Katedra Świdnicka – perła architektury barokowej: Ramy czasowe baroku nie są ściśle określone. Okres ten przypada różnie w zależności od regionu. Początek epoki baroku w Polsce przypada na lata 30. XVII w. Styl ten znalazł uznanie w większości państw i panował prawie 150 lat. Posiadał on jednolitą formę stylową, która była w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby ówcześnie żyjących. Barok przeniknął przez niemalże wszystkie dziedziny życia: sztukę, architekturę, literaturę, muzykę, a także umeblowanie, kostiumy czy fryzury.
Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka
Czym charakteryzuje się barok?
Sedno baroku odnajdujemy w śmiałości i rozmachu projektowania wnętrza. Doskonałym tego przykładem jest architektura sakralna. Wnętrze barokowego kościoła charakteryzuje się nierzadko wyszukanym wystrojem rzeźbiarsko-malarskim. Marmur, sztukateria na sufitach. Barokowe świątynie wzbudzały silne emocje. Monumentalność i ozdobność budowli miała uwidocznić, jak mały jest człowiek wobec Boga. Miało to także na celu wywołać niepokój i lęk przed karą za popełnione grzechy. Fasada świątyni często miała wyszukaną formę.
Pofalowana powierzchnia, kolumny, filary, kondygnacje połączone łukami, bądź wymyślnymi wolutami. We wnękach umieszczano rzeźby świętych. Osobę przekraczającą próg świątyni uderzało bogactwo ozdób, kolorowe freski ukazujące sceny biblijne, przestrzenne dekoracje w postaci roślinności, aniołków (putto). Choć sprawiają one wrażenie marmurowych dzieł sztuki, są one wykonane ze stiuku, który jest substancją powstałą z mieszanki gipsu, wapienia i pyłu marmurowego. Wokół króluje złoto, które podkreśla potęgę Kościoła. Barok w Polsce zdominował budownictwo sakralne, ale starała się jemu dorównać architektura świecka. Na polskiej ziemi można napotkać zabytki reprezentujące różne nurty baroku, ale ich cechą wspólną jest monumentalizm i silne oddziaływanie na ludzkie emocje.
Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka
Świdnica, miasto, które reprezentuje śląski barok
Świdnica, dawna stolica księstwa świdnicko-jaworskiego, słynąca z wyśmienitego piwa, pierników, giełdy staroci, numizmatów i osobliwości, tradycji kupieckich, konfliktów religijnych pomiędzy katolikami i protestantami, które zaowocowały dwiema niezwykle imponującymi świątyniami- Kościołem Pokoju i katedrą św. Stanisława i Wacława, które są uważane za obowiązkową pozycję na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Miasto to leżące na Przedgórzu Sudeckim w dolinie rzeki Bystrzycy ma turystom wiele do zaoferowania.
Przeszło 750 lat historii, architektury, zabytków i pięknych krajobrazów. Świdnica zachwyca m.in. monumentalną dominantą- Katedrą Świdnicką z najwyższą wieżą na Śląsku, pozostałością średniowiecznych murów obronnych, kolegium jezuickim z wielowiekową historią. Architektura Świdnicy jest nie tylko piękna, ale jest także nasycona barokowymi elementami (prawdopodobnie największe nasycenie w tej części Śląska i Europy). Unikalne i bogate barokowe zdobienia znajdziemy na elewacjach kamienic i we wnętrzach kościołów. Styl ten dominuje także w innych formach takich jak rzeźby czy fontanny. Średniowieczny układ Rynku i prowadzących do niego ulic pozostał nienaruszony. Uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.
Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka
Przekonaj się dlaczego Katedra Świdnicka jest skarbem europejskiego baroku!
Katedra pw.św.Stanisława Biskupa i Męczennika i św.Wacława Męczennika w Świdnicy, pierwotnie fara miejska, zdecydowanie odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Świątynia pochodząca z XIV wieku to manifest dobrobytu i ambicji swego fundatora, jakim był książę świdnicki Bolko II Mały oraz mieszkańców miasta, które było ówcześnie największym (obok Wrocławia) ośrodkiem kulturowym i gospodarczym na Śląsku. Dnia 15 marca 2017 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej doceniając kunszt twórców kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława wpisał świdnicką farę na Listę Pomników Historii Prezydenta RP.
Świdnicka katedra jest trójnawowym i siedmioprzęsłowym obiektem sakralnym. Jest to dominanta dla krajobrazu miasta- wznosi się na wysokość 101,5 metra. Budowla została wykonana z cegły z dodatkiem kamiennych detali, jej długość wynosi 71 m. Jest jedną z najważniejszych świątyń Dolnego Śląska. Charakteryzuje się wybitnymi walorami architektonicznymi oraz ponadregionalną klasą artystyczną wystroju i wyposażenia wnętrza.
Forma zabytku została ukształtowana przez dwie epoki- gotyk oraz barok. Gotyk pozostawił po sobie charakterystyczną dla architektury śląskiej owego czasu dyspozycję przestrzenną bryły i kamienne detale rzeźbiarskie. W okresie baroku kościół należał do jezuitów, którzy przeprowadzili barokizację wnętrza w poszanowaniu do średniowiecznej formy architektonicznej. Wystrój, wnętrze i wyposażenie jest dziełem niezwykle utalentowanych artystów czynnie działających na Śląsku. Kościół wypełniony jest po brzegi barokowymi detalami. Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Dopatrzeć się tu można także pewnych elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju.
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z...
Już jest listopadowy numer „w-Akcji” a w nim m. in.: gigantyczne rachunki za prąd dla Kościoła i problemy cmentarzy parafialnych
Nowy, jak zawsze bezpłatny, majowy numer magazynu "W Akcji" już w parafiach! Zapytaj swojego...
Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka
Wnętrze Katedry Świdnickiej- pozwól się zachwycić
Wnętrze świątyni zachwyca nie tylko ogromem – nawa główna ma aż 71 metrów długości i 26 metrów wysokości – ale również bogactwem wyposażenia. Barokowe figury świętych, dzieło rzeźbiarza G.L. Webera, zdobią filary nawy głównej. Ponad nimi wiszą wielkie obrazy z XVIII wieku, ilustrujące sceny z życia patronów kościoła.
Centralnym punktem świątyni jest wspaniały barokowy ołtarz główny, wykonany przez rzeźbiarza Johanna Riedla w 1696 roku. Ołtarz ten jest inspirowany ołtarzem z paryskiego kościoła Val-de-Grâce, a jego bogatą kompozycję uzupełniają figury patronów Polski, Czech oraz jezuitów. W centralnej części ołtarza znajduje się wyobrażenie Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata, Boga Ojca i Ducha Świętego. Kamienne kolumny pod ołtarzem symbolizują Mądrość, inspirowaną Księgą Przysłów.
Pod ołtarzem znajduje się krypta z XIV wieku, która w średniowieczu pełniła funkcję skarbca. Z kolei w południowej nawie katedry wyróżnia się Kaplica Marmurowa, znana również jako kaplica Matki Boskiej Świdnickiej. Jej najcenniejszym elementem jest gotycki obraz Matki Boskiej in Sole, czyli w promieniach słońca, otoczony świetlistą aureolą. Kaplica ta powstała w 1459 roku z fundacji cechu rzeźników.
Kaplica Matki Boskiej Świdnickiej kryje także inne interesujące detale. Na sklepieniu nad ołtarzem można zobaczyć panoramę XVIII-wiecznej Świdnicy oraz mapę Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, a postać księcia Bolka II ukazana jest w geście zawierzenia swego księstwa opiece Maryi. W sąsiedztwie tej kaplicy znajduje się Kaplica św. Józefa. Jej barokowy ołtarz jest skromny, ale w jej wnętrzu można podziwiać piękny obraz ukazujący panoramę Świdnicy z XVII wieku.
W południowej nawie znajduje się drewniana pieta, przedstawiająca bolejącą Matkę Boską trzymającą ciało Jezusa zdjęte z krzyża. To jeden z najstarszych elementów gotyckiego wyposażenia katedry. Nawa południowa kończy się Kaplicą Serca Jezusowego, w której barokowy ołtarz ozdobiony jest wyobrażeniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz Ostatniej Wieczerzy.
Katedra kryje jeszcze wiele innych skarbów. Na koniec warto wspomnieć o empory organowej nad wejściem głównym, gdzie znajdują się organy z XVIII wieku wykonane przez Gottfrieda Siebera. Prospekt organowy zdobią rzeźby aniołów grających na instrumentach, ukazujące tzw. Niebiańską Orkiestrę. Całość uzupełniają postacie Dawida i św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.
Zwiedzanie Katedry Świdnickiej- indywidualnie, grupowo i… wirtualnie!
Katedra Świdnicka oferuje możliwość zwiedzania zarówno indywidualnego, jak i grupowego, pozwalając każdemu osobiście doświadczyć jej niezwykłości. Turyści mogą z bliska podziwiać gotyckie i barokowe detale architektoniczne oraz wspaniałe dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, dla osób, które nie mają możliwości odwiedzenia tego miejsca osobiście, dostępne jest również wirtualne zwiedzanie katedry za pośrednictwem strony internetowej swidnicakatedramuzeum.pl. To doskonała okazja, aby poznać jej skarby i historię z dowolnego miejsca na świecie.
Katedra Świdnicka zachwyca swoim majestatem i bogactwem, będąc jednym z najpiękniejszych przykładów europejskiego baroku. To prawdziwy klejnot architektury sakralnej, który wciąż inspiruje swoją historią i pięknem. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej świątyni, aby samodzielnie odkryć jej liczne skarby i poczuć atmosferę duchowości, która wypełnia to wspaniałe miejsce.
wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska| fot.: wakcji24.pl / Katedra Świdnicka /Wikipedia |5.10.2024