katolików nieoczywista. Słowa papieża Franciszka, które tak zdenerwowały wielu, trzeba zatem rozumieć jako język dyplomacji, niesłychanie ważnej z punktu widzenia interesu Kościoła i jego wiernych.

Żeby zrozumieć sens słów, które powiedział papież Franciszek w Singapurze może być potrzebne małe ćwiczenie. Wyobraźmy sobie, że do Polski, kraju katolickiego przyjeżdża przywódca duchowy innej, ważnej religii. Odbywa się spotkanie w którym uczestniczą katolicy i przedstawiciele innych wyznań. Czego powinniśmy oczekiwać od gościa? Chyba właśnie mniej więcej takich słów, jakie wypowiedział Franciszek w Singapurze. Są one bowiem świadectwem kultury, szacunku i pokory gościa wobec gospodarzy oraz wezwaniem do pokojowego współżycia. Wątpliwe, żebyśmy byli zadowoleni, gdyby nasz gość zaczął nam udowadniać, że tylko jego religia jest prawdziwa, ważna i cenna. 

Możemy też nasz sytuację odwrócić: czy gdyby papież Franciszek w Singapurze powiedział, że wszyscy poza katolikami są głupi i błądzą, to czy przyniosłoby to jakieś korzyści? Czy ktoś by się z tego powodu nawrócił? 

Bardzo wątpliwe, żeby ktokolwiek chciał zmienić swoją religię będą obrażanym przez przedstawiciela innej religii.

Prześladowania religijne

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franiszek w Singapurze: Odpowiedzialność za łagodzenie konfliktów

Wątpliwe również, że mówienie przez papieża przedstawiciela wszystkich innych religii, że są niemądrzy, byłoby to kreowanie pozytywnego wizerunku Kościoła Katolickiego, a tym samym wyzwanego przez katolików Boga. Wątpliwe, że poprawiło by to sytuację katolików na całym świecie. Pamiętajmy, że jednak w skali globu jesteśmy mniejszością w stosunku do wszystkich pozostałych wyznań. Mniejszością w wielu krajach prześladowaną.

Czy papież Franciszek w Singapurze i podczas innych pielgrzymek powinien dostarczać pretekstów do nasilania prześladowań chrześcijan albo wręcz do nich prowokować? Jeśli wypowiadałby się w duchu ściśle dogmatycznym mógłby sytuację swoich wiernych pogorszyć. Franciszek wychodzi z mądrego założenia (przyjętego zresztą przez św. Jana Pawła II) że rolą papieża jest wygaszanie światowych konfliktów, a nie dolewanie oliwy do ognia.

A napięcia we współczesnym świecie nie brakuje. Zaledwie kilka dni po wizycie Franciszka w Azji, na Bliskim Wschodzie zobaczyliśmy kolejną eskalację konfliktu, którego podłoże ma przecież głębokie tło religijne. Pesymistycznie nastawieni analitycy zapowiadają nadejście globalnego konfliktu. Jeśli nie chcemy III wojny światowej z powodu sporu między przedstawicielami różnych wiar, to warto docenić pojednawcze gesty tak ważnych osobistości jak papież Franciszek. Jego słowa mogą bowiem stać się ważnym orężem w staraniach o pokój na świecie.

Tak mocno w Polsce krytykowane słowa Franciszka wcale nie stoją w konflikcie z misją Kościoła. Aby móc ewangelizować Kościół musi być po pierwsze obecny na całym świecie. To zaś wymaga by na chrześcijan nie patrzono jako na zagrożenie. Słowa papieża pomogą zmniejszyć wrogość do wyznawców Chrystusa na wszystkich kontynentach. A to paradoksalnie właśnie ułatwi przyjście do Kościoła nowym wiernym.  

Całą rozmowę można obejrzeć TUTAJ!

wAkcji24.pl | Opinie | Andrzej Wierny | Fot. Vatican.va| 3.10.2024

Prof. Marek Krawczyk uhonorowany przez papieża Franciszka!

Marek Krawczyk, polski profesor medycyny otrzymał order św. Sylwestra przyznany przez Papieża Franciszka. Za co został uhonorowany Polak?

Mężczyzna potrzebuje modlitwy. Czy kobiety mają łatwiej? [ROZMOWA EWTN]

Czy mężczyzna potrzebuje modlitwy? jak mężczyźni mogą łączyć intensywną aktywność zawodową i modlitwę? W nowym programie "Mężczyźni a wiara" gośćmi Telewizji EWTN Polska byli ks. Jerzy Morański SDS, kapelan Mężczyzn Świętego Józef oraz Stefan Gut weterynarz.Krzysztof...

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: Rok formacyjny 2024/2025 ogłoszono rokiem bł. Karoliny Kózkówny

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obradowało. W dniach 27-29 września 2024 r. w Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach odbyło się zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). Było to nie tylko spotkanie robocze, ale przede wszystkim czas...

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko – rocznica męczeńskiej śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko: 19 października przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który zginął z rąk funkcjonariuszy komunistycznych służb bezpieczeństwa. Jego tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i światem, a...

Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Kto może i powinien jechać do Tarnowa?

W dniach 18-20 października 2024 roku, w Auli Akademii Tarnowskiej w Tarnowie, odbędzie się VII Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. To ważne wydarzenie w Kościele katolickim, organizowane przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, skupi się wokół tematu duchowej...

Katecheza dla młodzieży i dorosłych. Na czym polega i co nam daje?

Katechezy dla młodzieży i dorosłych w parafii pw. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Świdnicy: Katecheza, czyli nauczanie wiary, to integralny element życia Kościoła. W dzisiejszych czasach młodzież i dorośli coraz częściej odczuwają potrzebę duchowego pogłębienia swojej...

Ojciec Pio z Pietrelciny – Poznaj życie i historię stygmatów świętego mistyka XX wieku!

Święty Ojciec Pio: 23 września Kościół wspomina jednego z najbardziej znanych świętych XX wieku – Ojca Pio z Pietrelciny. Ten kapucyn stał się symbolem duchowej głębi, mistycyzmu i niesamowitych charyzmatów, przyciągając uwagę ludzi na całym świecie. Ojciec Pio był...

Koronka na Ulicach Miast Świata – znamy dziesięć intencji. Jest zaskoczenie

Koronka na Ulicach Miast Świata: Koronka jest jedną z najbardziej znanych modlitw do Bożego Miłosierdzia, szczególnie w Polsce. Niezwykle prosta, a jednocześnie głęboka w swej wymowie, Koronka staje się mostem między wiernymi a miłosiernym Bogiem. Iskra Bożego...

Przewodniczący KEP Abp Tadeusz Wojda apeluje o pomoc dla powodzian

Arcybiskup Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował o przeprowadzenie zbiórki na rzecz osób dotkniętych powodzią, która ma miejsce na południowym zachodzie kraju. Zbiórka ma odbyć się w niedzielę 22 września po każdej Mszy Świętej we...

Bp Wiesław Śmigiel nowym arcybiskupem! Jaką diecezję obejmie?

Bp Wiesław Śmigiel: 13 września 2024 roku, na mocy nominacji papieża Franciszka, dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Uczęszczał do I Liceum...

Św. Jan Nepomucen – nadzieja na pomoc dla powodzian

Św. Jan Nepomucen to postać znana głównie jako męczennik i patron spowiedników oraz orędownik ochrony przed powodziami. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii, żony króla Wacława IV. Za to został...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody.W ostatnich dniach...

W Warszawie ma powstać pierwsza klinika aborcyjna

Pierwsza klinika aborcyjna w Warszawie: Na stronie warszawabezaborcji.pl uruchomiono petycję skierowaną do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, w której apeluje się o odrzucenie wniosku o udostępnienie miejskiego lokalu na potrzeby planowanej przez Aborcyjny...

Ojciec Święty zdecydował. Biskup Wojciech Osial z nowym zadaniem!

Papież Franciszek mianował biskupem łowickim bp Wojciecha Osiala, dotychczasowego biskupa pomocniczego i administratora apostolskiego diecezji łowickiej w okresie sede vacante. Informację tę ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Diecezja Łowicka: Kim jest biskup...

Rada KEP ds. Społecznych: Niepokój budzi łamanie prawa przez organy państwa [TEKST STANOWISKA I KOMENTARZ REDAKCYJNY]

W obliczu narastających wyzwań społecznych i moralnych, Rada KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na niepokojące tendencje, które pojawiają się w życiu publicznym w Polsce. W swoim najnowszym stanowisku, Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie...

Objawienie w Gietrzwałdzie. Jak Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc?

Objawienie w Gietrzwałdzie z 1877 r. – poznaj historię cudu. Czy Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc? Tak uważa m. in. Biskup Marek Mendyk.

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywana do nowenny w intencji zaprzestania prześladowania Kościoła Katolickiego w Polsce.

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Sercanie zabrali głos w sprawie ks. Michała Olszewskiego. Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie na kolejne 3 miesiące! Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa...

Nadzwyczajny szafarz i ceremoniarz parafialny. Jak zostać i czy warto?

Nadzwyczajny szafarz Komunii Św. i ceremoniarz. Posługi te są ważnym wsparciem zarówno dla księży, jak i wiernych, umożliwiając sprawniejsze przeprowadzenie liturgii i zapewniając dostęp do sakramentów osobom chorym. Jak można dołączyć do grona tych zaszczytnych posługujących? Czy warto podjąć taką drogę?

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Minister Nowacka: „To jest krzywdzenie dziecka”

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem swojej córki rozpoczynającej naukę w szkole. Mimochodem wspomniał, że do szkoły katolickiej nie została przyjęta. Od tego momentu w mediach rozpętała się burza wokół szkoły i samego...