Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Katedra Świdnicka – perła architektury barokowej: Ramy czasowe baroku nie są ściśle określone. Okres ten przypada różnie w zależności od regionu. Początek epoki baroku w Polsce przypada na lata 30. XVII w.  Styl ten znalazł uznanie w większości państw i panował prawie 150 lat. Posiadał on jednolitą formę stylową, która była w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby ówcześnie żyjących. Barok przeniknął przez niemalże wszystkie dziedziny życia: sztukę, architekturę, literaturę, muzykę, a także umeblowanie, kostiumy czy fryzury. 

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Czym charakteryzuje się barok?

Sedno baroku odnajdujemy w śmiałości i rozmachu projektowania wnętrza. Doskonałym tego przykładem jest architektura sakralna. Wnętrze barokowego kościoła charakteryzuje się nierzadko wyszukanym wystrojem rzeźbiarsko-malarskim. Marmur, sztukateria na sufitach. Barokowe świątynie wzbudzały silne emocje. Monumentalność i ozdobność budowli miała uwidocznić, jak mały jest człowiek wobec Boga. Miało to także na celu wywołać niepokój i lęk przed karą za popełnione grzechy. Fasada świątyni często miała wyszukaną formę.

Pofalowana powierzchnia, kolumny, filary, kondygnacje połączone łukami, bądź wymyślnymi wolutami. We wnękach umieszczano rzeźby świętych. Osobę przekraczającą próg świątyni uderzało bogactwo ozdób, kolorowe freski ukazujące sceny biblijne, przestrzenne dekoracje w postaci roślinności, aniołków (putto). Choć sprawiają one wrażenie marmurowych dzieł sztuki, są one wykonane ze stiuku, który jest substancją powstałą z mieszanki gipsu, wapienia i pyłu marmurowego. Wokół króluje złoto, które podkreśla potęgę Kościoła. Barok w Polsce zdominował budownictwo sakralne, ale starała się jemu dorównać architektura świecka. Na polskiej ziemi można napotkać zabytki reprezentujące różne nurty baroku, ale ich cechą wspólną jest monumentalizm i silne oddziaływanie na ludzkie emocje. 

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Świdnica, miasto, które reprezentuje śląski barok

Świdnica, dawna stolica księstwa świdnicko-jaworskiego, słynąca z wyśmienitego piwa, pierników, giełdy staroci, numizmatów i osobliwości, tradycji kupieckich, konfliktów religijnych pomiędzy katolikami i protestantami, które zaowocowały dwiema niezwykle imponującymi świątyniami- Kościołem Pokoju i katedrą św. Stanisława i Wacława, które są uważane za obowiązkową pozycję na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Miasto to leżące na Przedgórzu Sudeckim w dolinie rzeki Bystrzycy ma turystom wiele do zaoferowania.

Przeszło 750 lat historii, architektury, zabytków i pięknych krajobrazów. Świdnica zachwyca m.in. monumentalną dominantą- Katedrą Świdnicką z najwyższą wieżą na Śląsku, pozostałością średniowiecznych murów obronnych, kolegium jezuickim z wielowiekową historią. Architektura Świdnicy jest nie tylko piękna, ale jest także nasycona barokowymi elementami (prawdopodobnie największe nasycenie w tej części Śląska i Europy). Unikalne i bogate barokowe zdobienia znajdziemy na elewacjach kamienic i we wnętrzach kościołów. Styl ten dominuje także w innych formach takich jak rzeźby czy fontanny. Średniowieczny układ Rynku i prowadzących do niego ulic pozostał nienaruszony. Uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Przekonaj się dlaczego Katedra Świdnicka jest skarbem europejskiego baroku!

Katedra Świdnicka

Katedra pw.św.Stanisława Biskupa i Męczennika i św.Wacława Męczennika w Świdnicy, pierwotnie fara miejska, zdecydowanie odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Świątynia pochodząca z XIV wieku to manifest dobrobytu i ambicji swego fundatora, jakim był książę świdnicki Bolko II Mały oraz mieszkańców miasta, które było ówcześnie największym (obok Wrocławia) ośrodkiem kulturowym i gospodarczym na Śląsku. Dnia 15 marca 2017 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej doceniając kunszt twórców kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława wpisał świdnicką farę na Listę Pomników Historii Prezydenta RP. 

Świdnicka katedra jest trójnawowym i siedmioprzęsłowym obiektem sakralnym. Jest to dominanta dla krajobrazu miasta- wznosi się na wysokość 101,5 metra. Budowla została wykonana z cegły z dodatkiem kamiennych detali, jej długość wynosi 71 m. Jest jedną z najważniejszych świątyń Dolnego Śląska. Charakteryzuje się wybitnymi walorami architektonicznymi oraz ponadregionalną klasą artystyczną wystroju i wyposażenia wnętrza.

Forma zabytku została ukształtowana przez dwie epoki- gotyk oraz barok. Gotyk pozostawił po sobie charakterystyczną dla architektury śląskiej owego czasu dyspozycję przestrzenną bryły i kamienne detale rzeźbiarskie. W okresie baroku kościół należał do jezuitów, którzy przeprowadzili barokizację wnętrza w poszanowaniu do średniowiecznej formy architektonicznej. Wystrój, wnętrze i wyposażenie jest dziełem niezwykle utalentowanych artystów czynnie działających na Śląsku. Kościół wypełniony jest po brzegi barokowymi detalami. Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Dopatrzeć się tu można także pewnych elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju.

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Wnętrze Katedry Świdnickiej- pozwól się zachwycić

Wnętrze świątyni zachwyca nie tylko ogromem – nawa główna ma aż 71 metrów długości i 26 metrów wysokości – ale również bogactwem wyposażenia. Barokowe figury świętych, dzieło rzeźbiarza G.L. Webera, zdobią filary nawy głównej. Ponad nimi wiszą wielkie obrazy z XVIII wieku, ilustrujące sceny z życia patronów kościoła.

Centralnym punktem świątyni jest wspaniały barokowy ołtarz główny, wykonany przez rzeźbiarza Johanna Riedla w 1696 roku. Ołtarz ten jest inspirowany ołtarzem z paryskiego kościoła Val-de-Grâce, a jego bogatą kompozycję uzupełniają figury patronów Polski, Czech oraz jezuitów. W centralnej części ołtarza znajduje się wyobrażenie Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata, Boga Ojca i Ducha Świętego. Kamienne kolumny pod ołtarzem symbolizują Mądrość, inspirowaną Księgą Przysłów.

Pod ołtarzem znajduje się krypta z XIV wieku, która w średniowieczu pełniła funkcję skarbca. Z kolei w południowej nawie katedry wyróżnia się Kaplica Marmurowa, znana również jako kaplica Matki Boskiej Świdnickiej. Jej najcenniejszym elementem jest gotycki obraz Matki Boskiej in Sole, czyli w promieniach słońca, otoczony świetlistą aureolą. Kaplica ta powstała w 1459 roku z fundacji cechu rzeźników.

Kaplica Matki Boskiej Świdnickiej kryje także inne interesujące detale. Na sklepieniu nad ołtarzem można zobaczyć panoramę XVIII-wiecznej Świdnicy oraz mapę Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, a postać księcia Bolka II ukazana jest w geście zawierzenia swego księstwa opiece Maryi. W sąsiedztwie tej kaplicy znajduje się Kaplica św. Józefa. Jej barokowy ołtarz jest skromny, ale w jej wnętrzu można podziwiać piękny obraz ukazujący panoramę Świdnicy z XVII wieku.

W południowej nawie znajduje się drewniana pieta, przedstawiająca bolejącą Matkę Boską trzymającą ciało Jezusa zdjęte z krzyża. To jeden z najstarszych elementów gotyckiego wyposażenia katedry. Nawa południowa kończy się Kaplicą Serca Jezusowego, w której barokowy ołtarz ozdobiony jest wyobrażeniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz Ostatniej Wieczerzy.

Katedra kryje jeszcze wiele innych skarbów. Na koniec warto wspomnieć o empory organowej nad wejściem głównym, gdzie znajdują się organy z XVIII wieku wykonane przez Gottfrieda Siebera. Prospekt organowy zdobią rzeźby aniołów grających na instrumentach, ukazujące tzw. Niebiańską Orkiestrę. Całość uzupełniają postacie Dawida i św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.

Zwiedzanie Katedry Świdnickiej- indywidualnie, grupowo i… wirtualnie!

Katedra Świdnicka barok perła europejskiego  baroku

Katedra Świdnicka oferuje możliwość zwiedzania zarówno indywidualnego, jak i grupowego, pozwalając każdemu osobiście doświadczyć jej niezwykłości. Turyści mogą z bliska podziwiać gotyckie i barokowe detale architektoniczne oraz wspaniałe dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, dla osób, które nie mają możliwości odwiedzenia tego miejsca osobiście, dostępne jest również wirtualne zwiedzanie katedry za pośrednictwem strony internetowej swidnicakatedramuzeum.pl. To doskonała okazja, aby poznać jej skarby i historię z dowolnego miejsca na świecie.

Katedra Świdnicka zachwyca swoim majestatem i bogactwem, będąc jednym z najpiękniejszych przykładów europejskiego baroku. To prawdziwy klejnot architektury sakralnej, który wciąż inspiruje swoją historią i pięknem. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej świątyni, aby samodzielnie odkryć jej liczne skarby i poczuć atmosferę duchowości, która wypełnia to wspaniałe miejsce.

Katedra Świdnicka

wAkcji24.pl |  Kultura | Maria Nicińska| fot.: wakcji24.pl / Katedra Świdnicka /Wikipedia |5.10.2024 

Młodzi w Kościele. Przyszłość katolicyzmu według badań naukowych

Młodzi w Kościele  - zaskakujące rezultaty badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jedynie niecałe 40% młodych osób deklaruje się jako wierzący. Mimo to, ponad połowa...

Dlaczego Polacy coraz rzadziej podróżują – wyzwania, trendy i rola turystyki pielgrzymkowej

W 2022 roku aż 40,89% Polaków nie odbyło żadnej podróży turystycznej – wynik, który sytuował nas w pobliżu średniej unijnej (39,67%). Choć Europa notuje rekordowe liczby turystów, a państwa zachodnie wręcz duszą się od nadmiaru odwiedzających, w Polsce wciąż wiele...

Różaniec jest po prostu zdrowy. Badania naukowe pokazują korzysci z odmawiania różańca

Różaniec może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne – tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma „Journal of Religion and Health”. Naukowcy przedstawili nie tylko korzyści płynące z tej praktyki, ale także ciekawe informacje na...

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. To nie przypadek

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. Mamy dowody! Dr YoungHoon Kim, uznawany za osobę z najwyższym IQ na świecie, wzbudził duże poruszenie swoim ostatnim wpisem w serwisie X. Napisał, że jako rekordzista pod względem ilorazu inteligencji wierzy, iż Jezus Chrystus jest...

Wielka Brytania na prostej drodze do eutanazji. Katastrofalne prawo uchwalone

Wielka Brytania jest coraz bliżej zalegalizowania eutanazji. W piątek, 20 czerwca Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy o tzw. "wspomaganym umieraniu". Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 314 posłów, a przeciw było 291. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, co...

Komisja ds. Wolności Religijnej rozpoczyna prace nad granicą między religią a państwem

Komisja ds. Wolności Religijnej powołana przez prezydenta USA Donalda Trumpa właśnie rozpoczęła swoją działalność. Celem tego 13-osobowego ciała jest zbadanie miejsca religii w przestrzeni publicznej oraz określenie granicy między wiarą a państwem. Komisja skupia...

Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce

Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej...

Boże Ciało – jesteśmy świadkami cudu

Wierni katoliccy od początków chrześcijaństwa szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dochodzi do Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, ma charakter...

Wieczysta adoracja? Diecezja Świdnicka liderem

Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu to forma modlitwy, która trwa nieprzerwanie – dniem i nocą, przez cały rok. Polega na nieustannym czuwaniu i modlitwie przed wystawionym w monstrancji Ciałem Chrystusa, ukrytym w postaci białego chleba. Odbywa się ona...

Kard. Kazimierz Nycz w Świdnicy: Duchowość Chrystusa ukrzyżowanego, umęczonego i zmartwychwstałego to odpowiedź na potrzeby Kościoła i świata [TYLKO U NAS]

Ks. kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie w Polsce, wygłosił homilię podczas Mszy św. inwestytury 14 czerwca 2025 r. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Tylko u nas cała homilia!Przeżyliśmy piękny i...

Samodyscyplina, szlachetność i odwaga. Tak Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie definiuje chrześcijanina

Główne wyzwanie, jakie stawia sobie współcześnie Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie to umacnianie praktyk życia chrześcijańskiego, w absolutnej wierności Papieżowi i nauczaniu Kościoła. Tym, co wyróżnia zakon jest wspomaganie kultu, dzieł charytatywnych,...

Bp Marek Mendyk: Potrzebni charyzmatyczni duszpasterze i katecheci

Bp Marek Mendyk był obecny podczas 401. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Katowicach, temat katechezy parafialnej zajął ważne miejsce w obradach biskupów. W centrum uwagi znalazła się potrzeba odnowy tej formy duszpasterstwa, a...

Będzie wspólna data Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan? Papież Leon XIV otwarty na dialog

Wspólna data Wielkanocy od lat pozostaje jednym z najbardziej symbolicznych wyzwań ekumenicznych. Choć zmartwychwstanie Chrystusa stanowi centralny punkt wiary dla wszystkich wyznań chrześcijańskich, jego coroczne świętowanie w różnych terminach przez Kościoły...

„Wzruszenie, które trudno opisać”. Norbert Ryznar o swojej drodze duchowej i święceniach w Rzymie [wywiad w-Akcji]

Przygotowując się do posługi diakonatu, nie spodziewał się, że przyjmie ją w tak szczególnych okolicznościach. Norbert Ryznar z Bystrzycy Kłodzkiej opowiada o swoich wrażeniach z wyjazdu do Stolicy Apostolskiej na jubileuszowe spotkanie.Miesięcznik Katolicki w-Akcji:...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. Chlubimy się –...

Czy prezydent ma znaczenie? Katolicy i wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie w Polsce już niebawem. Każdy obywatel powinien zastanowić się, który kandydat będzie najlepszy, by stać na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. Tymczasem wiele osób doświadcza...

Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi „nie”. Stanowcza obrona katechezy

Marginalizacja religii w szkole przez ministerstwo edukacji – Komisja Wychowania Katolickiego KEP zamierza mocno się przeciwstawić.

Ks. Jakub Klimontowski: Bóg zaskoczenia!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Zdarza się, że ktoś ma jeszcze takie przekonanie o Bogu – a co za tym idzie: także o religii i Kościele – że to wszystko nuda! Gdzieś tam kiedyś napisana Biblia, wszystkie historie dobrze...

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły. W jakiej sprawie? Z dniem 1 lipca 2025 roku rozpocznie działalność nowy, wspólny ośrodek formacyjny alumnów diecezji świdnickiej i legnickiej. Będzie on funkcjonował we Wrocławiu, w budynku należącym do ojców...

Relikwie bł. Bartolo Longo w Diecezji Świdnickiej!

Relikwie bł. Bartolo Longo trafiły do parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, wzbogacając duchowe dziedzictwo tej wspólnoty. Bartolo Longo to postać niezwykła – konwertyta, który z wielką gorliwością poświęcił swoje życie szerzeniu modlitwy...

O autorze

Diecezjalna Agencja Informacyjna DAI24.pl

Rozmowy w Akcji – Nasz PODKAST!

Nowy numer „w-Akcji”!

NASZ PARTNER: EWTN – TELEWIZJA NA ŻYWO

NASZ PARTNER

ARCHE TRAVEL

CENTRUM PROMOCJI TURYSTYKI ARCHE

Tematy w Akcji

POPULARNE

Wiara
Kultura
Home
Ekonomia
Opinie