Armenia, kraj o niezwykłej duchowej i historycznej tożsamości, uznawany za najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie, ponownie znalazła się w epicentrum napięć geopolitycznych. Mimo niedawnych postępów w negocjacjach pokojowych z Azerbejdżanem, sytuacja w regionie Kaukazu Południowego pozostaje napięta i niepewna. Czy dżihadystyczna retoryka i działania władz Azerbejdżanu zagrożą delikatnemu procesowi pokojowemu?

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Traktat pokojowy – kamień milowy czy miraż?

13 marca 2025 roku Armenia i Azerbejdżan ogłosiły finalizację treści traktatu pokojowego – po raz pierwszy od ponad trzydziestu lat konfliktu. To wydarzenie zostało entuzjastycznie przyjęte przez społeczność międzynarodową, w tym Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz Polskę.

„Polska z zadowoleniem przyjmuje uzgodnienie tekstu porozumienia pokojowego między Armenią a Azerbejdżanem i ma nadzieję na jego szybkie podpisanie” – poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych 15 marca na platformie X. „Pokojowe rozwiązanie konfliktu przyczyni się do stabilizacji i rozwoju współpracy w regionie, przynosząc korzyści obu krajom”.

Ambasador Armenii w Polsce podkreślił w oświadczeniu, że jego kraj, będąc świadkiem licznych zagrożeń i cierpień, pozostaje konsekwentnie zaangażowany w budowanie trwałego i sprawiedliwego pokoju.

Ormianie z Górskiego Karabachu

Górski Karabach: Ormian wypędzono z domów, teraz ich kościoły są zagrożone

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Fala oskarżeń: Azerbejdżan wznieca napięcia

Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu postępów w rozmowach pokojowych, Azerbejdżan oskarżył siły zbrojne Armenii o naruszenie zawieszenia broni. Między 16 a 18 marca Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu opublikowało sześć raportów dotyczących rzekomych incydentów granicznych. W odpowiedzi, strona ormiańska przeprowadziła inspekcje, które stanowczo zaprzeczyły tym zarzutom.

„Nie przekazano żadnych faktów ani dowodów potwierdzających rzekome naruszenia ze strony Armenii” – czytamy w oświadczeniu Kancelarii Premiera Armenii z 18 marca. Przypomniano również, że już 22 czerwca 2024 roku Armenia zaproponowała utworzenie wspólnego mechanizmu dochodzeniowego w sprawie naruszeń rozejmu – propozycję, na którą Azerbejdżan do tej pory nie odpowiedział.

Górski Karabach kościół

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

"Agenda pokoju" – stanowisko Armenii kontra azerbejdżańska presja

W rozmowie z agencją Armenpress z 19 marca rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Armenii, Ani Badalyan, podkreśliła: „Rząd Armenii wielokrotnie podkreślał, że nie ma zamiaru eskalować sytuacji. Siły Zbrojne Armenii działają zgodnie z logiką pokoju”.

Badalyan odrzuciła też twierdzenia, jakoby Armenia przedstawiała Azerbejdżanowi nierealistyczne propozycje. Przypomniała, że obie strony ogłosiły finalizację tekstu traktatu, a wyznaczenie daty i miejsca jego podpisania powinno być naturalnym i szybkim kolejnym krokiem. 

Azerbejdżan wezwał do likwidacji Grupy Mińskiej OBWE oraz zmian w konstytucji Armenii. Badalyan odpowiedziała, że ormiańska konstytucja nie zawiera roszczeń terytorialnych wobec sąsiada. Co więcej, orzeczenie Sądu Konstytucyjnego Armenii z września 2024 roku jednoznacznie potwierdziło brak takich zapisów.

„Finalizowany traktat pokojowy zakłada wzajemne uznanie integralności terytorialnej w granicach republik ZSRR, brak roszczeń oraz zobowiązanie do ich niewysuwania w przyszłości” – zaznaczyła rzeczniczka MSZ. „Dokument zakazuje także wykorzystywania wewnętrznego prawa jako przeszkody w realizacji jego postanowień”.

Arcach Górski Karabach Azerbejdżan

Niszczone kościoły na zdjęciach – Górski Karabach w obiektywie. Wstrzasająca wystawa w Warszawie

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Militarna retoryka i chrześcijańska determinacja

Szczególne kontrowersje wzbudza temat połączeń transportowych pomiędzy zachodnimi regionami Azerbejdżanu a eksklawą Nachiczewan. Azerowie zarzucają Ormianom celowe komplikowanie tras.

„Armenia nie ma jednostronnych zobowiązań w tej sprawie. Proponujemy najkrótsze możliwe połączenie kolejowe: Zangelan–Meghri–Ordubad–Yeraskh” – powiedziała Badalyan. Z ironią dodała: „Oskarżanie Armenii o to, że jest krajem górzystym, jest co najmniej niepoważne”.

W styczniu 2025 roku Erywań przedstawił pisemną propozycję dotyczącą transportu i wzajemnej kontroli zbrojeń, lecz do dziś nie otrzymał odpowiedzi z Baku. 

Kolejne zarzuty Azerbejdżanu dotyczyły rzekomej militaryzacji granicy przez Armenię. Badalyan podkreśliła, że obecność wojsk ormiańskich ma wyłącznie defensywny charakter. „Jedyne, do czego Armenia się przygotowuje, to możliwość odparcia agresji. To legalne prawo każdego państwa” – powiedziała.

Armenia od lat proponuje „lustrzane wycofanie wojsk” z granic – inicjatywę tę Azerbejdżan zignorował. Dziś Erywań ponownie apeluje o utworzenie wspólnego mechanizmu kontroli zbrojeń.

zachód przechodzi na islam

Czy Zachód przechodzi na islam?

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Nadzieja na pokój?

Traktat pokojowy, mimo że gotowy do podpisu, nadal pozostaje jedynie dokumentem w zawieszeniu. Armenia deklaruje gotowość do współpracy i prowadzenia dalszego dialogu. Jednak z drugiej strony – oficjalne stanowisko Azerbejdżanu nie przynosi konstruktywnych działań, a raczej mnoży oskarżenia i opóźnienia.

„Republika Armenii jest gotowa kontynuować pracę z Azerbejdżanem nad delimitacją granicy państwowej, zgodnie z ustaleniami komisji granicznych obu krajów” – zaznaczono w oświadczeniu Kancelarii Premiera.

Jednak czy obie strony wykorzystają tę historyczną szansę? Czy zamiast pokoju przeważy chęć dominacji, uprzedzeń i dżihadystycznych narracji?

– Wszyscy w Armenii chcemy pokoju, ale nasz sąsiad wydaje się czerpać więcej korzyści z wojny i niestabilności – mówi cytowany przez polską Agencję Informacyjną proszący o anonimowość oficer armii Republiki Armenii. – Jako chrześcijanie modlimy się o pokój i dobrą przyszłość dla naszych dzieci, ale Azerowie najwyraźniej chcą kontynuować swój dżihad przeciwko nam.

Maryja Świdnicka Biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywa do postu i modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie!

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Zagrożenie dla najstarszego chrześcijańskiego kraju

Dla Armenii, która w 301 roku jako pierwsza przyjęła chrześcijaństwo jako religię państwową, zagrożenie ze strony radykalnych sił islamskich jest nie tylko polityczne, ale także egzystencjalne. Naród głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej wierze staje w obliczu prób wymazania swojej tożsamości kulturowej i religijnej.

„Wszyscy w Armenii chcemy pokoju, ale nasz sąsiad wydaje się czerpać więcej korzyści z wojny i niestabilności” – powiedział dziennikarzowi Agencji Informacyjnej anonimowy oficer armii Republiki Armenii. – „Jako chrześcijanie modlimy się o pokój i dobrą przyszłość dla naszych dzieci, ale Azerowie najwyraźniej chcą kontynuować swój dżihad przeciwko nam”.

To głębokie i bolesne świadectwo ukazuje, że dla Ormian pokój nie jest jedynie polityczną opcją – jest duchowym obowiązkiem, wynikającym z ich wiary w Chrystusa. Ale czy druga strona chce pokoju – czy może jedynie dyktować warunki podporządkowania?

Zarówno historia, jak i geografia nie muszą przesądzać o przyszłości. To decyzje polityczne, wspólna odpowiedzialność i duchowe wartości mogą stać się fundamentem trwałego pokoju. Armenia, wierna chrześcijańskim korzeniom, wzywa do dialogu i pojednania. Ale pojednanie nie może być jednostronne.

Modlitwa o pokój w Armenii to modlitwa całego chrześcijańskiego świata. Dla najstarszego chrześcijańskiego narodu czas próby trwa nadal.

wAkcji24.pl | Wiara | MOK źrodło: Agencja Informacyjna | Dom w Armenii zniszczony w wyniku ostrzału ze strony Azerbejdżanu – 2023 r. Fot. Agencja Informacyjna | 23.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!