Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii! Od czwartku w Anglii i Walii zaczęły obowiązywać „strefy bezpiecznego dostępu” wokół szpitali i klinik, w których wykonywane są aborcje. W ich obrębie zakazana została jakakolwiek forma wyrażania sprzeciwu wobec aborcji – w tym również ciche modlitwy oraz czuwania. Nowe przepisy, według brytyjskiego MSW, mają na celu „zapewnienie ochrony przed nękaniem kobiet i personelu klinik”. Niemniej jednak, dla wielu osób, w tym działaczy na rzecz wolności religijnej i praw człowieka, zakaz milczącej modlitwy wywołuje oburzenie i budzi wątpliwości dotyczące jego zgodności z zasadami wolności słowa i wyznania.

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa – czy rzeczywiście stanowi zagrożenie porządku publicznego?

Wielu krytyków, szczególnie wśród środowisk katolickich i konserwatywnych, zwraca uwagę na paradoksalne skutki wprowadzenia „stref ochronnych”. Zakazana modlitwa, nawet w milczeniu, staje się podstawą do działań prawnych wobec osób modlących się w pobliżu klinik aborcyjnych. Istnieje ryzyko, że przepisy, zamiast poprawiać bezpieczeństwo, tworzą środowisko represyjne, w którym penalizowane są nawet niewerbalne gesty wyrażające sprzeciw wobec aborcji.

Zakazana modlitwa to jedno z bardziej kontrowersyjnych zagadnień, ponieważ wiąże się bezpośrednio z prawem do swobodnego wyrażania własnych przekonań oraz potrzebą poszanowania religijnej wolności każdego człowieka” – komentuje redaktor Andrzej Wierny. „Wprowadzenie takich przepisów to krok w stronę ograniczenia praw jednostki, które powinny być nienaruszalne w każdym demokratycznym państwie. Mówimy tu nawet o modlitwie w milczeniu, więc rozwiązania wprowadzone przez Wielką Brytanią stają się de facto kontrolą myśli obywateli!” – stwierdza Wierny.

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa: Strefy ochronne czy kontrola nad sumieniem?

Celem stref ochronnych, zgodnie z intencjami brytyjskiego MSW, jest ograniczenie potencjalnych zagrożeń, jakie mogłyby wynikać z nacisku wywieranego na kobiety udające się na zabieg aborcji. Zdaniem parlamentarnej podsekretarz stanu ds. ochrony kobiet, Jess Phillips, przepisy te mają na celu „skończenie z nękaniem i zagrożeniem dla kobiet”. Jednakże w rzeczywistości nowe prawo, które obejmuje zakaz modlitwy, nawet bezgłośnej, zdaje się wykraczać daleko poza swoją deklarowaną misję.

Wolność religijna jest jednym z fundamentów, na których opiera się każde demokratyczne państwo. Zakazanie modlitwy w miejscach publicznych, nawet bezgłośnej, to rażące naruszenie wolności jednostki, które trudno wytłumaczyć samym bezpieczeństwem. W jaki sposób osoba bezgłośnie modląca może stanowić zagrożenie dla kogokolwiek? Takie przepisy ograniczają fundamentalne prawa człowieka do wyrażania wiary i poglądów.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa a wolność słowa i wyznania

Wprowadzenie „stref ochronnych” w Anglii i Walii jest częścią szerszego zjawiska, które obserwuje się w niektórych krajach Europy Zachodniej, gdzie kwestie praw kobiet oraz prawa do aborcji są często przyczyną złożonych konfliktów ideologicznych. Rząd Wielkiej Brytanii podkreśla, że nowe przepisy są niezbędne dla ochrony osób korzystających z usług klinik aborcyjnych. Niemniej jednak krytycy wskazują, że ustawa ta otwiera drzwi do dalszych ograniczeń wolności obywatelskich i stanowi przykład „wkraczania państwa” w sferę przekonań moralnych i religijnych.

Wychodząc z takiego stanowiska można zakaz modlitwy uogólnić jako powszechny zakaz zgromadzeń. Przecież społeczne protesty np. pod siedzibą ministerstwa czy zakładu pracy, również stanowią utrudnienie dla osób, które chcą w tym czasie załatwić swoje sprawy, nie mówiąc już o pracownikach tych instytucji. Dlaczego klientka kliniki aborcyjnej ma być chroniona prawem przed najmniejszym dyskomfortem, podczas gdy w każdej innej przestrzeni są możliwe protesty, manifestacje i zgromadzenia? Czy nie chodzi o to, że pewne poglądy można w Wielkiej Brytanii wyrażać w każdym miejscu i w każdy sposób, a przekonania wyrastające z chrześcijaństwa są już zakazane?

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa: Konsekwencje dla brytyjskiego społeczeństwa i chrześcijan

Dla wielu chrześcijan, zarówno katolików, jak i protestantów, modlitwa w pobliżu klinik aborcyjnych to nie tylko sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec aborcji, ale także na pomoc duchową dla osób rozważających przerwanie ciąży. Zakazanie milczącej modlitwy odbiera im możliwość działania zgodnie z wiarą i sumieniem.

Wielu adwokatów i obrońców praw człowieka zwraca uwagę na możliwe naruszenia przepisów europejskich dotyczących wolności słowa i wyznania przez rząd w Londynie. Wielka Brytania, pomimo wyjścia z Unii Europejskiej, pozostaje związana międzynarodowymi konwencjami dotyczącymi praw człowieka, które zakładają poszanowanie wolności religijnej. Wprowadzenie „stref ochronnych” i karanie za zakazaną modlitwę może być traktowane jako potencjalne naruszenie tych praw i może stanowić podstawę do międzynarodowych interwencji prawnych.

kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Wielka Brytania: Zakazana modlitwa

Zakazana modlitwa. Społeczne podziały a konsekwencje dla demokracji

Nowe przepisy rodzą także pytania o przyszłość brytyjskiego społeczeństwa i potencjalne konsekwencje dla jego jedności. Dla wielu osób, wprowadzenie przepisów, które mogą być interpretowane jako ograniczenie religijnych praktyk, to sygnał rosnącej kontroli państwa nad sumieniami obywateli. Takie przepisy, zdaniem ich krytyków, mogą prowadzić do dalszych podziałów społecznych i erozji podstawowych wartości demokratycznych, takich jak wolność wyznania.

„Brytyjskie społeczeństwo, które przez wieki budowało swoją demokrację, dziś staje przed zagrożeniem ograniczenia podstawowych praw obywatelskich” – podkreśla redaktor Wierny. „Modlitwa jest jednym z najbardziej intymnych sposobów wyrażania wiary. Jej zakaz to cios w podstawowe wartości, które powinny łączyć, a nie dzielić społeczeństwo”.

Wprowadzenie „stref ochronnych” w Wielkiej Brytanii, które obejmują zakaz modlitwy w pobliżu klinik aborcyjnych, może wyznaczyć nowy kierunek dla innych krajów europejskich. O ile przepisy te mogą być rozumiane jako sposób ochrony prywatności osób korzystających z usług klinik, o tyle ich konsekwencje dla wolności religijnej są niepokojące. Możliwość penalizowania milczącej modlitwy może otworzyć drogę do dalszych ograniczeń, co dla wielu osób, szczególnie wierzących, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich prawa do praktykowania wiary.

Prześladowania Kościoła kojarzą nam się dzisiaj z krajami takimi jak Nikaragua, Wenezuela czy Nigeria. Tymczasem przypadek Wielkiej Brytanii stanowi przykład na to, jak daleko mogą sięgać przepisy dotyczące praw jednostki i jakie ryzyko niesie za sobą ich nieprzemyślane wprowadzenie. Przyszłość wolności religijnej w Europie może być zagrożona, jeśli podobne kroki będą podejmowane przez inne kraje. Warto zatem zadać sobie pytanie: czy ochrona jednostki nie powinna iść w parze z poszanowaniem wolności i przekonań wszystkich członków społeczeństwa?

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: Reuters, Republika| Fot. Londyn, zdjęcie własne | 1.11.2024

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....