Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki przestrzega przed promowaniem marihuany i pomijaniu badań naukowych dotyczących jej używania.
Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną
Bp Thomas J. Paprocki: Dziś kultura konopii stała się głównym nurtem
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,
Czego nie słyszycie o wpływie marihuany na zdrowie? To tytuł artykułu autorstwa Alicii Finlay opublikowanego w drukowanej edycji The Wall Street Journal z dnia 11 maja 2024 roku. W artykule tym autorka pisze, że młodzi ludzie, którzy palili marihuanę w latach 60., byli postrzegani jako część kontrkultury.
Dziś kultura konopi stała się głównym nurtem. Badanie z 2022 roku, sponsorowane przez National Institutes of Health, wykazało, że 28,8% Amerykanów w wieku od 19 do 30 lat używało marihuany w ciągu ostatnich 30 dni, co jest ponad trzykrotnie wyższym odsetkiem niż w przypadku osób palących papierosy. Spośród tych, 35 do 50 latków, 17,3% używało marihuany w poprzednim miesiącu, w porównaniu do 12,2% w przypadku papierosów. Jest w tym pewna ironia, gdyż lata temu palenie papierosów uważano za eleganckie, a palenie marihuany za niekulturalne.
Dziś palenie papierosów jest szeroko potępiane jako szkodliwe dla zdrowia, podczas gdy palenie marihuany jest promowane nie tylko w celach medycznych, ale również rekreacyjnych.
Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną
Bp Thomas J. Paprocki: Głosu katolickich biskupów nie posłuchano
Chociaż używanie marihuany nadal jest przestępstwem federalnym, przynajmniej na razie, 24 stany ją zalegalizowały, a kolejne 14 zezwala na jej stosowanie w celach medycznych. Illinois zalegalizowało medyczną marihuanę dla kwalifikowanych pacjentów w 2014 roku, natomiast marihuana rekreacyjna stała się legalna na początku 2020 roku.
Nasze Illinois jest 11. stanem, który zalegalizował rekreacyjne konopie, i pierwszym, który uczynił to na mocy ustawy legislacyjnej, a nie poprzez inicjatywę wyborczą. Ustawa ta, znana jako Illinois Cannabis Regulation and Tax Act, została wniesiona jako HB 1438 przez senator Heather Steans i przedstawicielkę Kelly Cassidy. Została zatwierdzona przez obie izby Zgromadzenia Ogólnego Illinois 31 maja 2019 roku. Gubernator JB Pritzker, który w 2018 roku kandydował na gubernatora Illinois z programem legalizacji konopi, podpisał Cannabis Regulation and Taxation Act 25 czerwca 2019 roku. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 roku.
Katoliccy biskupi z sześciu diecezji w Illinois wydali oświadczenie 4 lutego 2019 roku, wzywając stanowych ustawodawców do głosowania przeciwko proponowanej ustawie o legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego, stwierdzając:
„Ustawodawstwo, które zalegalizuje marihuanę do użytku rekreacyjnego, będzie rozważane przez Zgromadzenie Ogólne Illinois. Katoliccy biskupi Illinois są oddani dobru wspólnemu i dlatego odradzają legalizację marihuany do użytku rekreacyjnego. Dane zbierane przez agencje rządowe i grupy interesu publicznego dokumentują, że zażywanie narkotyków jest powszechne we współczesnym społeczeństwie. Jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy zbyt wiele historii o dzieciach osieroconych po tym, jak ich rodzice przedawkowali heroinę. Dziś słyszymy o kryzysie opioidowym i ofiarach, które pochłania. Jeśli marihuana zostanie zalegalizowana, problem tylko się nasili”.
Niestety, głosu katolickich biskupów nie wysłuchano, a problemy związane z używaniem marihuany stają się coraz bardziej widoczne.
Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata
Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]
Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną
Bp Thomas J. Paprocki: Wyniki badań są ignorowane
Bertha Madras, profesor psychobiologii w Harvard Medical School i jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie marihuany, została poproszona w 2015 roku przez Światową Organizację Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowego przeglądu dotyczącego konopi i ich zastosowań medycznych.
Według cytowanego wcześniej artykułu z Wall Street Journal, „41-stronicowy raport dokumentował skąpe dowody na korzyści medyczne marihuany oraz ogromną ilość badań na temat jej szkodliwości, od upośledzenia funkcji poznawczych i psychozy po wypadki drogowe”.
Porównując spożycie alkoholu z używaniem marihuany, pani Madras wskazuje, że „jedno lub dwa drinki spowodują jedynie lekkie odurzenie, podczas gdy większość ludzi używa marihuany, aby się odurzyć i zrelaksować”. Dodaje, że „można obudzić się po intensywnym piciu z bólem głowy, ale alkohol znika z organizmu. W przeciwieństwie do tego, marihuana pozostaje i pozostaje, promując adaptację mózgu. Moje laboratorium jednoznacznie wykazało, że poziomy marihuany we krwi i w mózgu w ogóle nie są ze sobą zgodne – poziomy w mózgu są znacznie wyższe niż we krwi, są dwa do trzech razy wyższe i utrzymują się nawet po spadku poziomu we krwi”. Nawet jeśli ludzie przestaną używać marihuany, może ona utrzymywać się w mózgu przez pewien czas.
Według Mayo Clinic, używanie marihuany upośledza uwagę, osąd i koordynację. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas używania marihuany. Używanie marihuany może pogorszyć objawy maniakalne u osób z zaburzeniem dwubiegunowym. Częste używanie marihuany może zwiększyć ryzyko depresji lub pogorszyć jej objawy.
Badania sugerują, że używanie marihuany zwiększa ryzyko psychozy u osób cierpiących na schizofrenię. Palenie marihuany może wpływać na pamięć i funkcje poznawcze oraz powodować szkodliwe skutki dla układu krążenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi. Długotrwałe używanie marihuany może pogorszyć stan układu oddechowego.
Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną
Bp Thomas J. Paprocki: Warto słuchać mądrych słuch przestrogi
Chociaż Katechizm Kościoła Katolickiego nie wspomina bezpośrednio o marihuanie, paragraf 2291 stwierdza, że „Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu. Ich używanie, poza ściśle terapeutycznymi wskazaniami, stanowi poważne wykroczenie. Tajna produkcja i handel narkotykami są haniebnymi praktykami. Stanowią one bezpośrednią współpracę w złu, ponieważ zachęcają ludzi do działań sprzecznych z prawem moralnym”.
W 2016 roku papież Franciszek powiedział: „Narkotyki są raną w naszym społeczeństwie, raną, która więzi wielu ludzi w swoich sieciach. Są nową formą niewolnictwa”.
W listopadzie 2023 roku arcybiskup Samuel Aquila z Denver wydał list pasterski zatytułowany „Aby mieli życie”, dotyczący nauki Kościoła na temat narkotyków rekreacyjnych, z szczególnym uwzględnieniem marihuany, w którym napisał: „Najważniejsze, co możemy zrobić jako chrześcijanie w odpowiedzi na kulturę narkotykową, to głosić Ewangelię. To w miłości, miłosierdziu, sensie i nadziei, jakie można znaleźć w Chrystusie, ludzie zostaną powstrzymani od używania narkotyków lub zainspirowani, by uwolnić się od ich wpływu, opierając się na Chrystusie. Możemy być źródłem siły i nadziei dla innych, gdy radujemy się nadzieją, znosimy cierpienia i wytrwamy w modlitwie”.
Warto posłuchać tych mądrych słów przestrogi i rozwagi. Niech Bóg da nam tę łaskę. Amen.
wAkcji24.pl | Opinie | NSS, źródło: Diecezja Illnois | Ilustracja: DALL-E | 5.10.2024