Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki przestrzega przed promowaniem marihuany i pomijaniu badań naukowych dotyczących jej używania. 

Biskup Thomas J. Paprocki

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś kultura konopii stała się głównym nurtem

 

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,

Czego nie słyszycie o wpływie marihuany na zdrowie? To tytuł artykułu autorstwa Alicii Finlay opublikowanego w drukowanej edycji The Wall Street Journal z dnia 11 maja 2024 roku. W artykule tym autorka pisze, że młodzi ludzie, którzy palili marihuanę w latach 60., byli postrzegani jako część kontrkultury.

Dziś kultura konopi stała się głównym nurtem. Badanie z 2022 roku, sponsorowane przez National Institutes of Health, wykazało, że 28,8% Amerykanów w wieku od 19 do 30 lat używało marihuany w ciągu ostatnich 30 dni, co jest ponad trzykrotnie wyższym odsetkiem niż w przypadku osób palących papierosy. Spośród tych, 35 do 50 latków, 17,3% używało marihuany w poprzednim miesiącu, w porównaniu do 12,2% w przypadku papierosów. Jest w tym pewna ironia, gdyż lata temu palenie papierosów uważano za eleganckie, a palenie marihuany za niekulturalne.

Dziś palenie papierosów jest szeroko potępiane jako szkodliwe dla zdrowia, podczas gdy palenie marihuany jest promowane nie tylko w celach medycznych, ale również rekreacyjnych.

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Głosu katolickich biskupów nie posłuchano

Chociaż używanie marihuany nadal jest przestępstwem federalnym, przynajmniej na razie, 24 stany ją zalegalizowały, a kolejne 14 zezwala na jej stosowanie w celach medycznych. Illinois zalegalizowało medyczną marihuanę dla kwalifikowanych pacjentów w 2014 roku, natomiast marihuana rekreacyjna stała się legalna na początku 2020 roku.

Nasze Illinois jest 11. stanem, który zalegalizował rekreacyjne konopie, i pierwszym, który uczynił to na mocy ustawy legislacyjnej, a nie poprzez inicjatywę wyborczą. Ustawa ta, znana jako Illinois Cannabis Regulation and Tax Act, została wniesiona jako HB 1438 przez senator Heather Steans i przedstawicielkę Kelly Cassidy. Została zatwierdzona przez obie izby Zgromadzenia Ogólnego Illinois 31 maja 2019 roku. Gubernator JB Pritzker, który w 2018 roku kandydował na gubernatora Illinois z programem legalizacji konopi, podpisał Cannabis Regulation and Taxation Act 25 czerwca 2019 roku. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 roku.

Katoliccy biskupi z sześciu diecezji w Illinois wydali oświadczenie 4 lutego 2019 roku, wzywając stanowych ustawodawców do głosowania przeciwko proponowanej ustawie o legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego, stwierdzając:

„Ustawodawstwo, które zalegalizuje marihuanę do użytku rekreacyjnego, będzie rozważane przez Zgromadzenie Ogólne Illinois. Katoliccy biskupi Illinois są oddani dobru wspólnemu i dlatego odradzają legalizację marihuany do użytku rekreacyjnego. Dane zbierane przez agencje rządowe i grupy interesu publicznego dokumentują, że zażywanie narkotyków jest powszechne we współczesnym społeczeństwie. Jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy zbyt wiele historii o dzieciach osieroconych po tym, jak ich rodzice przedawkowali heroinę. Dziś słyszymy o kryzysie opioidowym i ofiarach, które pochłania. Jeśli marihuana zostanie zalegalizowana, problem tylko się nasili”.

Niestety, głosu katolickich biskupów nie wysłuchano, a problemy związane z używaniem marihuany stają się coraz bardziej widoczne.

Sercanie Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Wyniki badań są ignorowane

Bertha Madras, profesor psychobiologii w Harvard Medical School i jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie marihuany, została poproszona w 2015 roku przez Światową Organizację Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowego przeglądu dotyczącego konopi i ich zastosowań medycznych.

Według cytowanego wcześniej artykułu z Wall Street Journal, „41-stronicowy raport dokumentował skąpe dowody na korzyści medyczne marihuany oraz ogromną ilość badań na temat jej szkodliwości, od upośledzenia funkcji poznawczych i psychozy po wypadki drogowe”.

Porównując spożycie alkoholu z używaniem marihuany, pani Madras wskazuje, że „jedno lub dwa drinki spowodują jedynie lekkie odurzenie, podczas gdy większość ludzi używa marihuany, aby się odurzyć i zrelaksować”. Dodaje, że „można obudzić się po intensywnym piciu z bólem głowy, ale alkohol znika z organizmu. W przeciwieństwie do tego, marihuana pozostaje i pozostaje, promując adaptację mózgu. Moje laboratorium jednoznacznie wykazało, że poziomy marihuany we krwi i w mózgu w ogóle nie są ze sobą zgodne – poziomy w mózgu są znacznie wyższe niż we krwi, są dwa do trzech razy wyższe i utrzymują się nawet po spadku poziomu we krwi”. Nawet jeśli ludzie przestaną używać marihuany, może ona utrzymywać się w mózgu przez pewien czas.

Według Mayo Clinic, używanie marihuany upośledza uwagę, osąd i koordynację. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas używania marihuany. Używanie marihuany może pogorszyć objawy maniakalne u osób z zaburzeniem dwubiegunowym. Częste używanie marihuany może zwiększyć ryzyko depresji lub pogorszyć jej objawy.

Badania sugerują, że używanie marihuany zwiększa ryzyko psychozy u osób cierpiących na schizofrenię. Palenie marihuany może wpływać na pamięć i funkcje poznawcze oraz powodować szkodliwe skutki dla układu krążenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi. Długotrwałe używanie marihuany może pogorszyć stan układu oddechowego.

 

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Warto słuchać mądrych słuch przestrogi

Chociaż Katechizm Kościoła Katolickiego nie wspomina bezpośrednio o marihuanie, paragraf 2291 stwierdza, że „Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu. Ich używanie, poza ściśle terapeutycznymi wskazaniami, stanowi poważne wykroczenie. Tajna produkcja i handel narkotykami są haniebnymi praktykami. Stanowią one bezpośrednią współpracę w złu, ponieważ zachęcają ludzi do działań sprzecznych z prawem moralnym”.

W 2016 roku papież Franciszek powiedział: „Narkotyki są raną w naszym społeczeństwie, raną, która więzi wielu ludzi w swoich sieciach. Są nową formą niewolnictwa”.

W listopadzie 2023 roku arcybiskup Samuel Aquila z Denver wydał list pasterski zatytułowany „Aby mieli życie”, dotyczący nauki Kościoła na temat narkotyków rekreacyjnych, z szczególnym uwzględnieniem marihuany, w którym napisał: „Najważniejsze, co możemy zrobić jako chrześcijanie w odpowiedzi na kulturę narkotykową, to głosić Ewangelię. To w miłości, miłosierdziu, sensie i nadziei, jakie można znaleźć w Chrystusie, ludzie zostaną powstrzymani od używania narkotyków lub zainspirowani, by uwolnić się od ich wpływu, opierając się na Chrystusie. Możemy być źródłem siły i nadziei dla innych, gdy radujemy się nadzieją, znosimy cierpienia i wytrwamy w modlitwie”.

Warto posłuchać tych mądrych słów przestrogi i rozwagi. Niech Bóg da nam tę łaskę. Amen.

wAkcji24.pl | Opinie | NSS, źródło: Diecezja Illnois | Ilustracja: DALL-E | 5.10.2024

Krzysztof Kotowicz: Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać się do świata?   Św. Ireneusz przyszedł na świat 1890 lat temu. Może...

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Krzysztof Kotowicz: Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”, czyli komentarz do kończącego się roku szkolnego 2024/2025

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Politycy mieniący się postępowymi i racjonalnymi zwolennikami demokracji wytaczają działa przeciw nauce religii w szkołach oraz maturze z matematyki. Dzieje się to w czasie, gdy astronauta z Polski sięga po...

Krzysztof Kotowicz: Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

Z pięciu słownikowych definicji słowa „fenomen” wersja filozoficzna zdaje się być najlepszym formatem do opisania wydarzenia, które od 2018 r. (dla mnie od 2022 r.) jest ewangelizacyjnym fenomenem. Stawiam tezę na początku. Czytelnicy być może dostrzegą, że warto ją...

Krzysztof Kotowicz: „Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

 Ten ułamek sekundy duchowo elektryzuje. Porusza wierzącego do tego stopnia, że jednocześnie trzeba wewnętrznej odwagi, by wpatrywać się w mistyczne apogeum wiary, i zarazem przenika go pragnienie, aby najdokładniej zobaczyć – niejako przejrzeć na oczy – aby ujrzeć...

Wenanty Katarzyniec: Strzeżmy się, aby piekielny nasz wróg nie chełpił się, że nawet w Kościele łowi nas w swoje sidła

Wenanty Katarzyniec to postać, która mimo krótkiego życia pozostawił po sobie niezwykle głęboki ślad w duchowości katolickiej. Urodzony w 1889 roku, kapłan o ogromnej pokorze i gorliwości, zmarł w opinii świętości w wieku zaledwie 31 lat. Choć nie dane mu było długo...

Bp Bruce Lewandowski: Bóg kocha nas tak jak moja polska babcia

Miłość Boga nie jest ograniczona, nie jest zarezerwowana dla wybranych — jest hojna, bezwarunkowa i bardzo osobista. Biskup Providence Bruce Lewandowski, w poruszającym i pełnym humoru świadectwie, porównuje Bożą miłość do miłości swojej polskiej babci, która każdemu...

Ks. Grzegorz Wołoch: Czy udział w wyborach jest obowiązkiem katolika? Teologiczne spojrzenie na obywatelską odpowiedzialność

Ks. Grzegorz Wołoch: W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w naszym kraju, pytanie o moralny  i duchowy wymiar udziału katolika w głosowaniu nabiera szczególnej aktualności. To nie tylko moment politycznego wyboru, ale również okazja do refleksji nad...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Ks. Jakub Klimontowski: Maryja ocaliła nas nie raz – i uczyni to znów

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Każdego roku początek maja budzi w sercach polskich wiernych wyjątkowe uczucia. Sprzyja temu rozkwitająca wiosna, która niesie ze sobą nadzieję, ożywiając nas pełnią barw i życia. Cieszy...

Biskup Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy: urazy chętnie darować

Biskup Ignacy Dec: Prezentację szóstego uczynku miłosiernego względem duszy "Urazy chętnie darować" rozpoczniemy od określenia czym są urazy, jak powstają i co powodują. Następnie wskażemy na biblijne wzory darowania urazów i pod koniec - wskażemy na sposoby leczenia...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...